یک استراتژی را ۱۰٫۰۰۰ بار تمرین کنید

توسط روانشناسی بورس, مقالات تکنیکالدر 2021-08-29

یک استراتژی معامله را ۱۰٫۰۰۰ بار تمرین کنید

مقدمه:


بهترین ورزشکاران، تاجران و معامله‌گران، جدای از شانس و اقبال، همیشه دو ویژگی زیر را داشته‌اند که در موفقیت آن‌ها بسیار مؤثر بوده است. این دو ویژگی که در آموزش فارکس نیز بسیار مهم است عبارتند از:

۱- عادت به تمرین روی کارها و مفاهیم حرفه خود که آن‌ها را به هدف نهایی یا موفقیت نزدیک‌تر می‌کند.

۲- رعایت نظم و دیسیپلین و داشتن تمرکز کامل روی وظیفه‌ای که دارند، تا زمانی که به تسلط کامل برسند. سپس آن‌ها باز هم به کار و تلاش خود ادامه می‌دهند تا تسلط بدست آمده را حفظ کنند.

در این مقاله به این مطلب می‌پردازیم که چرا و چگونه باید در معامله‌گری دایره تمرکزی خود را کوچک‌تر کنید و همزمان روی مسائل و متغیرهای مختلف کار نکنید. تمام افرادی که در این دنیا بیشترین پول و ثروت را بدست می‌آورند، همگی در یک چیز مثل هم هستند: همه آن‌ها در زمینه‌های کمی یا فقط در یک حوزه بسیار خوب عمل می‌کنند. تا به حال شنیده‌اید که بگویند یک نفر «همه کاره و هیچ کاره» است؟ یک دقیقه به این جمله فکر کنید، چون واقعاً حقیقت دارد، به ویژه در زمینه معامله‌گری. عدم تسلط روی یک استراتژی معاملاتی عواقب سنگینی دارد، اما ممکن است در سایر مشاغل و حرفه‌ها اینگونه نباشد.

شما باید تمام این مقاله را به دقت مطالعه کنید تا اینکه کاملاً متوجه شوید چرا باید یک استراتژی معاملاتی را ۱۰٫۰۰۰ بار تمرین کنید و اینکه چگونه این کار را باید انجام دهید. اگر مطالب گفته شده در این مقاله را بطور کامل درک و اجرا کنید، می‌تواند سطح شما را از یک معامله‌گر شکست‌خورده یا سر‌به‌سر به یک معامله‌گر سودآور ارتقاء دهد. این جمله از بروس‌لی الهام‌بخش مطالب این مقاله بوده است:

من از کسی نمی‌ترسم که ۱۰٫۰۰۰ ضربه را یکبار تمرین کرده است، بلکه از کسی می‌ترسم که یک ضربه را ۱۰٫۰۰۰ مرتبه تمرین کرده باشد. – بروس‌لی

وجه اشتراک برترین معامله‌گران جهان

نمی‌دانم قبلا در مورد این افراد چه چیزهایی خوانده‌ یا شنیده‌اید، اما بهترین معامله‌گران جهان و حتی مدیران صندوق‌های پوشش ریسک به خوبی می‌دانند که اگر بطور کامل روی روش معاملاتی خود تسلط و تمرکز نداشته باشند، هیچ چیزی نیستند.

به این دلیل که این معامله‌گران می‌دانند که اگر رویکرد معاملاتی آشفته و بی‌نظمی داشته باشید و مدام روش خود را تغییر دهید، هرگز نخواهید توانست بطور مستمر از بازار کسب درآمد کنید. شما تنها لازم است از یک یا تعداد کمی از ابزارهای ساده تحلیل تکنیکال یا الگوهای نموداری استفاده کنید تا بتوانید نمودارها را به درستی تحلیل و معامله کنید.

بهترین معامله‌گران یک استراتژی معاملاتی اصلی و پایه‌ای را برای صدها یا هزاران بار در طول دوران حرفه‌ای خود تمرین و اجرا کرده‌اند. آن‌ها هرگز بطور همزمان روی چندین استراتژی تمرین نمی‌کنند یا سبک معاملاتی خود را مدام تغییر نمی‌دهند. یادگیری و تسلط روی هر استراتژی معاملاتی زمان‌بر است و حتی مشاهده، بررسی و اجرای آن در یک سری از معاملات، زمان بیشتری می‌طلبد.

برای اینکه روی یک استراتژی معاملاتی تمرکز کنید و روی آن مسلط شوید، باید به مواردی که در ادامه توضیح می‌دهم توجه داشته باشید.

تمرکز و دیسیپلین کامل

همه قبول دارند که تمرکز و دیسیپلین در هر کار و حرفه‌ای در زندگی اهمیت بسیار بالایی دارد. برای یادگیری و تسلط روی یک استراتژی معاملاتی هم حتی می‌توان گفت بیشتر از هر وقت دیگری باید تمرکز و دیسیپلین داشته باشید.

برای مثال، برای اینکه فقط نسبت به یک سیگنال پرایس اکشنی متعهد بمانید، لازم است فقط روی همان سیگنال تمرکز کنید و نظم و دیسیپلین کاری خود را حفظ کنید. یعنی دیگر نباید با هر سیگنالی که از الگوهای مختلف کندل استیکی دریافت می‌کنید، وارد معامله شوید. بلکه باید هر یک از سیگنال‌ها یا الگوها را جداگانه یاد بگیرید و روی آن‌ها مسلط شوید و سپس سراغ سیگنال بعدی بروید. برای این منظور باید یک الگو را انتخاب کنید، تا حد ممکن مطالب پیرامون آن را یاد بگیرید و روی آن مسلط شوید و ببینید چطور می‌توانید با استفاده از آن معامله کنید و سپس در نمودارها به دنبال شکل‌گیری آن الگو باشید.

مثلاً فرض کنید که قصد دارید در ابتدا روی استراتژی معامله با پین‌بارها مسلط شوید. بنابراین پیش از هر چیز باید درباره انواع و اقسام پین‌بارها مطالعه کنید و یاد بگیرید که چطور می‌توان به بهترین نحو با آن‌ها معامله انجام داد، در چه تایم‌فریمی بهتر جوابگو هستند و …

به عبارت دیگر مأموریت شما این خواهد بود که به یک «متخصص پین‌بار» تبدیل شوید.

در کار خود متخصص شوید

بروس‌لی می‌گوید « من از کسی نمی‌ترسم که ۱۰٫۰۰۰ ضربه را یکبار تمرین کرده است، بلکه از کسی می‌ترسم که یک ضربه را ۱۰٫۰۰۰ مرتبه تمرین کرده باشد». چرا او این جمله را گفته است؟ به این دلیل که تمرین کردن یکباره ۱۰٫۰۰۰ ضربه فقط اتلاف وقت و انرژی است، بدون اینکه هیچ نتیجه‌ای داشته باشد. مغز انسان برای اینکه رشته‌های عصبی سفت و محکمی ایجاد کند، به تکرار و عادت نیاز دارد و این امر باعث می‌شود در کارهای مختلف بهتر و بهتر شویم، حالا فرقی نمی‌کند آن کار نواختن پیانو باشد یا معامله کردن با یک استراتژی معاملاتی خاص. هر چه یک کار را بیشتر انجام دهید، مغز شما (و خود شما) در آن کار بهتر و حرفه‌ای‌تر می‌شود.

ورزشکاران حرفه‌ای، شطرنج‌بازها، پوکربازها، تاجرها، مدیران میلیونر صندوق‌های مالی، بازیگران و … همگی راز زندگی و کسب ثروت را می‌دانند: در کار و حرفه خود متخصص شوید. البته اول باید در مورد انتخاب حرفه خود تصمیم بگیرید، که در زمینه معامله‌گری می‌شود همان استراتژی معاملاتی شما. متأسفانه بسیاری از معامله‌گران به این مرحله نمی‌رسند و بقدری آشفته و سردرگم و غرق در انبوهی از اطلاعات هستند که نمی‌توانند یک استراتژی برای خود انتخاب کنند.

اینکه چطور روی یک استراتژی یا سیگنال معاملاتی مسلط شوید، به سطح تمرکز و دیسیپلین شما بستگی دارد. می‌توانید نمونه‌هایی از سیگنال مورد نظر خود را پرینت بگیرید، در مورد آن از منابع مختلف مطالعه کنید یا از اساتید و دوره‌های آموزشی مختلف کمک بگیرید. به هر حال شما باید همه مطالب پیرامون آن سیگنال یا استراتژی را به خوبی یاد بگیرید تا حدی که وقتی نمودار را باز می‌کنید، قادر باشید به سرعت تشخیص دهید که آیا شرایط سیگنال مد نظر شما برقرار است یا خیر.

برای یادگیری یک استراتژی دیگر، باید اول روی قبلی مسلط شده باشید

اگر در دوره‌های آموزشی من شرکت کرده باشید و با من آشنایی نسبی داشته باشید، می‌دانید که  معتقد هستم و همیشه تأکید می‌کنم که معامله‌گران به ویژه افراد مبتدی نباید همزمان روی چند استراتژی کار کنند، بلکه بعد از تسلط روی یک استراتژی می‌توانند استراتژی دیگری را یاد بگیرند.

دلیل اینکه می‌گویم شما باید هر بار فقط روی یک استراتژی کار کنید و نسبت به آن متعهد بمانید این است که این امر باعث می‌شود شما روی یک چیز کاملا مشخص و تعریف‌شده کار کنید و فقط روی همان حساب کنید و دائم ذهن و فکر شما منحرف مسئله دیگری نشود. بسیاری از معامله‌گران با داشتن تمرکز و رعایت دیسیپلین مشکل دارند، زیرا آن‌ها بواسطه وجود اطلاعات زیاد در سطح اینترنت دچار آشفتگی فکری و سردرگمی هستند و نمی‌توانند به درستی تصمیم بگیرند. یک بار تصمیم بگیرید و به آن پایبند باشید، سپس به مرور زمان نتایج مثبت این تصمیم خود را خواهید دید. در مورد یک چیز در زمینه معامله‌گری می‌توانم به شما قول بدهم و آن اینکه هرچه در مسیر حرفه‌ای خود آهسته‌تر و با تمرکز بیشتر پیشروی کنید، با سرعت بیشتری به موفقیت می‌رسید.

اخیراً کتابی را مطالعه کرده‌ام تحت عنوان «آن یک چیز» بطور خلاصه، نویسنده کتاب توضیح می‌دهد که شخصیت‌ها و شرکت‌های بزرگی که به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرده‌اند، اغلب در یک چیز یا کار اصلی تسلط بالایی دارند. آن‌ها روی یک چیز بطور کامل مسلط هستند و مدام همان فرایند کاری را تکرار می‌کنند. به زبان ساده، به یک کار که در آن عملکرد خوبی دارند می‌چسبند و از همان طریق رشد می‌کنند. آشنا به نظر می‌رسد نه؟ من هم در این مقاله همین را در زمینه معامله‌گری به شما می‌گویم. هر بار روی یک استراتژی کار کنید و مسلط شوید(چه بهتر که هیدن ابتدای روند باشد) و همینطور جلو بروید و پیشرفت کنید و هرگز بصورت رندوم و بی‌برنامه معامله نکنید.

یک مثال

فرض کنید می‌خواهید روی سیگنال پین‌بار مسلط شوید. یکی از شرایط پین‌بارها می‌تواند این باشد که با تشکیل شدن آن‌ها پس از پولبک کردن (برگشتن) قیمت به یک سطح حمایتی یا مقاومتی در طول یک روند به معامله ورود کنید. یعنی وقتی یک روند قوی را مشاهده می‌کنید، صبر کنید قیمت به یک سطح افقی حمایتی یا مقاومتی، یک میانگین متحرک (مووینگ اورج) یا اصلاح ۵۰ درصدی، پولبک کند و یک پین‌بار در جهت روند اصلی شکل بگیرد.

سپس می‌توانید در ناحیه ۵۰ درصدی پین‌بار ایجاد شده برای ورود به معامله اقدام کنید. به عبارت دیگر، شما صبر می‌کنید تا قیمت تا اواسط پین‌بار اصلاح کند، سپس در نزدیکی آن منطقه وارد معامله می‌شوید.

حالا می‌بینید که این روش با شرایطی که برای آن تعریف شد از حالت کلی «معامله با پین‌بارها» خارج شد و صورت مشخص و بخصوصی گرفت. اما بیایید همین مثال را روی نمودار مورد بررسی قرار دهیم:

در تصویر زیر، کمی زوم نمودار را کمتر کرده‌ایم تا شما بتوانید به راحتی روند حرکت قیمت و پین‌بارهای تشکیل شده پس از پولبک کردن قیمت به یک سطح مقاومتی را مشاهده کنید. این مثلاً یک ستاپ معاملاتی است که شما سعی دارید روی آن مسلط شوید.

تصویر زیر همان نمودار بالا را با زوم بیشتر نشان می‌دهد. در این تصویر می‌توانید مشاهده کنید که چگونه یک شرط ورود در ناحیه ۵۰ درصدی پین‌بار باعث شده تا ۶ برابر حد سود معامله بزرگتر از حد ضرر آن باشد. پیشنهاد می‌کنم هر ستاپی که قصد دارید روی آن مسلط شوید را چاپ کنید و به دیوار اتاق خود بچسبانید تا ملکه ذهن شما شود.

خلاصه اینکه …

تفاوتی نمی‌کنید می‌خواهید مثل بروس‌لی هنرهای رزمی را آموزش ببینید یا اینکه قصد دارید در حرفه معامله‌گری به موفقیت برسید، در هر صورت هر فرد موفقی باید یک سری کارها را انجام دهد. به نظر من مهمترین نکته این است که هر بار روی یک چیز تمرین کنید و تمرین کنید تا اینکه در آن یک مورد به تسلط برسید.

من در این مقاله به «چراها» و «چگونه‌ها» پاسخ دادم، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که از این مطالب پیروی کنید. یک ستاپ معاملاتی که به آن علاقه دارید را انتخاب کنید و در مورد زیر و بَم آن مطالعه کنید و آموزش ببینید، بطوریکه حتی در خواب هم آن را ببینید. وقتی این کار را انجام دهید، خواهید دید که بقیه امور چقدر برای شما ساده خواهد شد. دیگر لازم نیست شک و تردید به دل خود راه دهید و هر بار از خودتان بپرسید «آیا الان شرایط ورود به معامله برقرار است یا خیر؟»، چرا که حالا دیگر فوراً می‌توانید وجود یا عدم وجود شرایط ورود به معامله را شناسایی کنید. با تسلط روی یک استراتژی مانند یکی از استراتژی‌هایی که من در دوره پرایس اکشن فراکتالی تدریس می‌کنم، می‌توانید زمان اضافی خود را برای تسلط روی مدیریت سرمایه و روانشناسی معاملاتی صرف کنید که قطعاً تسلط روی آن‌ها سخت‌تر است. اما اگر قواعد این مقاله را روی مباحث روانشناسی و مدیریت سرمایه هم پیاده کنید، باز هم نتیجه یکسانی می‌گیرید: تسلط.

در انتها توصیه میکنیم مقاله مرتبط:” چرا جدیت و از خودگذشتگی برای معامله‌گران فارکس بسیار مهم است” را نیز در وبلاگ آکادمی ویو مطالعه نمایید

 

گردآوری و بازنویسی: آکادمی ویو

منبع: learntotradethemarket/academewave

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

32 دیدگاه
 1. تشکر فراوان از استاد بزرگ ورزش های رزمی فارکس

 2. خیلی مهم ساده کلیشه ای و فوق العاده کارا . اما تمرین زیاد قسمت سخت برای موفق شدن هست که آستانه تحمل زیادی میخواد. من هم از رنج تمرینهای چند ساعته کشیدم ولی برای مسلط شدن به آموزشها معجزه میکنه.

  مرسی از مطالب مهم و به موقع

 3. مطالب مقالات واقعا عالی و بکر هستند تشکر از استاد عزیز و تیم خوب اکادمی

 4. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 5. بهترین استاد دنیا‌ . یه دونه ای

 6. علی توسلی 2021-08-29 در 22:54 پاسخ

  این مقاله عالی بود استاد ❤️

 7. تشکر از استاد عزیز دوست داشتنی،🌹🌹🌹🌹

 8. عالی بود استاد عزیز پاینده باشید

 9. یوزارسیف 2021-08-30 در 01:12 پاسخ

  واضح ترین و قدرتمندترین شفاف ترین موفق ترین اکادمی که با رعایت و اصول و نقشه راهش میشه به هدفت برسی …خدا رو شکر که با آکادمی ویو اشنا شدم خدا رو شکر 🌷

 10. ممنون استاد بسیار مفید بود

 11. سلام
  کاملا حرف شما مورد تائید هست.
  در دوره شرکت کردم ی دفتر کامل چک لیست نوشتم چک لیست متنوع دارای جزئیات بسیاری بود ولی بعد از این همه مدت متوجه شدم ی کار که استاد همیشه به ان تاکید داشتن انجام بدم و شد ی چک لیست ساده که از اول استاد گفته بودن و جواب سوال من اول بود شد ی چک لیست ساده که روی همان دارم تسلط پیدا میکنم…

 12. مثل همیشه عالی بود

 13. فوق العاده بود! جالب اینکه دقیقا همین هفته بود که ذهن من نیز به سوی تمرکز بر روی یک استراتژی رفته بود و داشتم روش کار میکردم. این همزمانی با نشر این مقاله رو به فال نیک می گیرم.
  مرسی که هستی و خالصانه و بدون چشم داشت این مطالب را در اختیار ما قرار می دهید.

 14. خدارو شکر از وجود بی نظیر شما
  واقعا چقدر این بازار سخت آسونه

 15. محمد امین 2021-08-30 در 10:27 پاسخ

  ممنون استاد…عالی بود
  استاد در جایی خونده بودم که کار کردن روی استراتژی در فارکس بیشتر از ۶ ماه در حساب دمو یه جورایی سم هستش مخصوصا از لحاظ روانشناسی. الان با مطالب گفته شده در مقاله برای تسلط روی استراتژی شاید چند سال وقت لازم باشه. در این آکادمی هم یاد گرفتیم که با تمام توان تمرین کنیم حتی اگه چند سال طول بکشه. مدت طولانی کار کردن در حساب دمو اشکالی نداره؟

  • سلام وقت بخیر
   هرزمان تمرین کردن بصورت اصولی در باشگاه برای مسابقات در یک تورنومنت مضر بود.
   تمرین کردن اصولی در حساب دمو هم مضر میشه. 🙂

   • محمد امین 2021-08-31 در 15:07 پاسخ

    احسنت بر این پاسخ
    متشکرررر

   • خیلی ممنونم از مقالات عالی، کاربردی و مفیدی ک در اختیار همه قرار میدید.
    ب نظر من (برای شخص خودم) کار کردن در حساب دمو مثل تمرین کردن با حریف پوشالیه، در ابتدا برای کسب مهارت روی آموخته ها و تکنیک ها عالیه اما اگر طولانی شه مواجهه با حریف واقعی خیلی سخت تر میشه.

 16. دروود بر شما استاد مثل همیشه عالی بود متشکرم این جمله که فرمودید ( در مورد یک چیز در زمینه معامله‌گری می‌توانم به شما قول بدهم و آن اینکه هرچه در مسیر حرفه‌ای خود آهسته‌تر و با تمرکز بیشتر پیشروی کنید، با سرعت بیشتری به موفقیت می‌رسید)
  من باتمام وجود درکش کردم چون اوایل با سرعت دنبال یادگیری مطالب مختلف در مورد معامله و ترید بودم ولی یکاه پیش نمیدونم چرا ولی کائنات یه استاپ زد برام و گفت به کجا چنین شتابان وروش رو تغییر دادم بصورت آهسته با دور کند مطالبی رو که بلد بودم رو مرور کردم به معنای واقعی کلمه یه معجزه در نتايج ترید هام اتفاق افتاده تو دو هفته اخیر و میتونم روند ها رو درست تشخیص بدم. متشکرم از آموزش های رایگان و بدون منت شما

 17. مقاله هاتون هر روز ذهن و روح آدم رو صیقل میده

 18. خوب بود…

 19. عالی بود استاد مرسی . من هم الان دقیقا دور سوم پرایس طبق نقشه راه هستم و واقعا به این حرف ایمان اوردم که یه تکنیک رو باید بالایه ۱۰۰۰۰ بار تمرین کرد . الان که برگشتم قسمت های اولیه واقعا با تمرکز بالا دارم فایل هارو میبینم و متوجه شدم ۸۰ درصد از فایلارو واقعا مسلط نبودم

 20. خیلی ممنون و سپاسگزارم از مطالب خوب و عالی که در اختیار عموم مردم میزارید و تجربه های فوق‌العاده ارزشمندتون رو با ما به اشتراک میزارید.
  خدا بهتون قوت و سلامتی و برکت بده

 21. سلام و تشکر از آکادمی بابت مقالات آموزنده و مفید
  شخصا فکر میکنم دلیل اینکه افراد از این شاخه به شاخه دیگر و جسته و گریخته در مورد استراتژی‌های مختلف مطالعه میکنند این است که بعد از نتیجه نگرفتن در مارکت بخاطر تسلط ناکافی بدنبال استراتژی دیگری ولی با همان سبک تمرین قبلی هستند و داخل یک دور باطل قرار میگیرند و اگر خیلی خوش شانس باشند با آکادمی آ‌شنا میشوند و تازه مسیر واقعی را فرا میگیرند ( این موارد دقیقا برای خودم اتفاق افتاده است;-)

 22. ممنون بابت این مقاله مهم و مفید

 23. بسیار عالی بود ممنونم
  یک فرآیند یا سیستم و وقتی میتونیم بسنجیمش که چندبار به یک شکل خاص انجامش دادیم.

 24. سلام استاد بزرگوار
  خیلی ممنون
  فکر میکنم خلاصه طلایی ترین کلید موفقیت هرکدوم از ما همین مقاله باشه

 25. عالی بود استاد

 26. مقالات عالی و عمقی
  مثل همیشه 😍😍

 27. بسیار عالی
  این مقاله ها حکم طلا رو دارن
  واقعا ممنون استاد عزیزم

 28. یکی از بهترین و مهم ترین مقالات سایت بود
  ممنون استاد

 29. سلام استاد بزرگوار و دوستان آکادمی
  مقاله بسیار مفید و فوق العاده طلایی بود …
  سپاس بیکران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  سبد خرید