از معامله‌گری فارکس می توان به درآمد رسید؟

توسط مقالات عمومی بورس, آموزش صفر تا صد فارکس که در 2021-12-12
حالت شب

 از معامله‌گری فارکس می توان به درآمد رسید؟

مقدمه:


 آیا می‌توان از طریق معامله‌گری فارکس به درآمد رسید؟این یک سوال اساسی در آموزش فارکس است. پاسخ کوتاه به این سوال این است که بله، البته که می‌توانید. بازار فارکس با نقدینگی بسیار بالا، دسترسی ۲۴ ساعته و آسان به آن، فرصت‌های بسیار خوبی را ایجاد کرده است.

این بازار به هر کسی که رویایی دارد اجازه فعالیت می‌دهد و همچنین به افراد امکان می‌دهد در هر ساعتی که مناسب می‌دانند کار کنند. بنابراین هر فردی در هر جای دنیا می‌تواند در این بازار معامله کند. همه این عوامل صورت بسیار جذابی به این بازار داده و سبب شده برای کسانی که به دنبال راهی برای کناره‌گیری از شغل فعلی خود هستند، فرصت خوبی به نظر برسد.

چگونگی کارکرد بازار فارکس

مهم است پیش از اینکه جستجو کنیم چقدر می‌توان از این بازار عایدی داشت، به درک درستی از چگونگی کارکرد آن برسیم. فارکس در واقع بازاری برای معاملات و تبادلات ارزها است. یک نفر ارزی را در قیمت مشخصی خریداری می‌کند و ارز دیگری را در همان زمان میفروشد. قیمت تغییر می‌کند و این کار هزاران بار در هر ثانیه بین میلیون‌ها معامله‌گر مختلفی که می‌خرند و می‌فروشند، انجام می‌شود.

بازارها به دلایل مختلفی از قبیل بلایای طبیعی، تحولات سیاسی، توئیت‌ها، فروش موسسات و بسیاری عوامل دیگر، حرکت می‌کنند. می‌توان گفت هر چیزی در دنیا می‌تواند روی احساسات معامله‌گران اثرگذار باشد که در نهایت منجر به حرکت بازارها می‌شود.

در این مقاله قصد نداریم به آموزش این مباحث بپردازیم، اما فراگرفتن دانش پایه و عمومی مربوط به اینکه معامله‌گری فارکس چیست و چگونه انجام می‌شود، تعریف پیپ، اسپرد (Spread)، و بسیاری مطالب دیگر پیش از اینکه اولین معامله خود را انجام دهید، کاملا ضروری و مهم است. مباحث بسیاری هستند که باید یاد بگیرید، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم آموزش خود را هر چه زود‌تر شروع کنید.

با چه مقدار پول شروع به معامله گری کنیم؟

می‌خواهیم به اندازه‌ای درآمد داشته باشیم که بتوانیم هزینه‌های زندگی را تامین کنیم. برای اینکه معادل درآمد شغل تمام‌وقت خود بدست آوریم، باید ببینیم با چه سرمایه‌ای لازم است شروع به کار کنیم. بله، شما می‌توانید با سرمایه‌ای اندک در حد ۱۰ دلار یا حتی ۱ دلار نیز معامله‌گری را آغاز کنید، اما آیا می‌توانید انتظار داشته باشید که با یک حساب ۱۰ دلاری سود زیادی بدست آورید؟

با چنین حسابی حتی سود ۱۰ درصد هم تنها معادل ۱ دلار خواهد شد. بسیاری از معامله‌گران اظهار می‌کنند که بهتر است کار خود را با حداقل ۱۰۰۰ دلار شروع کنید.چرا که در این صورت نه تنها قدری درآمد خواهید داشت، بلکه می‌توانید از برنامه درستی برای مدیریت ریسک حساب خود استفاده کنید.

با اینحال، با داشتن حسابی با این موجودی اندک، باز هم نمی‌توانید به اندازه‌ای درآمد داشته باشید که معاش خود را تامین کنید. اما اگر با همین حساب بطور مستمر کار کنید، می‌توانید آن را رشد دهید و به رقمی برسانید که بتوانید از سود آن برای هزینه‌های زندگی خود بهره ببرید.

در نهایت اینکه هر چه موجودی حساب معاملاتی شما بیشتر باشد، سود بیشتری می‌توانید بدست آورید، اما فقط بایستی اطمینان حاصل کنید که از استراتژی و برنامه مدیریت ریسک خوبی پیروی می‌کنید. چرا که اگر می‌خواهید سرمایه حساب خود را افزایش دهید، باید قادر باشید از موجودی فعلی آن محافظت کنید. به عبارتی دیگر، برای اینکه پولی بدست آورید، باید پول داشته باشید، بنابراین ابایی نداشته باشید از اینکه با یک حساب کوچک آغاز به کار کنید. فقط انتظار نداشته باشید که با یک سرمایه کم به اندازه‌ای درآمد داشته باشید که بتوانید از شغل خود استعفا دهید.

برای موفقیت درمعامله گری فارکس به چه چیزی نیازمندیم؟

برای اینکه به موفقیت برسید و هزینه‌های زندگی خود را از طریق معامله‌گری فارکس تامین کنید، لازم است یک استراتژی و برنامه معاملاتی برای خود داشته باشید. از آنجاییکه هر یک از ما شخصیت کاملا متفاوتی دارد، باید کار کنید و سبک و روش معاملاتی مورد پسند خود را پیدا کنید، چرا که برای تیپ‌های شخصیتی مختلف، روش‌های معاملاتی متفاوتی مناسب است.

در کنار سبک معاملاتی، شما به استراتژی مربوط به آن سبک نیاز دارید. منظور از استراتژی معاملاتی قوانینی هستند که باید از آن‌ها تبعیت کنید تا مطمئن شوید معاملات شما به درستی انجام گرفته‌اند و بصورت تصادفی و اتفاقی معامله نمی‌کنید.

در آخر به برنامه مدیریت ریسک می‌رسیم. از طریق این برنامه است که از حساب خود در برابر ضررها محافظت می‌کنید و تعیین می‌کنید که در هر معامله روی چه مقدار از سرمایه خود ریسک کنید. بدون همه این‌ها، می‌توان گفت برای طولانی مدت تقریبا هیچ شانسی نخواهید داشت که بتوانید به درآمدی که لازم دارید دست پیدا کنید.

نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر یک استراتژی و برنامه مدیریت ریسک درستی داشته باشید، برای اینکه به سودآوری برسید حتما لازم نیست ۵۰ درصد از معاملات شما موفق باشند. در بعضی از استراتژی‌ها تنها کافی است ۲۵ درصد از معاملات شما مثبت باشند. بنابراین دقت کنید که استراتژی و برنامه مدیریت ریسک خوبی تهیه کنید و همچنین به آنچه انجام می‌دهید آگاه باشید.

چقدر می توانیم از بازار فارکس پول دربیاوریم؟

حال برسیم به این سوال که در واقع چقدر می‌توان از این بازار بدست آورد؟ خبر خوب اینکه هیچ محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید تا هر اندازه‌ای که لازم دارید یا می‌خواهید پیش بروید. البته قطعا نمی‌خواهید به یکباره به مرحله‌ای برسید که ماهانه هزاران دلار درآمد داشته باشید. شما باید با یک حساب کوچک آغاز به کار کنید و به تدریج موجودی آن را افزایش دهید. البته هرچه حساب بزرگتری داشته باشید، سودهای بیشتری می‌توانید بدست آورید. بعضی معامله‌گران به دنبال سودی معادل ۵ درصد از سرمایه خود هستند، برخی به دنبال ۱۰ درصد و عده‌ای حتی به دنبال ۲۰ درصد هستند (کمی ریسک بیشتری دارد).

بنابراین رشد سرمایه شما به صورت یک رقم مشخص محاسبه نمی‌شود، بلکه به صورت درصدی بیان می‌شود. فرض کنیم شما ماهی ۱۰ درصد بدست می‌آورید، در این صورت با یک حساب ۱۰۰۰ دلاری، ماهانه ۱۰۰ دلار سود می‌کنید. به این ترتیب در ماه دوم موجودی حساب شما برابر ۱۱۰۰ دلار خواهد بود و این مرتبه ماهی ۱۱۰ دلار سود خواهید کرد و الی آخر.

این افزایش موجودی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که شما روی حساب خود کار کنید و همچنین به برنامه معاملاتی خود متعهد باشید. اگر موجودی حساب با این روند افزایش یابد، خیلی طول نمی‌کشد که درآمد کافی برای تامین معاش خود بدست آورید. البته قطعا هر چه موجودی اولیه حساب بیشتر باشد، سود هر ماه شما نیز بیشتر خواهد بود.

یک توصیه در زمینه روانشناسی معامله گری فارکس

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید استرس و اضطرابی است که به همراه معامله‌گری فارکس برای تامین مخارج زندگی وجود دارد. هنگامی که در کنار یک شغل تمام‌وقت، بصورت پاره‌وقت معامله می‌کنید، فشار نیاز به پول موجود در حساب تقریبا منتفی خواهد بود. چرا که از شغل خود درآمد دارید و هر اتفاقی رخ دهد، خللی در زندگی شما ایجاد نمی‌کند. اما مشکل معامله کردن برای تامین مخارج زندگی این است که شما به سرمایه موجود در حساب نیاز پیدا می‌کنید.

اگر اوضاع به خوبی پیش نرود، در این صورت انواع و اقسام استرس‌ها و نگرانی‌ها سراغ شما می‌آیند. سوالاتی مثل چطور اقلام غذایی را تهیه کنید؟ چطور اجاره خانه را پراخت کنید؟ و بسیاری دیگر ذهن شما را درگیر می‌کنند. به همین خاطر باید مطمئن شوید که اگر مشکلی پیش آید و به پول احتیاج داشته باشید، پس‌اندازی در جای دیگر دارید که نیازهای شما را پوشش دهد.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که حتی در بدترین حالت، به اندازه‌ای درآمد دارید که برای تامین این هزینه‌ها کافی باشد. اگر در حال حاضر پول کافی از طریق معامله‌گری بدست می‌آورید، هنوز به صورت تمام‌وقت وارد این حرفه نشوید. شما باید هر ماه بیشتر از اندازه کافی درآمد داشته باشید که بتوانید بطور تمام‌وقت مشغول معامله‌گری شوید.

کار معامله‌گری ریسک بسیار بالایی دارد. شما باید به درک درستی از میزان ریسک این کار و اینکه چگونه اثر آن را کاهش دهید، برسید. هر سِنتی که به حساب معاملاتی خود واریز می‌کنید، در معرض ریسک قرار دارد. همیشه این احتمال وجود دارد که پول خود را از دست بدهید. بنابراین هر میزان سرمایه‌ای که در حساب خود قرار می‌دهید، باید آن را از دست رفته تصور کنید.

چنین تفکری باعث می‌شود حداقل گرفتار بخشی از احساسات مربوط به معامله‌گری نشوید. طراحی یک استراتژی به نحوی که ریسک‌ها و خطرات معاملات را کاهش دهد، فرایند معاملاتی شما را خیلی روان‌تر می‌کند. هرگز به فکر سودهای سریع و کلان نباشید، چرا که چنین خیالاتی تنها به معاملات ناموفق و ضرر و زیان منتهی می‌شود. فقط به برنامه خود پایبند باشید و ریسک معاملات خود را مدیریت کنید و از حساب خود در برابر وسوسه‌هایی مثل کسب سود‌های کلان محافظت کنید.

نتیجه گیری

بنابراین اگر به سوال ابتدای مقاله رجوع کنیم که آیا می‌توان از طریق معامله‌گری فارکس به درآمدی برای تامین مخارج زندگی دست پیدا کرد، پاسخ دوباره مثبت است. البته موانعی در طول این مسیر وجود دارند که باید آن‌ها را از میان بردارید. در وهله اول کمی سرمایه اولیه نیاز دارید، باید ریسک این کار را کاملا درک کنید و اینکه بدانید چطور می‌توان از آن‌ اجتناب کرد.

شما باید موجودی حساب خود را در طول یک مدت زمان طولانی افزایش دهید. با یک روز معامله پول چندانی بدست نخواهید آورد. پس بطور مستمر روی حساب خود کار کنید و به این ترتیب ممکن است روزی برسد که بالاخره شغل فعلی خود را ترک کنید و بصورت تمام‌وقت مشغول معامله‌گری شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله چگونه حرفه معامله‌گری را با موفقیت آغاز کنید” را مطالعه کنید

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex.academy

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو

 

4.6/5 - (326 امتیاز)
نظرات 38
 1. خیلی زیبا واموزنده

  • سعید احمدی 2021-01-06 در 00:49 پاسخ

   فوق العاده کاربردی بود ممنون از استاد امینو و تیم همراهشون .

 2. محمد صادقی 2021-01-06 در 00:21 پاسخ

  مثل بقیه مقاله های دیگتون عالی بود😍😍

 3. افشین براتی 2021-01-06 در 08:44 پاسخ

  عالی استاد

 4. سلام، بسیار عالی
  “بنابراین رشد سرمایه شما به صورت یک رقم مشخص محاسبه نمی‌شود، بلکه به صورت درصدی بیان می‌شود.” جناب آقای امینو هم در وبینارها به این نکته تاکید داشته اند.

 5. سلام ازفارکس ناامیدشده بودم قبل از دیدن سایت وتردیهای استاد

 6. ممنونم از تیم آکادمی مثل همیشه عالی هستید

 7. علی حق نگهدار 2021-03-21 در 01:57 پاسخ

  عالی بود.

 8. علی حق نگهدار 2021-03-21 در 01:59 پاسخ

  متشکرم از مقاله ی بسیار مفیدتان

 9. من به زودی و تا آخر سال ۱۴۰۰ یک معامله گر موفق خواهم شد.
  با تشکر از آموزش های خوبتون.

  • محسن اظهری 2021-12-12 در 20:46 پاسخ

   سیاهو سفید
   تاریکی و روشنایی
   خوب وبد
   نه جو دادن نه ترساندن
   دقیقا چیزی که هست و بود ارائه شد
   ممنون استاد

  • سال ۴۰۲ هست ایا موفق شدین؟

 10. بسیار عالی بود ❤

 11. ممنونم ازتون عالی بود

 12. مقاله بسیار مفیدی بود

 13. عالی بود استاد امینو ی عزیز ،

 14. به خودم قول دادم برسم به روزی ۱۰۰۰ دلار درامد تا شهریور ۱۴۰۱،ممنون از اموزشهای استاد که حتی زندگی رو هم تغییر داد،ممنونم

  • الان شهریور ۴۰۲ هست موفق شدین برسین ؟

  • شهریور ۴۰۲ هست . رسیدین به این درامد؟

   • سلام و درود.بنده بعد از ۵ سال تونستم به ثبات برسم و میتونم استیتمنت حساب ریلم رو بهتون بدم با کلیه توضیحات .البته اگر این حرف من نتیجش انگیزه باشه براتون .درصورتی که قصد شما ایراد گرفتن باشه که خوب بحث متفاوت هست

 15. با رشد هوش مصنوعی تریدری به صورت سنتی دیگر ممکن نخواهد بود و در دید بلند مدت ریسک تمرکز بر تریدری بالاست

  • هنوز به قدرت عضو فوق العاده مغز ایمان نیاوردید

  • این صحبت شما وقتی محقق میشه که همه تریدرهای دنیا ربات باشن و تریدر انسانی وجود نداشته باشه که بشه نوسانات روانی رو که حدود ۵۵% فارکس هست حذف کرد…

 16. علی توسلی 2021-12-12 در 23:25 پاسخ

  ممنون استاد
  فوق العاده بود و یادآوری خوبی بود
  چپن در وبینارها به خوب این موضوع رو درک کرده بودم از صحبت های شما
  برنامه دارم تا ۳ سال آینده به شغل اصلی معامله گری برسم.

 17. واقعا عالی بود🌹
  مرسی که هستی امینو جان❤️

  با تکرار و تمرین زیاد و اصولی در کنار امینو موفقیت قطعی است.

 18. سلام بسیار عالی بود سپاس از شما.
  شما فرمودین هیچ محدودیتی وجود نداره
  همیشه برام سوال بوده که با توجه به شرایط سیاسی ما ایرانی ها هم میتونیم درآمدی مثل جورج سوروس داشته باشیم؟
  اگر بخوایم داخل ایران کار کنیم باز هم بدون محدودیت میشه درآمد داشت؟
  فکر میکنم این دو مورد مهمترین سد ذهنی برای تریدرهای ایرانی باشه.ممنون میشم این سد را بشکنید یا اگر محدودیتی وجود داره بگین که ما روی همون سطح هدفگذاری مشخص و نظام مند انجام بدیم
  سپاس گذارم

  • شما این توانایی رو بدست بیارین رو کره ماه هم باشین میشه

   البته حتما خودتون تحقیق کنید و نتیجه گیری کنید

 19. تسلط > سبک تریدری > کسب سود
  هر سه بخش جذاب به نظر می رسه!

 20. سلام استاد وقت بخیر
  در مقاله فرمودید خیلی جاها باید فقط گوش شما کار کند و به آنچه گفته شده عین آن عمل کنید
  من خودم به شخصه دوست داشتم زودتر پول دار بشم و متوجه شدم این دید گاه کاملا اشتباه است
  طبق فرمایش شما نخواهید یک شبه پول دار شوید
  چیزی که شما بارها و بارها گفته اید دوباره در این مقاله به آن اشاره کردید
  مقدارکمی از مارکت کسب سود کنید (طبق برنامه ارایه شده در ابتدای دوره فراکتالی)
  و زمان اضافه رو صرف یادگیری و تمرین کنید
  و اکانت باید در یک مدت طولانی رشد کند
  نه یک ماهه یا دو ماهه
  به خودم قول دادم فقط ۳.۵٪ از مارکت بگیرم با مدیریت سرمایه و گذاشتن حد ضرر و پذیرش اینکه ممکن است حد ضرر خورده شود و بعد از آن از مارکت خارج بشم حتی اگه توانایی گرفتن بیشتر از این رو هم داشته باشم
  و زمان اضافه رو صرف یادگیری و تمرین کنم
  تشکر فراوان

 21. بسیارعالی بود
  حقیقت فارکس رو در این مقاله باز کردین به دور از نمایش و جو دادن های توخالی و یا وارد کردن ترس و استرس بیش از حد به افراد
  تشکر استاد امینو عزیز

 22. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

 23. عالی بود ممنون

 24. سلام استاد
  ممنون از مقاله مفیدتون
  مدیریت ریسک بخش مهمی از معامله گری هست که به خوبی اون رو توی دوره پرایس اکشن توضیح دادید ولی متاسفانه توی ترید بچه ها خیلی کم تر میبینم بهش توجه کنن.
  با سپاس فراوان

 25. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 26. ممنون از شما .

  بسیار عالی

 27. بسیار عالی استاد

 28. نکات بسیار آموزنده ای مطرح شد
  با تشکر از تهیه کنندگان این مقاله

 29. سلام و درود.بنده بعد از ۵ سال تونستم به ثبات برسم و میتونم استیتمنت حساب ریلم رو بهتون بدم با کلیه توضیحات .البته اگر این حرف من نتیجش انگیزه باشه براتون .درصورتی که قصد شما ایراد گرفتن باشه که خوب بحث متفاوت هست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید