معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

توسط مقالات تکنیکال که در 2020-10-20
حالت شب

معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

 ترکیب تایم فریمها و اطلاع از نحوه کارکرد آنها در آموزش فارکس(اموزش فارکس)بسیار مهم است.در این مقاله قصد داریم نمونه‌ای از معامله با ترکیب تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته را  در بازار فارکس نشان دهیم. نمودار تایم‌فریم ۴ ساعته موقعیتی برای ورود به معامله خرید را نشان می‌دهد. سطح حمایتی و شکست سطح مقاومتی از طریق بعضی محاسبات مشخص می‌شوند که در این مقاله به بررسی همین موارد می‌پردازیم.

معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

 

تصویر بالا نمودار تایم‌فریم روزانه را نشان می‌دهد. مشاهده می‌کنید که قیمت یک حرکت صعودی قوی انجام داده است. سپس یک اصلاح نزولی شکل گرفته است. در طول این حرکت اصلاحی، یک کندل صعودی پوششی (Engulfing) ایجاد شده، اما قیمت همچنان به حرکت نزولی خود ادامه داده است. با تشکیل همین کندل پوششی صعودی، معامله‌گران ممکن است برای یافتن یک فرصت معاملاتی مناسب به تایم‌فریم ۴ ساعته رجوع کرده باشند. آخرین کندل را ملاحظه کنید که یک کندل صعودی برگشتی قوی است. در این هنگام، خریداران ممکن است با رجوع به تایم‌فریم ۴ ساعته، برای ورود به معامله خرید اقدام کنند.

معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

 

تصویر بالا نمودار تایم‌فریم ۴ ساعته را نشان می‌دهد. آخرین کندل بصورت دوجی (Doji) ظاهر شده است. حال خریداران باید صبر کنند تا قیمت یک ناحیه رِنج (Range) تشکیل دهد و سپس با ایجاد یک کندل صعودی، به معامله خرید ورود کنند.

معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

در تصویر بالا می‌بینید که قیمت وارد ناحیه رِنج شده و یک کندل پوششی صعودی تشکیل داده است. حال بیایید روی آن دو سطح رسم شده تمرکز کنیم. برای رسم خط حمایتی، سایه (Shadow) بلند کندل نزولی ماقبل آخر را در نظر نگرفته‌ایم.

برای رسم این خط، سعی می‌کنیم از سطحی استفاده کنیم که از مقاومت به حمایت تغییر ماهیت داده باشد و همچنین روی سایه و بدنه چند کندل نیز قرار بگیرد. برای رسم خط مقاومتی، سایه بالایی کندل نزولی ماقبل آخر در نظر گرفته شده، اما مشاهده می‌شود که از بخشی از سایه کندل قبل از آن صرفنظر شده است.

بله، بد نیست برای رسم سطوح حمایتی و مقاومتی تا حدی از سایه‌ها صرفنظر کنید. اما در اکثر موارد، سایه‌های بلند در کنار بدنه کندل‌ها اهمیت زیادی دارند. فرض کنید در قسمت مشخص شده وارد معامله خرید شده باشیم.

معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

 

قیمت با مومنتوم خوبی به سمت بالا حرکت کرده است. آخرین کندل هنوز به هدف معامله که با نسبت سود به ضرر ۱:۱ انجام شده بود، نرسیده است، اما خیلی به آن نزدیک شده است. به نظر می‌رسد خیلی طول نمی‌کشد تا خریداران به هدف خود دست پیدا کنند.

معامله‌گران در بازار فارکس باید هنرمند باشند

آخرین کندل بصورت نزولی با سایه بالایی بلند (گرچه بدنه نسبتا ضخیم‌تر است) ظاهر شده است. اما سایه بالایی این کندل نشان می‌دهد که معامله به هدف خود رسیده است. آخرین کندل به شکل نزولی برگشتی است، اما چون بدنه آن در محدوده داخلی کندل صعودی ماقبل آخر بسته شده است، نشان از این دارد که ممکن است قیمت حرکت صعودی خود را ادامه دهد.

اگر به گذشته برگردیم و تایم‌فریم ۴ ساعته را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که خریداران برای رسم سطوح حمایتی و مقاومتی ناحیه رِنج باید چند عامل را در نظر بگیرند. باید بعضی از سایه ها را به حساب آورند و از بعضی دیگر صرفنظر کنند. همانطور که می‌دانیم، معامله کردن یک کار علمی نیست، یک هنر است. به همین خاطر، معامله‌گران باید هنرمند باشند. برای اینکه هنرمند (معامله‌گر موفق) باشید، لازم است تمرینات و تجارب زیادی داشته باشید.

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex.academy

5/5 - (25 امتیاز)
نظرات 8
 1. کاملا با این دیدگاه موافقم. تریدر موفق یک هنرمند موفقه.
  سپاس

 2. خیلی ممنون عالی بود .

 3. با سلام
  مطالبتون بسیار خوب و مفید هستند
  ممنونم

 4. هنر معامله گری 🙂
  ممنون از مقالات بسیار مفیدتون

 5. ممنون
  عالی بود
  چه نکات ظریفی که واقعاً ارزشمند هست دونستنشون
  ممنون از اینکه تجاربتون رو در اختیار شاگردانتون و عموم مردم میزارید

 6. عالی بود. ممنونم ازتون. به این موارد داخل دوره پرایس اکشن فراکتالی هم پرداخته شده بود

 7. ممنون از جناب امینو و تیم خوبشان.

 8. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید