چگونه حرفه معامله‌گری را با موفقیت آغاز کنید

توسط مقالات عمومی بورس که در 2020-11-24
حالت شب

چگونه حرفه معامله‌گری را با موفقیت آغاز کنید

 


در میان همه چیز در طول زندگی، آغاز کردن همیشه سخت‌ترین مرحله هر کاری بوده است. آموزش فارکس(اموزش فارکس)نیز از این قاعده مستثنا نیست. به همین خاطر است که هر جایی که می‌روید با این سوال یا مشابه آن برخورد می‌کنید که «چطور شروع کنم؟». دلیل اینکه این سوال زیاد پرسیده می‌شود این است که مردم با تبلیغات و وعده‌های بسیاری درباره سودهای کلانی که  معامله‌گری می‌توانند بدست آورند و چگونه قادر خواهند بود زندگی خود را دگرگون کنند، بمباران شده‌اند. به همین خاطر پیش از اینکه کمترین اطلاعی در مورد مباحث پایه این حرفه داشته باشند، مانند تعریف پیپ یا اینکه حتی بروکر (کارگزاری) چیست، به دنبال درآمد حاصل از این کار هستند.

معامله‌گری یک غول عظیم‌ است، و وقتی به فکر ورود به این حرفه هستید، صورت یک غول وحشتناک را پیدا می‌کند، غول بزرگی که هر فردی که می‌خواهد با آن دست و پنجه نرم کند، اصلا نمی‌داند از کجا باید شروع کند. اقداماتی هستند که لازم است شما پیش از اینکه به این حرفه ورود کنید، انجام دهید. مطالبی که باید بیاموزید و کارهایی که باید شروع کنید. قطعا در مورد بعضی از وعده‌هایی که درباره این کار به شما گفته شده، کم یا زیاد اغراق شده است. اما اگر به درستی و اصولی کار خود را شروع کنید، پتانسیل موفقیت وجود دارد. در این مقاله قصد داریم مواردی را بیان کنیم که با انجام آن‌ها می‌توانید بهترین آغاز ممکن را برای مسیر معامله‌گری خود رقم بزنید.

نکته بسیار مهم این است که یک استراتژی بی‌عیب و نقص و جادویی و همچنین ترتیب خاص و ویژه‌ای برای انجام امور وجود ندارد. هر معامله‌ای شرایط متفاوتی دارد، بنابراین چیزی که برای یک نفر کار می‌کند، ممکن است جوابگوی شما نباشد. به همین خاطر فهرستی که در این مقاله ارائه می‌شود را به عنوان آیه مقدس در نظر نگیرید. بلکه صرفا آن را به صورت ایده‌ای از اینکه چطور می‌توانید شروع به کار کنید و با ترتیب امور آشنا شوید به خاطر داشته باشید و کورکورانه به امید اینکه با مطالعه این موارد به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید، از آن‌ها پیروی نکنید. حال بیایید ببینیم مواردی که می‌توانید در آغاز حرفه معامله‌گری خود انجام دهید از چه قراری هستند.

 

اصول را یاد بگیرید

این مورد به نظر خیلی واضح می‌رسد، اما اگر بدانید چه تعدادی از مردم به این مرحله توجهی نمی‌کنند، شگفت‌زده خواهید شد. در اینجا می‌خواهیم درباره اصول بسیار اولیه صحبت کنیم. اصلا می‌دانید منظور از پیپ چیست؟ آیا می‌دانید بروکر چه کاری انجام می‌دهد؟ آیا می‌دانید چطور سود و زیان خود را محاسبه کنید؟ شاید به نظر برسد این سوالات خیلی ابتدایی باشند و هر معامله‌گری باید پاسخ آن‌ها را بداند. اما افرادی هستند که با پول واقعی معامله می‌کنند و پاسخ بعضی از این سوالات را هنوز نمی‌دانند.

به این فکر کنید که آیا پیش از اینکه اصلا توانایی شنا کردن داشته باشید، در یک مسابقه شنا ثبت‌نام می‌کنید؟ شاید این مثال خیلی اغراق‌آمیز باشد، ولی به شرایط معامله‌گری شباهت زیادی دارد. شما به حرفه‌ای وارد می‌شوید که رقابت تنگاتنگی در آن جریان دارد، اما در عین حال هیچ اطلاعی از چگونگی انجام آن ندارید. شما باید پیش از اینکه حتی جایی ثبت‌نام کنید و مخصوصا قبل از اینکه پول به جایی واریز کنید، مطمئن شوید که حداقل اصول اولیه را فرا گرفته‌اید و به درک درستی از تعریف پیپ، اهرم، مدیریت ریسک و خیلی موارد دیگر رسیده‌اید. به اطراف خود نگاه کنید و ببینید مردم چه کار می‌کنند. خود را با آموزش مشغول کنید و فقط یاد بگیرید و امتحان کنید.

روی حساب دمو معامله کنید

زمانی که بالاخره تصمیم می‌گیرید در یک بروکر ثبت‌نام کنید (که البته باید برای انتخاب یک بروکر قبلا تحقیقات زیادی انجام دهید)، بایستی از حساب دِمو (آزمایشی) کار خود را شروع کنید. حساب دمو در واقع شرایط معاملاتی حساب ریِل (واقعی) را به بهترین نحو برای شما فراهم می‌کند. بزرگترین فایده معامله روی حساب دمو این است که شما روی سرمایه خود ریسک نمی‌کنید.

حساب دمو برای شروع کار و همچنین امتحان کردن استراتژی‌های مختلف بسیار عالی است. همچنین این نوع از حساب برای آشنایی با پلتفرم‌های معاملاتی و نحوه کار با آن‌ها از قبیل باز و بسته کردن معاملات نیز بسیار کاربردی است. توصیه می‌شود برای حداقل چند ماه ابتدایی (معمولا گفته می‌شود ۶ ماه اول) روی حساب دمو معامله کنید. از طریق حساب دمو به نقاط قوت خود و همچنین مباحثی که لازم است بیشتر روی آن‌ها تمرین کنید، پی ببرید. با معامله کردن در این نوع حساب پولی بدست نخوهید آورد، اما اگر در حساب دمو نتوانید سودآور باشید، دلیلی برای باز کردن حساب واقعی وجود ندارد، چرا که در این صورت سرمایه خود را از دست می‌دهید. بنابراین مادامی که برای حداقل چند ماه متوالی قادر نبودید در حساب دمو به سودآوری مستمر برسید، همچنان به تمرین ادامه دهید و سراغ حساب واقعی نروید.

این مورد با کار روی حساب دمو که در قسمت قبلی توضیح داده شد و تمرین و تکرار بدست می‌آید. همچنین می‌توانید از گذشته نمودارها نیز استفاده کنید، اینکه چقدر به گذشته برگردید، به تایم‌فریمی بستگی دارد که برای معاملات خود در نظر دارید. اگر در تایم‌فریم ۵ دقیقه معامله می‌کنید، به چند هفته قبل برگردید و ببینید آیا می‌توانید الگویی را تشخیص دهید. اگر در تایم‌فریم روزانه معامله می‌کنید، در این صورت باید به مدت یک سال کامل یا حتی بیشتر به گذشته نمودار رجوع کنید و توانایی خود را در شناسایی الگوها بسنجید.

شناسایی الگوها و تشخیص اینکه چه چیزی را روی نمودارها مشاهده می‌کنید، می‌تواند در ابتدا کمی مشکل باشد. اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، باید برای این تمرین وقت و انرژی صرف کنید. چرا که با همین الگوهاست که می‌توانید در آینده که با حساب واقعی کار می‌کنید، معاملات موفقی انجام دهید. ابایی نداشته باشید از اینکه از دیگران در خصوص انواع الگوهایی که مشاهده می‌کنید، توضیح بخواهید. اما نکته‌ مهم این که شما باید پیش از کار با حساب واقعی، بتوانید الگوهای نموداری را تشخیص دهید.

یک سیستم معاملاتی طراحی کنید

هنگامی که به ورود به این حرفه فکر می‌کردید، یکی از اصلی‌ترین مطالبی که به شما گفته شده این بوده که باید یک سیستم معاملاتی برای خود طراحی کنید. این سیستم جنبه‌های مختلفی دارد و با جزئیات به شما نشان می‌دهد که چه معاملاتی را باید انجام دهید، به دنبال چه موقعیت‌هایی باشید، مدیریت ریسک و نسبت سود به ضرر و بسیاری موارد دیگر باید به چه صورت باشند. به عبارتی دیگر، سیستم معاملاتی عملکرد شما را تعیین می‌کند. اگر سیستم به درستی طراحی نشود، احتمال اینکه در نهایت به سودآوری برسید بسیار پایین خواهد بود. افراد زیادی برای سهولت بیشتر، از سیستم‌های معاملاتی دیگران استفاده می‌کنند. اما در این صورت درک درستی از آن سیستم نخواهید داشت و اگر تغییر و تحولی در بازارها رخ دهد، قادر نخواهید بود تغییرات متناسبی در آن ایجاد کنید.

شما باید سیستم معاملاتی مختص به خود را طراحی کنید. تهیه یک سیستم فرایند سریع و آسانی نیست، اما انجام آن بسیار ضرورت دارد. بعلاوه حتما باید سیستم معاملاتی را زمانی طراحی کنید که هنوز روی حساب دمو فعالیت می‌کنید. چرا که در دوره‌ای که مشغول تهیه یک سیستم معاملاتی هستید، اشتباهات متعددی مرتکب می‌شوید و ضررهای زیادی به بار می‌آورید. حتی بهترین محققان در سراسر دنیا نیز در زمان طراحی سیستم معاملاتی خود با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند و اشتباهات زیادی انجام داده‌اند. بنابراین برای تهیه و طراحی سیستم معاملاتی خود زمان بگذارید، آن را به درستی آماده کنید و خواهید دید که به شما در قرار گرفتن در مسیر حرفه‌ای صحیح بسیار کمک خواهد کرد.

ذهن خود را آماده کنید

اگر می‌خواهید مانند یک معامله‌گر حرفه‌ای معامله کنید، در این صورت باید مثل آن‌ها هم فکر کنید. به یاد داشته باشید که همه افراد دقیقا به یک دلیل در این حرفه فعالیت می‌کنند، بنابراین داشتن دیدگاهی جدید و منحصربه‌فرد از بازار، لزوما به این معنی نیست که شما عملکرد بهتری نسبت به سایرین خواهید داشت. معامله‌گران طرز فکر خاصی دارند، به همین خاطر اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، شما هم باید به همان طریق فکر کنید. این چیزی نیست که یک شبه قابل دستیابی باشد،

بلکه باید با صرف زمان و از طریق تمرین یا مطالعه و مشاهده دیگران به آن برسید. ببینید در جستجوی چه چیزی هستید و مشاهدات خود را چگونه تحلیل می‌کنید. سعی کنید در یک یا دو انجمن معاملاتی عضو شوید تا با افراد دیگری که واقعا معامله می‌کنند، صحبت کنید و با دیدگاه و نظرات آن‌ها درباره مسائلی که به آن‌ها توجه دارید، آشنا شوید.

پیشرفت خود را ثبت و دنبال کنید

این موردی است که بسیاری افراد از آن غافل می‌شوند، اما در عین حال شاید مهمترین کاری باشد که می‌توانید انجام دهید. یعنی یک ژورنال معاملاتی تهیه کنید و حداقل در آن بنویسید که چه کارهایی انجام می‌دهید. منظور از این که کارهای خود را بنویسید، این است که همه چیز را یادداشت کنید. مانند اینکه چرا به یک معامله ورود کردید و چرا از معامله دیگری صرفنظر کردید، چرا از یک معامله خارج شدید، نتایج معاملات، چقدر زمان برده و بسیاری جزئیات دیگر. تمام این اطلاعات ریز و کوچک در آینده دیدگاهی واقعی از عملکرد معاملاتی شما ارائه خواهند داد. این داده‌ها باعث می‌شوند به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید، همچنین چگونگی معاملات شما را نشان می‌دهند و اینکه آیا از استراتژی خود به درستی پیروی می‌کنید یا خیر.

به نظر می‌رسد حجم کارهایی که باید انجام دهید خیلی زیاد است و دقیقا همینطور است. اما اگر قصد دارید در حرفه معامله‌گری به موفقیت برسید، باید همه این موارد را عملی کنید و هر چه زودتر شروع کنید، بهتر. شما باید از علت انجام معاملات خود و همینطور از نحوه اجرای آن‌ها به خوبی آگاهی داشته باشید.

خلاصه اینکه موارد بالا اقداماتی هستند که برای اینکه آغاز درستی برای مسیر حرفه‌ای خود داشته باشید، می‌توانید انجام دهید. معامله‌گری یک حرفه ساده و آسان نیست و بسیاری افراد از عهده آن برنیامده و شکست می‌خورند. آنچه اهمیت دارد این است که شما آنچه در توان دارید را انجام می‌دهید تا در بلندمدت به موفقیت دست پیدا کنید. معامله‌گری فرایندی سخت و طولانی است، اما اگر واقعا به آن علاقه دارید و می‌خواهید که برای آن از زمان و انرژی خود صرف کنید، در این صورت هیچ دلیلی وجود ندارد که روزی به یک معامله‌گر سودآور تبدیل نشوید.

منبع: forex.academy

گرداوری و ترجمه: آکادمی ویو

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو

4.6/5 - (57 امتیاز)
نظرات 16
 1. تمرین، صبوری و زمان
  مقاله عالی هست و نقطه تامل در این مقاله دعوت تریدر به صبر است
  عالی بود.

 2. سلام خدمت دوستان.
  من تقریبا ۱.۵ سال هست که وارد بورس شدم و در این مدت با بازار فارکس اشنا شدم.
  سعی کردم چند دوره حرفه ای در مورد این بازار ببینم و روی حساب دمو تمرین کردم. متاسفانه هنوز به سودهی مستمر نشدم.
  معمولا معاملاتم در ابتدا باسود همراه هست ولی به مرور که میخوام به هدف روزانه ام برسم ضرر میکنم.
  لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام خدمت استاد گرامی
  عالی بود خصوصا صوت اول مقاله.
  من بدون دانش وارد بازار طلا شدم اصلا هیچی نمیدونستم فقط ماشینمو‌ فروختم رفتم طلا آب شده خریدم‌ و ضرر کردم
  نتیجه اون ضرر این شد که دیگه وارد هیچ بازاری بدون آموزش نمیشم.
  ممنون از شما بابت راه اندازی اکادمی

 4. سلام استاد امینو ممنون بابت مقاله های خوب و جدیدا ویس های عالی .
  من چند سالیه که در این بازار فعالیت دارم و این مورد رو با تمام وجود درک کردم ، تنها یک راه برای موفقیت در این بازار وجود دارد و اون اینکه برای موفقیت باید پلن و چک لیست و ژورنال مکتوب داشته باشیم تا نتایج کاری خود را ببینیم چون اگر بصورت نوشته شده نباشد ذهن آن را فراموش می کند و در لحظه معامله و هیجان های بازار که دیگه نگم براتون که حتی آدم هیپنوتیزم بازار میشه و حتی روش معاملاتی خودمان را فراموش میکنیم .
  پس اگر بصورت مکتوب باشد می توانیم براساس آن عمل کنیم .
  باز هم ممنون از تیم آکادمی .🌷🌷

 5. سلام و عرض ادب
  من حدود دوسال هست با این بازار های مالی کار کردم و در داخل بورس ایران خیلی راحت سود میکنم و پایبند به قوانینم هستم اما داخل بازار های فارکس علی رغم تلاش های بسیار زیاد اصلا نتونستم درکش کنم و استفاده از خیلی از روش ها نتونستم برایند سود مستمری رو داشت باشم و تصیمیم گرفتم از پایه یاد بیگیرم و چون کیلی مطالب و روش ههای اشتباه وجود داره قصد دارم شب یلدا دوره پرایس اکشن فراکتالی که تخفیف ۲۰ درصدی گذاشتید شرکت کنم و از الان دارم روی همین مطالبی که گذاشتید تمرین میکنم بینهایت ممنونم آقایی امینو واسه این که راه درست را به من نشان دادید…..

 6. سلام و عرض ادب
  من حدود دوسال هست با این بازار های مالی کار کردم و در داخل بورس ایران خیلی راحت سود میکنم و پایبند به قوانینم و ژورنال خودم هستم اما داخل بازار های فارکس علی رغم تلاش های بسیار زیاد اصلا نتونستم درکش کنم و استفاده از خیلی از روش ها نتونستم برایند سود مستمری رو داشت باشم و تصیمیم گرفتم از پایه یاد بیگیرم و چون کیلی مطالب و روش ههای اشتباه وجود داره قصد دارم شب یلدا دوره پرایس اکشن فراکتالی که تخفیف ۲۰ درصدی گذاشتید شرکت کنم و از الان دارم روی همین مطالبی که گذاشتید تمرین میکنم بینهایت ممنونم آقایی امینو واسه این که راه درست را به من نشان دادید…..

 7. سلام و عرض ادب
  بنده حدود ۱۰ ماه هست با فارکس و بازار امریکا و ارز دیجیتال آشنا شدم
  آموزش های یه استاد که استاد خوبی هم هست رو گرفتم و گوش دادم
  و تا الان حدود ۱۴۰ دلار ضرر کردم
  آموزش های این استادX خیلی خوب هستند فقط چند تا ایراد داره که دانشجو رو دنبال نمیکنه
  یه پکیج میده میگه برو اینا رو نگاه کن یاد بگیر
  دو سه تا وبینار هم میزاره پکیج رو توضیح میده
  مثل این میمونه که میخوای رانندگی یاد بگیری
  استاد میشینه تو ماشین همه چیز رو توضیح میده آخر سر هم میگه قربون دستت من همین بغل پیاده میشم
  و تو میمونی و کلی سوال و …

  درمورد معاملات فارکس ام بگم که با دمو یه مقدار کار کردم
  حساب ریل رو که باز کردم اول بازار امریکا کار میکردم دو سه ماه چون یه کانال سیگنال داشتن یه ماه مجانی بود
  برای دانشجوهای دوره خوب بود ولی ایراداتی داشت برای خودشون خیلی بهتر بود
  یک ماه تموم شده من خودم وارد فارکس شدم
  جالب اینجاست دوسه تا معامله اول خوب بود تو چهارمی کال مارجین شدم
  چرا چون حد ضرر نذاشته بودم لورج ام بالا بود

  این جاش خیلی جالبه
  حد سود رو ۲ دلار گذاشتم و حد ضرر نذاشتم گفتم دیگه ۲ دلار رو میزنه دیگه چیزی نیست که
  و حد ضرر نزاشتم و لپ تاپ رو خاموش کردم رفتم کارام بعد ظهر که لپ تاپ رو باز کردم و تمام …

  ممنون از مقاله خوبتون
  تخفیف خوب بزارید برای دوره ها شرکت کنیم

 8. بسیار عالی بود ممنونم ازتون.
  بهترین چیزی که یاد گرفتم صبر و تکرار و استمرار هست. با هدف جلو اومدن و نتیجه گرفتن و ایجاد هدف جدید بعد رسیدن به هدف قبلی.

 9. بسیار مقاله خوبی بود
  تقریبا ۳ سال پیش بود که با بورس ایران اشنا شدم از اول با اموزش شروع کردم و ۲ جمله در ابتدای اموزش دید من رو نسبت به بازار های مالی شکل داد اول : با پولی وارد بازار شو که هیچ نیازی به اون نداری ( پول فراموش شده) دوم: هر چقدر صبر بیشتری داشته باشی سود بیشتری هم می کنی
  همیشه سپاسگزار این دو جمله بودم به همون اندازه سپاسگزار آشنایی با انجمن واستاد امینو گرامی هستم

 10. سلام . درود امین جان
  یادمه اون اوایل بهم گفتن گپ های بازار همیشه پر میشه یه هفته پوند با ۵۰ پیپ گپ باز شد کلی ذوق کردم که ۵۰ پیپ مفت گیرم اومده ما هی سل میزدیم اون هی بالا تر میرفت با خودم میگفتم این که گپ داره چرا هی بالا تر میره هی بالا رفت رفت و من کال شدم . اون اولین باری بود که کال شدم

 11. بسیار عااالی استاد امینو عزیز و ممنون بابت زحماتی که میکشید برای پیشرفت دانشجویان

  • مقاله بسیار عالی بود، مرسی از استاد عزیز که وقت میزارند، درست منم وقتی که از بازار هیچ اطلاعی نداشتم با حساب ریل وارد معامله شدم و نتیجه ای در پی نداشت جز کال شدن حسابم، نکته ای که جالبه این بود که اصلا میل ب معامله در حساب دمو نداشتم و این از نظر روانشناسی برای من یک عادته خیلی بد شده بود که تا زمانی که حسابم کال نشده بود نمیتونستم ترکش کنم،

 12. ممنون از مقاله مفیدتون

 13. این موردی است که بسیاری افراد از آن غافل می‌شوند، اما در عین حال شاید مهمترین کاری باشد که می‌توانید انجام دهید. یعنی یک ژورنال معاملاتی تهیه کنید و حداقل در آن بنویسید که چه کارهایی انجام می‌دهید. منظور از این که کارهای خود را بنویسید، این است که همه چیز را یادداشت کنید. مانند اینکه چرا به یک معامله ورود کردید و چرا از معامله دیگری صرفنظر کردید، چرا از یک معامله خارج شدید، نتایج معاملات، چقدر زمان برده و بسیاری جزئیات دیگر. تمام این اطلاعات ریز و کوچک در آینده دیدگاهی واقعی از عملکرد معاملاتی شما ارائه خواهند داد. این داده‌ها باعث می‌شوند به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید، همچنین چگونگی معاملات شما را نشان می‌دهند و اینکه آیا از استراتژی خود به درستی پیروی می‌کنید یا خیر.

 14. رمضان منصوری 2024-05-13 در 22:09 پاسخ

  من خیلی وقته که درفارکس فعالیت دارم، زمانی توانستم از دایره ی بسته زیان خارج شوم، که اموزه های جناب امینو را به کار گرفتم، ومهمترین ان تعیین هدف پولی، قبل از ورود به معامله بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید