حالت شب

چگونه با احساسات دشوار کنار بیاییم ؟

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2022-09-20
حالت شب

چگونه با احساسات سخت کنار بیاییم ؟

مقدمه

مشاهده ویدیو مربوط به افزایش سطح آگاهی

همه ما در بازار فارکس به دنبال سود هستیم و اصلا به همین دلیل معامله می‌کنیم. اما گاهی اوقات بازار اوضاع جالبی ندارد و به نظر می‌رسد می‌خواهد ما را به دام بیاندازد. در این شرایط ممکن است احساساتی از قبیل عصبانیت، عجله کردن و شکست خوردن به ما دست بدهد.
در این مقاله می‌خواهم شما را تشویق کنم که یک تمرین ساده ذهن‌آگاهی (mindfulness) به نام «شکستن طلسم» را امتحان کنید.
این تمرین به این شکل است: هرگاه احساس ناراحتی و عصبانیت، عجله کردن، کلافه بودن و … به شما دست داد، خیلی خوب به چگونگی احساس خود دقت کنید.
اگر یک معامله‌گر روزانه هستید، سعی کنید این آگاهی را در طول زمان انجام معاملات خود داشته باشید.
اگر یک معامله‌گر بلندمدت هستید، سعی کنید نسبت به حالات و احساسات خود در زمان ورود یا خروج معاملات یا اوقاتی که به معاملات باز خود نگاه می‌کنید، آگاه باشید.
نکته اینجاست که هرچه زودتر به احساساتی که در درون شما شکل می‌گیرند پی ببرید، بهتر می‌توانید با آن‌ها مقابله کنید.

اگر احساس نگرانی می‌کنید …

زمانی که نگرانی و تشویش احساس می‌کنید، در ذهن خود یک یادداشت بنویسید: نگرانی، من تو را می‌بینم.
به این عادت ذهنی دقت کنید که هر بار شما اجازه می‌دهید این احساس تشویش و نگرانی کاملا شما را فرا بگیرد، شما را به اعماق بیشتری از ناراحتی و اضطراب بکشاند و باعث شود واکنش‌های کورکورانه‌ای از شما سر بزند.
اما این بار فریب این طعمه را نخورید.
در عوض، دقت کنید که اساسا مضطرب و مشوش بودن چه احساسی دارد. مثل اینکه گویی شما طلسم می‌شوید. اما زمانی که نسبت به این احساس آگاه می‌شوید، این طلسم به دلایلی شکسته می‌شود. خیلی خوب به این موضوع دقت کنید.
اما شکسته شدن طلسم کافی نیست. شما بایستی یک الگوی ذهنی جدید ایجاد کنید: مکث کنید و به آرامی به احساسات درونی خود توجه کنید. سپس توجه خود را به آنچه در برنامه معاملاتی خود نوشته‌اید و آنچه می‌دانید باید انجام دهید، هدایت کنید.
به این ترتیب، شما می‌توانید احساس نگرانی و اضطرابِ رو به افزایش خود را کاملا متوقف کنید یا حداقل تا حد زیادی کاهش دهید.

اگر احساس می‌کنید عجله دارید …

مجددا مثل مورد قبل عمل کنید. یعنی در ذهن خود یک یادداشت بنویسید: عجله یا شتاب‌زدگی، من تو را می‌بینم. به این توجه کنید که چطور این عادت ذهنی سعی دارد شما را تحت کنترل درآورد، درست مثل یک طلسم.
به آرامی به این احساس توجه کنید و ضمنا آگاه باشید که بازار خواه ناخواه، کار خودش را انجام می‌دهد. شما می‌توانید ضرر کنید، بخش زیادی از سودهای قبلی را از دست بدهید یا حتی ممکن است سطح عملکرد سالانه خود را کاهش دهید. این تمایل کامل طبیعی است که بخواهید تمام ضرر وارده را خیلی سریع جبران کنید. اما در عین حال توجه داشته باشید که مهمترین وظیفه شما جبران پول‌های از دست رفته نیست، بلکه مهمترین وظیفه شما این است که خیلی دقیق و منظم از برنامه معاملاتی خود پیروی کنید.
شخصا درک این موضوع برای من زمان زیادی برد. زمان‌هایی بود که بقدری تحت کنترل احساساتم بودم که مدام معاملات اشتباه انجام می‌دادم، فقط به این خاطر که اصرار داشتم هرگز ضرر نکنم. تکرار این اشتباهات همینطور ادامه داشت تا اینکه به این نکته پی بردم: من رفتار بازار را کنترل نمی‌کنم و نمی‌توانم همیشه و در تمام معاملات سود کنم. بلکه در بلندمدت، عملکرد من باید بگونه‌ای باشد که سود حاصل از معاملات موفق من چندین برابر ضرر‌های کوتاه‌مدت معاملات ناموفق باشد.
اما به هر حال در میان‌مدت، ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌هایی باشد که فقط ضرر کنیم، حتی اگر خیلی دقیق از برنامه معاملاتی خود پیروی کنیم.
درک این مسئله نقطه عطف زندگی حرفه‌ای من بود. حالا دیگر من خیلی منظم از برنامه معاملاتی خودم پیروی می‌کنم و هرگز به خودم اجازه نمی‌دهم که اینطور فکر کنم «این ماه به سود بیشتری نیاز دارم» یا «من باید ضرر وارده را جبران کنم».
هیچ چیزی برای «جبران کردن» وجود ندارد. در کوتاه‌مدت بازار مقداری می‌گیرد و مقداری می‌بخشد. شما کنترلی روی آن ندارید. شما فقط مقدار آن را کنترل می‌کنید.
بنابراین متوجه باشید تنها راهی که می‌توانید عملکرد معاملاتی خود را بهبود بخشید این است که به خودتان بگویید شاید شما در حال حاضر لزوما در جایگاهی که می‌خواهید قرار نداشته باشید، اما ایرادی ندارد، به این دلیل که شما یک بازی بلندمدت را انجام می‌دهید.
از مسیر لذت ببرید. در لحظه روی کیفیت معاملات خود تمرکز کنید و بگذارید خودِ نتایج در طول زمان گویای چگونگی عملکرد شما باشند.

اگر احساس ناامیدی می‌کنید …

مواقعی که احساس ناامیدی می‌کنید، در ذهن خود یک یادداشت بنویسید: ناامیدی، من تو را می‌بینم.
ناامیدی زمانی اتفاق می‌افتد که شما سعی دارید چیزی را تحت کنترل خود درآورید که اساسا کنترل‌شدنی نیست. اما وقتی این اصرار به تحت کنترل درآوردن را کنار بگذارید، به آرامش می‌رسید.
توجه داشته باشید که شما در آنچه بازار به شما ارائه می‌دهد، هیچ قدرت دخالتی ندارید. شما تنها در چگونگی واکنش خودتان در قبال بازار، قدرت دارید. یاد بگیرید که ذهن خود را آرام و استوار کنید. برای این منظور، تمرین مدیتیشن می‌تواند خیلی مؤثر باشد. مدیتیشن به شما کمک می‌کند مهارت‌های ذهنی از قبیل صبر، مقاومت و توانایی مقابله با احساسات دشوار را که در مواقع «خارج از مدیتیشن» لازم می‌شود، ارتقاء دهید.
من بارها گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم که مدیتیشن خیلی فراتر از صرفا یک تکنیک ارتقاء مهارت‌های شخصی است. مدیتیشن مسیری به سمت آرامش است.

حرف آخر

این تمرینی بود که توصیه می‌کنم آن را انجام دهید. یعنی به حالات و احساسات خود توجه کنید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.
این تمرین ساده است، اما آسان نیست. به هر حال روی آن کار کنید و توانایی مواجهه خود با احساسات را افزایش دهید. این کار بخش بزرگی از معامله‌گری است. می‌توان گفت با یک رویکرد ذهنی خوب و توانایی بالایی در کنترل احساسات، خیلی از شرایط و وضعیت‌ها را می‌توانید به طرز مثبتی تغییر دهید.
ضمنا، فراموش نکنید که لبخند بزنید و از مسیر لذت ببرید.

گردآوری و ترجمه: آکادمی ویو
منبع: academywave / tradingco

4.7/5 - (437 امتیاز)
نظرات 25
 1. فکر خودکشی از سرم بیرون نمی‌ رفت الان که فقط بهش نگاه کردم، رفت؛ انگار اصلا نبوده. 😅

 2. چه مقاله ی فوق العاده ای.چه وویس فوق العاده ای.طبق اصول فوق العاده عمیق و شفا بخش مایندفولنس، هر جا در مقاله نوشته شده بود بازار ، داخل پرانتز برای خودم گفتم زندگی. شناخت احساسات یعنی شناخت الگوهای فکری مولد احساسات و تغییر دادن این الگوها با متانت و صبر یعنی رهایی، ذهن ثروتمند، آرامش و آزادی از بندگی احساسات، شفا و در یک کلام خودشناسی. خیلی ازتون ممنونم استاد که حضور و آگاهی رو با ما به اشتراک میگذارید نه صرف تکنیک یا متدهایی خاص.

 3. هر بار ضرر میکنم ناراحت میشم و هر وقت سود میگیرم خوشحال
  الان فقط تمرکزم رو گذاشتم رو اینکه از ضرر هام خوشحال بشم چون هر ضرر یه درسی بهم داده و به داناییم افزوده
  استاد امینوی عزیزم به سلامت باد

 4. مایند فولنس و تمرینات ذهنی آگاهی خیلی میتونه در مسیر ترید به ما کمک بکند.
  ممنون از استاد گرانقدر برای این مقاله خیلی مهم

 5. سلام و درود خدمت جناب دهقان.ممنون بابت مقالات ارزشمندی که در سایت قرار میدید.این روش رو من برای حضور در لحظه حال و کنترل افکار استفاده می کردم که واقعا عالی جواب داده.ولی به فکرم نرسیده بود که از این تکنیک میشه هنگام ترید هم استفاده کرد.بی نهایت سپاس گذارم بابت این مقاله ارزشمند.موفق و پیروز باشید.

 6. Amino is god

 7. سلام استاد گرامی
  خیلی خیلی ممنونم از لطف شما

 8. کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشد
  یک نکته از این معنی گفتیم و همین باشد
  حافظ

 9. خیلی بهش احتیاج داشتم
  شاگرد که آماده باشه استاد خودش میاد

 10. درود
  چقدر عالیست که اگر مشکلی را مطرح میکنید ،حتما راهکار عملی آنرا نیز مطرح میفرمایید
  پر تکرارترین جمله ذیل مقالات شما را در حالی مجدد عرضه میدارم که بهترین مجموعه روانشناسی بازار و البته زندگی در حال شکلگیری است ؛ از شما برای وقت و انرژیتان در این مسیر ، بسیار سپاسگزارم

 11. عالی وبهتر از همیشه جدا خداقوت به این همه پشت کار.معلوم است رصالت شما تمام زندگیتان را تحت شعا قرار داده است.افرین بر شما بنده شایسته خداوند…

 12. سلام استاد جان
  مقاله فوق العاده عالی و حرفه ای بود
  منم دقیقا توی همین زمینه کنترل بازار و ضرر نکردن مشکل داشتم و این مقاله دید خیلی خوبی بهم داد
  واقعا ازتون ممنونم

 13. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 14. سلام و درود
  مثل همیشه عالی و کارآمد
  برقرار باشید

 15. عرض ادب و احترام
  خیلی ممنون از شما و تیم خوب اکادمی.
  استاد یک کتابی رو معرفی کردند که خیلی در زندگی و ترید کمکم کرد،و فکر می‌کنم استاد در این مقاله هم به همین کتاب اشاره کردند.کتاب تمرین نیروی حال (مشاهده گر خاموش)
  عمر با عزت و طولانی برای استاد عزیزمون ارزو میکنم.

 16. ممنونم از استاد امینوی عزیز بابت مقاله های عالی که با عشق برای آگاهی بیشتر ارائه میدن و از خودشون یک اثر زیبا به جا میذارن و برای همیشه در ذهن ها و قلب ها ماندگار میشن … واقعا که چه مسیر زیبایی رو انتخاب کردید ….

 17. این مقاله گنجینه ی مورد نیاز برای موفقیت کامل در هر زمینه هست و حقیقتا هر روز این مقاله رو مطالعه میکنم علی الخصوص در چنین اوقات بخصوصی که یک استاد درسی حقیقی به شاگرد میدهد.

 18. ممنون از شما

 19. بسیار عالی و راهگشا بود

 20. این مفهوم که متوجه بشویم بازار کارخودرامیکند وما درمقابل بازار فقط یک مشاهده کننده هستیم وما باید ازقبل خودرا برای هرواقعه ای دربازار اماده نگه داریم .انقدر ساری وریشه داراست که میتوان نفوذ انرا درکلیه ی امور زندگی مشاهده کرد واین لب کلام وتمام هستی ماست که باسالها مراقبت وزیر نظرداشتن دقایق زندگی میسر میشود وکار اسانی نیست .ازاستاد گرامی که پاره ای ازشگردهای این روش را به من می اموزد کمال تشکررادارم

 21. مقاله از این مفیدتر وجود ندارد

 22. درود بر شما استاد امینوی گرانقدر .
  مطلبی بسیار عالی .پرداختن به مشکلی بسیار رایج و به ظاهر لاینحل و ارائه یک راهکار ساده اما عمیق و کارآمد.سپاسگذارم.

 23. من رفتار بازار را کنترل نمی‌کنم و نمی‌توانم همیشه و در تمام معاملات سود کنم. بلکه در بلندمدت، عملکرد من باید بگونه‌ای باشد که سود حاصل از معاملات موفق من چندین برابر ضرر‌های کوتاه‌مدت معاملات ناموفق باشد.

  از مسیر لذت ببرید. در لحظه روی کیفیت معاملات خود تمرکز کنید و بگذارید خودِ نتایج در طول زمان گویای چگونگی عملکرد شما باشند.

  توجه داشته باشید که شما در آنچه بازار به شما ارائه می‌دهد، هیچ قدرت دخالتی ندارید. شما تنها در چگونگی واکنش خودتان در قبال بازار، قدرت دارید. یاد بگیرید که ذهن خود را آرام و استوار کنید. برای این منظور، تمرین مدیتیشن می‌تواند خیلی مؤثر باشد. مدیتیشن به شما کمک می‌کند مهارت‌های ذهنی از قبیل صبر، مقاومت و توانایی مقابله با احساسات دشوار را که در مواقع «خارج از مدیتیشن» لازم می‌شود، ارتقاء دهید.
  من بارها گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم که مدیتیشن خیلی فراتر از صرفا یک تکنیک ارتقاء مهارت‌های شخصی است. مدیتیشن مسیری به سمت آرامش است

 24. کتاب تمرین نیروی حال (مشاهده گر خاموش)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید