حالت شب
حالت شب

اندیکاتورها کار می‌کنند. اما ما نمی دانیم چطور از آن‌ها استفاده کنید

توسط مقالات تکنیکال که در 2022-09-27
حالت شب

اندیکاتورها کار می‌کنند. اما ما نمی دانیم چگونه از آن‌ها استفاده کنیم

 مقدمه

یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در میان معامله‌گران فارکس، تفسیر نادرست و عدم استفاده صحیح آن‌ها از اندیکاتورها است.

امروز در این مقاله قصد داریم در مورد سوءتفاهم‌ها و طرز نگاه غلطی که پیرامون اندیکاتورها وجود دارد توضیح دهیم و همچنین شما را با دیدگاه جدید و متفاوتی نسبت به معامله کردن با اندیکاتورها آشنا کنیم. امیدوارم این مقاله بتواند به اختلافات بین طرفداران پرایس اکشن و اندیکاتورها پایان دهد.

اندیکاتورها سیگنال نمی‌دهند

این اولین و مهمترین نکته‌ای است که می‌خواهم بگویم که در واقع دلیل اصلی عدم موفقیت اکثر معامله‌گران در استفاده از اندیکاتورها است. شاید درک این موضوع کمی مشکل باشد، به این دلیل که تقریباً هیچ وبسایتی در مورد این مشکل مطلبی نمی‌نویسد و احتمالاً دقیقا برخلاف آن چیزی است که تا به امروز در آموزش‌های مختلف به شما گفته‌اند. اما شاید اصلا به همین علت است که بسیاری از معامله‌گران در کار کردن با اندیکاتورها مشکل دارند؟

اندیکاتورها سیگنالی صادر نمی‌کنند. آن‌ها به شما نمی‌گویند چه وقتی بفروشید یا چه زمانی خرید کنید. آن‌ها حتی به شما نمی‌گویند چه وقتی یک دارایی یا جفت‌ارز به حد اشباع خرید یا اشباع فروش رسیده است.

اندیکاتورها فقط اطلاعات می‌دهند

اندیکاتورها فقط همین کار را انجام می‌دهند و اساساً این تنها و تنها هدف آن‌ها است. اندیکاتورها اطلاعاتی در خصوص قیمت و نحوه حرکت آن، چگونگی شکل‌گیری کندل‌ها و مقایسه حال و گذشته پرایس اکشن به شما ارائه می‌دهند.

ذات و طبیعت اندیکاتورها این است که اطلاعات قیمتی که شما هم در نمودارها مشاهده می‌کنید، مانند سقف (high)، کف (low)، باز شدن (open) و بسته شدن (close) کندل‌استیک‌ها را دریافت می‌کنند، سپس یک فرمول ریاضی روی داده‌های بدست آمده اعمال می‌کنند و در نهایت نتیجه را بصورت تصویری به شما نشان می‌دهند.

بنابراین وظیفه یک معامله‌گر این است که اطلاعات بدست آمده از اندیکاتورهای خود را به درستی تفسیر کند و از طریق آن به مسیر و داستان پرایس اکشن پی ببرد.

مشکل بیشتر افراد هم همینجاست. اکثر معامله‌گران اصلا هیچ توجهی به اندیکاتور مورد استفاده خود ندارند و هیچ وقت حتی فرمول بکار رفته در آن اندیکاتور را درک نکرده‌اند. بعد این افراد از اندیکاتورهای خود به طرز اشتباهی استفاده می‌کنند و متعجب می‌شوند که چرا نتیجه‌بخش نیستند.

من به این طرز استفاده، می‌گویم تحلیل تکنیکال سطحی. اگر فقط به دنبال یک کراس در استوکاستیک هستید، اگر ساعت‌ها صبر می‌کنید تا یک اندیکاتور وارد ناحیه اشباع خرید یا اشباع فروش شود، یا اگر فقط منتظر یک کراس در اندیکاتور مکدی هستید تا از آن سیگنالی بگیرید، در این صورت اندیکاتورها برای شما کار نخواهند کرد و شاید اصلا معامله کردن برای شما مناسب نباشد. شما نمی‌توانید پرایس اکشن را نادیده بگیرید و صرفاً با مشاهده چند کراس یا بالا و پایین شدن خطوط اندیکاتورها برای معاملات خود تصمیم بگیرید.

اندیکاتورها ابزارهایی هستند که از آن‌ها برای تحلیل داده‌های قیمتی استفاده می‌کنید و صرفاً جنبه‌های خاصی از وضعیت نمودارها را نشان می‌دهند.

معامله‌گری یعنی دنبال کردن نشانه‌ها

اگر می‌خواهید موقعیت‌های بسیار محتمل معاملاتی را شناسایی کنید، ابتدا باید یاد بگیرید به چیزی که نمودارهای قیمت به شما می‌گویند توجه کنید.

چه گروهی الان بازار را در دست دارد؟ آیا خریداران یا فروشندگان قیمت را بالاتر می‌برند؟ موج‌های قیمتی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ آیا مومنتوم حرکت قیمت بیشتر یا کمتر شده است؟ قیمت در برابر سقف‌ها یا کف‌های گذشته چه واکنشی نشان می‌دهد؟ قیمت چگونه از سطوح حمایتی و مقاومتی عبور می‌کند؟

همه این‌ها سرنخ‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند به رفتار خریداران و فروشندگان پی ببرید.

از اندیکاتورها هم می‌توان به همین طریق استفاده نمود؟

برای مثال، وجود یک دایورجنس در اندیکاتور RSI در واقع به شما می‌گوید که حرکت اخیر قیمت به اندازه حرکت قبل از آن قدرت نداشته است، اما این نشانه به این معنی نیست که همین الان یک معامله فروش باز کنید. یک الگوی پوششی (engulfing) نزولی به شما می‌گوید که الان قیمت نسبت به قبل شدت نزولی بیشتری دارد، اما نباید به محض مشاهده این نشانه، بطور خودکار وارد معامله فروش شوید. یک الگوی سر و شانه به شما می‌گوید که اندازه سقف و کف‌های قیمت تغییر کرده و خریداران دیگر نتوانسته‌اند سقف جدیدی ایجاد کنند، اما به این معنی نیست که هر وقت با یک الگوی سر و شانه مواجه شدید، حتما باید به یک معامله فروش ورود کنید. این تشخیص اصالت منطقه و تلاقی سطوح است که اهمیت دارد.

اندیکاتورها فوراً به شما می‌گویند که در بازار چه خبر است

اندیکاتورها ابزارهای بسیار خوبی هستند، مشروط به اینکه معامله‌گران هدف آن‌ها را به خوبی درک کنند. البته شما می‌توانید صرفا با نگاه به پرایس اکشن درباره مومنتوم و سرعت حرکت قیمت اطلاعاتی بدست آورید، اما اندیکاتورها باعث می‌شوند فرایند پردازش اطلاعات راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود.

البته ممکن است اطلاعات ارائه شده توسط اندیکاتورها را به اشتباه تفسیر کنید. ولی در کل وقتی به نمودار ساده قیمت نگاه می‌کنید، شاید قادر نباشید به درستی شدت روند و نوسانات بازار را تشخیص دهید، در صورتیکه می‌توانید با یک نگاه به RSI یا نوارهای بولینجر به سرعت حرکات قیمت را متوجه شوید.

باز هم می‌بینید که همه چیز به نحوه تفسیر و برداشت شما از اطلاعات ارائه شده توسط اندیکاتورها برمی‌گردد. اندیکاتورها در واقع همان اطلاعات قیمتی را به شکلی دیگر به شما نشان می‌دهند.

هدف از هر روش یا رویکرد معاملاتی این است که یک راه برای شناسایی نشانه‌ها و سرنخ‌های حرکت قیمت پیش روی معامله‌گر قرار دهد تا به این ترتیب بتواند در یک چارچوب مشخص عمل کند. اساساً معامله‌گری همین است، یعنی نشانه‌های حرکت قیمت را جمع‌آوری می‌کنید، سپس آن‌ها را با هم ترکیب می‌کنید و در نهایت به یک جمع‌بندی و تصمیم پیچیده معاملاتی می‌رسید. نه اینکه از یک یا چند اندیکاتور سیگنال بگیرید.

اندیکاتورها برای معامله‌گران مقرراتی فوق‌العاده هستند

با اندیکاتورها دیگر جای شک و شبهه باقی نمی‌ماند و همه چیز را بطور عینی نشان می‌دهند. به خصوص معامله‌گران مبتدی یا کسانی که هنوز به تسلط کافی نرسیده‌اند، می‌توانند از اندیکاتورها استفاده‌های زیادی بکنند.

برای مثال اگر معامله‌گری باشید که در جهت روند معامله می‌کند، می‌توانید از اندیکاتورها به عنوان یک فیلتر استفاده کنید. مثلاً می‌توانید برای خود قانونی وضع کنید که تنها در صورتی می‌توانید به یک معامله خرید در تایم‌فریم پایین ورود کنید که قیمت در تایم‌فریم بالاتر، بالای یک میانگین متحرک (مووینگ اورج) خاص باشد و همچنین جهت RSI یا استوکاستیک به سمت بالا باشد. اینگونه معاملاتی که براساس قوانین مشخصی انجام می‌شوند و در آن‌ها فیلترهای تایم‌فریم‌های بالاتر هم لحاظ می‌شود، برای افراد مبتدی فوق‌العاده هستند.

البته قطعا اندیکاتورها کاربردهای دیگری هم دارند، اما اصل مطلب این است که یک اندیکاتور که با روش معاملاتی و اهداف شما منطبق باشد را انتخاب کنید، سپس از آن به عنوان یک فیلتر استفاده کنید و منتظر بمانید تا سایر معیارها و شرایط معاملاتی شما برقرار شوند.

چرا اندیکاتورها تأخیری هستند؟ چرا همیشه اطلاعات مهم را خیلی دیر به ما نشان می‌دهند؟

اگر بخواهیم بگوییم اندیکاتورها تأخیری هستند، بنابراین باید بگوییم قیمت و پرایس اکشن هم تأخیر دارد. اندیکاتورها فقط می‌توانند اطلاعات گذشته بازار را تحلیل کنند، درست همانطور که الگوهای کندل‌استیکی هم فقط با داده‌های گذشته بازار شکل می‌گیرند.

همیشه گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم: اندیکاتورها فقط و فقط اطلاعات در اختیار شما قرار می‌دهند و هیچ سیگنال معاملاتی برای شما صادر نمی‌کنند. بنابراین، اطلاعات دریافتی از اندیکاتورها را با آنچه خودتان روی نمودارها می‌بینید، ترکیب کنید و به یک تصمیم و جمع‌بندی معاملاتی برسید.

ضمناً پارامترهای اندیکاتورهای مورد استفاده خود را تنظیم کنید. مثلا اگر شما یک معامله‌گر روزانه باشید، آیا استفاده از یک مووینگ اورج با دوره ۲۰ می‌تواند برای شما مفید باشد؟ یا مثلا مووینگ اورج نمایی که نسبت به تغییرات اخیر قیمت حساسیت بیشتری دارد، بهتر است یا مووینگ اورج ساده؟

حرف آخر

همیشه نسبت به اهداف و قوانین روش معاملاتی خود و دلیل استفاده از اندیکاتورها آگاه باشید. با توجه به مطالب و نکاتی که در این مقاله گفته شد و نگاه جدیدی که نسبت به اندیکاتورها پیدا کردید، حالا دیگر باید به این نتیجه رسیده باشید که اندیکاتورها هیچ مزیت یا عیبی نسبت به پرایس اکشن ندارند، بلکه در واقع هر دو یک چیز هستند. زمانی که یک معامله‌گر به این درک برسد که اندیکاتورها ابزارهای صدور سیگنال نیستند، می‌تواند در این حرفه به سطوح بالاتری برسد.

 

گردآوری و ترجمه : آکادمی ویو

 

منبع: academywave / tradeciety

4.7/5 - (165 امتیاز)
نظرات 19
 1. بسیار عالی و آموزنده

 2. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

 3. مرسی استاد عزیز
  امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.

 4. درود خدمت جناب امینو،بسیار کاربدی،سپاس

 5. درود بر شما استاد سخاوتمند و تیم سخت کوش آکادمی ویو

  موضوع بجایی بود که حواس ها فقط به اندیکاتور نباشه و اتفاقا قیمت اولویت همیشگی ست.

  سپاس بی شمار

 6. عالی جناب امینو
  سپاس از بذل محبت تون

 7. فوق العاده عالی بود. بی شک این مقاله جدایی بین پرایس اکشن و اندیکاتورها را از میان برد.
  این نکته که اندیکاتورها ابزار صدور سیگنال نیستند و تنها به درک و تحلیل ما از رفتار و حرکت قیمت کمک میکنند فوق العاده بینظیر بود.

 8. سعید رضا رادمنش 2022-10-01 در 10:12 پاسخ

  سلام به استاد عزیزم
  با توجه به مطالب دوره فراکتالی زیر بنای اندیکاتورها قیمت و پرایس اکشن هست یعنی اگر
  اندیکاتور زمانی هست اطلاعات پایه ای خودش رو از گذشته بازار و قیمت استخراج میکنه
  و با توجه به پریود زمانی که ما تعریف می کنیم ساختار مارکت رو به ما میگه و تصویر کلی
  بازار رو ما میفهمیم اما اصالت بازار رو اگه با پرایس در بیاریم موقعیتهای بسیار عالی رو میتونیم
  ازش بهره کافی ببریم و این چندین سال تمرین روی تمامی مباحث پرایس اکشن و فراکتالی می خواد و
  ده هزار بار هر تکنیک رو در گذشته و لایو تمرین کنیم .
  استاد من پرایس اکشن رو به قدری در گذشته بازار تمرین کردم که یه روز به خودم گفته بابا دیگه
  من چندین ماه هست ( حدود دو سال ) توی گذشته دارم تمرین میکنم حالا دیگه وقتشه بیام توی
  دمو و الان فهمیدم که واقعا لازم بوده که مدت طولانی هر روز ساعتها روی مباحث تمرکز صد در صدی
  داشتم .
  الان دیگه رفیق شدم با چارت ما با هم تفریح می کنیم به هم احترام میزاریم من تا حدودی فهمیدم که
  اگه بهش احترام نگذارم اونم متقابلا بی احترامی میکنه و قوانین همه موجودات روی زمین رو داره .
  حتی استاد بهش میگم داری میری به فلان منطقه دیگه من کارهام رو باید انجام بدم از هم خداحافظی
  میکنیم و من به خدای بزرگ میسپارمش .
  استاد مارکت بسیار هوشمند و با نظم و مقرراتی هست و من متوجه شدم که هر سرزمینی قوانینی داره
  و ما اگه بخواهیم توی اون سرزمین موفق و پایدار باشیم باید تمامی قوانین اون کشور یا منطقه رو در
  مرحله اول مطالعه کنیم بعد درک کنیم سپس عمل کنیم تا نتایج پایدار داشته باشیم و این نظر من هست
  ممکنه اشتباه باشه برای شخص دیگه .
  استاد از تمامی تلاشهای پایدار شما عزیزم سپاسگزارم

 9. ممنون از شما

 10. Davoudi ۲۳۲۳ 2022-10-03 در 06:10 پاسخ

  عالی بود عالی. در واقع همان طور که فرمودید اندیکاتورها با توجه به فرمولشان شکل دیگری از پرایس یا بهتر بگیم سایه ای متفاوت از پرایس را نمایش میدهند. گاها به قدری فیلتر اعمال شده روی پرایس زیاد است که به اصل موضوع لطمه میزند ولی در مواردی کمک کننده هم هست. ترکیب اندیکاتورها با پرایس و صد البته فراکتالی دیدن میتواند دید درستی باشد و باعث تصمیم درست شود و تازه از این مرحله که بگذریم مدیریت سرمایه درست راه را هموار کرده و این تصمیم را تکمیل میکند. این برداشت من از آموزشهای حناب امینو بوده تا امروز، لطفا اگر برداشتم ناقص یا اشکالی دارد در اصلاح آن کمک کنید

 11. ممنون از شما

 12. ممنون استاد امینوی عزیز
  بسیار عالی بود

 13. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 14. اندیکاتور ها یعنی یک کلاه گشاد بر سر تریدر. همه چیز در شکل و نوع حرکت کندل ها وجود داره. فقط باید ب درک این مطلب رسید که بازار حتی یک پیپت حرکت بی برنامه نداره اونوقت متوجه میشی اندیکاتور و دید گذشته هیچ ارزش بررسی نداره.

 15. یعقوب علی نیا 2022-10-15 در 09:52 پاسخ

  قدرت و شکوه معنوی وعلمی مقالات وشیوائی مطالب اونقدر شگفت انگیزه ، قلب وذهن واحساس واشتیاق ….. ما را زیر و رو می کند.
  خیلی سپاسگزاریم

 16. ممنون از بذل وبخشش دانش شما

 17. سپاس از استاد امینو و آکادمی ویو
  دستمریزاد

 18. اندیکاتورها سیگنالی صادر نمی‌کنند. آن‌ها به شما نمی‌گویند چه وقتی بفروشید یا چه زمانی خرید کنید. آن‌ها حتی به شما نمی‌گویند چه وقتی یک دارایی یا جفت‌ارز به حد اشباع خرید یا اشباع فروش رسیده است.
  اندیکاتورها فقط اطلاعات می‌دهند
  اندیکاتورها فقط اطلاعات می‌دهند و اساساً این تنها و تنها هدف آن‌ها است. اندیکاتورها اطلاعاتی در خصوص قیمت و نحوه حرکت آن، چگونگی شکل‌گیری کندل‌ها و مقایسه حال و گذشته پرایس اکشن به شما ارائه می‌دهند.
  اگر می‌خواهید موقعیت‌های بسیار محتمل معاملاتی را شناسایی کنید، ابتدا باید یاد بگیرید به چیزی که نمودارهای قیمت به شما می‌گویند توجه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید