معامله سودآور در بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

توسط مقالات تکنیکال که در 2020-10-25
حالت شب

یک معامله سودآوردر بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

 در آموزش فارکس (اموزش فارکس) سود کردن با خوب سود کردن متفاوت است معامله‌گرانی که بر مبنای رفتار قیمت (پرایس اکشن) کار می‌کنند، از ترکیب تایم‌فریم‌های مختلف مانند هفتگی-روزانه، روزانه-H4، H1-H4، M15-H1 و غیره استفاده می‌کنند.

معامله‌گران میان‌روزی که از تایم‌فریم‌های پایین‌تر مانند H1، M15، M5 استفاده می‌کنند، با نمودار روزانه رابطه زیادی ندارند. اما اغلب مشاهده می‌شود که اگر نمودار تایم‌فریم روزانه نوسانات تند و تیزی داشته باشد، یافتن نقطه ورود مناسب برای معاملات میان‌روزی دشوار است. بعلاوه، هنگامی که نمودار روزانه نوسانات زیادی دارد، معامله‌گران تایم‌فریم H4 به سختی می‌توانند نقطه ورودی با نسبت سود به ضرر خوب پیدا کنند. بنابراین، حتی معاملات سودآور  در فارکس نیز ممکن است همیشه معاملات خوبی نباشند. اجازه دهید این موضوع را با مثالی توضیح دهیم.

 

تصویر فوق نموداری مربوط به تایم‌فریم روزانه است که نشان می‌دهد قیمت نوسانات سریع و شدیدی دارد. قیمت به صورت صعودی در داخل یک منطقه مستطیلی محصور شده است. معامله‌گران فارکس روزانه منتظر هستند تا با شکست یکی از سطوح زیرین یا بالایی این ناحیه برای ورود به معامله اقدام کنند. اما معامله‌گران تایم‌فریم H4 از این محدوده اطلاع دارند. بنابراین این دسته از معامله‌گران منتظر برگشت نزولی قیمت از ناحیه مقاومتی و برگشت صعودی قیمت از ناحیه حمایتی این منطقه هستند. حال ببینیم قیمت کجا تصمیم به برگشت گرفته است.

 معامله سودآور در بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

قیمت دقیقا در ناحیه مقاومتی یک کندل به شکل چکش وارونه تشکیل داده است. در این هنگام، معامله‌گران تایم‌فریم H4 منتظر می‌مانند تا قیمت در یک محدوده جمع شده و سپس بصورت نزولی از آن خارج شود تا بتوانند به معاملات فروش خود ورود کنند. نسبت سود به ضرر این معامله فروش به نظر مناسب می‌رسد.

 معامله سودآور در بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

نمودار تایم‌فریم H4 نشان می‌دهد که آخرین کندل نزولی بوده است. اگر قیمت در ناحیه حمایتی کف‌های کندل‌های اخیر متوقف شود، شکست نزولی این ناحیه، سیگنالی برای ورود به معامله فروش محسوب می‌شود.

 معامله سودآور در بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

کندل بعدی نیز بصورت نزولی ظاهر می‌شود. این کندل نیز با رسیدن به ناحیه حمایتی تایم‌فریم H4 به سمت بالا برمی‌گردد. اگر قیمت برای مدتی در این ناحیه باقی بماند و سپس با حرکتی نزولی از این سطح عبور کند، فروشندگان ممکن است برای ورود به معامله اقدام کنند. در این موقعیت همچنان فضایی برای پیشروی بیشتر قیمت به سمت پایین وجود دارد.

 معامله سودآور در بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

 

قیمت برای مدتی در این محدوده باقی مانده و در ادامه موفق به شکست سطح حمایتی شده است. کندلی که سطح حمایتی را شکسته، شکل مناسبی دارد. می‌توان به محض بسته شدن این آخرین کندل، به معامله‌ فروش وارد شد و حد ضرر آن را در سطح مقاومتی ناحیه‌ای که قیمت در آن محصور شده بود، قرار داد. حد سود معامله نیز باید در سطحی که با رنگ قرمز نشان داده شده، قرار بگیرد. حال ببینیم آیا حد سود این معامله فعال شده است یا خیر.

 معامله سودآور در بازار فارکس همیشه معامله خوبی نیست

بله، حد سود فعال شده و معامله سودآور بوده است. اما سوال این است که آیا این معامله خوب بوده است یا خیر. اگر نسبت سود به ضرر آن را در نظر بگیریم، ورود خوبی محسوب نمی‌شود. به عبارتی، سود کمتری نسبت به ریسک معامله داشته است. بنابراین، معامله‌گران بایستی در وهله اول از ورود به چنین معاملاتی صرفنظر کنند.

خلاصه

معامله‌گرانی که با پرایس اکشن کار می‌کنند، ممکن است موقعیت‌های بسیاری پیدا کنند که تمام شرایط ورود به معامله را دارند. اما باید نسبت سود به ضرر هر معامله را نیز در نظر بگیرند. اگر معامله‌ای نسبت سود به ضرری کمتر از ۱:۱ دارد، باید از ورود به آن خودداری کنند. در بسیاری موارد، موقعیت‌هایی که نسبت سود به ضرر کمتر از ۱:۱ دارند، احتمال موفقیت کمتری هم دارند. در این مثال، شاهد یک معامله موفق بودید. اما اگر تمام جوانب آن را در نظر بگیرید، معامله خوبی به حساب نمی‌آید.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex.academy

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.9/5 - (27 امتیاز)
نظرات 5
  1. ممنون.خیلی عالی بود

  2. اقای امینو بهترین و باسوادترین کسی که توی این بازار دیدم شما هستید.خدارو شکر که یک ماه پس از اشنایی با فارکس اول از همه با اموزشهای شما اشنا شدم و دنبال هیچ اموزشی نرفتم چون کاملترین هست.قانون جذب کار کرد که بهترین اموزش پیدا کردم.

  3. ممنونم. بسيار عالي بود

  4. ممنون از مقاله خوبتون

  5. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید