چگونه در بازار فارکس روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید

توسط مقالات تکنیکال که در 2020-10-13
حالت شب

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید

مقدمه:

داشتن صبر و روحیه تسلیم ناپذیری از اصول موفقیت در آموزش فارکس است.در این مقاله مثالی از یک نمودار در تایم‌فریم ۴ ساعته را نشان می‌دهیم که باعث می‌شود معامله‌گران برای مدت زمان زیادی منتظر بمانند.

معمولا وقتی نمودار تایم‌فریم روزانه یک الگوی برگشت قیمت ایجاد کند، در عرض یک یا دو روز، یک موقعیت ورود به معامله در تایم‌فریم ۴ ساعته فراهم می‌شود. در مثال این مقاله، پس از ایجاد نشانه برگشت قیمت در تایم‌فریم روزانه، چهار روز طول می‌کشد تا کندل سیگنال در تایم‌فریم ۴ ساعته تشکیل شود. در ادامه می‌بینیم که موقعیت ورود به معامله چگونه ایجاد شده است.

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید.آموزش فارکس

تصویر بالا نمودار مربوط به تایم‌فریم روزانه را نشان می‌دهد. مشاهده می‌کنید که در یک منطقه مقاومتی قوی، یک کندل نزولی در محدوده داخلی کندل صعودی ماقبل آخر ایجاد شده است. این کندل نزولی، یک کندل برگشتی قوی نیست، اما این منطقه مقاومتی قوی ممکن است فروشندگان را برای ورود به معامله فروش جذب کند.

در این هنگام، معامله‌گرانی که با ترکیب تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته کار می‌کنند، باید به نمودار آن رجوع کنند و منتظر رِنج (Range) و جمع شدن قیمت و سپس ایجاد یک کندل برگشتی نزولی بمانند تا به این ترتیب فرصتی برای ورود به معامله فروش فراهم شود. بعدا به نمودار تایم‌فریم ۴ ساعته می‌پردازیم. فعلا دوباره نگاهی به نمودار تایم‌فریم روزانه با ۴ کندل بیشتر بیاندازیم.

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید آموزش فارکس

در این تایم‌فریم ۴ کندل نزولی دیگر ایجاد شده است. اما با اینحال معامله‌گران تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته موقعیت ورود ایده‌آلی برای ورود به معامله فروش پیدا نکرده‌اند. آیا باید دست از این جفت‌ارز بردارند؟ هرگز، آن‌ها باید همان عملکرد را انجام دهند. از آنجاییکه آخرین کندل تایم‌فریم روزانه نزولی است، معامله‌گران باید به تایم‌فریم ۴ ساعته رجوع کنند.

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید آموزش فارکس

شاید متوجه شده باشید که در تایم‌فریم ۴ ساعته پس از کندل پوششی (Engulfing)، تا اینجا هنوز ناحیه رِنجی با عرض زیاد شکل نگرفته تا معامله‌گران فرصت خوبی برای ورود به معامله فروش پیدا کنند. معامله‌گران باید هر روز بدون هیچ شانسی نمودار آن را تحت نظر بگیرند. در ادامه نمودار مربوطه را بررسی میکنیم.

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید آموزش فارکس

تصویر فوق نشان می‌دهد که یک ناحیه رِنج با عرض زیاد شکل گرفته است. آخرین کندل بصورت یک کندل صعودی پوششی ظاهر شده است. اما نمودار همچنان تمایل به نزول را نشان می‌دهد، مگر اینکه یک کندل صعودی برگشتی در تایم‌فریم روزانه ایجاد شود. فروشندگان بایستی منتظر باشند تا یک کندل نزولی پوششی در تایم‌فریم ۴ ساعته، زیر سطح حمایتی این ناحیه رِنج بسته شود تا فرصتی برای ورود به معامله فروش پیدا کنند.

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید آموزش فارکس

همانطور که می‌بینید آخرین کندل بصورت نزولی و پوششی در زیر سطح حمایتی ناحیه رِنج بسته شده است. در این هنگام، فروشندگان می‌توانند به محض بسته شدن این آخرین کندل، به معامله‌ای با نسبت سود به ضرر ۱:۱ ورود کنند.

روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشید آموزش فارکس

قیمت با فشار زیادی به سمت پایین حرکت کرده و به راحتی حد سود معامله را فعال کرده است. بعضی معامله‌گران ممکن است از طریق تثبیت سودهای مقطعی، بیشتر از این مقدار سود کسب کرده باشند. در نهایت این معامله با سود خاتمه پیدا کرده است.

اما این فرصت معاملاتی به سادگی بدست نیامد. معامله‌گران تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته بایستی برای ۴ روز متوالی صبر می‌کردند تا چنین موقعیتی فراهم شود. نمودار تایم‌فریم ۴ ساعته در روز پنجم پس از ایجاد کندل برگشتی در تایم‌فریم روزانه، کندل سیگنال را ایجاد کرده است. به این دلیل است که معامله‌گران فارکس باید روحیه‌ای صبور، مثبت و تسلیم‌ناپذیر داشته باشند.

 

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex.academy

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.8/5 - (30 امتیاز)
نظرات 12
 1. در نهایت بازار تریدر رو مجبوره میکنه به صبر کردن ، مهم نیست چند سال طول بکشه

 2. واقعا صبر در این بازار میتونه یکی از عوامل مهم در موفقیت تریدر باشه .

 3. صبر تو همه ابعاد زندگی کاری و شخصی میتونه تغییر مثبت و عالی ایجاد کنه.

 4. گرصبرکنی زقوره حلوا سازی…

 5. تشکر از اطلاعات مفید و سودمند شما ،جساراتا منظور از ” یک ناحیه رِنج با عرض زیاد شکل گرفته است ” چه زمانی و بعد از چند کندل میتوان جز عرض زیاد محسوب کنیم و بدانیم بازار هم صبر خود را به کار گرفته تا صبوران را شناسایی کند؟

 6. آرش جان تو این متن منظور از «عرض»، اختلاف های و لوی ناحیه رنج است که به محور قیمت مربوط میشه و نه مدت زمانی که بازار در ناحیه رنج قرار داشته.

 7. به نظر نگارنده این مقاله فقط سعی در دادن پیام اخلاقی ! داشته وگرنه موارد برعکس هم بسیار موجوده که صبر باعث فرو رفتن بیشتر در ضرر و امید واهی برگشت روند خواهد شد . صبر در جای خودش بسیار فاکتور مهمی هست اما این که بگیم صبور باشید مشکلی و حل نمیکنه ! با گفتن اتفاقی نمیوفته . این حقیقت تلخ مارکت هست . زمانی صبر ایجاد میشه که به سیگنال و تحلیل ایمان داشته باشیم و ایمان از منطق و تلاش مستمر بوجود میاد .

 8. عالی و ممنون

 9. مقالات عالی و بسیار کاربردی

 10. ممنون

 11. توی این بازار فقط با صبر میشه سریعتر و خیلی زود به هدفتون برسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید