حالت شب
حالت شب

تاثیر ساختار در پرایس اکشن

توسط مقالات تکنیکال که در 2022-08-09
حالت شب

اهمیت ساختار در پرایس اکشن

مقدمه

آیا تا به حال شده یک سیگنال پرایس اکشنی که فکر می‌کردید «فوق‌العاده» است را ببینید و براساس آن وارد معامله شوید، ولی خیلی سریع آن معامله وارد ضرر بزرگی شود؟ آیا این حرکت بازار باعث شد سردرگم، عصبانی یا ناامید شوید از اینکه نمی‌توانستید بفهمید چرا آن اتفاق افتاد و چه اشتباهی کرده‌اید؟ در آموزش فارکس پازل پرایس اکشن یک تکه بزرگی دارد که اگر آن را نادیده بگیرید، باعث می‌شود این احساسات منفی در شما ایجاد شود، حتی اگر خیلی صبورانه برای شکل‌گیری آنچه فکر می‌کنید موقعیت پرایس اکشنی «خوبی» است، منتظر بمانید.

آن تکه از پازل پرایس اکشن، ساختاری است که در آن الگوهای پرایس اکشن شکل می‌گیرند. وقتی صحبت از «ساختار» می‌کنم، منظورم پرایس اکشن پیرامون سیگنال مورد نظر شما و شرایط فعلی یا اخیر بازار، به انضمام سیگنال پرایس اکشنی که قصد معامله با آن را دارید، است. همانطور که می‌بینید، این فقط خود سیگنال نیست که یک موقعیت معاملاتی خوب را به شما نشان می‌دهد، بلکه یک سیگنال زمانی منطقی است که آن را با ساختاری که در آن شکل گرفته در نظر بگیرید. حتی می‌توانم بگویم، ساختاری که سیگنال معاملاتی در آن شکل گرفته، حداقل (اگر نه بیشتر) به اندازه خود سیگنال اهمیت دارد. سیگنالی که با ساختار پیرامون خود و شرایط حال حاضر بازار هماهنگی ندارد، چیزی بیشتر از یک نویز بی‌اهمیت نیست.

چگونه سیگنال‌های خوب و بد را تشخیص دهیم

اینکه فقط سیگنال‌های معاملاتی خاصی را بدون در نظر گرفتن ساختاری که در آن شکل گرفته‌اند در نظر بگیریم، خیلی راحت است. برای مثال، ممکن است دو پین‌بار (pin bar) کاملا یکسان را در بازار ببینید، اما بسته به اینکه ساختار بازار در اطراف هریک چگونه است، یکی از آن‌ها می‌تواند ارزش معامله کردن را داشته باشد و دیگری نداشته باشد. اجازه دهید کمی بیشتر در مورد اینکه من چگونه سیگنال‌های معاملاتی بد و خوب را از هم تفکیک می‌کنم، توضیح دهم.

در ابتدا سه سؤال زیر را از خودتان بپرسید:

۱- آیا این سیگنال با تصویر کلی بازار هماهنگی دارد؟

آیا بازار در یک روند قرار دارد؟ آیا در یک محدوده رِنج (range) قرار دارد؟ شناسایی تصویر کلی بازار به شما کمک می‌کند که تشخیص دهید آیا ورود به معامله براساس یک سیگنال منطقی است یا خیر. برای مثال، اگر قیمت در یک روند صعودی قوی قرار داشته باشد، برای گرفتن یک سیگنال فروش برخلاف آن روند صعودی، حتی اگر فکر می‌کنید «فوق‌العاده» به نظر می‌رسد، احتمالا باید خیلی خیلی احتیاط کنید. اکثر اوقات سیگنال‌های خلاف جهت روند شکست می‌خورند. و همانطور که همیشه گفته‌ام، پیش از اینکه به معامله کردن در خلاف جهت روند حتی فکر کنید، باید بتوانید روی معامله کردن در جهت روند کاملا مسلط شوید.

اگر بازار در یک محدوده رِنج قرار داشته باشد، در این صورت باید منتظر سیگنال‌های پرایس اکشنی در نزدیکی مرزهای آن محدوده رِنج باشید (سطح مقاومتی یا حمایتی). یکی از بهترین سیگنال‌هایی که در مناطق رِنج شکل می‌گیرد، آن‌هایی هستند که در نزدیکی یا روی مرز محدوده رِنج شکل می‌گیرند و قیمت از یکی از سطوح بطور کاذب (fake) عبور می‌کند که نشان می‌دهد قیمت دوباره به سمت دیگر محدوده رِنج برمی‌گردد.

۲- در اطراف سیگنال معاملاتی چه می‌گذرد؟

برای مثال اگر یک الگوی پین‌بار را در نظر گرفته‌اید، آیا دُم آن پین‌بار از محدوده آن منطقه خارج شده یا اینکه بصورت یک ناحیه رِنج درآمده؟ اگر کندل فعلی در محدوده کندل قبلی شکل گرفته (inside bar)، آیا این الگو داخل یک روند قوی ایجاد شده یا اینکه داخل یک محدوده رِنج قرار دارد؟ اگر یک شکست کاذب (fake) می‌بینید، آیا این شکست کاذب کاملا مشخص و واضح است و در یک روند قرار دارد، یا اینکه در محدوده یک سطح مهم و کلیدی رخ داده است؟

۳- آیا تائیدیه‌های دیگری هم وجود دارد؟

یعنی آیا عوامل دیگری هم وجود دارد که صحت سیگنال مورد بررسی را تائید کند مانند سطوح حمایتی و مقاومتی، میانگین‌های متحرک، اصلاح تا محدوده ۵۰ درصد حرکت قبلی و غیره. هر چه یک سیگنال معاملاتی تائیدیه‌های بیشتری داشته باشد، بهتر است. یک الگوی پرایس اکشنی که هیچ تائیدیه‌ای ندارد و در وسط یک ناحیه رِنج شکل گرفته، برای من چیزی بیشتر از یک نویز بی‌اهمیت نیست، حتی اگر آن الگو بطور کامل و همانطور که تعریف شده است، شکل گرفته باشد.

این‌ها سؤالاتی هستند که پاسخ آن‌ها به شما کمک می‌کند تا ساختاری که یک سیگنال معاملاتی داخل آن شکل گرفته را تشخیص دهید و نهایتا اینکه براساس آن سیگنال وارد معامله شوید یا از آن اجتناب کنید. به نظر من بهترین سیگنال‌های پرایس اکشنی آن‌هایی هستند که کاملا واضح و مشخص مشاهده می‌شوند و به راحتی آن‌ها را تشخیص می‌دهید. آن دسته از سیگنال‌هایی که در هنگام تلفن زدن و پُست گذاشتن در انجمن پیدا می‌کنید، احتمالا چندان معتبر و محتمل نیستند و ارزش اینکه روی آن‌ها ریسک کنید را ندارند.

در مرحله بعدی چه کاری انجام دهیم؟

به مرور که مهارت‌های خود را در زمینه تحلیل پرایس اکشن ارتقاء می‌دهید، یاد می‌گیرید که اول اوضاع و شرایط کلی بازار را بررسی کنید. سپس به دنبال سیگنال‌هایی که داخل آن ساختار شکل می‌گیرند و با آن هماهنگی دارند، باشید. اکثر اوقات دیده‌ام که افراد مبتدی خیلی زیاد روی سیگنال‌های معاملاتی تمرکز می‌کنند و توجه چندانی به ساختار بازار ندارند. این دسته از معامله‌گران وقتی می‌بینند که یک سیگنال شکل گرفته، خیلی هیجان‌زده می‌شوند و فکر می‌کنند بالاخره چراغ سبز برای ورود به معامله نشان داده شده است، که قطعا این طرز کار کردن به انجام معاملات بیش از اندازه و از دست دادن سرمایه می‌انجامد.

شما باید خیلی گزینشی معامله کنید و دقت کنید که سیگنال‌های معاملاتی با ساختاری که در آن شکل گرفته‌اند هماهنگی دارند. و این یعنی باید خیلی از سیگنال‌ها را نادیده بگیرید. منظورم این نیست که باید از ضرر کردن اجتناب کنید، بلکه می‌گویم اولین اقدامی که برای محافظت از پول و سرمایه خود در بازار باید انجام دهید این است که به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید و تنها با سیگنال‌هایی به معامله ورود کنید که مطابق قوانین استراتژی شما باشند، نه آن دسته از سیگنال‌هایی که صحت و قوت آن‌ها را به هر دلیل و بهانه‌ای برای خود توجیه می‌کنید.

توانایی گزینشی معامله کردن از یادگیری نحوه صحیح معامله کردن و تسلط روی یک روش معاملاتی خوب، نشأت می‌گیرد. اگر هنوز متوجه چگونگی حرکات قیمت نمی‌شوید، در این صورت نمی‌توانید درک درستی از ساختار و هماهنگی یک سیگنال با ساختار بازار داشته باشید. اگر نسبتا تازه‌کار هستید یا اینکه قصد دارید توانایی‌های خود را در زمینه خواندن صحیح نمودارها و معامله کردن با پرایس اکشن ارتقاء دهید، می‌توانید در دوره آموزشی پرایس اکشن فراکتالی امینو شرکت کنید، چرا که در این دوره مفهوم ساختار بازار، استراتژی‌های پرایس اکشنی و اینکه آیا یک سیگنال معاملاتی با ساختاری که در آن شکل گرفته هماهنگی دارد را به خوبی یاد می‌گیرید.

منبع: learntotrade / academywave

4.7/5 - (422 امتیاز)
نظرات 24
 1. عالی

 2. عشقی استاد
  واقعا اگر ساختار و اون بستر حرکت یا اصالت پترن و الگو و سیگنال رو نفهمیم ترید کردن و سود کردن سخت میشه

 3. تمام این مباحث رو شما ریز به ریز داخل دوره توضیح دادید و این نوع برسی با ساختار و اصالت پرایس اکشنی شد یکی از عادت های تریدری بنده
  نتیجه اش رو هم دارم میبینم
  و از شما متشکر هستم

 4. ممنونم امين جان بابت اموزش فوق العاده دقيق اصالت منطقه در دوره ى پرايس اكشن ، خيلى خوش شانس بودم كه دو سال پيش وقتى قدم توى اين عرصه گذاشتم ، خدا منو به اكادمى هدايت كرد 🤝🥷🏻

 5. ممنون استاد عالی بود

 6. استاد سلام
  قدم به قدم در تمامی مراحل آموزشی با نکاتی روبرو میشیم که شما خیلی هوشمندانه یا در مقالات یا در رادیو تیوپ و… بیان میکنید و راه را برای ما هموارتر میکنید.
  ممنون که وقت میذارید.

 7. مهران ازغندی 2022-08-10 در 09:07 پاسخ

  بسیار عالی دقیقا یکی از عمده ترین دلایل ضرر های من همین بوده که سیگنال رو فقط دیدم ولی به اصالت و ساختار بازار توجهی نداشتم
  ممنونم استاد

 8. عرض ادب و احترام
  به نظر من همون هم جهت شدن با تایم بالا در تایم پایین مشکل ما رو حل میکنه،البته اگه قدرت تشخیص روند در تایم بالا رو داشته باشیم.خیلی نمنون از شما و تیم خوب اکادمی.

 9. سلام استاد
  بسیار عالی بود.
  به نظر من مارکت .بر اساس اصول پرایس اکشنی که توسط شما آموزش داده می شود حرکت میکند
  و طبق فرمایش شما بهتره در جهت روند و تاییدیه پرایس اکشن ترید کنیم به طوری که وقتی آن موقعیت را به فراکتال پایین تر بردیم باز هم تاییدیه در جهت فراکتال بالا صادر شود
  و طبق مقاله قبلی این موضوع ساده است اما آسان نیست و فقط با تمرین و صبر و درک ساختار پرایس اکشن بدست می آید
  تشکر استاد عالی

 10. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 11. باتشکر از شما و تیم خوب اکادمی

 12. واقعا مقاله خوبی بود دم شما گرم

 13. ممنونم از شما مفید و ب موقع بود

 14. واقعا یک سوال از خودتون بپرسین بچه ها ….کسی که انقدر مسلط هست در فارکس و از نظر مالی هیچ نیازی نداره ..چطور این همه با جون و دل برای آموزش وقت میزاره ….غیر از عشق و مهربونی زیاد چه دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه …واقعا از این همه لطف و مهربونی متعجبم ….شاگرد مکتب امینو هستم .

 15. ممنونم از استاد امینوی عزیز بابت این آموزش قدرتمندشون که فکر میکنم نمونه اش کمتر جایی بشه پیدا کرد….دوستانی که هنوز مردد هستین که ازین فرصت استفاده کنین یا نه یک لحظه هم در ورود به آکادمی تردید نکنید…. خودتونو با این استاد نماها سرکار نزارید تا وقت و انرژی تون هدر نره…

 16. سعید رضا رادمنش 2022-08-12 در 07:35 پاسخ

  سلام استاد عزیزم
  از اینکه وقت گرانبهای خودتون رو در اختیار ما قرار میدین و سعی و تلاش بی وقفه برای درک و تفهیم
  اصالت بازار دارین تا هر دانشجو لذت عالی سود بردن واقعی رو بچشد از طرف خودم نهایت قدردانی و
  سپاسگزاری رو دارم اما استاد تجربه خودم رو می خوام بگم :
  انسان تا زمانی که سرش به سنگ خارا نخوره کلمات طلایی شما رو درک نمی کنه یعنی چی مثلا شما
  می گید که در زمان خبر رنگ قرمز ترید نزنید cpi یا nfp اما ذهن احساسی میگه حالا مگه چی میشه
  الان تو چند ساعت زحمت کشیدی و کلی زمان گذاشتی می خواد پترن کامل بشه و حتی لول کامل
  شده بقول معروف گاو رو پوست کندی و به دمش رسیدی بیا پوزیشن رو باز بزار اخبار خودش مثل
  کاتالیزور عمل میکنه و اینجا هست که ساعت
  رو زیر چشمی نگاه می کنی و می بینی نزدیک پنج عصر هست از طرفی خودت رو مشغول کارهای دیگه
  میکنی که بقول معروف خودت رو حرفه ای نشون بدی و ادای انسانهای موفق رو در میاری اما بازار کاری
  به ادا در آوردن نداره خیلی زیبا و تمیر تمام زحمات چند ماهه رو در عرض چند ثانیه و حرکت معکوس
  بازار مثل آب خوردن تبدیل به بالانس منفی یا کال ماجین می کنه و اگر توی این وقتها حالمون مساعد
  باشه ممکنه یک لبخند بزنیم و بگیم آفرین به استاد واقعا درست می گفت و اگر حالمون مساعد نباشه
  که باید صدای بوق بزاریم .
  من خودم سعی می کنم از شکست هام برای رفتن به لول بالاتر استفاده کنم و بعنوان پایه و فندانسیون
  اصلی بیزینسم بهترین کاربرد و بهره رو بگیرم اما تا به این مرحله برسم زمان مناسب خودش رو لازم داره که
  به این درک برسم .
  استاد ممنونم از تلاشهای بی پایان شما و امیدوارم بتونم شاگرد لایقی براتون باشم . ارادتمند همیشگی .

 17. بسیار عالی و مفید
  ممنون از مطلب فوق العاده
  پایدار و برقرار باشید

 18. سلام به استاد امینوی دلسوز و عزیزممم، خدارو شاکرم بخاطر آشنایی با استادی بینظیر به نام امینوی عزیز و آکادمی درجه یک ایشان.شاگردی چنین استادی لیاقت میخواد، امیدوارم شایستگی شاگردی ایشون رو داشته باشم و با نتایجم خستگی از تنشون بیرون کنم.به امید روزی که توی رادیو تیوپ شرکت کنم بی وقفه تلاش میکنم.

 19. عالی

 20. درود و سپاس
  مثل همیشه عــــالـــــی

 21. نگاه به یک فراکتال بالاتر جلوی خیلی ضررها رو می گیره.

 22. سیگنالی که با ساختار پیرامون خود و شرایط حال حاضر بازار هماهنگی ندارد، چیزی بیشتر از یک نویز بی‌اهمیت نیست.

  شناسایی تصویر کلی بازار به شما کمک می‌کند که تشخیص دهید آیا ورود به معامله براساس یک سیگنال منطقی است یا خیر.

  یعنی آیا عوامل دیگری هم وجود دارد که صحت سیگنال مورد بررسی را تائید کند مانند سطوح حمایتی و مقاومتی، میانگین‌های متحرک، اصلاح تا محدوده ۵۰ درصد حرکت قبلی و غیره. هر چه یک سیگنال معاملاتی تائیدیه‌های بیشتری داشته باشد، بهتر است. یک الگوی پرایس اکشنی که هیچ تائیدیه‌ای ندارد و در وسط یک ناحیه رِنج شکل گرفته، برای من چیزی بیشتر از یک نویز بی‌اهمیت نیست، حتی اگر آن الگو بطور کامل و همانطور که تعریف شده است، شکل گرفته باشد.

  توانایی گزینشی معامله کردن از یادگیری نحوه صحیح معامله کردن و تسلط روی یک روش معاملاتی خوب، نشأت می‌گیرد. اگر هنوز متوجه چگونگی حرکات قیمت نمی‌شوید، در این صورت نمی‌توانید درک درستی از ساختار و هماهنگی یک سیگنال با ساختار بازار داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید