حالت شب

اصول و ارزش‌های اصلی یک معامله‌گر

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2023-08-22
حالت شب

اصول و ارزش‌های اصلی یک معامله‌گر

مقدمه

 


بازارهای مالی نیز مانند هر حرفه دیگری نیازمند یکسری اصول و قواعد است که با پایبندی به آنها می توانیم در این مسیر با موفقیت قدم برداریم.وقتی برای اولین بار وارد دنیای معامله‌گری می‌شویم، خیلی به ارزش‌ها و اصولی که داریم فکر نمی‌کنیم، اگرچه واقعا همین موارد بنیادی هستند که نهایتا شکست یا موفقیت ما را تعیین می‌کنند.

در عوض، معمولا سراغ چیزهای فریبنده‌ای مثل سیگنال‌‌دهنده‌ها، سیستم‌های عجیب و غریب و بسیاری دیگر از مواردی که به ما وعده می‌دهند بدون هیچ زحمتی یا با کمترین تلاشی می‌توانیم به سودها و ثروت‌های کلان برسیم، می‌رویم و با آن‌ها مشغول می‌شویم. اما همه این‌ها حواس و توجه ما را از چیزی که باید روی آن تمرکز کنیم، منحرف می‌کنند.

 

واقعیت این است که تغییر و تحول شخصی (در هر دو سطح رفتاری و روانشناسی) برای دستیابی به موفقیت بلندمدت در بازار، کاملا ضروری و لازم است. شما نمی‌توانید انجام این امر مهم شخصی را به یک سیگنال‌دهنده یا یک کانال خبری واگذار کنید. مسئولیت این تغییر کاملا به عهده شماست.

قدرت اراده و دیسیپلین کوتاه‌مدت می‌تواند نیروی لازم برای شروع حرکت را تامین کند، اما تغییرات اساسی و ماندگار باید در هویت شما تثبیت شود، یعنی همان ارزش‌ها (اولویت‌ها) و اصول (قوانین) اصلی که با آن‌ها زندگی می‌کنید. احتمالا خیلی آگاهانه درباره این موارد فکر نمی‌کنید، اما همین‌ اصول و ارزش‌ها هستند که مسیر و جهت هر تصمیمی که می‌گیرید را تعیین می‌کنند.

بنابراین ارزش آن را دارد که کمی وقت بگذارید و به ارزش‌ها و اصول فعلی خود پی ببرید و ببینید چه تغییراتی می‌خواهید در آن‌ها ایجاد کنید.

«کد تریدری» شخصی من

من نمی‌توانم شما را مجبور کنم که دقیقا همان ارزش‌ها و اصول من را داشته باشید. شما بایستی ارزش‌ها و اصول خودتان را به نحوی برای خود تنظیم کنید که بیشترین تطابق را با شما داشته باشد. اما اکیدا توصیه می‌کنم که از این نمونه به‌عنوان یک طرح یا قالب برای ایجاد «کد تریدری» خودتان استفاده کنید.

این همان چیزی است که آرزو میکردم ایکاش از همان ابتدای ورود به مسیر معامله‌گری، به آن توجه می‌کردم. پس شما دیگر در این مورد معطل نکنید. این پایه و اساس هر کاری است که من انجام می‌دهم.

ارزش‌های بنیادی

۱) سلامتی (ذهنی، جسمی و غیره)

۲) رشد و پیشرفت شخصی

۳) آزادی و استقلال

۴) تواضع و فروتنی، همیشه خود را دانش‌آموز دانستن

۵) کنجکاوی، تفکر خلاقانه، توانایی حل مسئله

اصول بنیادی

۱) همیشه آماده تغییر، سازگاری و تکامل باشید (رشد و پیشرفت مستمر)

۲) عادت‌ها و مهارت‌های سازنده و محکمی به‌عنوان زیربنای دستیابی به موفقیت‌های ماندگار در خود ایجاد کنید.

۳) هرگز اهداف بلندمدت را فدای احساسات و خوشی‌های لحظه‌ای نکنید.

۴) روی آنچه می‌توانید کنترل کنید (فرایند) تمرکز کنید، نه آنچه تحت کنترل شما نیست (نتایج کوتاه‌مدت)

۵) براساس تسلط و اطلاعات و داده‌های موجود، به‌طور حساب‌شده ریسک کنید.

۶) در مشکلات و ضررها نکات آموزنده‌ای برای رشد و ترقی بیشتر پیدا کنید. شکست‌ها مثل بازخوردی هستند که از آن‌ها می‌توانید برای اصلاح مسیر استفاده کنید.

۷) در این موارد هیچ چیز ذاتی و طبیعی وجود ندارد. عادت‌ها و مهارت‌های محکم و پایدار به همراه تجربه، از هر استعدادی قوی‌تر خواهند بود.

۸) بازار نمی‌تواند به شما آسیب بزند. فقط این شما هستید که با نگرش‌ها و باورهای نادرست و ناکارآمد خود می‌توانید به خودتان لطمه بزنید.

۹) بهترین حالت فعلی شما موقتی است. بهترین نسخه آینده شما هنوز محقق یا کشف نشده است.

۱۰) حرفه معامله‌گری یک کار مبتنی بر مهارت است که در آن بایستی بهترین عملکرد خود را اجرا کنید. بنابراین باید به‌درستی آموزش ببینید.

 

دقت کنید که «پول» اصلا در لیست اصول و ارزش‌های اصلی و بنیادی من دیده نمی‌شود. شاید عجیب به‌نظر برسد، چون کار و فعالیت ما در بازارهای «مالی» است، بنابراین ممکن است فکر کنید که عمده توجه و تمرکز ما باید روی پول باشد، اما دقیقا همینجاست که اکثر افراد دچار اشتباه می‌شوند. به‌عنوان یک تریدر، هرچه بیشتر به پول فکر کنید، کمتر به آن می‌رسید. به این خاطر که این دقت و توجه وسواس‌گونه به پول، روی تصمیم‌گیری‌های شما سایه می‌اندازد و عملکرد شما را تضعیف می‌کند.

بنابراین در بلندمدت به نفع شماست که حواس و توجه خودتان را از پول به سمت ارزش‌های مفید و مؤثر و اصول فرایند معطوف کنید و در طول زمان می‌بینید که همین اصول و ارزش‌ها برای شما رضایت و شادی، ثروت و موفقیت به ارمغان می‌آورند. بسیاری از فعالان بازار این رابطه علت و معلولی را نادیده می‌گیرند، اما اگر به دنبال نتایج بلندمدت هستید، نمی‌توانید این فرایند را دور بزنید.

معامله‌گری یعنی خودشناسی و تغییر

اکثر مردم به دلیل پتانسیل کسب درآمدهای بالا از بازارهای مالی، جذب حرفه معامله‌گری می‌شوند. به همین خاطر تردیدی نیست که معمولا پول در صدر لیست ارزش‌های فعالان بازار قرار دارد.

البته این موضوع را انکار نمی‌کنم که همه مردم می‌خواهند در ازای زمان و تلاشی که صرف این کار می‌کنند، پاداش مالی دریافت کنند. اما اگر از ابتدا فلسفه و دلایل شما برای ورود به حرفه معامله‌گری اشتباه باشد و مدام روی پول تمرکز کنید، در این صورت تقریبا هیچ شانسی برای رسیدن به یک موفقیت ماندگار ندارید، مگر اینکه تغییر کنید.

در شغل معامله‌گری باید تا حد بسیار زیادی خودتان را بشناسید و تغییر دهید. اما اگر صرفا با خواست و آرزوی کسب «میلیون‌ها دلار» به سمت ترید بروید، در واقع مسیر تغییر و تحول عمیق شخصی، که لازمه دستیابی به پول و ثروت است را نادیده می‌گیرید. این همان چیزی است که اکثر افراد به شما نمی‌گویند.

اما اگر واقعا نسبت به معامله‌گری و تمام فرایندهای آن (مسئولیت‌پذیری، غلبه بر باورها و سوگیری‌های شخصی، پیشرفت مستمر و غیره) شور و علاقه نداشته باشید، در این صورت پیمودن مسیر پر پیچ‌وخم یادگیری این حرفه، بسیار مشکل خواهد بود. البته طبیعی است که برای چند روز یا چند هفته ذوق و شوق رسیدن به پول و ثروت را داشته باشید، اما این اشتیاق ماندگار نیست. آنچه پایدار و مستحکم و ماندگار است، هویت شما است.

در نهایت به شما می‌گویم که پاداش اصلی حرفه معامله‌گری، از مسیر رشد و پیشرفت شخصی حاصل می‌شود (یعنی ایجاد عادت‌ها و مهارت‌های سازنده و کسب تجربه) و این ارتقای شخصی به‌صورت پیشرفت مالی و اقتصادی (یعنی همان پول و ثروت) نمود پیدا می‌کند.

همه این‌ها از اصول و ارزش‌های اصلی و بنیادینی شروع می‌شود که شما انتخاب می‌کنید که با آن‌ها زندگی کنید.

گردآوری و ترجمه : آکادمی ویو

 

4.7/5 - (229 امتیاز)
نظرات 22
 1. عالی بود ،استاد جان ،خدا روشکر از سال ۹۸ که وارد اکادمی شدم ،در مسیر رشد شخصی افتادم در زمینه ی جسمی رشد حاصل شد ،در زمینه ذهنی و روانی که قبلا نادیده میگرفتم نیز فعالیتهای خیلی مهمی انجام شدوهمچنین معتقدم به این جمله ی جیم ران که میگه همیشه یک شاگرد بمان ،در زمینه شخصیتی هم در مسیر هستم ،ممنون از شما استاد امینوی عزیز

 2. سلام استاد امینو عزیزم
  خداقوت بابت وجود شما با این همه اطلاعات بی نظیر
  واقعا کاش میدونستم این همه لطف و بزرگواری شما رو چجوری میشه اندکی جبران کرد؟
  🌹🌹🌹🌹

 3. درود جناب دهقان
  عـــــالـــــــی
  برای هر فردی که در بازارهای مالی قصد ماندگاری و موفقیت داشته باشه، توجه و تامل به اصول مطرح شده ضروریست.

 4. دقیقا درسته با نهادینه شدن این اصول در ضمیر ناخوداگاه به شخصیت ما تبدیل میشه و پلی هست به سمت موفقیت و در واقع ثروت مالی حاصل موفقیت هست نه خود موفقیت

 5. استاد ایا این جمله که ما مامور به انجام و ظیفه هستیم نه مسئول نتیجه را می شود به این موضوع ربط داد

 6. محمد زندی 2023-08-23 در 14:37 پاسخ

  سلام استاد عزیز

  صحبتهایی که شما در مورد همه جانب شغل معامله گری مطرح میکنید ، از ابتدا که شخص شروع میکنه به یاد گیری کم کم به صورت شخصی به این موارد میرسه اما چون تمرکز روی پول هست و یا به خودش ایمان نداره اونها رو سرسری میگیره، تا زمانی که در همه چیز به یک یگانگی یا یکپارچگی میرسه و یا زمانی که با خودش کاملا صاف و صادق باشه
  شما وقتی صحبتی دارین در هر موردی از جنبه های مختلف مارکت یا شغل معامله گری برای من به شخصه یک حرف تمام کننده هست ، یک حجت هست
  ازتون متشکرم برای همه چیز

  و متشکرم ادمین عزیز

 7. خاص ترین و منحصر به فرد ترین استاد

 8. سلام.با اختلاف بهترین مقاله سایت آکادمی ویو.

  سپاس بیکران از استاد عزیز

 9. خیلی خوب بود.

 10. پس اون یارو ایچی باکس چی

 11. مهرداد ۹۵ 2023-08-26 در 11:03 پاسخ

  سلام استاد
  مثل همیشه روانشناسی
  بسیاری از این ارزشهای پنج گانه و اصول بنیادی ده گانه که فرمودید تاکید روی مسائل درونی فرد داره .
  باید روی لوح سنگی حجاری کرد برای تمامی اعصار.

 12. میلاد جوزی 2023-08-26 در 12:55 پاسخ

  من نمیدونم چی باید بگم. واقعا اینجا داریم درس زندگی میگیریم… این موضوع رو میشه تقریبا روی هر شغلی بسط داد به نظرم. هویت هر شخص بیشترین تاثیر را روی حرفه و شغلش خواهد داشت. با تغییر و پیشرفت شخصی و ایجاد عادت های سازنده، بهبود شرایط شغلی و درآمد حاصل میشه قطعا. و این چیزیه که هیچ جا راجع بهش صحبت نمیکنن. سپاس فراوان

 13. به نظرمننمیتوان از این ارزشها واصول گریز کرد وکتمان نمود ولی سختی کاردراجرای انهاست .همه به خوبی میدانیم که دروغ بد است اما اجرای این رویه درعمل کار بسیار سختی است یا مثلا یک نفر معتاد میداند که اعتیادچیز خوبی نیست یا مثلا کشیدن سیگار عمل خوبی نیست اما همه میدانیم که اجرای این اعتقاد کارسختی است .به نظرمن اجرای معاملات وورود به دنیای تریدری بدون درنظر گرفتن پول به مراتب سخت تراست از دو مثال بالا واجرای ان بدون راهنمایی وزیر نظر گرفته شدن توسط یک مربی مجرب کاملا ناممکن است حتی خود استاد دریکی ازفایلها فرموده اند که دراوایل کار هدف او ازانجام معاملات فقط پول بوده است وبعدها که ازبابت پول وثروت خیالش راحت شده هدف خود را عوض کرده وپول دردرجه ی دوم قرار گرفته است درپایان ازیاداوری وتوصیه های استاد سپاس گزارم وامیدوارم بتوانم طی این مرحله را با همراهی استاد انجام دهیم

 14. تک تک جملات و کلمات این مقالات یک دنیا حرف و تجربست
  هر بار سعی میکنم که این مقالات رو داخل دفترم خلاصه نویسی کنم، در نهایت مجبور میشم کل مقاله رو دوباره توی کاغذ بنویسیم، چون از هیچ جمله ای نمیشه رد شد و گذشت.

 15. سلام و درود
  استاد عزیز
  مثل همیشه عالی و پربار
  انشاالله همیشه برقرار باشید

 16. درود و سپاس بابت مطالب مفید ارائه شده در این مقاله.

 17. سید حسین ذاکرین 2023-11-05 در 18:36 پاسخ

  درود بر استاد عزیز که واقعا از همه جهت ما رو راهنمایی می کنند خدا خیر و برکت به عمر ، جان ، مال و خانوادتون بده واقعا ممنونم

 18. سید حسین ذاکرین 2023-11-05 در 18:37 پاسخ

  درود بر استاد عزیز که واقعا از همه جهت ما رو راهنمایی می کنند خدا خیر و برکت به عمر ، جان ، مال و خانوادتون بده

 19. این مقاله رو که خوندم مطمئن شدم جای درستی برای آموزش دیدن اومدم…ممنون ار شما استاد دهقان عزیز

 20. ارزش‌های بنیادی
  ۱) سلامتی (ذهنی، جسمی و غیره)
  ۲) رشد و پیشرفت شخصی
  ۳) آزادی و استقلال
  ۴) تواضع و فروتنی، همیشه خود را دانش‌آموز دانستن
  ۵) کنجکاوی، تفکر خلاقانه، توانایی حل مسئله

  در نهایت به شما می‌گویم که پاداش اصلی حرفه معامله‌گری، از مسیر رشد و پیشرفت شخصی حاصل می‌شود (یعنی ایجاد عادت‌ها و مهارت‌های سازنده و کسب تجربه) و این ارتقای شخصی به‌صورت پیشرفت مالی و اقتصادی (یعنی همان پول و ثروت) نمود پیدا می‌کند.
  همه این‌ها از اصول و ارزش‌های اصلی و بنیادینی شروع می‌شود که شما انتخاب می‌کنید که با آن‌ها زندگی کنید

 21. سلام مقاله بسیار مفید و ارزنده ای رو هدیه دادید ممنون از لطف شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید