حالت شب
حالت شب

چگونه یک معامله‌گر منضبط شویم؟

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2022-06-26
حالت شب

چگونه یک تریدر منضبط شویم؟

مقدمه:

نظم و دیسیپلین از ملزومات رسیدن به موفقیت در  آموزش فارکس و حرفه معامله‌گری و کسب درآمد مستمر از آن است. اما بسیاری از افراد به هنگام معامله کردن در حفظ نظم و دیسیپلین کاری ناتوان هستند. در این مقاله به این مطلب می‌پردازیم که اساساً چرا باید هرچه زودتر نظم و دیسیپلین را در خود ایجاد کنید و اینکه چگونه می‌توانید با تغییر عادات معامله‌گری، منظم‌تر کار کنید. این مقاله به موضوع بسیار مهمی می‌پردازد، بنابراین توصیه می‌کنم یک فنجان دمنوش برای خودتان آماده کنید و با خیال راحت و آرامش کامل مقاله را مطالعه کنید و اجازه دهید مطلب به خوبی برای شما روشن شود.

چرا داشتن دیسیپلین معاملاتی برای کسب درآمد مستمر از بازار لازم است؟

اکثر معامله‌گران، چه مبتدی و چه مجرب، به خوبی می‌دانند که معامله کردن در بازار فارکس به سطح بالایی از دیسیپلین نیاز دارد. اما اطلاع داشتن از یک موضوع با عمل کردن به آن کاملا متفاوت است. اگرچه بسیاری از معامله‌گران کاملا مطلع هستند که باید در این حرفه عملکرد منظمی داشته باشند، اما فکر می‌کنند فعلا تا وقتی که X مقدار سود کنند می‌توانند رعایت این موضوع را به تعویق اندازند. یکی از اشتباهات بزرگی که اکثر معامله‌گران در طول دوران حرفه‌ای خود مرتکب می‌شوند این است که سعی می‌کنند عدم رعایت دیسیپلین کاری خود را با دلایل مختلف توجیه کنند. من هم روزی در همین مرحله‌ای که شما هستید قرار داشتم و دقیقا می‌دانم چه افکاری ممکن است داشته باشید. احتمالاً شما هم با خود گفته‌اید: «اگر موجودی حساب معاملاتی‌ام را رشد بدهم و به X مقدار برسد، دیگر کاملا منظم و با دیسیپلین کار می‌کنم و ریسک معاملاتم را کنترل و مدیریت می‌کنم». حاضرم شرط ببندم که شما هم در گذشته چنین افکاری داشته‌اید یا شاید هنوز هم اینطور فکر می‌کنید.

طمع

اگرچه همه به خوبی می‌دانند که به تعویق انداختن رعایت نظم و دیسیپلین تا زمانی که X، Y و Z محقق شوند کار اشتباهی است، اما با اینحال این اشتباه را انجام می‌دهند. این اشتباه ریشه در طمع دارد و معامله‌گران طماع در بلندمدت سود نمی‌کنند. اگر فقط یک عامل وجود داشته باشد که حساب معاملاتی شما را به کلی نابود کند، آن عامل همان طمع است. معامله‌گری که طمع می‌کند، بیش از اندازه معامله می‌کند و در هر معامله بیش از حد ریسک می‌کند و همانطور که در مقالات پیشین هم گفته‌ام، معاملات بیش از اندازه و استفاده از اهرم‌های سنگین، دو دلیل اصلی ضررهای اکثر معامله‌گران هستند. به نظر من، معامله‌گری بطور طبیعی احساس طمع را در افراد ایجاد می‌کند، چرا که پیوسته وسوسه می‌شوند که فقط با فشردن چند دکمه، به یکباره پول زیادی بدست آورند. بنابراین تقریبا برای تمام افرادی که در بازار معامله می‌کنند لازم است که پیش از اینکه در دام طمع گرفتار شوند، برنامه‌ای برای مبارزه با این احساس داشته باشند.

تغییر عادات معامله‌گری 

معامله‌گرانی که برای مدتی طولانی در بازار موفق بوده‌اند و توانسته‌اند بطور مستمر از بازار کسب درآمد کنند، کسانی هستند که عادات معامله‌گری مثبتی را در خود ایجاد و حفظ کرده‌اند. درست مثل هر کار دیگری در زندگی، این عادت‌های شما هستند که واقعیت شما را تعریف می‌کنند و نشان می‌دهند که تا چه حدی در هر زمینه‌ای پیش می‌روید. عادت‌ها، چه مثبت و چه منفی، به مرور زمان قوی‌تر و جزئی از شخصیت ما می‌شوند.

متأسفانه در ابتدای مسیر برای اکثر افراد، ایجاد عادات مثبت معامله‌گران موفق چالش بزرگی است. بسیاری از افراد با این ذهنیت به حرفه معامله‌گری وارد می‌شوند که خیلی سریع ثروتمند شوند و یا اینکه فوراً به سطحی از درآمد برسند که بتوانند از شغل فعلی خود استعفاء دهند. بعلاوه خواسته‌ها و احساساتی دارند که با واقعیت امر فاصله زیادی دارد. اما در حقیقت هرچه بیشتر تلاش کنید که سریع ثروتمند شوید، بیشتر در این توهم غرق می‌شوید و از واقعیت فاصله می‌گیرید. در ابتدا شاید خوش‌شانس باشید و سودهای خوبی هم بدست آورید، اما در واقع در حال ایجاد عادت‌های منفی و ناپسندی هستید که به زودی علیه شما عمل می‌کنند و چنان ضربه سنگینی به شما وارد می‌کنند که هرگز تصور آن را هم نمی‌کردید.

تعادل بین خواسته ها و اندازه حساب

بنابراین مرحله اول در تبدیل شدن به یک معامله‌گر منظم، پذیرش این واقعیت است که با توجه به اندازه حساب معاملاتی شما، کسب چه میزان سود و درآمد ممکن است، البته با این فرض که برنامه‌ای برای مدیریت سرمایه داشته باشید. می‌دانم که دوست دارید خیلی زود پول زیادی بدست آورید و از شغل فعلی خود استعفاء بدهید، اما اگر یک حساب ۱۰ دلاری دارید، رسیدن سریع به چنین خواسته‌ای واقع‌بینانه نیست. با اینحال بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار فکر می‌کنند که می‌توانند یک شبه حساب‌های کوچک خود را تا چندین برابر رشد دهند. چیزی که می‌تواند به شما کمک کند این واقعیت را راحت‌تر بپذیرید، این است که اگر بتوانید برای چند ماه متوالی بطور مستمر سودآور باشید و تاریخچه معاملات خوبی ایجاد کنید، در این صورت می‌توانید به راحتی دیگران را مجاب کنید که سرمایه خود را در اختیار شما قرار دهند تا با آن کار کنید.

تاریخچه معاملات خود را مانند یک رزومه کاری در نظر بگیرید. هرچه رزومه شما بهتر و تأثیرگذارتر باشد، احتمال اینکه بتوانید سرمایه دیگران را جذب کنید بیشتر می‌شود. اگر حجم معاملات شما کوچک است، اصلا اهمیتی ندارد، همین که با پول واقعی کار کنید و بتوانید تاریخچه معاملات خوبی رقم بزنید و بطور مستمر سودآور باشید، این رزومه بسیار تأثیرگذار خواهد بود و می‌توانید بوسیله آن به دیگران ثابت کنید که شما هم می‌توانید به خوبی در بازار معامله کنید و درآمد مستمر داشته باشید.

چگونه عادت‌های معامله‌گری را تغییر دهیم؟

پس از اینکه با توجه به اندازه حساب معاملاتی خود و روش مدیریت ریسکی که دارید، واقعیت کار را پذیرفتید و رؤیاپردازی را کنار گذاشتید، حالا می‌توانید برنامه‌ای برای تغییر عادات معامله‌گری خود تنظیم کنید، یا اگر تازه‌کار هستید، ایجاد عادات معامله‌گری صحیح را شروع کنید. اولین چیزی که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که دقیقاً از احتمال موفقیت معاملات خود مطلع باشید و همچنین روی روش معاملاتی خود مسلط باشید. اگر هنوز روی هیچ استراتژی معاملاتی مسلط نیستید، می‌توانید در دوره پرایس اکشن فراکتالی امینو شرکت کنید و با طبیعت رفتار پویای قیمت آشنا شوید و نحوه تحلیل و معامله کردن در بازار را یاد بگیرید و سیگنال‌های بسیار معتبر و محتملی دریافت کنید.

چک لیست

پس از اینکه روی یک استراتژی معاملاتی مسلط شدید، بایستی برنامه‌ای تهیه کنید که چگونه با استفاده از آن استراتژی معامله کنید. برای این منظور بایستی یک برنامه کاملا منسجم و دقیق تنظیم کنید و اجزای آن را روی کاغذ بنویسید. این برنامه درواقع راهنمای شما خواهد بود که چگونه باید در بازار عمل کنید. حالا که قبل از شروع کار، همه جنبه‌های معامله‌گری را برای خود تعریف کرده‌اید، نسبت به عملکرد خود آگاه هستید و دیگر نباید احساساتی و طمع‌کارانه معامله کنید، البته مشروط به اینکه نسبت به برنامه معاملاتی خودتان متعهد بمانید.

ژورنال معاملاتی

وقتی برنامه معاملاتی خود را براساس یک استراتژی کارآمد تهیه و تنظیم کردید، حالا بایستی تمامی معاملاتی که انجام می‌دهید را در یک ژورنال معاملاتی ثبت کنید. برنامه معاملاتی و ژورنال معاملاتی دو سلاح اصلی هر معامله‌گر در برابر وسوسه‌های انجام معاملات بیش از اندازه و استفاده از اهرم‌های سنگین هستند. بنابراین اگر قصد دارید عادات معامله‌گری خود را تغییر دهید، اکیداً توصیه می‌کنم یک برنامه معاملاتی و ژورنال معاملاتی برای خود تهیه و از آن‌ها استفاده کنید.

درهنگام تغییر عادت‌ها، از مسیر خود منحرف نشوید

یکی دیگر از مشکلاتی که اکثر معامله‌گران با آن مواجه می‌شوند این است که وقتی تغییر عادت‌ها را شروع می‌کنند، برای مدتی کاملا منظم پیش می‌روند و معامله می‌کنند، اما دوباره از مسیر خود منحرف می‌شوند و به عادت‌های معاملاتی قدیمی خود برمی‌گردند. واقعا باید هر روزی که معامله می‌کنید نسبت به اهمیت دیسیپلین آگاه و هوشیار باشید. همواره در طول مسیر حرفه‌ای خود به یاد داشته باشید که اگر نظم و دیسیپلین معاملاتی را رعایت نکنید، هیچ راهی برای کسب درآمد مستمر از بازار وجود ندارد.

زمانی که تغییر عادت‌های معاملاتی را شروع می‌کنید، به مرور حفظ عادت‌های جدید راحت‌تر می‌شود و بعلاوه حفظ نظم و رعایت دیسیپلین دیگر به سختی روزهای نخست نخواهد بود. درست مثل ورزش کردن است که در ابتدا قدری مشکل است، اما با گذر زمان و وقتی اثرات مثبت ورزش کردن را می‌بینید، ضرورت و اهمیت آن را بیشتر درک می‌کنید و دیگر خودتان واقعا به انجام آن تمایل پیدا می‌کنید و ورزش کردن بخشی از شما می‌شود و دیگر نمی‌توانید حتی تصور کنید که یک روز ورزش نکنید. بطور مشابه، وقتی عادت‌های معاملاتی مثبتی در خود ایجاد می‌کنید، پس از مدتی می‌بینید که کمتر از گذشته ضرر می‌کنید و بطور مستمر از بازار درآمد دارید و همین امر سبب می‌شود این عادت‌های مثبت به تدریج قوی‌تر شوند تا حدی که به بخشی از خود شما تبدیل می‌شوند و آن وقت خودتان تعجب خواهید کرد که چرا در گذشته انقدر بی‌نظم معامله می‌کردید.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید و می‌خواهید درخصوص نظم و دیسیپلین معاملاتی و سایر نکاتی که در این مقاله به آن پرداخته شد اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید مقاله” نکاتی برای حفظ دیسیپلین در هنگام معامله کردن“را در وبلاگ آکادمی ویو مطالعه کنید.

 

منبع: learntotradethemarket/academywave

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

 

 

4.7/5 - (456 امتیاز)
نظرات 49
 1. hamidreza_ebrahimkhani 2021-08-24 در 21:58 پاسخ

  مرسی استاد ، سایه‌تون مستدام

  • خیلی عالی بود ممنون
   ما میتونیم در طول روز چک لیست هایی برای انجام کار های روزمره و … داشته باشیم و بنظر من این چک لیست روزمره به ایجاد عادت های جدید و تثبیت اونها خیلی کمک میکنه

 2. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 3. مثل همیشه عالی و درجه یک استاد امینوی عزیز

 4. حسن نویدی مقدم 2021-08-24 در 23:02 پاسخ

  سلام استاد عزیز و گرامی .
  عالی هستید چقدر خوب روانشاسی فردی و روانشناسی بازار رو آروم آروم در ذهن ما میکارید .
  ممنون که هستید .

 5. باسلام وخسته نباشید. میخواستم عرض کنم که مدت یک سالی میشه که درفارکس فعالیت میکنم اوایل که ضررهای زیادی داشتم وبامطالعه وروشهای معاملاتی جدید رفته رفته پیشرفت کردم تا به سودهای خوبی رسیدم. ولی متاسفانه مدتیه بااسترس کارمیکنم ومدام ضرر میکنم. ودقیقا به این نتیجه رسیدم که دو عامل باعث ضرر تو فارکس میشه یکی طمع وبکارگیری حجم بالا در معاملات ویکی ترس از شکست وازدست دادن اعتماد بنفس. مطمعنم که هر معامله گری که بر این دو عامل غلبه کند بی شک موفق میشه. باتشکر از مقاله مفیدتون استاد.

 6. ” درست مثل ورزش کردن است که در ابتدا قدری مشکل است، اما با گذر زمان و وقتی اثرات مثبت ورزش کردن را می‌بینید، ضرورت و اهمیت آن را بیشتر درک می‌کنید و دیگر خودتان واقعا به انجام آن تمایل پیدا می‌کنید و ورزش کردن بخشی از شما می‌شود و دیگر نمی‌توانید حتی تصور کنید که یک روز ورزش نکنید”
  پاراگراف بالا دقیقا و بدون هیچ کم و زیادی برای من اتفاق افتاده و از اوایل سال جاری بنده شروع به مطالعه کتاب و ورزش در منزل با وسایل ابتدایی کردم و الان بعد از ۶ ماه اثرات فیزیکی و روانی که کاملا بدرستی توضیح داده شد احساس میکنم و همین عاملی برای ادامه مسیر مجدانه تر و مشتاق تر میباشد.
  ممنون از آکادمی ویو بابت مقالات بسیار آموزنده که خود چکیده تجربه و چندین کتاب میباشد.

  • اگر در دوره های استاد شرکت کردید مستقیم به خودشون پیام بدید راهکارهای بسیار خوبی میدهند.

 7. سلام به استاد امینو عزیز و ادمینهای زحمت کش. دقیقا همه میدونیم نظم خوبه وعمل به اون سخته. ممنون از این مقاله مفید. خیلی خوبه که دایم مطالب جذاب میفرستید. برای من حکم تابلوهای کنار جاده رو داره که دایما هر چند کیلومتر میگه لطا کمربندهاتون و ببندید.درود بر شما

 8. ممنون بابت مطلب مفیدتون. عالی بود

 9. متشکرم از مقاله پر محتوای که گذاشتین

 10. سلام استاد بزرگوار
  خیلی ممنون بسیار عالی
  خدا سایه شما رو از سر ما کم نکنه

 11. امیرحسین 2021-08-25 در 23:28 پاسخ

  چقد مقاله جذاب و کارآمده .تشکر فراوان ک ما دانشجو های تردیدر رو آموزش میدین

 12. مقاله بسیار بسیار بسیار مهم و مفیدی بود
  ممنون از اینکه همراه ما هستید و ما رو شارژ می کنید با مقالات و ویدیوهای یوتیوب
  تشکر استاد امینو عزیز

 13. با سلام خدمت جناب امبنو
  این موضوع برای من دقیقا اتفاق افتاده مخصوصا قسمت رشد سریع اکانت و به خاطر طمع در رشد سریع دست به معاملات با ریسک زیاد میزدم و بیشتر تمرکزم روی تکنیک ها میزاشتم و به مباحث پرایس اکشن اصلا دقت کافی نداشتم .

 14. شگفت انگیز

 15. Seyedmohammad1366 2021-08-27 در 09:42 پاسخ

  باز هم به موقع
  باز هم مقاله رو انگار برای من نوشتین
  باز هم ممنونم ازتون استاد عزیز

  یک هفته است برای پیدا کردن نظم بعد از ترید میرم کوه که خوابم رو تنظیم کنم
  یکسال و نیمه که روزی حداقل ۱۰ ساعت دارم تمرین و ترید میکنم و این موضوع باعث به هم خوردن خوابم شده بود و بهترین موقعیتها و آسونترین اونها رو از دست میدادم چون صبح ها دیر از خواب پا میشدن و برای پیدا کردن موقعیت خوب مجبور بودم تا شب پای چارت بشینم و این موضوع باعث اشتباهات معاملاتی میشد که خدا رو شکر درست شد.
  ممنون از آکادمی ویو عزیز

 16. مهدی قاسمی 2021-08-27 در 11:45 پاسخ

  بسیار عالی و مفید بود ممنونم از تمام دوستان
  و انجمن آکادمی ویو

 17. فقط یک جوری میشه استادامینو را توصیف کرد

  شب ظلمت و بیابان به کجاتوان رسیدن
  مگرانکه شمع رویت به رهم چراغ دارد
  والسلام

 18. بسیار عالی بود من از روزی که وارد دوره های آکادمی شدم دفتر ثبت عادات تهیه کردم و خدا روشکر بسیاری از عادات مثبت برام ایجاد شد
  و الان هم نکته به نکته این مقاله ارزشمند رو برنامه کردم و هر روز با رعایت این نکات تو دفترم تیک میزنم
  باتشکر از استاد عزیزم امین جان دهقان

 19. فوق العاده

 20. فوق العاده بود ممنونم ازتون. نظم و صبر و استمرار اصول اصلی در موفقیت در هر کاری هستن

 21. بسیار عالی و کاربردی.شک ندارم همه تریدر های حرفه ای در مسیر رشد خودشون با مشکلاتی که عنوان شد دست به گریبان بوده ان و حتما صحت آنچه در این مقاله گفته شده را تایید میکنن.مبتدی ها دو راه پیش روی دارن .یا دربست ترفندهای گفته شده را به کار میبندن و سرعت رشد و تعالی شون میره بالا یا اینکه در مقام انکار بر میان و فکر میکنند آنچه گفته شد برای اونا مصداق نداره که در این صورت بازار درسهای لازم را بهشون خواهد داد .
  ممنون از تیم آکادمی ویو بابت این مقاله و مقاله های دیگه که گلچین شده ان و موجز و مختصر به مطالب لازم برای ما که در شروع راه هستیم می پردازن

 22. بسیلر عالی

 23. بسیار عالی بود ممنونم از استاد بزرگ

 24. بسیار اموزنده و عالی بود استاد عزیز و بزگوار

 25. سلام و خسته نباشید دارم خدمت استاد عزیز و ادمین های محترم
  ممنونم از تمام تلاش و زحمات و تک تک این مقاله های بسیار ارزشمند
  کل این مقاله رو در یک جمله میتونم بگم که استاد امینو ازتون ممنونمیم بابت تغیررات و عادتهای فوق العاده و نظمی که در ما به وجود آوردین و معنی زندگی خوب و دنیای خوب رو برا ما زنده کردین و قدرت اراده و ایمان رو در وجود ما پرورش دادین
  آرزوی بهترینهارو دار برای شما استاد عزیز و دوست داشتنی و تک تک دوستان گل آکادمی
  انشالله همیشه خنده رو لباتون باشه
  راستی دمنوشم هم سرد شد (((:

 26. فوق العاده و بینظیر.. تشکر فراوان.

 27. مقاله فوق العاده مفیدی بود سپاس فراوان از استاد امینو و تیم اکادمی ویو

 28. ممنون از زحماتتون

 29. درود بر استاد پر تلاش و خستگی ناپذیر
  مگه میشه شاگرد شما بود و تلاش شما رو الگوی خود قرار نداد

 30. بسیار عالی استاد عزیزم

 31. خیلی مقاله مفید و کارآمد بود … ممنون از شما

 32. خیلی عالی بود استاد امینوی عزیز

 33. درود بر استاد عزیز ، مقاله فوقالعاده ای هستش ، کاش توی استیتمنت میشد فقط درصد سود کسب شده نمایش داده میشد ، اینجور حس بهتری میداد تا نمایش عدد ، مثلا ۳ درصد توی هزار دلار از نظر عددی حس بهتری میده تا ۳ درصد توی صد دلار ، اینجور تریدر رضایت مندی بیشتر حس میکنه و شاد در نظم و دیسیپلین ترید هم تاثیر مثبت بگذاره ، البته من توی اکسل فایلی درست کردم که استیتمنت توش کپی میکنم و فقط درصد سود روزانه میده و حس طمع منو کمتر کرده و رضایت ترید رو بیشتر کرده .

 34. عرض ادب و احترام
  خیلی ممنون از شما و تیم خوب اکادمی.

 35. عالی بود

 36. بسیار عالی و کاربردی. سپاس جناب امینو بابت به اشتراک گذاری تجربیات ارزشمندتون.

 37. تشکر از مقاله خوبتون بسیار لذت بردم

 38. سلام استاد
  چند وقته دارم ازین مورد ضربه میخورم
  تشکر ازشما وتیمتون

 39. تشکر از استاد عزیز

 40. سلام و تشکر بابت این مقاله مهم و کاربردی، استاد شما برای تک تک ما دانشجوهاتون به منزله یه فانوس روشن هستید که این مسیر تاریک رو هر لحظه روشن میکنید، آرزوی سلامتی برای شما استاد عزیزمممم، انشاالله همیشه سالم و سلامت باشید در کنامون باشید تا همیشه

 41. عالی بود مچکر

 42. خیلی خوب بود، سپاس

 43. بسیار عالی

 44. نظم و انضباط معاملاتی 2023-07-04 در 14:19 پاسخ

  عالی و کامل بود. یکی از بهترین سایت هایی که میشناسم شما هستین. لایک

 45. اگر فقط یک عامل وجود داشته باشد که حساب معاملاتی شما را به کلی نابود کند، آن عامل همان طمع است. معامله‌گری که طمع می‌کند، بیش از اندازه معامله می‌کند و در هر معامله بیش از حد ریسک می‌کند و همانطور که در مقالات پیشین هم گفته‌ام، معاملات بیش از اندازه و استفاده از اهرم‌های سنگین، دو دلیل اصلی ضررهای اکثر معامله‌گران هستند.

  معامله‌گرانی که برای مدتی طولانی در بازار موفق بوده‌اند و توانسته‌اند بطور مستمر از بازار کسب درآمد کنند، کسانی هستند که عادات معامله‌گری مثبتی را در خود ایجاد و حفظ کرده‌اند. درست مثل هر کار دیگری در زندگی، این عادت‌های شما هستند که واقعیت شما را تعریف می‌کنند و نشان می‌دهند که تا چه حدی در هر زمینه‌ای پیش می‌روید. عادت‌ها، چه مثبت و چه منفی، به مرور زمان قوی‌تر و جزئی از شخصیت ما می‌شوند.

  بنابراین مرحله اول در تبدیل شدن به یک معامله‌گر منظم، پذیرش این واقعیت است که با توجه به اندازه حساب معاملاتی شما، کسب چه میزان سود و درآمد ممکن است، البته با این فرض که برنامه‌ای برای مدیریت سرمایه داشته باشید.

  پس از اینکه روی یک استراتژی معاملاتی مسلط شدید، بایستی برنامه‌ای تهیه کنید که چگونه با استفاده از آن استراتژی معامله کنید. برای این منظور بایستی یک برنامه کاملا منسجم و دقیق تنظیم کنید و اجزای آن را روی کاغذ بنویسید.

  وقتی برنامه معاملاتی خود را براساس یک استراتژی کارآمد تهیه و تنظیم کردید، حالا بایستی تمامی معاملاتی که انجام می‌دهید را در یک ژورنال معاملاتی ثبت کنید. برنامه معاملاتی و ژورنال معاملاتی دو سلاح اصلی هر معامله‌گر در برابر وسوسه‌های انجام معاملات بیش از اندازه و استفاده از اهرم‌های سنگین هستند. بنابراین اگر قصد دارید عادات معامله‌گری خود را تغییر دهید، اکیداً توصیه می‌کنم یک برنامه معاملاتی و ژورنال معاملاتی برای خود تهیه و از آن‌ها استفاده کنید.

 46. حسین ابراهیمی 2024-02-12 در 12:50 پاسخ

  با سلام،
  ممنون از تجربیات و اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار دادید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید