حالت شب

۶ عادت معامله‌گران آرام و سود آور

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2022-08-16
حالت شب

۶ عادت معامله گران آرام و سود اور

 مقدمه

اکثر معامله گران سودآور عادات یکسانی دارند که این عادات در طول بازه معامله گری آنها بدست آمده.سال‌ها است که مشغول معامله‌گری هستم و از این راه کسب درآمد می‌کنم و در طول این مدت متوجه شده‌ام که استرس و اضطراب، بخشی از این حرفه است. بسیاری از معامله‌گران نمی‌دانند چگونه احساس آرامش و خونسردی را ایجاد کنند. حتی بسیاری از معامله‌گران، استرس و اضطرابی که در بازار می‌گیرند را به زندگی شخصی و خارج از بازار خود هم منتقل می‌کنند.

من هم این مراحل را گذرانده‌ام، اما چیزهایی یاد گرفته‌ام که به من کمک کردند بتوانم تحت هر شرایطی، آرامش و خونسردی خودم را حفظ کنم. در طول این سال‌ها عادت‌هایی برای خودم ایجاد کرده‌ام که بسیار برای من مفید بودند و حتما هر روز تمام آن‌ها را انجام می‌دهم.

یک چیز را به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید اتفاقاتی که در بازار رخ می‌دهند را کنترل کنید. تنها چیزی که می‌توانید کنترل کنید، واکنش خودتان است. این مطلبی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

می‌توانید اجازه دهید که نتایج منفی و ضررها به شما استرس وارد کنند، یا اینکه می‌توانید در برابر آن‌ها با آرامش، خونسردی و پذیرش واکنش صحیحی نشان دهید. توصیه می‌کنم راه حل دوم را انتخاب کنید، فرقی نمی‌کند ضرر و زیانی که متحمل شده‌اید در نتیجه یک اشتباه بوده یا اینکه صرفا جزو آمارهای منفی سیستم معاملاتی شما بوده است. شش عادتی که در ادامه توضیح می‌دهم، به شما در این زمینه کمک می‌کند.

۱) مراسم صبحگاهی آرامش‌بخشی ایجاد کنید

بعضی افراد همینکه صبح چشم‌های خود را باز می‌کنند، فکر کردن و نگران بودن و استرس گرفتن را شروع می‌کنند. یعنی با همین پچ‌پچ‌های دائمی که در سر دارند، بلند می‌شوند و روز خود را با یک عجله استرس‌زا آغاز می‌کنند.

من شخصا خودم شب‌ها زود می‌خوابم تا بتوانم صبح زود بیدار شوم (معمولا ساعت ۵ صبح، اما مواقعی که سفر می‌کنم ممکن است کمی تغییر کند). وقتی از خواب بیدار می‌شوم، در ابتدا کمی حرکات کششی انجام می‌دهم، سپس دست و صورتم را می‌شویم و دستگاه قهوه‌ساز را روشن می‌کنم، و بعد از آن به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین مدیتیشن انجام می‌دهم. سپس دندان‌هایم را مسواک می‌زنم و شاید استحمام کنم.حتما برنامه شکرگزاری خودم را انجام می دهم و قبل از اینکه سراغ میز کارم بروم و مشغول شوم، کمی موسیقی کلاسیک ملایم پخش می‌کنم و یک فنجان قهوه تلخ (بدون شیر و شکر) برای خودم درست می‌کنم.

لزومی ندارد شما هم دقیقا همین کارها را انجام دهید، اما حتما سعی کنید صبح‌ها زمانی را برای آرامش خودتان اختصاص دهید.

۲) واکنش‌های خودتان را زیر نظر بگیرید

وقتی یک اتفاق استرس‌زا در حین معاملات رخ می‌دهد که اصلا آن را دوست ندارید، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ در این مواقع، بعضی افراد کورکورانه واکنش نشان می‌دهند، گویی در بند آن اتفاقات منفی گرفتار می‌شوند و عصبانی می‌شوند. سپس برای خود دلسوزی می‌کنند و متأسف می‌شوند و آرزو می‌کنند که ایکاش اوضاع و شرایط فرق می‌کرد. آن‌ها بازار را سرزنش می‌کنند …

اما چرا نمی‌توانیم به هنگام استرس، رفتار بهتری داشته باشیم؟ اگر این عادت را در خود ایجاد کنید که واکنش‌های خودتان را زیر نظر بگیرید، دلایل آن را متوجه می‌شوید و همچنین خواهید دید که همیشه می‌توانید واکنش‌ها و رفتارهای بهتری انتخاب کنید.

بسیاری مواقع واکنش خودکار ما این است که همه چیز را شخصی کنیم. مثلا اگر بازار حرکتی انجام دهد که خوشایند ما نیست، اغلب آن را بصورت یک اهانتی که به شخص ما وارد شده، برداشت می‌کنیم (بطور ناخودآگاه). بعضی افراد حتی فکر می‌کنند که خدا، تمام هستی و زندگی با آن‌ها دشمنی دارند. اما واقعیت این است که این یک مسئله شخصی نیست. شما می‌توانید یاد بگیرید که اتفاقات را بصورت یک توهین یا بی‌‌حرمتی شخصی تفسیر نکنید و در عوض، آن‌ها را به عنوان اتفاقات بیرونی و غیرشخصی در نظر بگیرید که به واسطه زنجیره‌ای بلند از اتفاقات و رویدادهای غیرشخصی دیگر شکل گرفته‌اند.

همچنین می‌توانید یاد بگیرید که در برابر اتفاقات و رویدادهای بیرونی، با خونسردی و عقلانیت واکنش نشان دهید، بدون اینکه اجازه دهید بر شما غلبه کنند. بله، این یک مهارت است و شما می‌توانید این مهارت را در خود ایجاد کنید. مثلا مدیتیشن و نوشتن می‌توانند در ایجاد این مهارت به شما کمک کنند.

۳) قدردان باشید

این روزها افراد زیادی درباره سپاسگزاری و شکرگزاری صحبت می‌کنند. اما ما چقدر آن را اجرا می‌کنیم؟ وقتی بازار به یکباره و به شدت در خلاف جهت معامله شما حرکت می‌کند و پلتفرم معاملاتی با رنگ قرمز به شما چشمک می‌زند که مارجین حساب شما دیگر جوابگوی ضررهای بیشتر نیست، یا مواقعی که به دلیل یک گَپ قیمتی، بیشتر از مقداری که قبلا پیش‌بینی کرده‌اید متحمل ضرر و زیان می‌شوید، شکرگزار بودن خیلی سخت است. اما ممکن است، و اتفاقا در چنین شرایطی خیلی هم ضروری و واجب است.

یکی از فیلسوفان مورد علاقه من، فریدریش نیچه، اینطور می‌گوید:

«دستور من برای نیل به عظمت، عشق به سرنوشت (Amor Fati) است. اینکه هیچ‌چیز را طور دیگر نخواهی، نه در گذشته نه در آینده نه در ابدیت. نه تسلیم در پیش‌ِ ضرورت، نه پنهان داشتن آن، بلکه عشق به آن.»

مفهوم عشق به سرنوشت (Amor Fati)، متقاعدکننده است. من قبلا هم در طول تمرین‌های مدیتیشن، این احساس را بسیار زیاد تجربه کرده‌ بودم، اما مطالعه آثار نیچه بود که این مطلب را از نظر فکری در ذهن من متبلور کرد.

در واقع نیچه کلمات و واژه‌های مناسبی برای بیان آن احساسات در اختیار من قرار داد و من واقعا عاشق این مفهوم شدم، به این دلیل که اگر زندگی را آنگونه که هست، با تمام فراز و نشیب‌ها، بدون نگاه به گذشته و فقط رو به جلو و با لبخند بپذیرید، قدرتی بدست می‌آورید که درک آن مشکل است.

قدرت «عشق به سرنوشت» این است که وقت شما را تلف نمی‌کند و نیچه این موضوع را خیلی واضح توضیح می‌دهد. در واقع شما فقط با قدرت کافی به آنچه در حال وقوع است نگاه می‌کنید و می‌گویید: «من از پس این کار برمی‌آیم. هیچ چیزی نمی‌تواند مقابل من قرار بگیرد که از عهده من خارج باشد. من هر آنچه لازم باشد را دارم.»

در این صورت دیگر وقت خود را برای سرزنش کردن، عصبانی شدن، یا احساس تأسف و دلسوزی برای خودتان صرف نمی‌کنید و در عوض شکرگزار و قدردان خواهید بود. و چیزی که از این نگرش و تغییر بدست می‌آورید، انرژی و عمل است.

۴) عادت‌های کاهش‌دهنده استرس ایجاد کنید

بسیاری مواقع، وقتی مردم دچار استرس و اضطراب می‌شوند، واکنش‌های ناسالمی نشان می‌دهند. مثلا سراغ سایت‌های مختلف می‌روند و زمان خود را تلف می‌کنند، در توئیتر به دیگران توهین می‌کنند، خودشان را با یک ایده‌آل غیرممکن مقایسه می‌کنند، غذاهای ناسالم می‌خورند، نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند، کارهای خود را به تعویق می‌اندازند و … .

اما ما به روش‌هایی نیاز داریم که بتوانیم بر استرس و بالا و پایین‌های زندگی غلبه کنیم (که بالاخره بعضی مواقع پیش می‌آیند).

وقتی استرس می‌گیرید و متوجه این موضوع می‌شوید، ببینید چطور واکنش نشان می‌دهید و سپس تمام عادت‌های ناسالمی که در این مواقع انجام می‌دهید را با عادت‌های سالم جایگزین کنید. به عنوان مثال:

 • اگر در این مواقع وقت خود را در سایت‌های مختلف تلف می‌کنید، در عوض به باشگاه بروید یا کمی تمرین یوگا انجام دهید.
 • اگر در توئیتر به دیگران حمله می‌کنید، به جای آن مدیتیشن کنید.
 • اگر نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنید، به جای آن چای بنوشید.
 • اگر کارهای خود را به تعویق می‌اندازید، برای خودتان بنویسید که چه چیزی شما را آزار می‌دهد.
 • اگر خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، خب مقایسه نکنید.

شاید خیلی کاریکاتوری به نظر برسد، اما اگر واقعا قصد داشته باشید که تغییر کنید، نتیجه‌بخش هستند. اگر می‌بینید که خیلی تحت‌تأثیر استرس قرار گرفته‌اید، از قدرت مکث و کمی توقف غافل نشوید.

۵) همزمان چند کار را انجام ندهید

امروزه مردم بیشتر از هر زمان دیگری می‌خواهند همزمان چندین کار انجام دهند. و به نظرم این بهترین راه برای ایجاد استرس و اضطراب است که روی همه کارهایی که انجام می‌دهید، از جمله معامله‌گری، تأثیر می‌گذارد. به این دلیل که انجام همزمان چندین کار باعث می‌شود صبر و شکیبایی خود را از دست بدهید و همیشه بی‌قرار و نگران باشید که حتما باید کارهای بیشتری انجام دهید.

اما چطور می‌شود اگر فقط یک کار انجام دهید؟ مثلا اگر معامله‌ می‌کنید، فقط روی معاملات خود تمرکز کنید. وقتی مطالعه می‌کنید، فقط روی آنچه مطالعه می‌کنید تمرکز داشته باشید. زمانی که فیلم تماشا می‌کنید، فقط روی تماشای فیلم متمرکز باشید و … .

چطور می‌شد اگر فقط یک کار انجام می‌دادید و یاد می‌گرفتید که واقعا نباید کار دیگری به غیر از آن یک کار انجام بدهید؟

خیلی جدی این سؤال را از خودتان بپرسید.

اگر با خودتان صادق باشید، احتمالا می‌بینید که در فقط یک کار انجام دادن، آرامش وجود دارد. این روش باعث کاهش استرس می‌شود و همچنین زندگی شما را راحت‌تر می‌کند.

۶) سروصداها را کم کنید

وقتی معامله می‌کنیم، انواع و اقسام سروصداها وجود دارد، از اخبار و گزارش‌ها گرفته تا پیام‌ها و نظرات دیگران و حتی سروصداهای درونی خودمان. اما هیچ‌کدام از آن‌ها ضروری نیستند. اگر بتوانید این سروصداها را از بین ببرید (یا آن‌ها را به حداقل برسانید)، برای خودتان آرامش و فضای بیشتری ایجاد می‌کنید. و در نتیجه خیلی بهتر می‌توانید به افکار، بینش و شم معاملاتی خود توجه کنید.

این‌ها شش عادت معامله‌گران آرام و موفق بودند. امیدوارم شما هم بتوانید آن را اجرا کنید.

منبع:  academywave/tradingco

 

 

 

 

4.7/5 - (758 امتیاز)
نظرات 43
 1. خیلی ممنون واقعا مفید بود و من یکی خیلی بهش نیاز داشتم

 2. فوق العاده عالی و کاربردی، ممنون از زحمات شما 🌹🌹🌹🌹🌹🌹

  • سلام مرسی ازتون عالی بود استاد و لطفا یه راهکار بدید برای فردی مثه من که میخام تریدر موفق بشم و دوره ای شمارو ثبت نام مردم در کنار شغلم میخام تریدر رو اصولی یاد بگیرم اما کار اصلیم حوریه که زیاد سرو صدا دارم با عموم چطور ذهنمود آروم کنم به هردو برسم و کمک کم به یک تریدر حرفه ای

 3. سلام استاد
  هرچه بیشتر با سبک شما آموزش می بینم، بیشتر با شما احساس نزدیکی می کنم، شما به معنای واقعی عالی هستید. خداوند شما رو حفظ بکنه و ما در کنار شما بتونیم ارزش کار شما رو درک کنیم. احساس می کنم با نوشتن مطالب و مدیریت آکادمی شما هم به آرامشی مثال نزدنی دست یافتید که در نوشتار شما مشخص هست.
  انشالله همیشه پایدار و موفق باشید.

 4. خیلی مطلب تاثیرگذار و ارزشمندی رو روی سایت قرار دادین ممنون از این توجه تون لطفا مطالب بیشتر راجب سبک زندگی تریدر ها و عادت هایی که برای داشتن یک زندگی مناسب و بهتر میشه انجام داد ارائه بدین
  ممنون از تیم آکادمی ویو و امینو عزیز

 5. ممنونم استاد
  شدیدا نیاز داشتم به خوندن همچین مقاله ای

 6. سلام به نظر بنده یکی از عواملی که ظرفیت زیادی از ذهن اشغال میکندفضای مجازی است که پر از اطلاعات جذاب وغیر مرتبط به ماست حتی زمانی که در آنها نیستیم مقداری از فکر ما را تحت تاثیر قرار میدهد اما بعضی مواقع لارم است من اونها رو تو کامپیوتر استفاده میکنم و چون دسترسیش سخت تر هست ومثل گوشی در دسترس نیست باعث میشه خیلی کمتر وقتم رو بگیره

 7. درود و عرض ادب
  جناب امینو ، میشه کتابهایی که از اقای نیچه خوندین و از خوندنش راضی بودین رو نام ببریدن؟

 8. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

  • علی برخورداری 2022-08-18 در 18:49 پاسخ

   خیلی عالی بود.منم دقیقا پراز استرس و اضطراب میشم.ذهنم پراز صدا میشه .فقط میدونم بهترین راهش مدیتیشن هس که میشه به سکوت وآرامش رسید.و سعی میکنم همیشه انجام بدم.درود بر جناب دهقان عزیز

 9. سلام و درود خدمت استاد عزیزم مقاله بسیار بسیار عالی و ارزشمند استاد عزیزم با تک تک سلول های بدنم اول از خدا تشکر میکنم برای وجود شما در زندگی من و دوم با قلبم از شما سپاسگزارم که با جان دل این مطالب و اموزش ها رو به من یاد میدین من الان یکسالو نیم شاگرد شما هستم و ۳۶ سال از خدا عمر گرفتم و تا حالا معلم و استاد مثل شما نداشتم استاد از خدا براتون ارزوی عمر با عزت سلامتی و شادی دارم و اگه یه روز خدا قسمت کرد و شما رو تونستم ببینم دست بوستون هستم در نور و عشق باشید .محمد نادری از یزد.البته استاد با اکانت همسرم وارد شدم

 10. مثل همیشه عالی و آموزنده

 11. سلام استاد وقتتون بخیر
  استاد، استفاده از آهنگ های بی کلام آرامش بخش در زمان ترید به نظر شما مفیده یا اینکه بهتره گوش نکنیم؟
  تشکر

 12. جناب دهقان وتیم آکادمی ویو تشکر🙏

 13. سعید رضا رادمنش 2022-08-16 در 22:50 پاسخ

  سلام استاد خوبم
  استاد توی این مقاله سبک زندگی ما رو هدف قرار دادین و قلبا و زبانی و حتی فریاد زنان
  می خواهید بفهمانید که ما اگر مثل قبل رفتارهای نامناسب در طول زندگی روزمره
  داشته باشیم امکان نداره که تریدر موفقی باشیم .
  من خودم قبلا چند تا کار رو با هم انجام میدادم الان سعی می کنم فقط یک کار رو
  انحام بدم و اون موضوع قدر دانی اتفاقا توی اون زمانی که ضرر های پی در پی داشتم
  یک دفعه خودم رو متعهد کردم باید تک به تک پوزیشنهای ضررده رو باید با حوصله
  و اصولی علت یابی کنی و تا به اتمام نرسید هیچ کار دیگه نباید انجام می دادم و
  خدا رو شکر می کنم که از اون به بعد تحولی در روند کارم اتفاق افتاد که اصلا قابل
  باور برام نیست . در مورد اینکه بازار ممکنه در حین معامله بالا و پایین بشه من
  خودم بعضی وقتها که ببینم می خوام کارهای عجیب غریب بکنم چارت رو می بندم
  البته تمام تلاش خودم رو برای بازی برد برد می کنم و بعد از مدتی میام سراغ چارت
  تا ببینم پیش بینی من روبراه هست و خودم رو برای نبردی ماهرانه آماده می کنم.
  مورد ششم خدا رو شکر فک کنم حدودا شش سال هست من هیچ کانال تلویزیونی
  رو نگاه نکردم و فقط سعی کردم روی رفع ایرادات خودم کار کنم .
  استاد قدردان تمام زحمات همیشگی شما هستم و امیدوارم شاگرد ممتازی براتون
  باشم.

 14. مرسی امین جان تجربیاتت رو با ما به اشتراک میگذاری

 15. سلام به استاد عزیز، استاد مقاله های که قرار میدید دقیقا جایی هستند که لازمن، یعنی انگار یک شخص درون مارو برای شما دقیقا در زمانی که باید، براتون شرح میده. خیلی برام جالب بود. من دقیقا تمامی عادت های که شما گفته اید رو در حال حاضر رعایت میکنم. ولی من از قبل صدوهشتاد درجه تغییر کردم. خیلی دوستتون دارم استاد، لذت میبرم از این مقاله هایی که قشنگ مثل هیدن اول بهمون تغییر جهت میده.

  • سلام و درود خیلی عالی
   البته در بحث تکنیکالی تا اونجا که اطلاع دارم فکر میکنم هیدن برای حرکت در جهت روند هست

 16. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

 17. واقعا چیزی به بدی قرمز شدن پلتفرم معاملات نیست… زمانی که هی قرمز و سفید میشه مثل لبه پرتگاهه انگار
  شما رو هی هول میدن بعد میگیرن میدونی که دیگه اخرشه یا میمیری یا قسر درمیری…ممنون بابت مطالب مفیدتون…

 18. با سلام خدمت استاد عزیز
  باز هم مثل همیشه یه مقاله عالی و کاربردی
  ممنون که تو این راه کنارمون هستی .

 19. ممنون از اهتمام شما استاد عزیز به تغییر روحیات ما .

 20. بسیار عالی و مفيد.

 21. سلام استاد
  عالی بود بسیار عالی بود و ازمقالاتی هست که برای من بسیار آموزنده می باشد
  واین شش عادت رو به عنوان اصول ابتدایی برنامه روزانه ام قرار می دهم
  ولی علاوه بر نکته برداری لازمه چند بار دیگه هم آن را مطالعه کنم
  خدا رو شکر که هستید.خدا رو شکر که در جمع شما هستم
  سپاس استاد

 22. بحث تغییر در روند خواب و بیداری به اندازه ای تاثیر داره که هیچ وقت فکر نمیکردم این قدر مهم باشه

 23. عرض ادب و احترام
  به نظر من کسانی ارزش واقعی این مقاله رو متوجه میشوند،که این موارد را تجربه کرده اند.
  خیلی ممنون از شما و تیم خوب اکادمی.

 24. عالی بود استاد

 25. سلام استاد بسیار عالی بود
  سپاس فراوان

 26. سلام به استاد عزیزممم، امینوی دوست داشتنی
  ممنون بابت نشون دادن سبک زندگی و تمام راه حل های موانعی که توی مسیر تریدری باهاش برخورد میکنیم و چیزی که از همه ی موارد دلچسب تر و امید بخش تر هست برامون، اینه که شما کنارمونید!!!! این خیلی لذت بخشه که استادت کنارت باشه و درکت کنه و بدونه کجاااای مسیر داری کم میاری، یه مقاله، یه ویس، یه رادیوتیوپ میذاره و میگه پاشوووو پسررر پاشو که دیگه چیزی نمونده!!! امین دهقان نتنها استاد دوست داشتنی هست برای ما، بلکه صمیمی ترین دوستمون هست که لحظه لحظه صداش تو ذهن و مغزمون داره باهامون حرف میزنه! خداروشکررر بابت این روزا و این حس و حال

 27. یعقوب علی نیا 2022-08-18 در 08:51 پاسخ

  و گهگاهی دو خط شعری که گویای همه چیز است وخود ناچیز……
  چه بگویم که ناگفتنش بهتر است…..
  دل خوشم با غزلی تازه همینم کافی ست
  تو مرا باز رساندی به یقینم کافی ست

  قانعم بیشتر از این چه بخواهم از تو
  گاه گاهی که کنارت بنشینم کافی ست

  گله ای نیست من و فاصله ها همزادیم
  گاهی از دور تو را خوب ببینم کافی ست

  آسمانی، تو در آن گستره خورشیدی کن
  من همین قدر که گرم است زمینم کافی ست

  من همین قدر که با حال و هوایت گهگاه
  برگی از باغچه ی شعر بچینم کافی ست

  فکر کردن به تو یعنی غزلی شور انگیز
  که همین شوق مرا، خوب ترینم کافی ست …

  واقعا کلمات قادر به بیان وصف این نعمت عظیمی که نصیب ما گروه این آکادمی شده نیست همیشه سالم وتندرست باشی همین جور جوشان از معرفت ، علم ، گذشت .مهربانی وووووو

 28. علی برخورداری 2022-08-18 در 18:44 پاسخ

  خیلی عالی بود.منم دقیقا پراز استرس و اضطراب میشم.ذهنم پراز صدا میشه .فقط میدونم بهترین راهش مدیتیشن هس که میشه به سکوت وآرامش رسید.و سعی میکنم همیشه انجام بدم.درود بر جناب دهقان عزیز

 29. بسیار سپاس گذارم از استاد بزرگ
  برای ما دانشجوهایی که تازه استارت اکانت رمو را زدیم مقاله ی بسیار مفید و ارزشمندی بود 🙂

 30. بسیار جمع بندی مفیدی بود ار هر آنچه که لازمه
  تشکر از امینو جان و تیم آکادمی

 31. امیرحسین 2022-08-20 در 19:15 پاسخ

  بسیار عالی و آموزنده مثل همیشه
  اگر امکانش هست مقالات جوری باشند که بتوانیم سیو کنیم یا پرینت بگیریم

 32. مهدی قاسمی 2022-08-26 در 09:42 پاسخ

  واقعا لذت بردم از این مقاله عالی
  ممنونم از تیم آکادمی ویو
  و استاد امین دهقان

  چقد جای خالی صداتون احساس شد تو این مقاله

 33. امیرحسین 2022-08-28 در 15:18 پاسخ

  واقعا عالی و کارساز ممنونم از جناب امینو و تیم پرقدرت ایشون که راه رو برای ما تریدر های نوپا هموار میکنند

 34. مثل همیشه عالی و کاربردی ،بی نظیر …

 35. موسی جنت علی پور 2022-08-30 در 01:44 پاسخ

  ممنون از خوندن مقاله لذت بردم.بنظرم بهترین راه مقابله با استرس و اضطراب در معامله گری درگیر شدن و روبرو شدن با مشکله.اما در اغلب اوقات ما از اون فرار میکنیم.یکی از این فرار کردنا که قبلا برام پیش میومد همین خوندن مقاله های شما بود.نه اینکه بگم خوب نیستن حتی بنظرم عالین اما بیشتر افراد بجای عمل کردن فقط دنبال اضافه کردن به اطلاعات هستن.اگرچه اطلاعات خوبه اما عمل کردن حتی یک سر سوزن در هر روز راز موفقیت در این حرفه است.شما اگر هر روز یک گام به جلو وردارین حتی اگه گاهی اوقات اشتباه باشه و برای اصلاح به عقب برگردین بهتر از اینه که تا کامل شدن اطلاعات همون عقب بمونین و حرکت نکنین.یادتون باشه که موفقیت نقشه قبل حرکت نداره که طبق اون از اول بخواین انجام بدین بلکه یه فراینده که در طی حرکت تدریجی به سمت جلو بوجود میاد.تمام مقاله های امین جان بنظرم دارن همین یه نکته رو از دیدگاههای مختلف به ما آموزش میدن.

 36. تشکر از شما

 37. با سلام جناب امینوی عزیز.
  بسیار عالی و آموزنده بود. امیدوارم موفق تر باشی عزیز

 38. سلام بر استاد عزیز
  آیا ترید کردن بر روی چند جفت ارز شامل مورد ۵ این مقاله یعنی انجام دادن چند کار همزمان می شود؟ آیا این کار آرامش تریدر را به هم می ریزد؟
  تشکر

 39. سلام جناب آقای محمد ،،،به نظر بنده همینطوره که خودتون حدس زدید .چند جفت ارز تسلط وتمرکز بیشتری لازم داره ،ان شاء الله موفق باشید

 40. شما نمی‌توانید اتفاقاتی که در بازار رخ می‌دهند را کنترل کنید. تنها چیزی که می‌توانید کنترل کنید، واکنش خودتان است. این مطلبی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

  ۱) مراسم صبحگاهی آرامش‌بخشی ایجاد کنید
  بعضی افراد همینکه صبح چشم‌های خود را باز می‌کنند، فکر کردن و نگران بودن و استرس گرفتن را شروع می‌کنند. یعنی با همین پچ‌پچ‌های دائمی که در سر دارند، بلند می‌شوند و روز خود را با یک عجله استرس‌زا آغاز می‌کنند.

  من شخصا خودم شب‌ها زود می‌خوابم تا بتوانم صبح زود بیدار شوم (معمولا ساعت ۵ صبح، اما مواقعی که سفر می‌کنم ممکن است کمی تغییر کند). وقتی از خواب بیدار می‌شوم، در ابتدا کمی حرکات کششی انجام می‌دهم، سپس دست و صورتم را می‌شویم و دستگاه قهوه‌ساز را روشن می‌کنم، و بعد از آن به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین مدیتیشن انجام می‌دهم. سپس دندان‌هایم را مسواک می‌زنم و شاید استحمام کنم.حتما برنامه شکرگزاری خودم را انجام می دهم و قبل از اینکه سراغ میز کارم بروم و مشغول شوم، کمی موسیقی کلاسیک ملایم پخش می‌کنم و یک فنجان قهوه تلخ (بدون شیر و شکر) برای خودم درست می‌کنم

  ۲) واکنش‌های خودتان را زیر نظر بگیرید
  می‌توانید یاد بگیرید که در برابر اتفاقات و رویدادهای بیرونی، با خونسردی و عقلانیت واکنش نشان دهید، بدون اینکه اجازه دهید بر شما غلبه کنند. بله، این یک مهارت است و شما می‌توانید این مهارت را در خود ایجاد کنید. مثلا مدیتیشن و نوشتن می‌توانند در ایجاد این مهارت به شما کمک کنند

  ۳) قدردان باشید
  قدرت «عشق به سرنوشت» این است که وقت شما را تلف نمی‌کند و نیچه این موضوع را خیلی واضح توضیح می‌دهد. در واقع شما فقط با قدرت کافی به آنچه در حال وقوع است نگاه می‌کنید و می‌گویید: «من از پس این کار برمی‌آیم. هیچ چیزی نمی‌تواند مقابل من قرار بگیرد که از عهده من خارج باشد. من هر آنچه لازم باشد را دارم.»

  در این صورت دیگر وقت خود را برای سرزنش کردن، عصبانی شدن، یا احساس تأسف و دلسوزی برای خودتان صرف نمی‌کنید و در عوض شکرگزار و قدردان خواهید بود. و چیزی که از این نگرش و تغییر بدست می‌آورید، انرژی و عمل است

  ۴) عادت‌های کاهش‌دهنده استرس ایجاد کنید
  اگر می‌بینید که خیلی تحت‌تأثیر استرس قرار گرفته‌اید، از قدرت مکث و کمی توقف غافل نشوید.

  ۵) همزمان چند کار را انجام ندهید
  امروزه مردم بیشتر از هر زمان دیگری می‌خواهند همزمان چندین کار انجام دهند. و به نظرم این بهترین راه برای ایجاد استرس و اضطراب است که روی همه کارهایی که انجام می‌دهید، از جمله معامله‌گری، تأثیر می‌گذارد. به این دلیل که انجام همزمان چندین کار باعث می‌شود صبر و شکیبایی خود را از دست بدهید و همیشه بی‌قرار و نگران باشید که حتما باید کارهای بیشتری انجام دهید

  ۶) سروصداها را کم کنید
  ۶ عادت معامله‌گران آرام و سود آور
  آکادمی ویو توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در ۲۰۲۲-۰۸-۱۶
  حالت شب
  فهرست محتوا [مخفی]

  ۱ ۶ عادت معامله گران آرام و سود اور
  ۱٫۰٫۱ مقدمه
  ۱٫۰٫۲ ۱) مراسم صبحگاهی آرامش‌بخشی ایجاد کنید
  ۱٫۰٫۳ ۲) واکنش‌های خودتان را زیر نظر بگیرید
  ۱٫۰٫۴ ۳) قدردان باشید
  ۱٫۰٫۵ ۴) عادت‌های کاهش‌دهنده استرس ایجاد کنید
  ۱٫۰٫۶ ۵) همزمان چند کار را انجام ندهید
  ۱٫۰٫۷ ۶) سروصداها را کم کنید
  ۶ عادت معامله گران آرام و سود اور
  مقدمه
  اکثر معامله گران سودآور عادات یکسانی دارند که این عادات در طول بازه معامله گری آنها بدست آمده.سال‌ها است که مشغول معامله‌گری هستم و از این راه کسب درآمد می‌کنم و در طول این مدت متوجه شده‌ام که استرس و اضطراب، بخشی از این حرفه است. بسیاری از معامله‌گران نمی‌دانند چگونه احساس آرامش و خونسردی را ایجاد کنند. حتی بسیاری از معامله‌گران، استرس و اضطرابی که در بازار می‌گیرند را به زندگی شخصی و خارج از بازار خود هم منتقل می‌کنند.

  من هم این مراحل را گذرانده‌ام، اما چیزهایی یاد گرفته‌ام که به من کمک کردند بتوانم تحت هر شرایطی، آرامش و خونسردی خودم را حفظ کنم. در طول این سال‌ها عادت‌هایی برای خودم ایجاد کرده‌ام که بسیار برای من مفید بودند و حتما هر روز تمام آن‌ها را انجام می‌دهم.

  یک چیز را به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید اتفاقاتی که در بازار رخ می‌دهند را کنترل کنید. تنها چیزی که می‌توانید کنترل کنید، واکنش خودتان است. این مطلبی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

  می‌توانید اجازه دهید که نتایج منفی و ضررها به شما استرس وارد کنند، یا اینکه می‌توانید در برابر آن‌ها با آرامش، خونسردی و پذیرش واکنش صحیحی نشان دهید. توصیه می‌کنم راه حل دوم را انتخاب کنید، فرقی نمی‌کند ضرر و زیانی که متحمل شده‌اید در نتیجه یک اشتباه بوده یا اینکه صرفا جزو آمارهای منفی سیستم معاملاتی شما بوده است. شش عادتی که در ادامه توضیح می‌دهم، به شما در این زمینه کمک می‌کند.

  ۱) مراسم صبحگاهی آرامش‌بخشی ایجاد کنید
  بعضی افراد همینکه صبح چشم‌های خود را باز می‌کنند، فکر کردن و نگران بودن و استرس گرفتن را شروع می‌کنند. یعنی با همین پچ‌پچ‌های دائمی که در سر دارند، بلند می‌شوند و روز خود را با یک عجله استرس‌زا آغاز می‌کنند.

  من شخصا خودم شب‌ها زود می‌خوابم تا بتوانم صبح زود بیدار شوم (معمولا ساعت ۵ صبح، اما مواقعی که سفر می‌کنم ممکن است کمی تغییر کند). وقتی از خواب بیدار می‌شوم، در ابتدا کمی حرکات کششی انجام می‌دهم، سپس دست و صورتم را می‌شویم و دستگاه قهوه‌ساز را روشن می‌کنم، و بعد از آن به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین مدیتیشن انجام می‌دهم. سپس دندان‌هایم را مسواک می‌زنم و شاید استحمام کنم.حتما برنامه شکرگزاری خودم را انجام می دهم و قبل از اینکه سراغ میز کارم بروم و مشغول شوم، کمی موسیقی کلاسیک ملایم پخش می‌کنم و یک فنجان قهوه تلخ (بدون شیر و شکر) برای خودم درست می‌کنم.

  لزومی ندارد شما هم دقیقا همین کارها را انجام دهید، اما حتما سعی کنید صبح‌ها زمانی را برای آرامش خودتان اختصاص دهید.

  ۲) واکنش‌های خودتان را زیر نظر بگیرید
  وقتی یک اتفاق استرس‌زا در حین معاملات رخ می‌دهد که اصلا آن را دوست ندارید، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ در این مواقع، بعضی افراد کورکورانه واکنش نشان می‌دهند، گویی در بند آن اتفاقات منفی گرفتار می‌شوند و عصبانی می‌شوند. سپس برای خود دلسوزی می‌کنند و متأسف می‌شوند و آرزو می‌کنند که ایکاش اوضاع و شرایط فرق می‌کرد. آن‌ها بازار را سرزنش می‌کنند …

  اما چرا نمی‌توانیم به هنگام استرس، رفتار بهتری داشته باشیم؟ اگر این عادت را در خود ایجاد کنید که واکنش‌های خودتان را زیر نظر بگیرید، دلایل آن را متوجه می‌شوید و همچنین خواهید دید که همیشه می‌توانید واکنش‌ها و رفتارهای بهتری انتخاب کنید.

  بسیاری مواقع واکنش خودکار ما این است که همه چیز را شخصی کنیم. مثلا اگر بازار حرکتی انجام دهد که خوشایند ما نیست، اغلب آن را بصورت یک اهانتی که به شخص ما وارد شده، برداشت می‌کنیم (بطور ناخودآگاه). بعضی افراد حتی فکر می‌کنند که خدا، تمام هستی و زندگی با آن‌ها دشمنی دارند. اما واقعیت این است که این یک مسئله شخصی نیست. شما می‌توانید یاد بگیرید که اتفاقات را بصورت یک توهین یا بی‌‌حرمتی شخصی تفسیر نکنید و در عوض، آن‌ها را به عنوان اتفاقات بیرونی و غیرشخصی در نظر بگیرید که به واسطه زنجیره‌ای بلند از اتفاقات و رویدادهای غیرشخصی دیگر شکل گرفته‌اند.

  همچنین می‌توانید یاد بگیرید که در برابر اتفاقات و رویدادهای بیرونی، با خونسردی و عقلانیت واکنش نشان دهید، بدون اینکه اجازه دهید بر شما غلبه کنند. بله، این یک مهارت است و شما می‌توانید این مهارت را در خود ایجاد کنید. مثلا مدیتیشن و نوشتن می‌توانند در ایجاد این مهارت به شما کمک کنند.

  ۳) قدردان باشید
  این روزها افراد زیادی درباره سپاسگزاری و شکرگزاری صحبت می‌کنند. اما ما چقدر آن را اجرا می‌کنیم؟ وقتی بازار به یکباره و به شدت در خلاف جهت معامله شما حرکت می‌کند و پلتفرم معاملاتی با رنگ قرمز به شما چشمک می‌زند که مارجین حساب شما دیگر جوابگوی ضررهای بیشتر نیست، یا مواقعی که به دلیل یک گَپ قیمتی، بیشتر از مقداری که قبلا پیش‌بینی کرده‌اید متحمل ضرر و زیان می‌شوید، شکرگزار بودن خیلی سخت است. اما ممکن است، و اتفاقا در چنین شرایطی خیلی هم ضروری و واجب است.

  یکی از فیلسوفان مورد علاقه من، فریدریش نیچه، اینطور می‌گوید:

  «دستور من برای نیل به عظمت، عشق به سرنوشت (Amor Fati) است. اینکه هیچ‌چیز را طور دیگر نخواهی، نه در گذشته نه در آینده نه در ابدیت. نه تسلیم در پیش‌ِ ضرورت، نه پنهان داشتن آن، بلکه عشق به آن.»

  مفهوم عشق به سرنوشت (Amor Fati)، متقاعدکننده است. من قبلا هم در طول تمرین‌های مدیتیشن، این احساس را بسیار زیاد تجربه کرده‌ بودم، اما مطالعه آثار نیچه بود که این مطلب را از نظر فکری در ذهن من متبلور کرد.

  در واقع نیچه کلمات و واژه‌های مناسبی برای بیان آن احساسات در اختیار من قرار داد و من واقعا عاشق این مفهوم شدم، به این دلیل که اگر زندگی را آنگونه که هست، با تمام فراز و نشیب‌ها، بدون نگاه به گذشته و فقط رو به جلو و با لبخند بپذیرید، قدرتی بدست می‌آورید که درک آن مشکل است.

  قدرت «عشق به سرنوشت» این است که وقت شما را تلف نمی‌کند و نیچه این موضوع را خیلی واضح توضیح می‌دهد. در واقع شما فقط با قدرت کافی به آنچه در حال وقوع است نگاه می‌کنید و می‌گویید: «من از پس این کار برمی‌آیم. هیچ چیزی نمی‌تواند مقابل من قرار بگیرد که از عهده من خارج باشد. من هر آنچه لازم باشد را دارم.»

  در این صورت دیگر وقت خود را برای سرزنش کردن، عصبانی شدن، یا احساس تأسف و دلسوزی برای خودتان صرف نمی‌کنید و در عوض شکرگزار و قدردان خواهید بود. و چیزی که از این نگرش و تغییر بدست می‌آورید، انرژی و عمل است.

  ۴) عادت‌های کاهش‌دهنده استرس ایجاد کنید
  بسیاری مواقع، وقتی مردم دچار استرس و اضطراب می‌شوند، واکنش‌های ناسالمی نشان می‌دهند. مثلا سراغ سایت‌های مختلف می‌روند و زمان خود را تلف می‌کنند، در توئیتر به دیگران توهین می‌کنند، خودشان را با یک ایده‌آل غیرممکن مقایسه می‌کنند، غذاهای ناسالم می‌خورند، نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند، کارهای خود را به تعویق می‌اندازند و … .

  اما ما به روش‌هایی نیاز داریم که بتوانیم بر استرس و بالا و پایین‌های زندگی غلبه کنیم (که بالاخره بعضی مواقع پیش می‌آیند).

  وقتی استرس می‌گیرید و متوجه این موضوع می‌شوید، ببینید چطور واکنش نشان می‌دهید و سپس تمام عادت‌های ناسالمی که در این مواقع انجام می‌دهید را با عادت‌های سالم جایگزین کنید. به عنوان مثال:

  اگر در این مواقع وقت خود را در سایت‌های مختلف تلف می‌کنید، در عوض به باشگاه بروید یا کمی تمرین یوگا انجام دهید.
  اگر در توئیتر به دیگران حمله می‌کنید، به جای آن مدیتیشن کنید.
  اگر نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنید، به جای آن چای بنوشید.
  اگر کارهای خود را به تعویق می‌اندازید، برای خودتان بنویسید که چه چیزی شما را آزار می‌دهد.
  اگر خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، خب مقایسه نکنید.
  شاید خیلی کاریکاتوری به نظر برسد، اما اگر واقعا قصد داشته باشید که تغییر کنید، نتیجه‌بخش هستند. اگر می‌بینید که خیلی تحت‌تأثیر استرس قرار گرفته‌اید، از قدرت مکث و کمی توقف غافل نشوید.

  ۵) همزمان چند کار را انجام ندهید
  امروزه مردم بیشتر از هر زمان دیگری می‌خواهند همزمان چندین کار انجام دهند. و به نظرم این بهترین راه برای ایجاد استرس و اضطراب است که روی همه کارهایی که انجام می‌دهید، از جمله معامله‌گری، تأثیر می‌گذارد. به این دلیل که انجام همزمان چندین کار باعث می‌شود صبر و شکیبایی خود را از دست بدهید و همیشه بی‌قرار و نگران باشید که حتما باید کارهای بیشتری انجام دهید.

  اما چطور می‌شود اگر فقط یک کار انجام دهید؟ مثلا اگر معامله‌ می‌کنید، فقط روی معاملات خود تمرکز کنید. وقتی مطالعه می‌کنید، فقط روی آنچه مطالعه می‌کنید تمرکز داشته باشید. زمانی که فیلم تماشا می‌کنید، فقط روی تماشای فیلم متمرکز باشید و … .

  چطور می‌شد اگر فقط یک کار انجام می‌دادید و یاد می‌گرفتید که واقعا نباید کار دیگری به غیر از آن یک کار انجام بدهید؟

  خیلی جدی این سؤال را از خودتان بپرسید.

  اگر با خودتان صادق باشید، احتمالا می‌بینید که در فقط یک کار انجام دادن، آرامش وجود دارد. این روش باعث کاهش استرس می‌شود و همچنین زندگی شما را راحت‌تر می‌کند.

  ۶) سروصداها را کم کنید
  وقتی معامله می‌کنیم، انواع و اقسام سروصداها وجود دارد، از اخبار و گزارش‌ها گرفته تا پیام‌ها و نظرات دیگران و حتی سروصداهای درونی خودمان. اما هیچ‌کدام از آن‌ها ضروری نیستند. اگر بتوانید این سروصداها را از بین ببرید (یا آن‌ها را به حداقل برسانید)، برای خودتان آرامش و فضای بیشتری ایجاد می‌کنید. و در نتیجه خیلی بهتر می‌توانید به افکار، بینش و شم معاملاتی خود توجه کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید