مرحله پنجم

وجود یک منتور

بعد ازگذراندن مراحل گفته شده شما برای تمرین و تکرار اطلاعا ت صحیح نیاز به یک منتور دارید

دو ویزگی مهم برای موفقیت در ترید و هر حرفه دیگری را برای شما بازگو میکنم:

۱- وجود یک منتور برای نشان دادن مسیر درست

۲- بودن در کنار افراد موفق

متاسفانه در اکثر سایتها –  کانالها –  پیجها و دوره های آموزشی (داخلی و خارجی) عدم وجود یک منتور (که خود مسلط بر مباحث ارایه شده باشد) درصد موفقیت افراد شرکت کننده را بسیار کاهش و به حد صفر می رساند.

اکثر سایتها فقط مجموعه ای از اطلاعات (صحیح یا غیر صحیح) را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.بدون آنکه خود آنها روی مطالب ارایه شده مسلط باشند.بدون آنکه از آن مطالب نتیجه گرفته باشند.دقیقا مثل نویسندگانی که داستانهای افراد موفق را در کتابهای خود منتشر میکنند بدون آنکه خود آنها چیزی از آن اطلاعات دریافت کرده باشند همانطور که توضیح دادیم دریافت اطلاعات صحیح به هیچ عنوان نمیتواند باعث موفقیت شما شود.اگر شما به عنوان تریدر سالها عضو چنین کانالها و سایتهایی بودید و نتیجه نگرفته اید و هنوز نمی توانید بصورت مستمر از بازار سود بگیرید زمان آن رسیده کمی تامل کنید.

قبل از توضیح مورد دوم که بسیار مهم است برخی ویژگی های یک منتور را بررسی میکنم

منتور کیست؟

منتورینگ ریشه در یونان باستان دارد به طوری که می‌توان گفت واژهٔ منتور از داستان معروف اُدیسهٔ هومر گرفته شده است. در این داستان شخصیتی پیر به نام Telemachus وجود دارد که وی بواسطهٔ ارتباطی که با الههٔ خِرد دارا است، می‌تواند شخصیت دیگر داستان به نام Mentor را در مسیر زندگی و دوراهی‌هایی که بر سر آن‌ها قرار می‌گیرد راهنمایی کند که بر همین اساس واژهٔ Mentor وارد زبان انگلیسی شد به طوری که امروزه منتور به کسی گفته می‌شود که دانش و خِرد خود را با افراد کم‌تجربه به اشتراک می‌گذارد.

منتور در یک زمینه خاص تخصص دارد و به یک بینش منحصر بفرد رسیده و همزمان با انتقال تجربیات بر بینش افراد نیز اثر می گذارند.

وظایف کلیدی منتور کدامند؟

۱- هدایت کردن افراد در مسیر درست : مهم‌ترین وظیفهٔ منتور هدایت‌گری است بدین صورت که باید برای فردی که به وی مراجعه می‌کند راه را از چاه مشخص سازد، بی‌خود و بی‌جهت به افراد انرژی مثبت نداده بلکه کاملاً واقع‌گرایانه با مسائل برخورد کند و همچنین رنج، سختی، مشقت و چالش‌هایی که خود در طول سالیان با آن‌ها مواجه شده را به صورت خلاصه و مفید در اختیار شاگردش قرار دهد.

۲- در دسترس باشد: این ویژگی در انتخاب یک منتور بسیار حائز اهمیت است چرا که گاهی اوقات پیش می‌آید افرادی که به دنبال یک منتور می‌گردند بر سر دوراهی‌هایی قرار می‌گیرند که خیلی سریع نیاز به مشاوره پیدا می‌کنند که در چنین مواقع لزوم برخورداری از منتوری که در دسترس باشد دوچندان می‌گردد

۳- صداقت داشته باشد: منتور باید فرد را در مسیر رسیدن به قابلیت ها هدایت کند و او را در مسیر رسیدن به پاسخ های صحیح صادقانه حمایت نماید نه اینکه با در اختیار قرار دادن پاسخ ها فرد را دچار وابستگی کند. یک منتور خوب کسی است که بی‌خود و بی‌جهت به شاگردان خود انرژی مثبت ندهد بلکه  آنها را حمایت کند نشان دادن نشانه ها، گوش دادن موثر و فراتر از آن درک شاگرد و همدلی با او، طوری که شاگرد در کنار منتور احساس امنیت کند.

۴- اشتباهات را گوشزد کند: یک منتور خوب کسی است که هرگز با شاگرد خود رودربایستی نداشته و همواره اشتباهات وی را گوشزد کند. این ویژگی منتور در ظاهر کمی خشک، خشن و بی‌رحمانه است و حتی گاهی شاگرد را از اینکه دست به انتخاب یک منتور زده پشیمان می‌سازد. وقتی به منتور خود اعتماد داشته باشیم و ایشان هم آنچه به صلاح ما است (ولو تلخ و چالش‌‌برانگیز) را توصیه می‌کند، در نهایت برندهٔ این بازی شاگردان خواهند بود.(بسیاری از شرکت کنندگان در دوره فراکتالی این تجربه را داشته اند)

۵- الهام‌بخش باشد: قبلاً گفتیم که انرژی مثبت دادن به شکلی واهی اصلاً خوب نیست اما در عین حال یکی از ویژگی‌های شاخص منتور الهام‌بخش بودن است بدین شکل که به کرات پیش می‌آید که شاگرد در مسیر پرشیب، ناهمواره، سخت و خسته‌کنندهٔ پیشرفت به قول معروف کم می‌آورد و بارها و بارها تصمیم به تسلیم شدن می‌گیرد که در چنین مواقعی نقش یک منتور الهام‌بخش دوچندان می‌گردد. به عبارتی، منتور خوب کسی است که بتواند در چنین شرایط  نتایجی که شاگردش پس از تحمل رنج و مشقت‌های فراوان به دست می‌آورد را به وی گوشزد کند که این مهم با نشان دادن مقصد نهایی میسر می‌گردد

وجود یک منتور خوب و بودن در کنار افراد موفق از عوامل اصلی برای موفقیت است

از ویژگی های مهم و بارز در دوره های آکادمی ویو “بودن در کنار افراد موفق” است

همانطور که می دانید حضور در جمع افراد موفق از عوامل بسیار مهم در موفقیت است

اگر شما در جمع پنج انسان شکست خورده باشید شما ششمین شکست خورده خواهید بود

اگر شما در جمع پنج انسان خلاق باشید شما ششمین فرد خلاق خواهید بود

اگر شما در جمع پنج انسان افسرده باشید شما ششمین فرد افسرده خواهید بود

اگر شما در جمع پنج انسان موفق  باشید شما ششمین فرد موفق خواهید بود

طبق تحقیقات انجام شده هر آدمی برآیندی از پنج نفری است که بیشترین وقت خود را با آنها می‌گذراند.

در آکادمی ویو کاربران در انجمنهای مشخص شده همواره به تبادل اطلاعات و تمرین بر روی مطالب دوره می پردازند و هر زمان از مسیر درست خارج شوند آقای امینو آنها را دوباره به مسیر درست بر میگرداند( وجود یک منتور خوب ) در وبینارها دورهم جمع شده و با همصحبت بودن در کنار افراد موفق در مسیر درست موفقیت قرار می گیرند.

بر همین اساس افرادی که اطلاعات دوره را خارج از محیط آکادمی بدست می آورند نمی توانند به موفقیت برسند نه به این دلیل که اطلاعات اصولی و صحیح نیست بلکه به این خاطر که آنها خود را از راهنمایی و حمایت یک منتور خوب و بودن در جمع افراد موفق محروم کرده اند.

در مرحله ششم به “موفقیت” می رسیم.

آکادمی ویو

    سبد خرید