تصمیمات معامله گران فارکس برای سال نو

توسط مقالات عمومی بورس که در 2022-12-12
حالت شب

تصمیمات معامله گران فارکس برای سال نو

بسیاری از مردم به سال نو به عنوان آغازی تازه نگاه می‌کنند، فرصتی که می‌توان روی گذشته خط کشید و به سمت آینده‌ایی بهتر حرکت نمود. تصمیمات ابتدای سال نو، نمونه‌ای عالی از این اندیشه ها هستند، در آموزش فارکس نیز آغاز سال نو میتواند مرحله ای جدید برای معامله گران فارکس باشد. سال نو برای معامله‌گران فارکس فرصتی را به ارمغان می‌آورد که نباید آن را به راحتی از دست بدهند.

صرفنظر از اینکه سال قبل به چه صورت بود و چگونه گذشت، اکنون زمان یک شروع جدید  فرا رسیده است. در این سال نو نیز معامله‌گران با چالش‌های بسیاری روبرو خواهند شد. برای مثال، بازار همچنان در مورد مشاجرات تجاری بین ایالات متحده و چین شک و تردید دارد، معامله‌گران لازم است در سال نو تدابیر و تصمیمات جدیدی اتخاذ کنند تا در مواجهه با این قبیل بلاتکلیفی‌ها آمادگی قبلی داشته باشند.

اما برای بهره‌مندی حداکثری از سال نو، بایستی قدری برنامه‌ریزی کنید. در ادامه بعضی از برترین نکاتی که برای بهبود خود به لحاظ معاملاتی باید در نظر بگیرید، بیان می‌شوند.

۱ بررسی استراتژی

امیدواریم که در طول سال گذشته عملکرد خود را بطور مستمر در یک ژورنال معاملاتی ثبت کرده باشید. وقتی صحبت از بررسی عملکرد می‌شود، نمی‌توان صرفا به درصدها و پیپ‌ها اکتفا نمود. بایستی موارد دیگری را نیز در نظر بگیریم، مانند میزان افت حساب (Drawdown)، درصد موفقیت، نرخ بازیابی (recovery rate)، دوره‌های غیرفعال و غیره.

هر یک از این آمار و ارقام در تعیین میزان موفقیت استراتژی معاملاتی شما اهمیت دارند. اما ژورنال معاملاتی شما در کنار این داده‌های کمی، باید دربرگیرنده اطلاعات کیفی نیز باشد. در حین اجرای معامله چه احساسی داشتید؟ در هنگام صورت دادن معامله، متوجه چه نکته‌ای در بازار شدید؟ آیا دقیقا مطابق برنامه خود عمل کردید؟ یک ژورنال معاملاتی خوب، دید بسیار ارزشمندی به تمام فرایند معامله‌گری شما ارائه می‌دهد و همچنین نقاط ضعف شما را نشان می‌دهد.

با ورود به سال جدید، باید اطمینان حاصل کنید که استراتژی معاملاتی شما به بهترین نحو ممکن بهبود یافته است. بررسی یادداشت‌ها و عملکرد گذشته، ساده‌ترین راه برای تعیین نقاط قوت و ضعف استراتژی است.

۲- برنامه معاملاتی داشته باشید

همیشه خوب است پیش از اینکه به معامله‌ای ورود کنید، برنامه‌ای برای ورود و خروج آن داشته باشید. این برنامه شامل تعیین حدود سود و ضرر معامله می‌شود. متخصصان اظهار می‌کنند که اگر چه شناسایی الگوهای معاملاتی نسبتا ساده است، اما اجرای آن‌ها در لحظه شکل‌گیری بازار مشکل می‌شود. بنابراین خواه مبتدی باشید یا مجرب، همواره خوب است پیش از ورود به بازار در حساب دِمو (آزمایشی) روی استراتژی معاملاتی خود تمرین کنید.

۳- فضای کاری و ابزار مناسب

معامله گران فارکس بسیاری را در طول سالیان گذشته ملاقات کرده‌ام که مدام درباره سرعت کم لپ‌تاپ یا نمایشگر کوچک آن یا فضای اتاق خود شکایت و غرولند می‌کنند. اکثر این معامله گران فارکس جزو دسته‌ای از مردم هستند که همیشه دوست دارند در مورد چیزی ناله و زاری کنند. برخی دیگر هم واقعا قصد و نیت بهبود شرایط کاری و ابزار معاملاتی خود را داشتند، اما به نظر می‌رسد هیچگاه زمان انجام آن را پیدا نکردند.

سال نو فرصت بسیار خوبی است که عزم خود را جزم کنید. قرار نیست با برترین ورزشکاران جهان رقابت کنید یا در مقابل رانندگان زبردست فرمول یک قرار بگیرید.

اگرچه در نهایت استراتژی و عملکرد معاملاتی تعیین‌کننده موفقیت شما در حرفه معامله‌گری هستند، اما ابزار و شرایط مناسب کاری نیز تاثیر بسزایی در موفقیت شما ایفا می‌کنند. اگر سرعت کامپیوتر شما پایین باشد، ممکن است در موقعیت‌های نامناسبی به معاملات ورود کنید و یا بعضی فرصت‌ها را از دست بدهید.

بطور مشابه، اگر نمایشگر کوچکی برای مشاهده نمودارها دارید، ممکن است بعضی معاملات را از دست بدهید. همچنین اتصال اینترنت ضعیف، می‌تواند به مدیریت معاملات شما آسیب بزند و مشکلات زیادی ایجاد کند، به ویژه اگر در تایم‌فریم‌های پایین معامله می‌کنید.

بنابراین بسیار ضروری است که سال نو را با ابزار و شرایط کاری مناسبی آغاز کنید که بهتر بتواند شما را به موفقیت برساند، فرقی نمی‌کند جزو دسته افرادی باشید که دوست دارند چیزی برای ناله و شکایت داشته باشند یا خیر!

 ۴- اخبار اقتصادی را دنبال کنید

به نظر می‌رسد سال جدید اخبار و اتفاقات زیادی به همراه داشته باشد. لذا بسیار ضروری است که معامله گران فارکس همواره گوش به زنگ اخبار مهم باشند.این موضوع نه تنها بر ارزها تاثیرگذار است، بلکه روی بازار کالاها نیز موثر خواهد بود. بازار ممکن است نوسانات زیادی را تجربه کند. بنابراین تقویم‌های اقتصادی را به منظور دریافت هشدارهای به موقع در مورد آخرین اخبار و شاخص‌های اقتصادی، دنبال کنید.

۵- مشورت کنید

روند رو به رشد انجمن‌های معاملاتی در بسترهای آنلاین مانند شبکه‌های اجتماعی، موهبت ارزشمندی برای معامله گران فارکس بوده است. این شرایط میزان یادگیری افراد را از طریق به اشتراک گذاشتن اطلاعات ارتقاء داده و همچنین نقش حمایتی انجمن‌ها می‌تواند گاهی اوقات که دستیابی به هدفی سخت و مشکل است، مفید واقع شود. اما از طرفی دیگر، دسترسی به شمار زیادی از معامله گران فارکس و حجم سنگینی از اطلاعات، می‌تواند اثر مخربی نیز داشته باشد.

بسیاری از معامله‌گرانی که با آن‌ها کار کرده‌ام، اظهار کرده‌اند که مطابق برنامه معاملاتی خود عمل نکرده‌اند صرفا به این خاطر که بعضی افراد در فیسبوک یا توئیتر نظر متفاوتی نسبت به استراتژی او داشته‌اند یا یک پُست در اینستاگرام دیده‌اند که دیدگاه کاملا معکوسی به نمودار داشته است.

اینکه شخصی دیدگاه خود را به اشتراک می‌گذارد، به این معنی نیست که ارزش توجه کردن دارد. بنابراین، سال نو فرصت مناسبی است که معامله‌گرانی که بیشتر دنبال می‌کنید را مورد بازنگری قرار دهید و ببینید آیا واقعا باید به آن‌ها توجه کنید.

در نهایت شما باید همیشه از برنامه خود تبعیت کنید و معاملات خود را انجام دهید. اما خوب است بعضی معامله‌گران را دنبال کنید و پیش از آن اطمینان حاصل کنید که آیا به اندازه‌ای که مدعی هستند، در کار خود موفق هستند یا خیر. فراموش نکنید که استقلال خود را حفظ کنید و به دیدگاه خود توجه داشته باشید و منتظر تایید و موافقت دیگران نمانید. این دیدگاه‌های متفاوت و مخالف هستند که بازار را تشکیل می‌دهند.

۶- از ابزارهای مناسب مدیریت ریسک استفاده کنید

ضرر و زیان، صرفنظر از دلایل و علل وقوع آن‌ها، اجتناب‌ناپذیر است. هدف این است که اثر زیان‌های وارده بر کل سرمایه را کاهش دهید. دقت کنید که حدود سود و ضرر معاملات را در سطوح مناسبی قرار دهید. برخی از معامله‌گران از پیش حد ضرر و زیان را تعیین می‌کنند و این امر باعث دوام و بقای بیشتر آن‌ها در بازار می‌شود. هرگز از اینکه استراتژی‌های معاملاتی را با استفاده از تکینک‌های جدید مدیریت ریسک آزمایش کنید، گریزان نباشید.

۷- همواره به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید

در این سال نو، برنامه‌ای برای یادگیری استراتژی‌ها و اندیکاتورهای جدید تدوین کنید. بازار همیشه در حال تغییر و تحول است و شما هم باید همینطور باشید.همانطور که گفتیم می توانید در انجمن‌های معامله‌گران که در آن‌ها افراد مهارت‌ها و معاملات خود را به اشتراک می‌گذارند، عضو شوید. در جلسات سخنرانی، سمینارها یا حتی وبینارهای آنلاینی که توسط متخصصان مالی برگزار می‌شوند، شرکت کنید. کتاب‌های معامله‌گران موفق را مطالعه کنید که در آن‌ها نه تنها به حرکات بازار می‌پردازند، بلکه در خصوص بخش روانشناسی معاملات نیز توضیح می‌دهند.

۸- مراقب سلامتی خود باشید

به عنوان یک معامله‌گر، حفظ سلامتی بسیار حیاتی و ضروری است. هر از چند گاهی استراحت کنید و میزان خواب مناسبی داشته باشید تا بتوانید بهتر تمرکز کنید. معامله‌گران به سبب فشارهای کاری، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها قلبی عروقی هستند، به همین خاطر سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. همچنین خوب است یک برنامه ورزشی داشته باشید و وزن و تغذیه خود را کنترل کنید.

خلاصه این که درآمادگی برای سال جدید حتما استراتژی معاملاتی خود را مورد بررسی قرار دهید و دقت کنید که بهترین نسخه آن را اجرایی کنید. اطمینان حاصل کنید که ابزار و شرایط کاری مناسبی برای کسب موفقیت در اختیار دارید (آن لپ‌تاپ عتیقه را کنار بگذارید و چند نمایشگر دیگر تهیه کنید). بعلاوه، روابط خود در شبکه‌های اجتماعی را به درستی انتخاب کنید و دقت کنید کسانی را دنبال می‌کنید که ارزش توجه شما را دارند. برای هر معامله‌گری در سال جدید مواردی برای بهبود بخشیدن وجود دارد. راه صحیح پیش رفتن در آینده، درس گرفتن از گذشته است.

 

منبع: orbex & academywave

گرداوری : آکادمی ویو 

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو

4.7/5 - (236 امتیاز)
نظرات 44
 1. بابت مطالب مفید ازت ممنونیم امین جان

 2. با تشکر از استاد و اکادمی مطالب روز به روز مفید تر و بروز تر میشه خیلی خوبه

 3. بسیار عالی ممنون استاد .
  هر چند برای تغییر کردن فرقی نمیکنه چه زمانی شروع کنیم ولی خُب سال جدید بهانه ای هستش که به زندگی تریدریمون یه سر وسامانی بدیم .🌷🌷

 4. سلام.سال نو شما مبارک استاد. ایشالا تو سال جدید آکادمی مون به بزرگترین آکادمی تریدر های ایرانی تبدیل شه

 5. ممنون از شما جناب دهقان دوست داشتنی امیدوارم در سال جدید میلادی به برنامه هایی که برای اکادمی دارید دست پیدا کنید . ممنون از اینکه مثل یک برادر دلسوز من و دوستان رو راهنمایی میکنید . سالم و پر سود باشید

 6. مرتضی رضایی 2021-01-08 در 17:18 پاسخ

  سلام خدمت استاد عزیز و گرانقدر مطالب فوق العاده خوب و مفید بودن و اینکه به دوستانم میخوام بگم رو قسمت آخر که سلامتی هست توجه بیشتری کنین ما ترید میکنیم تا بتونیم از درآمد ان برای بهتر زندگی کردن استفاده کنیم من خودم ماه پیش بخاطر فشارهای زیادی که بخاطر زیاد پای چارت نشستن و گرفتن سود بیشتر(طمع) داشتم تپش قلب گرفتم و راهی بیمارستان شدم جدی بگیرید.

 7. بسیار مفید و کاربردی بود. ممنونم ازتون

 8. مثل همیشه عالی

 9. ۴- اخبار اقتصادی را دنبال کنید
  به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۱ اخبار و اتفاقات زیادی به همراه داشته باشد.

  بنظرم باید یک مورد اصلاح شود سال ۲۰۲۱ ب ۲۰۲۲

 10. با سلام
  خیلی مقاله مفیدی بود . فقط اینکه سال ۲۰۲۱ می بایستی ۲۰۲۲ باشد.

 11. ممنون استاد عالی بود

 12. عرض سلام وخسته نباشی بسیار عالی و آموزنده بود ممنون از زحمات شما ضمنأ پارگراف اول سالها ۲۰۲۱و۲۰۲۲اشتباه تایپ شده

 13. عرض سلام وخسته نباشی تشکر از زحمات شما بسیار عالی و آموزنده بود پاراگراف اول سالها اشتباه تایپ شده ممنون

 14. سپاس از اشتراک گذاری این مقاله مفید

 15. تشکر از استاد گرانقدر
  به امید داشتن سالی پر از سود و استیتمنتی ۴۵ درجه

 16. علیرضارضائی 2022-01-02 در 22:00 پاسخ

  سلام بسیار عالی استاد اما با آغاز سال ۲۰۲۲ باید این اعمال راانجام بدیم مطمئنم اشتباه تایپی بوده ۲۰۲۱
  وجودشما مانند مرواریدی میدرخشد وافتخارجامعه تریدری ایران وجهان هستید

  • سلام این مقاله برای سال قبل بوده . که فرقی نمیکنه هر سال نو همین موارد رو لازم هست یاداوری کنیم به خودمون

 17. مقاله عالی بود استاد
  تمام این نکات رو اول باید بررسی کنیم و بعد در جهت تغییر پیش ببریم
  من لیستی از فعالیت های هر ماه تعیین میکنم و آخر ماه نمره و رتبه بندی میکنم
  اگر موردی ضعیف باشه تلاش میکنم در ماه بعد ضعف رو جبران کنم

 18. این حواست پرتی رو به نظرتون چکار کنیم..اینکه پای سیستم هستیم بعضی وقتا ذهن جای دیگه میره یا یکهو مشغول ی کار دیگه ای میشیم .بعد میایم چارت رو نگاه میکنیم میگیم ای بابا این چ موقعیت خوبی بود نزدم ..ممنون میشم نظرتون رو بگید من رو راهنمایی کنید..احتمالا شما هم اون اوایل دچارش شده باشین

  • سلام وقت بخیر.
   مثل یک کار و حرفه باید با مارکت برخورد کنید.
   مثلا شما وقت بزارید که هشت ساعت باید سرکار باشید و کارتون رصد مارکت هست خودتون رو مقید کنید.

 19. با عرض سلام و ادب .وبا تشکر از مقاله خوب شما !
  لازمه که ی ویرایش کوچیک تو سال میلادی که تو مقاله ذکر شده لحاظ بشه .همه جا گفته شده سال۲۰۲۱ ولی فارغ ازین موضوع در کل مطالب آموزنده و خوبی داره ..
  ممنون
  و
  بامید موفقیت کلیه دوستان در سال جدید ۲۰۲۲

 20. عالی بود مثله همیشه و ممنون از شما

 21. علیرضا رضائی 2022-01-02 در 23:27 پاسخ

  سلام وقت بخیر
  روزانه به طور متوسط بین ۱۸ الی ۲۱ ساعت تریدهای گذشته شما را مکرر میبینم در یوتویوپ یا تلگرام یا ظبط شده های قبلی ممنونم مربی فداکار ومهربان ودانا
  علم وآگاهی شما درتریدومسائل آموزشی ترید بی مثال هست وافتخار جامعه تریدری ایران وحتی جهان هستید امیدوارم روزی شما را از نزدیک ملاقات کنم بسیار بسیار 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 22. مقاله بسیار تاثیرگذاری و مفیدی بود.❤❤❤
  تعطیلات ژانویه تموم شه به صورت کاملا رسمی شروع میکنم توی دمو ترید میزنم😍😎😅

 23. سلام استاد
  سال نو میلادی رو به شما و همه دوستان عزیز تبریک میگم
  مقاله بسیار مفیدی بود و دقیقا زمان بسیار خوبی هست برای بازنگری عملکرد گذشته خودمان و برنامه ریزی بهتر برای سال جدید
  بسیار سپاسگزارم

 24. افشین براتی 2022-01-03 در 08:39 پاسخ

  عالی و تاثیر گذار،ممنونم

 25. سلام استاد عزیز
  بسیار عالی بود
  سپاس

 26. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز
  ممنون بابت مقاله خوب
  باشد که تلنگری به مابزند

 27. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 28. سال نو میلادی همگی مبارک
  امیدوارم سال تریدری خوبی برای همه باشه
  سپاس از استاد امینو عزیز

 29. ممنون از شما استاد عزیز🙌

  لذت بردم 🥰

 30. خیلی عالی بود استفاده کردیم

 31. سلام
  ممنونم ازتون برای مقاله ای که ارایه کردین

 32. راه صحیح پیش رفتن در آینده، درس گرفتن از گذشته است
  عالی بود

 33. مقاله بسیار مفیدی بود

 34. مثل همیشه عالی و پربار بود.متشکرم استاد عزیزززممم

 35. واقعا عالی و مفید. همیشه در پناه حق باشید ممنون از این همه مطالب مفید

 36. ممنون از مقاله عالی
  این بخش عالی بود” آن لپ‌تاپ عتیقه را کنار بگذارید و چند نمایشگر دیگر تهیه کنید”
  با قدرت ادامه بدید

 37. ممنون بابت گرد آوری این گنجینه های ارزشمند که اگر تریدر قدر این مقالات رو بدونه و اون ها رو توی زندگی و حرفه خودش بیاره صد در صد مسیرش کوتاه تر و هموارتر خواهد شد.

 38. در مقاله گفته شده تریدر های موفق رو دنبال کنید خب این ها کجا هستن چطوری میتونم پیداشون کنم لطفا چند تا معامله گر موفق رو به من معرفی کنید

 39. ضرر و زیان، صرفنظر از دلایل و علل وقوع آن‌ها، اجتناب‌ناپذیر است. هدف این است که اثر زیان‌های وارده بر کل سرمایه را کاهش دهید. دقت کنید که حدود سود و ضرر معاملات را در سطوح مناسبی قرار دهید. برخی از معامله‌گران از پیش حد ضرر و زیان را تعیین می‌کنند و این امر باعث دوام و بقای بیشتر آن‌ها در بازار می‌شود. هرگز از اینکه استراتژی‌های معاملاتی را با استفاده از تکینک‌های جدید مدیریت ریسک آزمایش کنید، گریزان نباشید.

  به عنوان یک معامله‌گر، حفظ سلامتی بسیار حیاتی و ضروری است. هر از چند گاهی استراحت کنید و میزان خواب مناسبی داشته باشید تا بتوانید بهتر تمرکز کنید. معامله‌گران به سبب فشارهای کاری، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها قلبی عروقی هستند، به همین خاطر سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. همچنین خوب است یک برنامه ورزشی داشته باشید و وزن و تغذیه خود را کنترل کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید