دوره رکود اقتصادی چگونه شکل می گیرد؟

توسط مقالات عمومی بورس که در 2020-09-13
حالت شب

دوره رکود اقتصادی چیست و چگونه شکل می گیرد؟

 

یکی از مسایل اصلی در آموزش فارکس نحوه برخورد معامله گران در دوران رکود است.رکود اقتصادی اجتناب‌ناپذیر هستند. مسئله این نیست که “اگر” اتفاق بیافتند، بلکه “چه زمانی” رخ می‌دهند. هر چه شرایط بدون کسادی اقتصادی بیشتر طول بکشد، احتمال اینکه به رکود اقتصادی بعدی نزدیک‌تر بشویم، بیشتر می‌شود. اما یک معامله‌گر خبره فارکس از این شرایط پیشی می‌گیرد و خود را برای هر آنچه رخ دهد آماده می‌کند. آن‌ها همچنین از پیش به خوبی می‌دانند که در این مواقع چطور باید عمل کنند.

دوره رکود اقتصادی چگونه شکل می گیرد؟

مشکل بحران‌های اقتصادی این است که پیش‌بینی زمان وقوع آن‌ها تقریبا غیرممکن است. بعلاوه، اگر می‌توانستیم آن‌ها را پیش‌بینی کنیم، در این صورت همه به گونه‌ای معاملات خود را انجام می‌دادند که از رکود اقتصادی دوری کنند و به این ترتیب اصلا رکودی اتفاق نمی‌افتاد.

بنابراین همواره باید نسبت به نشانه‌های زمانی و مکانی بحران‌های اقتصادی هوشیار باشیم. در این صورت می‌توانیم راه حلی پیدا کنیم.

 

همه بحران‌ها در کل یکسان، اما در جزئیات متفاوت هستند

چرخه‌های رشد اقتصادی از یک الگو پیروی می‌کنند. یک دوره رکود شاید ۶ ماهه یا حداکثر چند ساله به دنبال یک چرخه ۷-۹ ساله رشد اقتصادی رخ می‌دهد. وقوع دوره رکود و کسادی اغلب دلیل یکسانی دارد، اما هر بار به شکل متفاوتی ظاهر می‌شود.

برای مثال بحران اقتصادی ۲۰۰۸ به دلیل وجود افراطی اوراق قرضه با پشتوانه رهنی (MBS) و تا حد مضحکی سهل و ساده گرفتن شرایط موجود اتفاق افتاد. بحران اقتصادی قبلی در سال ۲۰۰۱ به دنبال حباب اقتصادی موسوم به “دات-کام” صورت گرفت که طی آن سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی روی سهام شرکت‌های تکنولوژیک انجام شده بود. نمونه اخیر این بحرانها بحران کرونا ویروس (coronavirus) است.

دوره رکود اقتصادی چگونه شکل می گیرد؟

به بیانی ساده اما در عین حال واقعی، رکودهای اقتصادی در نتیجه افراط در موجودی یک دارایی یا کالا رخ می‌دهند. این امر منجر به وقوع یک دوره اصلاحی می‌شود که اثری زنجیره‌ای و دومینو مانند بر سرتاسر اقتصاد خواهد داشت.

آشوب نردبان است

هنگامی که رکود اقتصادی شروع می‌شود، معدودی از افراد علت آن را می‌دانند. بعضی دیگر فکر می‌کنند که علت را می‌دانند، اما در حقیقت نمی‌دانند، که در نتیجه تصمیمات اشتباهی در سرمایه‌گذاری‌ها اتخاذ می‌کنند.

هیچ راه و روش مطمئنی در مواجهه با آشفتگی‌های اقتصادی وجود ندارد. اما به دنبال انفجار حباب‌های اقتصادی، جنون و هیجان زیادی وجود دارد. و از همین نقطه می‌توان چند دستورالعمل معاملاتی محتمل دریافت کرد.

با وقوع بحران‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران وحشت‌زده و بسیار ریسک‌گریز می‌شوند. این مساله بسیار بر بازار سهام به ویژه سهام‌های با نوسانات بالا اثر منفی می‌گذارد.(نمونه آن وضعیت بازار بورس ایران)

دوره رکود اقتصادی چگونه شکل می گیرد؟

 

از طرفی دیگر، ریسک‌گریزی باعث می‌شود مردم تمایل به حفظ نقدینگی بیشتر داشته باشند و لذا ارزها حمایت می‌شوند. اگر چه اغلب روی طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما ارزش ارزهای امن و مطمئن نیز احتمال صعود دارد. دوره رکود لزوما دوره بدی برای معامله‌گران فارکس محسوب نمی‌شود.

اعصاب فولادین

در دوره بحران اقتصادی به این دلیل که مشکل می‌توان به سود رسید، سرمایه‌گذاران از انجام معاملات روی دارایی‌های پرریسک گریزان می‌شوند و سعی بر حفظ نقدینگی دارند.در همین حال افرادی که نقدینگی دارند، برای تصاحب دارایی‌های زیر قیمت مانند کالاها، سهام شرکت‌ها و اوراق قرضه، وارد میدان می‌شوند.دوره رکود اقتصادی چگونه شکل می گیرد؟

علیرغم اینکه نقدینگی پایینی وجود دارد، میزان نوسانات افزایش می‌یابد. با کوچک‌تر شدن مارجین حساب، مدیریت ریسک و سرمایه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. رعایت این نکته باعث می‌شود در حین سود بردن در زمان بهبود شرایط و برگشت به وضعیت عادی که قطعا رخ می‌دهد، وضعیت مثبت خود را حفظ کنید.

حتی پس از رکود بزرگ مالی سال ۲۰۰۸، بازار در عرض کمتر از ۲ سال ضررهای وارده را جبران کرد. بسیاری از معامله‌گران در این دوره موفق شدند با رعایت مدیریت ریسک مطابق با شرایط، در کف بازار ورود کنند.

سخن پایانی اینکه به دلیل عدم رعایت مدیریت ریسک پیش از موعد، بحران‌های اقتصادی فرصت‌های بسیاری ایجاد می‌کنند. نقدینگی و توانایی خرید دارایی‌های زیر قیمت، کلید اصلی انجام معاملات در دوره رکود اقتصادی است.

گرداوری و ترجمه: آکادمی ویو

منبع: orbex

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.7/5 - (44 امتیاز)
نظرات 9
 1. مثل همیشه عالی. ممنون

 2. بسیار مفید بود.

 3. سلام همین که وقت ارزشمندتون رو واسمون میزاری ممنون استاد موفق و سلامت باشی

 4. عالی بود مرسی استاد

 5. عالی بود ممنونم ازتون

 6. ممنون از مطالب اموزندتون

 7. با وقوع بحران‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران وحشت‌زده و بسیار ریسک‌گریز می‌شوند. این مساله بسیار بر بازار سهام به ویژه سهام‌های با نوسانات بالا اثر منفی می‌گذارد. از طرفی دیگر، ریسک‌گریزی باعث می‌شود مردم تمایل به حفظ نقدینگی بیشتر داشته باشند و لذا ارزها حمایت می‌شوند. اگر چه اغلب روی طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما ارزش ارزهای امن و مطمئن نیز احتمال صعود دارد. دوره رکود لزوما دوره بدی برای معامله‌گران فارکس محسوب نمی‌شود.

  در دوره بحران اقتصادی به این دلیل که مشکل می‌توان به سود رسید، سرمایه‌گذاران از انجام معاملات روی دارایی‌های پرریسک گریزان می‌شوند و سعی بر حفظ نقدینگی دارند.در همین حال افرادی که نقدینگی دارند، برای تصاحب دارایی‌های زیر قیمت مانند کالاها، سهام شرکت‌ها و اوراق قرضه، وارد میدان می‌شوند.

  علیرغم اینکه نقدینگی پایینی وجود دارد، میزان نوسانات افزایش می‌یابد. با کوچک‌تر شدن مارجین حساب، مدیریت ریسک و سرمایه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

  حتی پس از رکود بزرگ مالی سال ۲۰۰۸، بازار در عرض کمتر از ۲ سال ضررهای وارده را جبران کرد. بسیاری از معامله‌گران در این دوره موفق شدند با رعایت مدیریت ریسک مطابق با شرایط، در کف بازار ورود کنند.

  سخن پایانی اینکه به دلیل عدم رعایت مدیریت ریسک پیش از موعد، بحران‌های اقتصادی فرصت‌های بسیاری ایجاد می‌کنند. نقدینگی و توانایی خرید دارایی‌های زیر قیمت، کلید اصلی انجام معاملات در دوره رکود اقتصادی است.

 8. منظور از مدیریت ریسک پیش از مورد رو متوجه نشدم. لطفا بیشتر توضیح بدین.

 9. احتمالا رکود اقتصادی بعدی بخاطر سرمایه گذاری بیش از حد روی هوش مصنوعی رخ میده 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید