برترین دیدگاه‌ها و نکات معامله‌گری دربازارفارکس از کتاب «جادوگران بازار»

توسط مقالات عمومی بورس که در 2020-10-18
حالت شب

برترین دیدگاه‌ها و نکات معامله‌گری دربازارفارکس از کتاب «جادوگران بازار»

مقدمه:

آشنایی با نظریات بزرگان مارکت میتواند بخشی بسیار مهم در آموزش فارکس(اموزش فارکس) باشد.بسیاری از معامله‌گران مبتدی آرزو دارند که می‌توانستند نگاهی به دنیای معامله‌گران موفق و حرفه‌ای بیاندازند.

اما اکثر معامله‌گران نمی‌توانند سر یک میز با مدیران صندوق‌های مالی بزرگ غذا بخورند یا اینکه با معامله‌گران بزرگ و موفق دنیا نوشیدنی بنوشند. خوشبختانه جک شواگِر که خود از مدیران صندوق‌های مالی است، این وظیفه را به عهده گرفت که با مشاهیر بازارهای مالی مصاحبه کند و به این طریق معامله‌گران مشتاق و تازه‌کار را با خرد و بینش آن‌ها آشنا کند.

شواگر در مجموعه کتاب‌های خود تحت عنوان «جادوگران بازار» با معروف‌ترین اشخاص حرفه معامله‌گری به گفتگو می‌نشیند و از آن‌ها سوالاتی درباره این شغل، مراحلی که طی می‌کنند و استراتژی آن‌ها، رویکرد روانشناسی و همچنین موفقیت‌ها و اشتباهات آن‌ها می‌پرسد. ناگفته نماند که این کتاب را تمام معامله‌گران در هر سطحی که هستند، «باید» مطالعه کنند. برای اینکه نگاهی اجمالی به محتویات این کتاب داشته باشید، در این مقاله فهرستی از بهترین قسمت‌ها و توصیه‌های این کتاب را گردآوری کرده‌ایم.

 

پیشگفتار

من اعتقاد دارم که:

۱- بازارها تصادفی نیستند. شمار دانشگاهیانی که درباره فرضیه بازار کارا بحث کرده‌اند بقدری زیاد است که اگر تمام آن‌‌ها در طول یکدیگر دراز بکشند، فاصله رفت و برگشت بین کره ماه و زمین را پرُ می‌کنند. اما من اهمیتی نمی‌دهم. آن‌ها اشتباه می‌کنند.

۲- بازارها تصادفی نیستند چرا که بر اساس رفتار انسان‌ها شکل می‌گیرند …

 مقدمه کتاب «جادوگران بازار نوین»

رویکرد صحیح

«صراحتا می‌گویم که من بازار را نمی‌بینم. من فقط ریسک، سود و پول را می‌بینم.»

لَری هایت

 

«مایکِل مارکوس، یکی از معامله‌گران موفق، نکته‌ بسیار مهمی را به من آموخت. باید حاضر باشی که مرتبا اشتباه کنی. هیچ ایرادی ندارد که اشتباه کنی. مایکل به من یاد داد که خیلی خوب تحلیل کنم، اشتباه کنم، دوباره خیلی خوب تحلیل کنم، مجددا اشتباه کنم، برای سومین مرتبه خیلی خوب تحلیل کنم و این بار حساب خود را دو برابر کنم.»

بروس کاونِر

صبر برای بهترین موقعیت

«بهترین معاملات آن‌هایی هستند که هر سه این موارد در جهت منافع شما باشد: فاندامنتال، تکنیکال و وضعیت بازار. اولا، به لحاظ فاندامنتالی باید عدم تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود داشته باشد که منجر به حرکت بزرگی در بازار شود. ثانیا، نمودار باید نشان دهد که بازار در جهتی حرکت می‌کند که فاندامنتال اقتضا می‌کند.

ثالثا، وقتی اخبار منتشر می‌شوند، بازار بایستی بصورتی عمل کند که بازتابی صحیح از وضعیت روانی معامله‌گران باشد. برای مثال، بازار صعودی نباید اهمیتی به اخبار نزولی بدهد و در عوض در برابر اخبار صعودی واکنش شدیدی نشان دهد. اگر بتوانید فعالیت خود را تنها به این نوع از معاملات محدود کنید، قطعا باید در هر بازاری و تحت هر شرایطی سود کنید.»

مایکل مارکوس

 

مدیریت ریسک و حجم معاملات

«معامله‌ای که روی پنبه داشتم، تقریبا نظرم را بطور کلی تغییر داد. در اینجا بود که به خودم گفتم “آقای احمق، چرا تمام سرمایه‌ات را روی یک معامله ریسک می‌کنی؟ چرا در زندگی به جای رنج و زحمت، به دنبال سعادت و خوشبختی نیستی؟”»

«اگر بازار در خلاف جهت معاملات من حرکت کند، از آن‌ها خارج می‌شوم. اگر بازار در جهت معاملاتم حرکت کند، آن‌ها را باز نگه می‌دارم … مهمترین قسمت معامله‌گری، کنترل ریسک است. اگر در معامله زیان‌آوری هستید و احساس خوبی ندارید، راه حل خیلی ساده‌ای وجود دارد: از آن معامله خارج شوید، چون همیشه فرصت برای ورود مجدد هست.                                                                                                                                            

«روی کسب سود و درآمد تمرکز نکنید، بلکه روی حفاظت از داشته‌های خود تمرکز کنید.» پاول تئودور جونز

پاول تئودور جونز

 

«اصول معامله کردن خوب عبارتند از: (۱) جلوی ضرر را گرفتن، (۲) جلوی ضرر را گرفتن و (۳) جلوی ضرر را گرفتن. اگر بتوانید از این سه قانون پیروی کنید، شاید شانس موفقیت داشته باشید. »

اِد سِیکوتا

 

«زمانی که در معامله‌ای موفق می‌شدم، می‌گفتم توانستم خوب تحلیل کنم. اما وقتی اشتباه می‌کردم، فورا از معامله خارج می‌شدم، چون می‌خواستم از پولم محافظت کنم و معامله دیگری انجام دهم.»

مواجهه با ضررها

«یاد بگیرید ضرر کنید. مهمترین نکته در کسب درآمد این است که اجازه ندهید ضررها از کنترل خارج شوند.»

مارتی شوارتز

 

 

«من همیشه میزان ریسک معاملات را تعریف می‌کنم و دیگر نیازی نیست در این مورد نگران باشم.»

تونی سالیبا

انضباط عاطفی و روانشناسی معامله‌گر

«کلید موفقیت در معامله‌گری، انضباط عاطفی و احساساتی است. اگر کلید موفقیت هوش و ذکاوت بود، افراد بسیار بیشتری می‌توانستند از طریق معامله‌گری سود کنند. می‌دانم این مطلب ممکن است کلیشه به نظر برسد، اما تنها دلیل مهمی که باعث می‌شود افراد سرمایه خود را در بازارهای مالی از دست بدهند این است که زودهنگام جلوی ضررهای خود را نمی‌گیرند.»

ویکتور اسپراندو

 

«فکر می‌کنم روانشناسی سرمایه‌گذاری خیلی بیشتر از سایر موارد اهمیت داشته باشد، پس از آن کنترل ریسک و در آخر موردی که کمترین اهمیت را دارد، پاسخ به این پرسش است که کجا بخریم یا بفروشیم.»

تام باسو

 

«وقتی در بازار ضرر می‌بینم، فورا از معامله خارج می‌شوم. اهمیتی ندارد در آن لحظه بازار در چه موقعیتی قرار دارد. من فقط از معامله خارج می‌شوم، چون معتقدم وقتی در بازار متضرر می‌شوید، دیگر تصمیمات شما به اندازه زمانی که معاملات به خوبی پیش می‌روند، واقع‌گرایانه نیست … اگر زمانیکه بازار به شدت در خلاف جهت شما حرکت می‌کند، در معامله باقی بمانید، دیر یا زود بازار شما را از دور خارج می‌کند.»

رَندی مَک‌کِی

نسبت سود به ضرر مثبت

«فکر نمی‌کنم بتوانید بطور مستمر از بازار سود کسب کنید اگر بیشتر از ۵۰ درصد معاملات شما موفق باشد. شما باید راه حلی پیدا کنید که با تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد میزان موفقیت معاملات، بتوانید درآمد داشته باشید.»

لیپشوتز

«شما باید یاد بگیرید چطور ضرر کنید. این مطلب بسیار مهمتر از یادگیری نحوه سود کردن است.»

مارک وینستین

اهمیت حد ضرر

«هرگاه به معامله‌ای ورود می‌کنم، یک حد ضرر از پیش تعریف شده برای آن دارم. این تنها راهی است که باعث می‌شود بتوانم بخوابم. پیش از ورود به معامله، می‌دانم در چه نقطه‌ای باید از آن خارج شوم. حجم معامله براساس حد ضرر، و حد ضرر بر مبنای تحلیل تکنیکال مشخص می‌شوند. به عنوان مثال، اگر بازار در حال حاضر در اواسط یک منطقه رِنج (Range) باشد، دلیلی وجود ندارد که حد ضرر را داخل آن محدوده قرار دهید، چرا که احتمالا با فعال شدن حد ضرر از معامله خارج می‌شوید. من همیشه حد ضرر معاملات را بیرون موانع تکنیکال قرار می‌دهم.»

بروس کاونِر

 

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: orbex

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.9/5 - (60 امتیاز)
نظرات 16
 1. سلام استاد من تا حالا ترید نکردم چون هنوز دوره تموم نشده که بتونم ترید کنم ولی زود از پوزیشن خارج شدن به خاطر ترس از ضرر رو دوست ندارم میخام تحلیلی که کردم اگه به ضرر هم رفت اون ضرر دوست دارم‌ حس کنم کجا کار اشغال داره کلا ریسک دوست دارم

  • سلام
   خیلی هم عالی
   این دیدگاه در عمل اگر پیاده بشه شما قطعا یک تریدر خیلی موفق میشید
   امینو

 2. amir abbas hosseini 2020-10-18 در 21:11 پاسخ

  عالی، ممنون از جناب امینو عزیز
  مهترین چیزی که از این مقاله یاد گرفتم اولویت حفظ سرمایه است بعد کسب سود . ممنون

 3. خیلی ممنون از مقاله مفید شما، کنترل روانشناسی یک تریدر در پذیرش حدضرر بسیار مهم هست.

 4. بسیار فوق العاده ،چقدر عالی بود اگر قسمتی داخل سایت مختص ” معرفی کتاب “وجود داشت تا جداگانه و به همین واضحی و حرفه ای بخشی رو تشریح و معرفی میکردید تا فرهنگ کتاب خوانی هم، جایگاه خودش رو داشته باشه.
  صمیمانه از تیم امینو و جناب دهقان متشکرم

 5. سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  نکته ای که به نظرم میرسه در خصوص مطالب روانشناسی شخصی اینه که اکثر افراد میدونن که راه موفقیت چیه مثلا در همین مواردی که از اساتید این بازار ذکر شد اکثرا در مورد صبر ، بستن ترید ها در زمان ضرر صحبت کردن همه ما هم میدونیم که یکسری اصول باید اجرا بشه تنها چیزی که انجام نمیشه همین تکرار اصول است نه چیز دیگری
  شاید ما نیاز به پر کردن ذهنمون از مطالب تکراری و اصول موفقیت نداشته باشیم فقط کافیه یاد بگیریم چطور در یک مورد استمرار داشته باشیم
  البته نظر شخصی بنده به عنوان یک تازه کار در این بازار هست

  • سلام وقت بخیر
   صددرصد موافقم
   چیزیه که همیشه میگم
   داشتن اطلاعات صحیح شمارو به موفقیت نمیروسنه.تکرار و تسلط روی اونها هست که باعث موفقیت میشه
   امینو

 6. سلام، این پست واقعا طلا بود! ممنون

 7. عرض ادب
  جناب دهقان شما نعمت بزرگی برای کسانی هستید که به دنبال زندگی خوب هستند.هر انسانی دارای دو پدر است.اولی همان پدر بیولوژیکی و دومی پدری که باعث میشود فرد مسیر زندگیش عوض شود.(نیچه)
  نمیدونم به چه شکل میشه از شما تشکر کرد.

 8. بسیار عالی بود ممنونم ازتون.

 9. ممنون از زحمات امینو عزیز و تیم آکادمی ویو
  ان شا الله بتوانم روزی این لطف شما را که این مطالب ارزشمند را در اختیار ما قرار میدهید جبران کنم

 10. سلام،کاش میتونستم خلاصه ای از تمام درسهای استاد را به صورت یک پاراگراف در می آوردم .اون وقت چی میشد اون پاراگراف!!!!

 11. ممنون از مقاله ی بسیار خوبتون

 12. «روی کسب سود و درآمد تمرکز نکنید، بلکه روی حفاظت از داشته‌های خود تمرکز کنید.» پاول تئودور جونز

  «یاد بگیرید ضرر کنید. مهمترین نکته در کسب درآمد این است که اجازه ندهید ضررها از کنترل خارج شوند.»

  «فکر می‌کنم روانشناسی سرمایه‌گذاری خیلی بیشتر از سایر موارد اهمیت داشته باشد، پس از آن کنترل ریسک و در آخر موردی که کمترین اهمیت را دارد، پاسخ به این پرسش است که کجا بخریم یا بفروشیم.»

 13. بسیار مقاله خوبی بود
  ممنون
  باعث شد کتاب جادوگران بازار رو توی لیست خرید بزارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید