حالت شب

معامله کردن در سطح ۵۰ درصد اصلاحی با تائیدیه پرایس اکشن

by مقالات تکنیکال in 2022-08-30
حالت شب

معامله کردن در سطح ۵۰ % اصلاحی با تائیدیه پرایس اکشن

مقدمه:

این یکی از قدرتمندترین استراتژی‌های پرایس اکشنی است که می‌خواهم آموزش بدهم و همچنین یکی از الگوهای مورد علاقه من هم هست. حتما این استراتژی را خیلی خوب یاد بگیرید و آن را اجرا کنید.

در این مقاله می‌خواهم به شما توضیح بدهم که چگونه از سطح اصلاحی ۵۰ درصدی، با سیگنال تائیدیه پرایس اکشنی استفاده کنید.

این یک واقعیت پذیرفته‌شده در میان تحلیل‌گران نمودار است که بسیاری از حرکت‌های بزرگ و همچنین بسیاری از حرکت‌های کوچک، بالاخره به اندازه تقریبا ۵۰ درصد برمی‌گردند و اصلاح می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا این اصلاحات ۵۰ درصدی انقدر در بازار رایج هستند، اما در این مقاله نمی‌خواهیم به علل و چرایی این موضوع بپردازیم، به این خاطر که در نهایت دلیل یا دلایل این اتفاق اهمیتی ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که اصلاح ۵۰ درصدی یک اتفاق کاملا واقعی است و بنابراین خیلی خوب و مفید است که از آن اطلاع داشته باشیم.

من تنها در صورتی طرفدار استفاده از اصلاح ۵۰ درصدی برای معامله کردن هستم که یک سیگنال پرایس اکشنی، اعتبار آن را تائید کند. یعنی فقط و فقط به این دلیل که قیمت به سطح اصلاحی ۵۰ درصدی رسیده است، «کورکورانه» وارد معامله نمی‌شوم. بطور کلی همیشه برای ورود به معامله به دنبال چندین تائیدیه هستم که از صحت سیگنال پرایس اکشنی صادر شده، پشتیبانی کنند.

چگونه سطح اصلاحی ۵۰ درصدی یک حرکت را پیدا کنیم

پیش از پرداختن به این موضوع و اینکه چگونه با استفاده از سطح اصلاحی ۵۰ درصدی معامله کنیم، باید در ابتدا بدانیم که چگونه سطح ۵۰ درصدی را رسم کنیم. اطلاع دارم که بعضی از معامله‌گران نمی‌دانند چطور از ابزار فیبوناچی در پلتفرم معاملاتی خود استفاده کنند.

نکته: من از تمام سطوح فیبوناچی استفاده نمی‌کنم، زیرا تعداد این سطوح خیلی زیاد است و دلیلی نمی‌بینم که این تعداد سطوح مختلف را روی نمودارهای خودم داشته باشم. اهمیت سطح ۵۰ درصدی در طول صدها سال گذشته به اثبات رسیده، اما سایر سطوح فیبوناچی بیشتر اتفاقی و پراکنده به نظر می‌رسند، ضمن اینکه اگر شما تعدادی سطح رندوم هم روی نمودار خود رسم کنید، قیمت بعضی از آن‌ها را صرفنظر از اینکه دلیل و منطقی برای رسم آن‌ها داشته‌اید یا خیر، لمس می‌کند. من فقط از سطح ۵۰ درصدی استفاده می‌کنم، اما برای من این یک سطح «تقریبی» ۵۰ درصدی است. یعنی اگر یک سیگنال معتبر در نزدیکی سطح ۵۰ درصدی شکل بگیرد، مثلا بین سطوح ۴۵ تا ۶۰ درصدی، باز هم آن را به عنوان یک اصلاح معتبر در نظر می‌گیرم و لزومی ندارد که قیمت دقیقا به سطح ۵۰ درصد اصلاحی برسد.

ترسیم سطح ۵۰ درصدی ساده است، اما لازم است که نقاط شروع و پایان یک حرکت را بدانید. یک حرکت دقیقا یا خیلی نزدیک به یک سقف یا کف شروع می‌شود و این جایی است که شما اولین نقطه ابزار فیبوناچی را روی آن قرار می‌دهید، سپس یک مرتبه کلیک می‌کنید و ابزار فیبوناچی را به سمت دیگر آن حرکت، یعنی نقطه پایانی آن، می‌کشید. به این ترتیب، باید عدد «۱۰۰٫۰» را در قسمت بالا و سمت راست ابزار فیبوناچی و در جایی که حرکت شروع شده ببینید، و عدد «۰٫۰» را در قسمت پایین و سمت راست ابزار فیبوناچی و در جایی که حرکت به اتمام رسیده مشاهده کنید. شاید در ابتدا کمی گیج‌کننده باشد که سطح ۱۰۰ درصدی را در ابتدای حرکت ببینید، اما اگر آن را به این صورت در نظر بگیرید، منطقی به نظر می‌رسد: شما به دنبال یک حرکت اصلاحی در خلاف جهت حرکت انجام شده هستید، بنابراین زمانی که یک حرکت کامل می‌شود و بازار شروع به اصلاح کردن می‌کند، یعنی به سمت مبدأ حرکت قبلی حرکت می‌کند، پس اگر به اندازه کل حرکت قبلی برگردد و اصلاح کند، یعنی به اندازه ۱۰۰ درصد آن حرکت اصلاح کرده است. نمودار زیر را مشاهده کنید:

چگونه در سطح اصلاحی ۵۰ درصدی با سیگنال‌های پرایس اکشنی معامله کنیم

وقتی یک سیگنال پرایس اکشن در تایم‌فریم روزانه می‌بینید، سطح ۵۰ درصدی فیبوناچی را در صورت وجود رسم می‌کنید (به مثال زیر توجه کنید). حالا اگر سیگنال پرایس اکشنی با اصلاح ۵۰ درصدی قیمت هماهنگ باشد، در این صورت احتمالا معامله خوبی خواهید داشت. اما اگر یک سطح حمایتی یا مقاومتی افقی خوب هم پیدا کنید که با سیگنال ظاهر شده هماهنگ باشد، دو تائیدیه خوب برای ورود به معامله دارید. اگر می خواهید سیگنال ها و تاییده های بسیار عالی برای ورود در این منطقه داشته باشید می توانید دوره پرایس اکشن امینو را شرکت کنید

فرایند معامله کردن با سطح ۵۰ درصد اصلاحی ساده است. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از این نوع معامله را روی جفت‌ارز AUDUSD مشاهده کنید:

زمانی که سیگنال معاملاتی محتمل را پیدا کردید، می‌توانید در همان حوالی به معامله ورود کنید یا اینکه صبر کنید تا قیمت مجددا به نزدیکی آن برگردد (pull back) تا به این ترتیب اندازه حد ضرر معامله و بطور کلی ریسک کار خود را کاهش دهید. در مثال بالا، وقتی قیمت شروع به بالا رفتن کرد، می‌توانستیم وارد معامله خرید شویم. همیشه مومنتوم حرکت قیمت در جهت صحیح، یک نشانه خوب است.

از این موقعیت‌های واضح و بسیار خوب پرایس اکشنی در سطح ۵۰ درصد اصلاحی، می‌توانید حرکت‌های بزرگی را در تایم‌فریم روزانه بگیرید. بنابراین اگر نحوه تشخیص و معامله کردن با سطح ۵۰ درصد اصلاحی را یاد بگیرید، به ابزار قدرتمندی در حرفه معامله‌گری خود مجهز می‌شوید.

شخصا فکر می‌کنم اگر یک معامله‌گر در ابتدا به دنبال سیگنال پرایس اکشنی باشد و سپس تائیدیه‌های بیشتری برای آن پیدا کند، معاملات خیلی بهتری خواهد داشت. منظورم این است که وقتی یک سیگنال معاملاتی در تایم‌فریم روزانه می‌بینید، بررسی کنید که چه عوامل دیگری آن سیگنال را تائید می‌کنند. ما نمی‌توانیم همیشه با سیگنال‌ها معامله کنیم، فقط به این دلیل که نمی‌خواهیم خلاف جهت روند طبیعی بازار عمل کنیم. در صورتی که بسیاری از اوقات سیگنال‌هایی را می‌بینیم که خلاف جهت روند شکل می‌گیرند.

در مثال زیر مشاهده می‌کنید که اصلاح ۵۰ درصدی قیمت و سیگنال پرایس اکشنی، هر دو با هم در یک نقطه تلاقی کرده‌اند و یک موقعیت خوب معاملاتی ایجاد کرده‌اند. اما نکته‌ مهمی که باید در این مثال به آن توجه کنید این است که همه این‌ها در جهت نیروی غالب بازار هستند.(اصل فراکتالی). دقت کنید که قبل از اینکه قیمت اصلاح کند، یک حرکت صعودی خوب شکل گرفته و برگشت قیمت نه تنها از ناحیه ۵۰ درصدی تجاوز نکرده، بلکه واکنش شدیدی نسبت به این ناحیه نشان داده و مجددا به سمت بالا حرکت کرده است و حالا هم از آخرین سقف نمودار عبور کرده است.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد به دیدگاه شما در سطوح حمایت و مقاومتی پنجاه درصدی کمک کرده باشد. من شخصا هر ماه چندین موقعیت به این شکل در تایم‌فریم روزانه می‌بینم، اما زمانی که اینگونه اصلاحات قیمتی را در یک روند کلی مشاهده می‌کنید، باید آن‌ها را روی نمودار خود علامت بزنید و سپس به دنبال تائیدیه‌های پرایس اکشنی دیگری برای ورود به معامله باشید.

گردآوری و ترجمه: آکادمی ویو

منبع:  academywave/learntotrade

4.4/5 - (227 امتیاز)
23 Comments
 1. سلام خسته نباشید
  مثال ها خیلی مفهوم نبود کاش بیشتر بازش می‌کردید.

 2. مثل همیشه عالی سلطان 💯💯

 3. حمید صادقی 2022-08-30 at 21:46 پاسخ

  باسلام
  موضوع بسیار جالب وکمک بزرگی به دانشجویان در دوره آموزشی است اما اگر در فایلهای آموزشی دوره پرایس توسط جناب آمینو با رسم روی چارت و ارایه مثال مطرح شود قطعا استفاده بهتری خواهیم برد

 4. خدا خیرت بده که این نکات مهم بهمون میگی استاد بزرگوار مهربان

 5. عالی

  استاد اگه اینو ویدیو هم کنید بهترم میشه

 6. خدا قوت آقای امینو
  اگر این مقاله ویدئو بشه بر روی چارت و بررسی بشه به همراه اصالت منطقه بسیار ممنون میشم

 7. سلام به استاد و ادمین عزیز متشکرم برای مقاله خوبتون
  استاد در عکس زمینه سیاه که در ۵۰ درصد اصلاحی در ابتدای حرکت اصلی در جهت روند وارد شدن
  آیا این منطقه ۵۰ درصد اصلاح بر سر راه موج اصلی میتونه نقطه هم سویی کامل چرخه های بالا و پایین هم باشه که اینقدر پرقدرت ریخته ؟
  ممکنه از این دید در این مناطق ۵۰ درصد در حرکت اصلی استفاده کرد و در این مناطق این انتظار رو از چرخه ها داشت؟
  بازم ممنونم و خسته نباشید میگم

 8. سلام استاد .چرا cci تو آموزش ها چیزی نگفتید ولی اینجا هست؟ شما از هر ابزاری که تو آموزشها استفاده کردید منم از اون استفاده میکنم ولی cci هیچی بلد نیستم

  • دوست عزیز این مقاله ترجمه شده هست و توسط خود استاد نوشته نشده برای همین شبیه مباحثی که استاد درس دادند نیست

 9. ممنون از مقاله مفیدتون
  استاد قبل از شرکت تو دوره پرایس شما من دقیقا روی این استراتژی کار میکردم، البته با سبک عرضه و تقاضای جناب الفونسو بعضافه مباحث واگرایی در نقطه ۵۰ درصد هم تلفیق کرده بودم و تو بکتست بشدت سود ده بود ریواردهای ۳۰-۴۰ به ازای ریسک ۱ واحدی هم بعضا میداد ولی استاپ زیاد میخوردم یعنی احتمال پایین ولی حد سود نجومی، توی بکتست با استراتژی تستر نتایج فوق العاده ای هم میگرفتم ولی تو دمو یا رییل نتونستم اجراش کنم چون تحمل خوردن ۵-۶ تا استاپ پشت سر هم رو نداشتم
  ولی همیشه پس ذهنم بود که بعد از دوره با مباحث ۱۲۳ هم تلفیقش کنم و تستش کنم ولی فعلا طبق مباحث دوره ترجیح میدم برم جلو تا به سود مستمر برسم بعد کنجکاویم رو برطرف کنم
  به هر حال برا من یکی که جالب بود چون اولین بار که این ۵۰ درصدهارو چک میکردم اون زمان فکر میکردم به راز و رمز مارکت دست پیدا کردم
  ممنون از زحماتتون

 10. سلام استاد از اینکه وقت میزارید برای افزایش دانش کسانیکه وارد این بازار میشن نهایت تشکر را دارم خسته نباشید

 11. مهران ازغندی 2022-08-31 at 11:15 پاسخ

  بسیار هم عالی

 12. امیرحسین 2022-08-31 at 13:27 پاسخ

  بسیارممنونم استاد
  ببینید ۵۰ % چقدر در مارکت مهم است که برای آن مقاله داریم

 13. حمیدرضا 2022-08-31 at 13:43 پاسخ

  مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 14. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

 15. سلام . بسیار عالی بود . تشکر ویژه از استاد عزیز و گروه ادمین های عزیز.
  اگر امکان داره یه مقاله هم راجب لول ۵۰ استوک بدید ممنون میشم. سپاس بیکران.

 16. درود بیکران بر استاد امینو.
  چون همیشه پربار و بسیار جالب بود. استاد با اینکه چندین بار مقاله را مطالعه کردم نتوانستم کاملا متوجه شوم و همانطور که دیگر دوستان گفتند اگر ویدیویی در این مورد تهیه بفرمایید عالی خواهد بود.
  با سپاس فراوان

 17. فول بادی 2022-09-03 at 16:49 پاسخ

  درود فراوان از جناب امینوی عزیز
  تمام تریدهای جنابعالی در یوتیوب و … تقریبا بصورت اسکلپ هستش.اگه براتون مقدور هست فرایند یک ترید لایو بلند مدت رو چه در دمو یا ریل بزنید تا ما با نحوه این طور ترید(بلند مدت)آشنا بشیم
  با سپاس فراوان

 18. سلام استاد جان
  من تی پی هام رو روی ۵۰ درصد ست میکنم و بازدهی ام فوق العاده بالا رفته
  ممنون از مقاله عالیتون

 19. استاد عزیز بی وقفه می باری الهی که این باران علم ومعرفت همیشه از شما بباره شرطش سلامت جسم وروح شماست من به نوبه خودم از پروردگار متعال می خوام که کسالت وبی حالی رو ازشما دور کنه آمین

 20. سلام
  واقعا با داشتن تاییدیه سطوح ۵۰% در تایم بالا و ورود در تایم پایین معجزه میکنه
  سپاس از مقاله عالی

 21. سلام. مثال دوم روی یورو دلار رو اگه بیشتر توضیح بدید خیلی خوبه.

 22. این یکی از قدرتمندترین استراتژی‌های پرایس اکشنی است که می‌خواهم آموزش بدهم و همچنین یکی از الگوهای مورد علاقه من هم هست. حتما این استراتژی را خیلی خوب یاد بگیرید و آن را اجرا کنید.

  من تنها در صورتی طرفدار استفاده از اصلاح ۵۰ درصدی برای معامله کردن هستم که یک سیگنال پرایس اکشنی، اعتبار آن را تائید کند. یعنی فقط و فقط به این دلیل که قیمت به سطح اصلاحی ۵۰ درصدی رسیده است، «کورکورانه» وارد معامله نمی‌شوم. بطور کلی همیشه برای ورود به معامله به دنبال چندین تائیدیه هستم که از صحت سیگنال پرایس اکشنی صادر شده، پشتیبانی کنند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Cart