اِد سِیکوتا و برترین نکات معاملاتی در فارکس

توسط مقالات عمومی بورس که در 2024-01-03
حالت شب

اِد سِیکوتا و برترین نکات معاملاتی درفارکس

 از بهترین‌ها یاد بگیرید

استفاده از توصیه های بزرگان مارکت خود بخشی مهم در آموزش فارکس(اموزش فارکس) است.مانند تمام تلاش‌هایی که در زمینه‌های مختلف صورت می‌گیرد، یکی از بهترین راه‌های یادگیری و توسعه توانایی‌ها و استعدادها، پیروی از علم و دانش کسانی است که پیش از این مسیر موفقیت را پیموده‌ و به آن دست یافته‌اند. نمونه‌ای از افراد موفق در دنیای معامله‌گری بازارهای مالی، اِد سِیکوتا (Ed Seykota) است.

اِد سِیکوتا معامله‌گری هلندی است که در دهه ۷۰ میلادی در یک کارگزاری کار می‌کرد. او در آنجا موفق به ساخت یکی از نخستین سیستم‌های معاملاتی الکترونیکی شد که در آن از کامپیوترهای پانچ کارت (کارت سوراخ شده) برای آزمودن ایده‌های معامله‌گری استفاده می‌شد، و همین امر نام او را بر سر زبان‌ها آورد.

اِد سِیکوتا به عنوان یکی از موفق‌ترین معامله‌گران خودکار شناخته می‌شود. پس از اینکه در حین فعالیت در یک کارگزاری بازار آتی، اولین سیستم‌های خود را توسعه داد، از آنجا خارج شد و با استفاده از آن سیستم‌ها، مدیریت حساب مشتریان خود را به عهده گرفت.

پس از سال‌ها فعالیت در بازار و کسب سود‌های کلان،اِد سِیکوتا دیگر جایگاه خود را در تاریخ بازارهای مالی تثبیت کرده بود. در کتاب جادوگران بازار اثر جک شواگر، از او اینگونه یاد می‌شود: «قطعا دستاوردهای اِد سیکوتا باید او را در رتبه یکی از برترین معامله‌گران زمانه ما قرار دهد.»

برای اینکه قدری از نظرات و راهنمایی‌های این غول حرفه معامله‌گری بیشتر بدانید، برخی از بهترین نکات معامله‌گری اِد سیکوتا را گردآوری کرده‌ام. ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا از دانش و خرد شخصی بیاموزید که یکی از قله‌های دنیای معامله‌گری را فتح نموده است.

در باب تحلیل تکنیکال

 • آنچه برای من اهمیت دارد به ترتیب عبارتند از: (۱) روند بلندمدت، (۲) الگوی فعلی نمودار و (۳) مشخص کردن یک منطقه خوب برای خرید یا فروش. این موارد سه جزء اصلی معاملات من را تشکیل می‌دهند. مورد چهارم که به لحاظ اهمیت خیلی از سه مورد قبلی فاصله دارد، ایده‌های فاندامنتالی (بنیادی) من است که ضررهای زیادی به من وارد کرده است.
 • در زمان ورود به معامله، یک حد ضرر برای محافظت از حساب تعیین می‌کنم. من معمولا حد ضرر را در طول اجرای معامله و پیشروی روند جابجا می‌کنم تا سود بدست آمده را تثبیت کنم. گاهی اوقات که بازار حرکات شدیدی انجام می‌دهد، با فعال شدن حد سود از معامله خارج می‌شوم. این حالت خیلی بهتر از منتظر ماندن برای فعال شدن حد ضرر در سود نیست، اما این روش باعث کاهش نوسانات حساب می‌شود و به آرامش اعصاب من کمک می‌کند. از دست دادن یک موقعیت، معامله‌گر را عصبانی می‌کند، اما از دست دادن آرامش و خونسردی، ویرانگر و مخرب است.

در باب مدیریت ریسک

 • با کمتر از ۱۰ درصد نقدینگی خالص خود کار کنید. کمتر از ۱ درصد حساب معاملاتی خود را روی هر معامله ریسک کنید. این کار باعث می‌شود نوسانات حساب معاملاتی نسبت به ارزش خالص نقدینگی، کوچک شود.
 • من معمولا به توصیه‌های سایر معامله‌گران توجهی نمی کنم. افراد مجربی که می‌گویند «شاید این منطقه فرصت مناسبی باشد و غیره» اغلب درست و زودهنگام هستند.

در باب معاملات بلندمدت

 • هرچه مدت زمان معامله کوتاه‌تر، حرکت قیمت کوچکتر. بنابراین، پتانسیل سودآوری با تناوب معاملات کاهش پیدا می‌کند. ضمنا، هزینه معاملات هم به همان میزان باقی می‌ماند. برای جبران افت سود معاملات، معامله‌گران کوتاه‌مدت بایستی قادر باشند به خوبی حدس بزنند.
 • برای اینکه مهارت‌ خود را در حدس زدن ارتقاء دهید، می‌توانید با یک دسته ورق استاندارد تمرین کنید. زمانی که مهارت لازم را بدست آوردید، احتمالا می‌توانید با معاملات کوتاه‌مدت به درآمد برسید.
 • به نظر می‌رسد میزان سودآوری سیستم‌های معاملاتی بصورت چرخه‌ای عمل می‌کند. در دوره‌هایی سیستم‌های معاملاتی پیرو روند بسیار موفق عمل می‌کنند و در نتیجه محبوبیت آن‌ها افزایش می‌یابد. همینکه تعداد نفراتی که از این سیستم‌ها استفاده می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند و بازار از حالت صعودی و نزولی خارج می‌شود و رفتار قیمت بدون جهت می‌شود، این سیستم‌ها محبوبیت خود را از دست می‌دهند. در نتیجه معامله‌گرانی که سرمایه اندکی دارند و تجربه کافی ندارند، از بازار خارج می‌شوند. کلید موفقیت در کار طولانی و مستمر است.

در باب سیستم‌های معاملاتی

 • فکر نمی‌کنم معامله‌گران بتوانند برای مدت زمان طولانی به قوانین پایبند باشند، مگر اینکه سبک معاملاتی خود را پیاده کنند. بالاخره روزی می‌رسد که معامله‌گر باید قوانین را کنار بگذارد، آنها را تغییر دهد، یا قوانین دیگری وضع کند که بتواند از آنها پیروی کند. این مراحل به نوعی فرایند تکامل و رشد یک معامله‌گر محسوب می‌شوند.
 • کامپیوتر می‌تواند بدون پیش‌بینی یا انتظاری، سفارشات را ثبت کند. انتظارات و پیش‌بینی‌ها را شما بوجود می‌آورید. و این همه می‌تواند پایبندی شما به سیستم معاملاتی را دستخوش تغییر کند.

در باب مدیریت سرمایه

 • یک مدیر باید تصمیم بگیرد که حاضر است چه میزان ریسک بپذیرد، در چه بازاری فعالیت کند، و چقدر حجم معاملات را بر مبنای تغییرات موجودی شناور حساب، کم یا زیاد کند. این تصمیمات از اهمیت زیادی برخوردار هستند، حتی اغلب مهمتر از زمانبندی معاملات.
 • کلید موفقیت و بقای بلندمدت در بازار، تا حد زیادی به تکنیک‌های مدیریت سرمایه در ترکیب با سیستم تکنیکال معاملاتی وابسته است. در بازار هم معامله‌گران قدیمی هستند، هم معامله‌گران جسور و بی‌پروا، اما تعداد کمی از معامله‌گران هم قدیمی و هم جسور هستند.

در باب ذهنیت بَرنده

 • «انجام دادن» معاملات بسیار ساده است. کافی است تلفن را بردارید و سفارش خود را ثبت کنید. اما «باقی ماندن» در این نقش مهارت و دقت بیشتری می‌طلبد. مثل ورزشکار بودن است. تعهد و تکلیف دارد. کسانی که متعهد هستند، یک دنیا حمایت جذب می‌کنند. برای فرد متعهد، انواع کمک‌ها و مساعدت‌های پیش‌بینی نشده دست به دست هم می‌دهند تا او را به سرنوشت و جایگاهی متعالی سوق دهند.
 • شرایط محیطی خوبی وجود دارد که وقتی طبیعت در وجود ما خواسته و اشتیاق سوزانی قرار می‌دهد، ابزار و وسایل ارضای آن را نیز در اختیار ما می‌گذارد. افرادی که می‌خواهند موفق شوند اما مهارت کافی ندارند، می‌توانند به کسانی مراجعه کنند که مهارت کافی دارند تا به آن‌ها کمک کند.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: orbex

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.9/5 - (162 امتیاز)
نظرات 20
 1. بسیار عالی

 2. سلام بر استاد گرامی .
  ممنون بابت مقاله های خوب .
  توصیه های خوبی بود فقط اینکه ایشون میگن نمیشه با معاملات کوتاه مدت روزانه و اسکلپ سود کرد رو من قبول ندارم چونکه من باور دارم با دی تریدینگ و داشتن هدف روزانه دلاری خیلی خوب میشه به اهداف مون برسیم .

 3. ممنون از استاد عزیز و دوستان گرانقدری که زحمت میکشن ، عالی بود

 4. «باقی ماندن» در این نقش مهارت و دقت بیشتری می‌طلبد.
  بسیار عالی:)

 5. سلام خیلی ممنون البته ایشون که اعتقاد به ترید بلند مدت دارند بخاطر اینه که مثل ما استادی چون امینو نداشتن

 6. سلام و درود
  بسیار عالی و آموزنده در بخش مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک بود
  ممنون

 7. سلام، در چندین مقاله آکادمی این نکته قید شده بود که سیستم های معاملاتی گاها در آینده نیاز به اصلاح یا تغییر دارند. چقدر احتمال دارد این قضیه برای سیستم های معاملاتی که در حال یادگیری آنها در آکادمی هستیم هم رخ دهد؟

 8. حمید بقراط 2020-11-24 در 20:14 پاسخ

  “تعداد کمی از تریدر ها هم جسور و هم قدیمی هستند” . بسیار آموزنده بود.

 9. بسيار عالي بود
  ممنونم از زحماتتون
  چيزي كه من خيلي ميبينم بين تريدرهاي موفقي كه اسمي براي خودشون دارن،تعداد زيادي از اونها به مفاهيم فاندامنتال بيشتر ميپردازن و معمولا هم اسكلپ كار نميكنن. برام اين هميشه سوال بوده و علتش چي هست؟

  • سلام وقت بخیر
   چون اینجوری ذهن مخاطب بیشتر دوست داره که شانسیم هست یا نیاز به توضیح نباشه یا به تمرین کردن
   که اینم بگه چون کاره این نیست فقط جزی از کل میگه اونم به شکلی که مخاطب علاقه داره.

 10. بسیار عالی و مفید

 11. واقعا نظرات افراد موفق و بزرگان مارکت خیلی کاربردی هست .ممنون از مقاله مفیدتون

 12. از دست دادن یک موقعیت، معامله‌گر را عصبانی می‌کند، اما از دست دادن آرامش و خونسردی، ویرانگر و مخرب است.

  کلید موفقیت و بقای بلندمدت در بازار، تا حد زیادی به تکنیک‌های مدیریت سرمایه در ترکیب با سیستم تکنیکال معاملاتی وابسته است. در بازار هم معامله‌گران قدیمی هستند، هم معامله‌گران جسور و بی‌پروا، اما تعداد کمی از معامله‌گران هم قدیمی و هم جسور هستند.

  برای فرد متعهد، انواع کمک‌ها و مساعدت‌های پیش‌بینی نشده دست به دست هم می‌دهند تا او را به سرنوشت و جایگاهی متعالی سوق دهند.

 13. عالی و تامل برانگیز
  ممنون واقعا

 14. تعداد کمی از معامله گران هم قدیمی و هم جسور هستند.

  سپاسگذارم

 15. برای اینکه مهارت‌ خود را در حدس زدن ارتقاء دهید، می‌توانید با یک دسته ورق استاندارد تمرین کنید. زمانی که مهارت لازم را بدست آوردید، احتمالا می‌توانید با معاملات کوتاه‌مدت به درآمد برسید.

  درود بر شما استاد امینو این قسمت روبیشتر توضیح میدهید

  سپاس گزارم

 16. عالی و تشکر

 17. بنظرم میاد که استاد با طراحی ۵قسمت اول پرایس اکشن ۹۵درصد موفقیت مارو تضمین کردن البته منظورم نه خودم بلکه افرادی که گوش های شنوا و قلب های اعتمادگر در حد تسلیم واراده عمل کردن دارن بقیه مطالب مال اون ۵درصد بقیه اس

 18. ممنون از استاد کتاب جادوگران بازار عالی هست

 19. در زمان ورود به معامله، یک حد ضرر برای محافظت از حساب تعیین می‌کنم. من معمولا حد ضرر را در طول اجرای معامله و پیشروی روند جابجا می‌کنم تا سود بدست آمده را تثبیت کنم. گاهی اوقات که بازار حرکات شدیدی انجام می‌دهد، با فعال شدن حد سود از معامله خارج می‌شوم. این حالت خیلی بهتر از منتظر ماندن برای فعال شدن حد ضرر در سود نیست، اما این روش باعث کاهش نوسانات حساب می‌شود و به آرامش اعصاب من کمک می‌کند. از دست دادن یک موقعیت، معامله‌گر را عصبانی می‌کند، اما از دست دادن آرامش و خونسردی، ویرانگر و مخرب است.

  از دست دادن یک موقعیت، معامله‌گر را عصبانی می‌کند، اما از دست دادن آرامش و خونسردی، ویرانگر و مخرب است.

  کلید موفقیت و بقای بلندمدت در بازار، تا حد زیادی به تکنیک‌های مدیریت سرمایه در ترکیب با سیستم تکنیکال معاملاتی وابسته است. در بازار هم معامله‌گران قدیمی هستند، هم معامله‌گران جسور و بی‌پروا، اما تعداد کمی از معامله‌گران هم قدیمی و هم جسور هستند.

  برای فرد متعهد، انواع کمک‌ها و مساعدت‌های پیش‌بینی نشده دست به دست هم می‌دهند تا او را به سرنوشت و جایگاهی متعالی سوق دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید