حالت شب
حالت شب

چرا جدیت و از خودگذشتگی برای معامله‌گران فارکس بسیار مهم است

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس, مقالات عمومی بورس که در 2022-08-28
حالت شب

چرا جدیت و از خودگذشتگی برای معامله‌گران در فارکس بسیار مهم است

مقدمه


اگر تا به حال در بسیاری از سایت‌های آموزش فارکس و شبکه‌های مجازی، انجمن‌ها و اجتماعات معامله‌گران جستجو کرده باشید، حتما با برخی داستان‌های حیرت‌انگیز افراد موفق برخورد کرده‌اید. با مطالعه یا شنیدن این داستان‌ها، ممکن است روزی با خود فکر کرده باشید که شما هم قادر به انجام این کار هستید. هیچ چیز به غیر از خود شما نمی‌تواند شما را از دستیابی به این هدف متوقف کند.

صرف وقت و انرژی

یکی از ویژگی‌های لازم برای موفق شدن در هر زمینه‌ای در زندگی، شامل معامله کردن، رشته‌های ورزشی، یا حتی رسیدن به درجات و سمت‌های بالاتر در یک شغل، جدیت و وقف کردن خود به کار است. جدیت در کار برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق نیز بسیار مهم است و اکثر افراد در آغاز این حرفه به آن پی می‌برند. اما از طرفی بسیاری از مردم دقیقا درک نمی‌کنند که برای رسیدن به این اهداف تا چه حد باید وقت و انرژی برای آن اختصاص دهند.

عجله در موفقیت

افرادی که با این توقع یا خواست به مسیر معامله‌گری وارد می‌شوند که خیلی سریع به نتایج قابل­ توجهی دست یابند، اغلب همان افرادی هستند که قربانی حجم زیادی از کار و فعالیت می‌شوند و در نهایت تسلیم می‌شوند. متاسفانه افرادی هستند با پیشینه‌های مختلف و پس‌انداز مالی متوسطی که به امید کسب سودهای کلان، کورکورانه وارد حرفه معامله‌گری می‌شوند، به ویژه اشخاصی که به قماربازی و زیر بار ریسک‌های بزرگ رفتن عادت دارند. با وجود دانش کمی که این افراد از کم و کیف این حرفه و کاری که باید انجام دهند دارند، با این همه از آن‌ها انتظار می‌رود که بتوانند از پس آن برآیند.

سهولت ورود به مارکت

ورود به حرفه معامله‌گری هر روزه راحت‌تر و آسان‌تر می‌شود، به همین دلیل افراد با این طرز فکر شروع به کار می‌کنند که کسب سود و رسیدن به اهداف مالی هم تقریبا ساده و آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در یک بروکر (کارگزاری) ثبت‌نام کنید، اطلاعات شخصی خود را برای آن‌ها ارسال کنید، قدری پول واریز کنید و به این ترتیب شما دیگر آماده معامله کردن هستید. نه درسی لازم است و نه دانشی (اگرچه منابع آموزشی بسیاری در سطح اینترنت موجود است)، بسیاری افراد در آغاز از همین آموزش‌ها استفاده می‌کنند و البته افرادی هم هستند که اصلا سراغ آموزش نمی‌روند. سهولت ورود به این حرفه، صورت فریبنده‌ای به آن می‌دهد و اینطور القاء می‌شود که بدون کمترین تلاش و کوششی می‌توان آن را انجام داد.

آموزش و یادگیری

اگرچه شماری از معامله‌گرانی بودند که پس از ورود به این حرفه توانستند در عرض مدت زمان بسیار کوتاهی به موفقیت دست یابند، اما قطعا این مسیر کوتاه و سریع، مسیر معمول و نرمالی نیست. این داستان‌ها و سرگذشت‌های معدود، قصه‌هایی هستند که در بین عموم مردم نقل می‌شوند و به همین خاطر این تصور را ایجاد می‌کند که انجام این کار بسیار آسان و متداول است، تصوری که فرسنگ‌ها از حقیقت فاصله دارد. همه مردم داستان موفقیتی مشابه یکی از این داستان‌های معروف نخواهند داشت، در واقع می‌توان گفت اکثرا نه تنها چنین سرگذشت‌هایی نخواهند داشت، بلکه شکست می‌خورند و از مسیر خارج می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که می‌توانید انجام دهید تا احتمال موفقیت خود را افزایش دهید این است که برای آموزش و یادگیری زمان بگذارید و همچنین در مسیر یادگیری و در جهت رسیدن به اهداف خود جدیت به خرج دهید.

جدیت و کوشا بودن

اگر به اهمیت جدیت و کوشا بودن در بعضی حرفه‌های دیگر توجه کنیم، می‌بینیم برای مثال نویسندگان بسیار معدودی بودند که توانستند در اولین تلاش خود، کتاب پرفروشی بنویسند. در واقع اکثرا پیش از اینکه ناشری قبول کند که یکی از آثار آن‌ها را فقط نگاه کند، کتاب‌های بسیاری نوشته و شکست‌های زیادی را تجربه کرده‌اند. بعضی افراد حتی لازم است خود را در محیط مناسبی قرار دهند. برای مثال، جِی. کِی. رولینگ، نویسنده سری کتاب‌های بسیار محبوب هری پاتر را در نظر بگیرید. زمانی که او حرفه نویسندگی را آغاز نمود، مادری تنها بود و شرایط مادی وخیمی داشت، اما با اینحال با رفتن به مدرسه و نوشتن رمان، خود را کاملا وقف نویسندگی کرده بود. از طریق همین عزم و اراده راسخ برای کار و نویسندگی، در نهایت کتاب‌های هری پاتر را منتشر کرد و در حال حاضر به اندازه‌ای ثروت دارد که نمی‌داند چطور خرج کند. اگر او هم در مواقع طرد شدن‌ها اراده محکمی نمی‌داشت و خود را وقف نوشتن نمی‌کرد، به احتمال قوی تسلیم شده بود و امروز در موقعیت فعلی خود قرار نمی‌داشت.

مایکل جوردن

در مورد مایکِل جردن چه نظری دارید؟ شاید او را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان بسکتبال بشناسید، اما آیا می‌دانستید که در دوران دبیرستان او را از تیم اخراج کرده بودند؟ برای بسیاری از افراد همین یک مورد دلیل بسیار موجهی برای تسلیم شدن است، اما آیا او تسلیم شد؟ خیر، او همچنان به فعالیت خود ادامه داد، سخت کار کرد و بالاخره به یکی از بهترین‌ها تبدیل شد.

این‌ها تنها چند مثال از دنیای واقعی هستند که نشان می‌دهد جدیت در امور و وقف کار شدن تا چه حد می‌تواند قدرتمند باشد. اگر واقعا قصد داشته باشید به چیزی دست پیدا کنید و بخواهید که برای آن وقت و انرژی صرف کنید، در این صورت هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید به آن هدف برسید. این امر دقیقا در زمینه معامله‌گری نیز صادق است. اگر واقعا قصد داشته باشید در این حرفه موفق شوید، می‌دانید که راه زیادی در پیش است و کارهای زیادی باید انجام دهید. اما با این همه اگر تمایل دارید که وقت و انرژی خود را برای این کار صرف کنید، در این صورت هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید این کار را انجام دهید یا نتوانید آن را به خوبی انجام دهید.

موفقیت یک فرایند طولانی است

فارکس یک فرایند طولانی است، یک فرایند بسیار طولانی. برای بسیاری از معامله‌گران موفقی که امروز می‌بینید (نه آن‌هایی که صرفا در یک معامله بزرگ موفق بوده‌اند) زمان خیلی زیادی طول کشیده تا به جایگاهی که امروز در آن قرار دارند برسند. حداقل سال‌ها زمان صرف کرده‌اند و در حقیقت، بسیاری از آن‌ها پس از یک سال همچنان ضرر می‌کرده‌اند. این مدت زمان صرف این می‌شود که با کارکرد بازار آشنا شوید، خود را پیدا کنید و ببینید چه سبک و روش معاملاتی مناسب روحیه شماست. در طول این مدت نباید به فکر خرید یک ماشین جدید یا استعفا از شغل خود باشید تا بطور تمام‌وقت مشغول معامله‌گری شوید. همه این‌ها محقق می‌شوند، اما در آینده‌ای خیلی دورتر.

تعهد به استراتژی

نکته‌ای که از این مقاله باید برداشت کنیم این واقعیت است که زمانی که راهی را شروع می‌کنیم، باید کاملا به آن متعهد باشیم. این امر در کل در مورد حرفه معامله‌گری و همچنین در مورد بخش‌های کوچک‌تر این حرفه صادق است. اگر می‌خواهید یک استراتژی را امتحان کنید، نمی‌توانید صرفا برای یک هفته با آن کار کنید و براساس آن نتیجه بگیرید که جوابگو نیست. طراحی یک استراتژی زمان زیادی می‌برد و امتحان کردن آن نیز زمان زیادی لازم دارد. پیش از اینکه گفته شود یک استراتژی کار نمی‌کند، باید حداقل شش ماه برای امتحان کردن آن وقت صرف شود (مگر اینکه کاملا شکست بخورد و ضررهای زیادی به بار آورد). اگر کاری را شروع کرده‌اید، برای آن وقت بگذارید، درگیر آن کار باشید و جدیت به خرج دهید تا نتیجه دهد.

نکته پایانی

جدیت در امور چیزی است که بطور طبیعی در افراد موفق وجود دارد. این افراد این توانایی را دارند که وقتی کاری را شروع می‌کنند، با کمترین تلاشی کاملا درگیر آن می‌شوند. در مقابل، افرادی که تمرکز پایینی دارند یا کسانی که خیلی زود خسته می‌شوند، ممکن است در طولانی‌مدت به سختی بتوانند نسبت به کار خود متعهد بمانند. اما اگر بتوانید ثبات قدم داشته باشید، در آینده شاهد تفاوت‌های بزرگی در توانایی معاملاتی و نتایج خود خواهید بود. بنابراین اگر در حرفه معامله‌گری تازه‌کار هستید، خود را برای یک مسیر طولانی آماده کنید و نه سودهای سریع و ساده‌ای که هرگز بدست نمی‌آیند، مگر با وجود جدیت و تلاش.

 

منبع: forex.academy

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

4.8/5 - (582 امتیاز)
نظرات 58
 1. سلام،عالی بود جناب امینوی عزیز،

 2. بسیار عالی و مفید

 3. بسیار مطالب بجا و صحیحی هستند، ممنون جناب دهقان.

 4. ممنونم از مقاله خوبتون

 5. مثل همیشه پر از نکات خوب و کاربردی…ممنون از زحماتتون

 6. سلام
  استاد عالی بود
  سپاس

 7. درود و سپاس
  نکته های آموزنده ای را یادآور شده اید که رعایت آنها در هرکاری منجر به موفقیت خواهد شد

 8. سلام و تشکر بابت مقاله های بسیار مفید و آموزنده

  یک نکته که گفتنش خالی از لطف نیست، که طبیعت انسان اینست که برای هر کاری با آمال و آرزو و رویا وارد میشود مثلا دانشجویی که با رویای برج سازی وارد رشته عمران میشود و سالیان سال بعد از فارغ التحصیلی بدنبال کار میگردد و… ولی یک تفاوت محسوس با فارکس دارد که در این مقاله کاملا واضح بیان شد.
  اینکه به دلیل ورود ساده و در دسترس بودن مارکت که افراد با داشتن اینترنت و حتی تلفن موبایل بدون آموزش و با توهمات و توقع بیجا از مارکت وارد میشوند و با سرخوردگی و شکست خارج میشوند و تنها دلیلش هم ساده ولی آسان نبودن بازار فارکس میباشد که با مقاله ای به نام _معامله گری ساده ولی آسان نیست_در مقالات به تفصیل توضیح داده شده است.

 9. مهدی اشراقی 2021-08-23 در 12:12 پاسخ

  سلام.مثل همیشه عالی.
  مرغ را پر می برد تا آشیان…پر مردم همت است ای مردمان
  منگر این را که حقیری و ضعیف…بنگر اندر همت خود ای شریف

  • هرکه را شد همت عالی پدید

   هرچه جست آن چیز، حالی شد پدید

   هرکه را یک ذره همت داد دست

   کرد او خورشید را زان ذره پست

   نقطه ملک جهان ها همت است

   پر و بال مرغ جان ها همت است

   هر دلی که همت عالی نیافت

   ملکت بی منتها حالی نیافت

   همت آمد همچو مرغی تیز پر

   هر زمان در سِیر خود سر تیزتر

 10. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 11. مرسی استاد

 12. حمیدرضا ابراهیم‌خانی 2021-08-23 در 17:09 پاسخ

  مرسی استاد

 13. سپاس که هستی!!!

 14. نهایت تشکر از استاد عزیز که تمام حرفهاتون از ته دل و قلبتون میاد و به قلب ودل میشینه

 15. ممنون استاد

 16. ازتون ممنونم که به تو این مسیر سخت و طولانی کنارمون هستید تا به موفقیت برسیم
  تشکر استاد عزیزم

 17. فوق العاده تلاش در جهت عمل و تعهد به این مطالب مهمه

 18. سلام
  خیلی ممنون

 19. بسیار عالی

 20. عالی بود
  ای کاش زودتر با این سایت آشنا شده بودم…

 21. چقدر به این مقاله نیاز داشتم
  ممنونم

 22. فوق العاده بود ممنونم ازتون

 23. خدا قوت به استاد عزیز و تیم آکادمی
  بسیار مقاله فوق العاده ای بود ،لازم بود در مسیر ، دوباره این نکات بهم یاداوری بشه
  سپاس بیکران

 24. ممنون بسیار عالی استاد عزیز

 25. عالی

 26. با سپاس از استاد عزیز مطالب آموزنده و مفید بود فقط عکس چهره مایکل جردن نبود

 27. بسیار بسیار زیبا🌹☯️
  خیلی خیلی خیلی از شما استاد امینو عزیز تشکر میکنم بخاطر این همه مقاله زیبایی که قرار می دهید.
  واقعا این همه گنج رو باید قدرش رو بدونیم.
  این به من کمک میکنه که لایف استایل تریدری رو در خودم ایجاد کنم و زندگی تریدری رو قبل از حرفه ای شدن به خودم بگیرم.

 28. به به
  ممنون استاد جان

 29. ممنون از لطفتون استاد عزیز واقعا عالی بودد مقاله رو خیلی ساده وکامل توضیح دادین

 30. این ثبات قدم رو باید از کجا بخرم؟ 🥲✌🏻

 31. بسیار عالی و مفید.. تشکر

 32. مقاله بسیار مفیدی بود

 33. از مطالعه ی این مطلب لذت بردم

 34. بسیار بسیار عالی بود

 35. سلام به همگی و استاد.بسیار ممنون از همه مقالات عالی و پربار…..فقط کاش شرایط تورمی و اقتصادی اجازه تنفس میداد بشه هزینه اموزش درست و صحیح شما پرداخت کنیم و تجربه کنیم محیط اموزش رو و وارد انجمن بشیم.
  قریب ۲ سال هست نتونستیم هزینه ترم رو بخاطر زندگی امروزی تهیه کنیم و سد بزرگی شده که بزودی از سر راه برمیداریمش…مرسی که هستید.

 36. عرض ادب و احترام
  خیلی ممنون از شما شاعر بزرگ وتیم خوب اکادمی.

 37. سلام استاد دهقان بابت تمام زحماتی که میکشید تا کمکی به جامعه تریدری کنید و هر روز به دانش ما افزوده شود سباساسگذار هستم

 38. سلام استاد
  جدیت در امور را هم به لیست کارهام اضافه کردم
  ممنون:)

 39. برام سوال بود که چرا از خود گذشتگی رو با جدیت در امور همراه هم آوردید !
  چیزی که درک کردم اینه که خودت را خیلی جدی نگیر! و در عین حال امور و زندگی را خیلی جدی بگیر و خیلی جدی هم براش تلاش کن ولی بدون این تو نیستی که داری امور رو پیش میبری بلکه لطف حضرت حق هست و این یعنی از خود گذشتگی و رها کردن و انعطاف پذیر بودن
  یاد اون جمله تون افتادم که گفتین از خودتون بپرسین داستان بدون من چطور پیش میره؟
  راستش داستان بدون من به خوبی پیش میره زمانی که من مانع ایجاد نکنم!
  تنها زمانی میتوانید خیلی نرم و منعطف باشید که بتوانید سخت و قوی باشید
  به قول یه بزرگی : من او نی ام ولی بی او نی ام

 40. بسیار عالی

 41. بسیار عالی و ممنون بابت نکات فوق العاده و تاکیدی که در مقاله گنجاده بودید.آرزوی سلامتی برای استاد عزیزممم و دوستانم در آکادمی

 42. مثل همیشه نکات و رهنمودهاتون فوق العاده بود. مرسی که هستید استاد

 43. ممنونم استاد
  عالی بود

 44. ممنونم استاد
  در عین سادگی حق مطلب را ادا کردید

 45. ارش عمرانی 2022-08-29 در 08:55 پاسخ

  سلام استاد عزیز
  زندگی اموزگار بسیار خوبی هست ولی امیدوارم زمانی که در امتحان زندگی شرکت می کنیم بتوانیم انرا با سربلندی پشت سر بگذاریم چون بعضی مواقع خیلی زود ” دیر می شود
  ممنون از خداوند بابت وجود راهنماهایی چون شما که در مسیر این زندگی بر سر راه قرار میدهد.

 46. ابراهیم یزدانی 2022-08-29 در 09:00 پاسخ

  ممنون استاد مثل همیشه عالی ؛ به نظر من تنها چیزی که باعث اون جدیت و پشتکار برای انجام اون کار میشه همون اشتیاق سوزان وجودی هر فرد که باعث میشه تمام مشکلات سر راه رو به هر طریقی پشت سر بزاره تا به هدفش برسه برای من که اینجور بوده بخاطر علاقم هیچ مشکلی سد راهم نمیشه تا به هدفم برسم
  ممنون که هستید🌹🌹🌹

 47. سعید رضا رادمنش 2022-08-29 در 22:04 پاسخ

  سلام به استاد توانای خودم
  استاد به نظر من داستان حیرت انگیز افراد موفق رو همه به صورت ظاهری و چند سال
  آخرش که در بهترین وضعیت خودش هست بیان کردند حتی خود افراد موفق هم اگه
  ازشون بپرسی بعید می دونم یادشون باشه از لایه های زیرین خودشون . یعنی چی ؟
  مثلا اون زمانی که به تضادهای بزرگی برخورد می کردند چه عکس العملی نشون می دادند
  در مقابل اون همه تلاش اما نتایجی مأیوس کننده و طرظ نگاه اونا به اون مسأله چطوری
  بوده آیا مثل یک دیواری فولادی براشون بوده یا یک پله برای رسیدن به لول بالاتر !
  خدارو شکر میکنم که با وجود استادی پر تلاش ما امکان این رو داریم در رفاه تمام باشیم .
  یعنی چی؟مثلا من هر روز صبح که بیدار میشم بعد از نوشتن اهدافم ” یک روز عالی رو میتونم
  داشته باشیم با مرور بر آگاهی های بسیار لذت بخش استاد و عمل و تمرین تمرین تمرین
  و هر روز بهتر از دیروز درک کردن مفاهیم استاد و دیدن نتایج عالی تر در هر مرحله از رشد و
  تکاملم و این همیشه باید ادامه داشته باشه .
  استاد من هر مرحله از آموزش رو که به درک بهتری میرسم و به مرحله بعدی راه یابی پیدا می کنم
  متوجه میشم که تریدر حرفه ای شدن ساده هست ولی آسون نیست یعنی در مراحل نهایی شما
  مسیر رو برای ما کوتاهتر می کنید و در زمان کمتری می تونیم به گام مورد نظر برسیم اما این به
  معنای کوتاه شدن مسیر در ابتدای آموزش نیست و در حقیقت همون سخت کوشی و تلاش بی وقفه
  حتما باید با جدیت بسیار در عمل به آموزش تلفیق بشه و حتی تمرین کردن رو بسیار بیشتر از همیشه
  انجام دهیم .
  استاد عمل به آموزشهای شما برابر است با مسیری لذت بخش و دیدن نتایجی عالی .
  استاد سپاسگزار وجود بی نظیرتون هستم .

 48. عالی بود
  ولی ما انسانها یا عجله داریم یا زود خسته میشیم.این خودش فرآیند طولانیه ک روی خودت کار کنی ک با صبر و مداوم فرآیند موفقیت رو طی کنیم

 49. ایکاش موزیک متن رو تغییر نمیدادین.حس خیلی خوبیه شنیدن موزیک قبلی زیر صدای شما

 50. چقد بهم روحیه داد . ممنون استاد عزیزم

 51. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و یادآوری مجدد آنها

 52. سلام و درود
  از این همه تلاش و کوشش شما استاد عزیز برای تهیه این همه مطالب پر از نکته سپاسگزارم و قدردان زحمتهای شما هستم، برقرار و پایدار و شاد باشید

 53. امیرحسین قلیخانی 2022-11-01 در 03:35 پاسخ

  ممنونم بابت مقاله زیباتون امیدوارم هرکجا که هستید خوبو سلامت باشید🌷🌷🌷

 54. محمد شعبانپور 2023-01-25 در 00:09 پاسخ

  مقاله بسیار عالی و حاوی نکات طلایی.
  ممنون .سپاسگزارم

 55. نکته‌ای که از این مقاله باید برداشت کنیم این واقعیت است که زمانی که راهی را شروع می‌کنیم، باید کاملا به آن متعهد باشیم

  جدیت در امور چیزی است که بطور طبیعی در افراد موفق وجود دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید