معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2020-12-15
حالت شب

معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

این سوال خیلی ساده‌ای است که آیا از کار معامله گری فارکس لذت می‌برید یا خیر. اما گاهی اوقات پاسخ به ساده‌ترین سوالات هم قدری دشوار می‌شود. اگر با جزئیات و دقت بیشتری بررسی کنید، می‌توانید دقیقا متوجه شوید که چه حسی نسبت به انجام یک کار دارید.بسیار مهم است که شما در یادگیری و آموزش فارکس(اموزش فارکس) حس خوبی داشته باشید.

برای اکثر افراد شاید این حس واقعی با چیزی که از بیرون به نظر می‌رسد متفاوت باشد. معامله گری فارکس جنبه‌های بسیار زیادی دارد. بعضی افراد از برخی جنبه‌های این کار مانند سود کردن لذت می‌برند، و بعضی دیگر کل این کار و اعداد و ارقام و محاسبات آن را کسل‌کننده می‌دانند. اما واقعا اینکه آیا از کار معامله‌گری لذت می‌برید یا خیر، به شخصیت و علایق شما وابسته است.

معامله گری فارکس کار سختی است و نیاز به نظم و جدیت بالایی دارد. اگر روحیه آزادی داشته باشید و شخصی باشید که امر و نهی دیگران را نمی‌پذیرد، در این صورت شاید از بیرون به نظر برسد این حرفه برای شما کاملا مناسب است.

معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

چرا که مدیر و رئیس و ساعت ورود و خروج مشخصی در کار نیست. اما در واقعیت بازارها کاملا شما را تحت کنترل در می‌آورند. شما مجبور خواهید شد در ساعات مشخصی کار کنید، در صورت اشتباه تنبیه خواهید شد و متاسفانه تمام این سختی‌ها را خواهید داشت بدون اینکه درآمد ماهانه ثابت و تضمین‌شده‌ای داشته باشید.

حرفه معامله گری فارکس می‌تواند در عین حال بسیار هیجان‌انگیز و سودآور باشد، به ویژه اگر روی دور معاملات مثبت باشید. هر معامله‌ موفقی قدری هیجان به همراه دارد و کمی هم صحت عملکرد شما را تائید می‌کند. اما در مواقعی که دچار اشتباه می‌شوید چطور؟ هنگامی که ضرر می‌کنید، قطعا در وضعیت لذت‌بخشی قرار ندارید. موضوعی که باید به آن فکر کنید این است که چگونه با ضرر و زیان‌ها کنار می‌آیید؟ آیا ضرر باعث می‌شود استرس بگیرید و تسلیم شوید یا سبب ناامیدی و دلسردی شما می‌شود؟ اگر اینطور باشد، شاید در طولانی مدت نتوانید خیلی از انجام این کار لذت ببرید.

معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

در طول مسیر معامله‌گری شما ضررهای فراوانی وجود خواهد داشت. اگر قادر نباشید بدون استرس با آن‌ها کنار بیایید و یا نتوانید زیان‌های وارده را از ذهن خود خارج کنید و به فعالیت خود ادامه دهید، در این صورت احتمالا معامله‌گری برای شما استرس‌زا خواهد بود. زمانی که ضررها مرتبا افزایش یابند، که مطمئنا بالاخره چنین خواهد شد، دیگر معامله‌گری چندان لذتی نخواهد داشت. داشتن توانایی کنار آمدن با ضررها و پاک کردن آن‌ها از ذهن، می‌تواند در حفظ خلق و خو و اندیشه مثبت بسیار کمک‌کننده باشد. فقط به یاد داشته باشید که ضررها همیشه وجود خواهند داشت، بنابراین بسیار اهمیت دارد که با آن‌ها کنار بیایید. اگر تصمیم دارید معامله کنید، فراموش نکنید حال و روز خود را در نظر بگیرید. اگر خیلی گرفتار ضرر و زیان شوید، شاید معامله‌گری سرگرمی یا شغلی مناسب شما نباشد.

آیا شما به اعداد و ارقام علاقه دارید؟ اگر خیر، در این صورت معامله‌گری هرگز کار لذت‌بخشی برای شما نخواهد بود. قسمت اعظم کار معامله‌گری شامل تحلیل‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و خود معاملات، ارزش یک ارز یا سطوح فیبوناچی همگی برمبنای اعداد هستند.

معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

به عبارتی هر کاری در این حرفه انجام دهید، بالاخره با اعداد سروکار پیدا می‌کنید. برای افرادی که به ریاضیات و آمار علاقه دارند، معامله‌گری تجربه فوق‌العاده‌ای خواهد بود، چرا که می‌توانند هر روزه خود را با تحلیل نمودارها و انواع مسائل دیگر مشغول کنند. اما اگر به اعداد و عملگرهای ریاضی اصلا علاقه‌ای ندارید، در این صورت به مرور که درمی‌یابید این حرفه خیلی به اعداد زشت و مزاحم وابسته است، ممکن است کار معامله‌گری قدری کسل‌کننده و خسته‌کننده شود.

وقتی برای مدتی طولانی تنها هستید، چه احساسی دارید؟ اگر تنهایی برای شما آزاردهنده است، مسیر معامله‌گری می‌تواند برای شما دشوار باشد. حرفه معامله‌گری در اکثر اوقات یک کار اجتماعی نیست، بلکه در بیشتر مواقع باید تنهای تنها پشت کامپیوتر خود بنشینید و مطالعه کنید، معامله کنید و خود را سرگرم نگه دارید. البته گاهی اوقات می‌توانید از طریق انجمن‌ها و دیگر پلتفرم‌ها با افراد دیگری که فکر و نظرات نزدیکی به شما دارند، صحبت کنید. اما تمام این ارتباطات اینترنتی و دیجیتالی است و بسیاری از معامله‌گران فعال با یکدیگر هیچگونه رابطه فیزیکی و رو در رویی ندارند.

آیا می‌توانید خود را مشغول نگه دارید؟ آیا به وقت تنهایی احساس بدی دارید و یا می‌توانید به خوبی با شرایط ایزوله کنار بیایید؟ این‌ها سوالات مهمی هستند که باید از خود بپرسید. افرادی هستند که می‌توانند خود را سرگرم نگه دارند و در واقع از وضعیت ایزوله و تنهایی لذت ببرند. اگر شما نیز چنین شخصیتی دارید، در این صورت می‌توانید واقعا از کار معامله‌گری لذت ببرید. به عبارتی شما کاملا تحت کنترل هستید، یعنی کنترل احوال و تعاملات خود با دیگران.

اگر بیش از حد از تنهایی اذیت می‌شوید، می‌توانید بازه‌های زمانی کوچک‌تری را به معامله‌گری احتصاص دهید و از باقی اوقات خود برای بیرون رفتن و ارتباط با دیگران استفاده کنید. اما اگر مانند بسیاری از مردم به تنهایی علاقه دارید، در این صورت نیازی به تعامل با دیگران ندارید و با مسائل مربوط به مدیریت افراد درگیر نیستید، به همین دلیل قطعا معامله‌گری می‌تواند کار مناسبی برای شما باشد. با انتخاب این حرفه، تنها شما خواهید بود و کامپیوتر شما و بازار.

معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

آیا شما نیاز دارید کسی شما را مدیریت کند؟ یکی از چیزهایی که مردم در مورد شغل خود از آن متنفر هستند این است که از دیگران بابت آنچه باید انجام دهند، دستوراتی دریافت کنند. اما به محض اینکه از شغل خود کناره‌گیری می‌کنید، متوجه می‌شوید که در واقع به آن مدیریت و تعیین تکلیف‌ها احتیاج داشتید. بسیاری از افراد در اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی روزانه دچار مشکل می‌شوند و بدون حضور و کمک شخصی دیگر، قدری احساس سردرگمی خواهند داشت.

معامله‌گران، خواه تمام‌وقت یا پاره‌وقت، لازم است بتوانند قدری خود را مدیریت کنند و برای خود برنامه‌ داشته باشند. شما باید برای روز خود برنامه داشته باشید و همچنین انگیزه لازم برای اجرای آن را نیز در خود ایجاد کنید و بعلاوه قادر باشید عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهید. اما اگر نتوانید برای روزهای خود برنامه درستی تنظیم کنید، در این صورت ممکن است معامله‌گری تجربه بسیار استرس‌زایی برای شما باشد. افرادی که بتوانند به تنهایی کار کنند، از این بابت راحت هستند که کسی بالای سر آن‌ها نیست تا دستورات و اوامری صادر کند، اما البته بازار روی آن‌ها کنترل دارد.

آیا می‌توانید به تنهایی در خود انگیزه ایجاد کنید و در کار خود منظم باشید؟ اگر متوجه شوید کاری را به اشتباه انجام می‌دهید، آیا می‌توانید خود را تصحیح کنید؟ معامله‌گر بودن یعنی بتوانید برای انجام امور در خود انگیزه ایجاد کنید و همچنین در مواقعی که اشتباه می‌کنید، قادر باشید به خود اعتراف کنید.

معامله گری فارکس واهمیت لذت بردن از آن

میزان لذتی که از معامله‌گری می‌برید، تا حد زیادی به انگیزه شما برای انجام امور مربوط به آن بستگی دارد. اگر انگیزه لازم را نداشته باشید و قادر نباشید این انگیزه را در خود ایجاد کنید، در این صورت از کار خود خیلی لذت نمی‌برید. کسالت و خستگی یکی از دلایل عمده از دست دادن انگیزه است و اتفاقا چیزی است که احتمالا در طول دوران معامله‌گری منفرد خود به کرات تجربه می‌کنید. به همین خاطر، اینکه بتوانید به خود انرژی و روحیه تازه ببخشید، برای هر نوع موفقیتی بسیار مهم است.

برای نظم و دیسیپلین نیز می‌توان مشابه همین مطلب را بیان نمود. اگر قادر نباشید خود را مقید به نظم کنید و نتوانید در مورد توانایی‌ها و عملکرد معاملاتی خود صادق باشید، در این صورت اشتباهات شما به پایان نمی‌رسند. این اشتباهات به تدریج باعث سرکوب انگیزه و کاهش لذت از کار معامله‌گری خواهد شد. بنابراین اگر می‌توانید عملکرد خود را ارزیابی کنید، احتمالا از این حرفه لذت خواهید برد. اما اگر این توانایی در شما نباشد، معامله‌گری می‌تواند مسیری دشوار باشد و در طول آن روحیه خود را از دست بدهید.

این‌ها موضوعات و سوالاتی هستند که باید بتوانید به آن‌ها فکر کنید. معامله‌گری می‌تواند برای عده‌ای بسیار لذت‌بخش باشد و در عین حال برای بعضی افراد واقعا کسالت‌بار و کشنده باشد. در نهایت اینکه جزو کدام دسته از افراد باشید وابسته است به شخصیت شما و اینکه چطور می‌توانید با احساس کسالت، استرس و تمام احساساتی که با معامله‌گری همراه هستند، کنار بیایید.

گرداوری و ترجمه: آکادمی ویو

منبع: forex.academy

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو

4.9/5 - (155 امتیاز)
نظرات 25
 1. این مقاله یک مقدار ادمو به خودش اشنا میکنه وقتی من عشق عدد و محاسبه و هندسه بودم میگفتم ملتم علایق دارن ما هم داریم الان به لطف الله به مسیر تریدری هدایت شدم خداروشکر میبینم که علایق من خیلی به نفعم بوده 🙂
  با تشکر از امینو و اکادمی ویو بابت این مقاله عالی

 2. سلام

  یکی از مواردی که میتونه اذیت کنه معامله گر رو، و به نوعی مخفی باشه و گاها از ضرر کردن داخل بازار اذیت کننده تر این هست که مربی نداشته باشی، شاید این رو برداشت کنین که این میشه همون مدیر بالای سر دیگه چه فرقی میکنه. اما از نگاه من اینطور نیست.
  یک مربی قدرت دلگرم کننده ای داره از سود کردن بازار شیرین تر و چه بهتر که بعد از تحقیق اساسی بتونیم مربی انتخاب کنیم که در مدت زمان طولانی آموزش و انجام مراحل سخت تمرین ،به نوعی مقاومت کردن بی دلیل(جبهه و گارد گرفتن) در نوع و تعیین مراحل آموزش خسته و دلسرد نشیم و از مسیر اصلی مربی خارج نشیم.
  به شخصه تا الان مربی نداشتم اما مربی ها و سبکهای آموزش زیادی رو در فضای مجازی دیدم (داخل و خارج کشور) اما به جرات میتونم بگم جناب دهقان با اختلاف جزء برترینهای این حوزه میباشند.
  ممنونم از زحمات ایشون و تیم آکادمی ویو

 3. رضا اکبری 2020-12-15 در 21:37 پاسخ

  امروزه مربی نما در جامعه تریدری زیاده. من هنوز سعادت اینو نداشته ام که مستقیم تحت تعلیم جناب دهقان باشم ولی بررسی هایی که تا اینجا انجام داده ام در حال حاظر هیچ خواسته ای از کائنات ندارم بجز سعادت شاگردی جناب دهقان.
  از نظر منی که خییلی از مربی نما ها سیستم ها رو دیده و تست کرده ام فقی یک استاد میشناسم و اونم استاد دهقان هست. شما دارید این نظر رو از کسی مطالعه میکنید که هنوز سعادت پیدا نکرده شاگرد مستقیم ایشون باشه و ایشون رو فقط از ویدئوهایی که جسته گریخته در نت پیدا کرده و دیده میشناسم. امیدوارم روزی برسه که همینجا زیر همین پست دیدگاه جدیدی ایجاد کنم و بنویسنم که کائنات سعادت شاگردی این استاد واقعی رو به من داد و بی نهایت از این بابت شکرگذار و خوشحال خواهم بود و توصیه برادرانه ام به دوستانی که الان شاگرد ایشون هستند اینه که مسیر به این تاریکی رو با استادنماها نمیشه رفت و حالا که خورشید راه دارید شکر گذار باشید و از تابشش استفاده کنید.

 4. یک مقاله عالی دیگه در زمینه روانشناسی بسیار مفید بود، جناب امینو از شما سپاسگذارم بابت به اشتراک گذاری مقالات مفیدی که به عنوان چراغی برای هدایت یک معامله گر در مسیر درست و برداشتن گام ها در مسیر رسیدن به هدف هوشمندانه برای کاربران قرار میدین، قطعا روانشناسی فردی معامله گر و شناخت روحیات خودش میتونه بسیار اون رو در جهت پیشرفت کمک کنه

 5. عالی و لذت بخش بود برام

 6. سلام ممنون که با صراحت چیزهایی رو میگید که خیلی ها دوست ندارند بشنوند ، حالا یا از دوستانش فرار می‌کنند یا خودشونو گول میزنن یا کسایی که از این ناآگاهی نفع میبرن
  راستش من چند وقته دنبال استفاده از ایچیموکو هستم ولی هرچی دوره های فراچارت مثل کریس رو دیدم یا از دو تا از رفیقام که دوره های پولی (نمیگم کی که تبلیغ نباشه ) رو استفاده کردن، میبینم همه فقط دارن عدد بازی میکنن
  نمی‌دونم، چندتا برو جلو و چندتا بیا عقب های الکی که بعضی وقت ها جواب میده بعضی وقت هام نه ، خواستم بدونم شما که ایدی اینستاگرام و … تون با عنوان پیشوند ایچیموکو نامگذاری کردید ، چیزی برای پیشنهاد به من دارید ؟ یا اصلا دوره ای دارید ، چون من که تو سایت ندیدم
  اگر ممکنه فقط یه کتاب یا آموزشی به من معرفی کنید که بتونم به درک درستی از ایچیموکو برسم ، حاضرم خودم برم دنبال کشف کردنش ، اما برای اول کار نیاز دارم که پایه ی کار خودمو مطمئن بنا کنم ، ممنون میشم یه راهنمایی به من بکنید

  • سلام وقتتون بخیر
   بله سبک حرفه ای من ایچیموکو هست.
   برای اینکه مثل سایر دوستان درگیر عددبازی نشید.
   ابتدا باید پیش زمینه لازم برای درک ایچیموکو رو آموزش ببینید.
   پیش نیاز درک ایچیموکو دوره فراکتالی هست
   چرا دوره فراکتالی پیش نیاز ایچیموکو هست؟
   به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و ویدیویی که عنوانش همین هست رو ببینید
   امینو

   • سلام مجدد ، خیلی ممنونم دوست داشتم توی دوره هاتون شرکت کنم اما متاسفانه حتی از پس نصف هزینش هم بر نمیام … خب ینی میگید کتابی نیست که من بتونم بخونم که بشه باهاش پایه ی ایچیموکو رو یاد گرفت ؟ ینی ممکن نیست خودم بتونم کشفش کنم ؟ ممکنه حداقل به من منابع معتبر برای آموزش ایچیموکو رو پیشنهاد بدید ؟ راستی یک ماه پیش تو یوتوب کامنت گذاشتم که اگه ممکنه ویدیو آموزش مدیریت پوزیشن تهیه کنید ، اگه اونم قرار بدید ممنون میشم

    • سلام دوست عزیز
     به جرات میگم که استاد امینو تنها تریدر ایرانی هستن که به کلیه مباحث معامله گری تسلط فوق العاده ای دارن.
     از نظر من ایشون نه تنها یک تریدر حرفه ای بلکه یک روانشناس و یک استاد واااقعا دلسوز هستن.
     ایشون باعث افتخار ما ایرانی ها هستن و بنده خدا رو شاکرم که تونستم تو دوره پرایس اکشن استاد شرکت کنم.
     پیشنهاد میکنم از این تخفیف استفاده کنید و از اول با پرایس اکشن شروع کنید.
     ذهنتون رو از تمامی مطالبی که تاکنون پر شده خالی کنید.
     و از پایه و بصورت اصوولی وارد این مسیر پر فراز و نشیب بشید.
     یا حق

 7. دقیقا با همین چالشها در معامله گری روبرو هستیم. به نظر من، خودشناسی، خویش کنترلی بالا، نظم شخصی و صداقت با خود، از مهم ترین مشخصه های معامله گران موفق هست.

 8. خیلی خیلی ممنون. واقعیتی غیر قابل انکار

 9. حسین لکی (hosseinlaki) 2020-12-24 در 19:23 پاسخ

  سلام
  پدرم یک استاد کار در زمینه ی صنعتیه و شغلش خشن و در عین حال ظریفه همیشه برام سوال بود چرا با وجود کارگرهایی که داره عمده ی کار رو خودش انجام میده یا چرا از تفریحات اون طور که باید لدت نمیبره ولی وقتی مشغول کارشه فوق العاده پویا با انرژیو با ابتکار عمله حتی جاهایی که اشتباهی میکنه یا گره ای تو کار می افته نه تنها جا نمیزنه بلکه انگار داره از حلش لذت میبره گاهی بعد از ساعت کار که معمولا بیشتر از هشت ساعته و شامل فعالیت فیزیکیه سنگینه میگه بدنم گرم شده و شروع میکنه ورزش کردن حسرت این علاقه و عشق به کاری که داره رو داشتم و خب آدم بی انگیزه ای بودم در عین حال این قضیه روحم رو میخورد از اینکه مفید نباشم فراری بودم و همیشه این سوال باهام بود که میخوام چکار کنم
  شخصیت من اینه : آدمی که کیفیت آدم های اطرافش براش مهمه نه تعدادشون آدمی که دوست نداره از کسی مستقیما پول بگیره بابت کار
  آدمی که مطالعاتش در زمینه روانشناسی و خودشناسیه و جامعه شناسیه آدمی که از تکراری بودن کار ها فراریه آدمی که استرس در لحظه شادش میکنه و ابتکار عمل در لحظه رو دوست داره
  همه ی این ها رو ترید و تحلیل داره بهم میده و جالب اینکه گرچه نتیجه اینجا خیلی مهمه ولی من عمده لذتم رو از فرایند ترید میبرم نه نتیجه ترید
  و الان خوشحالم که تونستم ذره ای از لذتی که پدرم تجربه میکنه منم بچشم و احساس اون نسبت به کار کردن رو تا حدودی درک کنم

 10. درود خدمت استاد
  تشکر بی نهایت از شما استاد گران قدر

 11. عرض سلام خدمت دوستان و استاد امینو عزیز
  طبق روال همیشه مقاله بسیار فوق العاده ای بود ، برداشت من اینه که پیش نیاز شخصیتی هر تریدر حتما باید شامل این ۳ ویژگی باشه:
  ۱) نظم و انضباط فردی
  ۲) توانایی ایجاد انگیزه در خود
  ۳) داشتن روحیه به گونه ای که بتوان با ضرر ها راحت کنار بیاید
  من در مورد سوم قدرتمند عمل نکردم تا به امروز و ذهنم رو درگیر میکرده
  می خواستم استاد و دوستان راه کار بدن یا تجربه ی موفق خودشون رو بیان کنند… سپاس بیکران

 12. بسیار عالی بود ممنونم ازتون.
  همه موارد بالا و میشه درون خودتون بوجود بیارید. فایلهای اشتیاق سوزان استاد هم به یکسری از موضوعات این مقاله به صورت کامل توضیح دادن و خیلی عالی هست.

 13. بسیار بسیار عالی
  این مقاله به ما میگوید از نظر ویژگی های فردی تا چه اندازه میتوانیم یک تریدر حرفه ای باشیم .بنظر من تکنیک ها و سیستم فرع قضیه هستن .در واقع اونها به فردی که واجد این ویژگی ها باشه میتونن بطور موثر کمک کنن

 14. مقاله بسیار خوبی بود
  دقیقا همین طوره در حرفه معامله گری به صورتی هست که چون در اکثر مواقع فرد تنها ترید میکنه باید از تحلیل کردن و ترید کردن لذت ببره چون در غیر این صورت در طولانی مدت خسته میشه و نمی تونه به عنوان یک شغل درامد زا بهش نگاه کنه

 15. با سلام و تشکر از تیم آکادمی مخصوصا استاد امینو
  واقعا اگر به این مطالبی که استاد فرمودند که شاما نظم و حفظ روحیه در شرایط سخت میشه احترام نگذاریم بازار این مطالب را به ما اثبات میکنه
  پس چه بهتر که آگاهانه با این مسئله برخورد کنیم

 16. بسیار عااااالی از استاد امینو عزیز

 17. واقعا نکاتی بیان شد که باید رعایتشون کرد.ممنون از مقاله تون

 18. مثل همیشه عالی سلطان ❤💯💯

 19. درود به همه عزیزان
  اینجوری ما بیانش میکنیم(فیت خودمه😁)
  سپاس فراوان 🌹🥰🌹

 20. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید