حالت شب
حالت شب

نکاتی برای انجام معاملات مستمر و سودآور

توسط مقالات تکنیکال که در 2021-02-16
حالت شب

نکاتی برای انجام معاملات مستمر و سودآور(Tips To Help You Trade Consistently & Profitably)

مقدمه

اگر قصد دارید در آموزش فارکس و حرفه معامله‌گری به سودآوری برسید، باید ثبات قدم داشته باشید. اگر ثبات قدم نداشته باشید، فقط ضرر می‌کنید. این دو جملاتی بودند که شاید پیش از این ده‌ها بار دیده یا شنیده بودید. اما منظور از استمرار و ثبات قدم چیست؟ ثبات قدم به این صورت تعریف می‌شود: «انجام عملی به یک شیوه یکسان در طول زمان، به ویژه با کیفیت و دقت برابر». بنابراین به این معنی است که پیش از اینکه در مورد صحت عملکرد و میزان سودآوری استراتژی خود به نتیجه برسیم، باید به یک طریق یکسان و در طول یک مدت زمان طولانی با آن معامله‌کنیم. این بازه زمانی باید طولانی باشد، نه مثل بسیاری از مردم که فکر می‌کنند چند ماه کافی است.

در این مقاله قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که انجام آن‌ها ممکن است به شما در رسیدن به ثبات قدم بیشتر کمک کند. بعضی از این اقدامات شاید جوابگوی شما باشند، بعضی دیگر شاید نباشند و تعدادی شاید به کلی بی‌ربط به نظر برسند. اگر بتوانید با بکارگیری بعضی از این نکات به استمرار در معاملات خود برسید، تاثیر مثبت زیادی روی سودآوری شما خواهد داشت و شما را به سمت موفقیت در معامله‌گری رهنمون خواهد کرد.

محدودیت‌های خود را بشناسید

شما باید درک درستی از محدودیت‌های خود داشته باشید که به ویژه به میزان سرمایه‌ای که برای معامله‌ کردن در اختیار دارید، مربوط می‌شود. اغلب افرادی را می‌بینید که از دیگران پول قرض می‌گیرند تا معامله کنند، این کار اصلا جالب نیست و هرگز نباید چنین تصمیمی بگیرید. شما باید بتوانید با امکانات خود معامله کنید. برای اینکه محاسبه کنید چقدر می‌توانید معامله کنید، به میزان سرمایه‌ای فکر کنید که می‌خواهید با آن کار کنید. اگر اختصاص دادن این میزان سرمایه برای معامله، تاثیری منفی روی زندگی شما می‌گذارد و مثلا قادر نخواهید بود کارهایی را انجام دهید که معمولا انجام می‌دهید، در این صورت سرمایه زیادی را برای معامله در نظر گرفته‌اید. شما باید این میزان سرمایه را به اندازه‌ای کاهش دهید که اگر ضرر کردید و تمام آن را از دست دادید، همچنان بتوانید به سبک زندگی فعلی خود ادامه دهید.

همچنین باید بتوانید مجموع ضررهای خود را محدود کنید. در آغاز هر ماه فکر کنید حداکثر چقدر حاضر هستید در آن ماه ضرر کنید، البته این مقدار باید کمتر از کل موجودی حساب شما باشد. اگر پیش از پایان ماه به این مقدار ضرر حداکثری رسیدید، باید معامله کردن را متوقف کنید و از زمان باقی‌مانده برای تحلیل و ارزیابی معاملات گذشته خود استفاده کنید و متوجه شوید اشتباه کار کجا بوده و برای ماه آینده چه تغییراتی می‌توانید اعمال کنید تا به موفقیت برسید. با شروع ماه بعدی، دوباره حد ضرر جدیدی برای خود تعیین کنید. از طرفی دیگر وقتی به سودآوری رسیدید، حتما هر ماه بخشی از سود خود را به عنوان ذخیره و پشتوانه کنار بگذارید که اگر در آینده به مقدار حد ضرر ماهانه رسیدید، امنیت حساب شما در خطر قرار نگیرد.

ضررهای خود را محدود کنید

این مورد به آنچه در بالا گفتیم مربوط می‌شود. موفقیت در معامله‌گری اغلب خلاصه می‌شود به توانایی محدود کردن ضررها. منظور این نیست که ضرر نمی‌کنید، ضرر کردن اجتناب‌ناپذیر است. بلکه منظور این است که در صورت ضرر کردن، ضربه کمی به سرمایه حساب معاملاتی شما وارد شود. اگر می‌خواهید برای بلندمدت سودآور باشید، باید این نکته را رعایت کنید. به عبارتی دیگر، ضررهای خود را محدود کنید تا بتوانید سودهای خود را افزایش دهید. اگر در هر معامله تنها مبلغ کمی ضرر کنید، در این صورت باید چندین معامله ناموفق داشته باشید تا سود حاصل از یکی از معاملات مثبت را خنثی کند. در این صورت می‌توانید معاملات موفق کمتری نسبت به معاملات ناموفق داشته باشید و همچنان سودآور باشید. بسیاری از استراتژی‌ها به همین صورت عمل می‌کنند و خیلی از معامله‌گران با همین شیوه به سودآوری رسیده‌اند. به این طریق حتی با نرخ موفقیت کمتر از ۵۰ درصد، همچنان یک معامله‌گر سودآور خواهید بود.

می‌توانید از حد ضررهای متحرک برای کاهش ضررهای احتمالی و همچنین خروج از معاملات در نقطه سربه‌سر استفاده کنید. البته روش‌های دیگری نیز برای محافظت از حساب معاملاتی در برابر تغییر روندها وجود دارد که باید از آن‌ها به نفع خود بهره ببرید

با یک استراتژی مناسب معامله کنید

درک استراتژی شخصی و آگاهی از نقاط ضعف و قوت آن بسیار اهمیت دارد. مورد مهم دیگر این است که با یک استراتژی کار کنید که مناسب سبک معاملاتی شما باشد. اگر شخصی تقریبا عجول هستید و به معاملات کوچک و سریع علاقه دارید (موسوم به اسکلپ)، در این صورت دلیلی ندارد از استراتژی‌های مربوط به نوسان‌گیری استفاده کنید. چرا که این قبیل استراتژی‌ها مناسب شخصیت شما نیستند و در صورت استفاده از آن‌ها، اشتباهات زیادی مرتکب خواهید شد.

جنبه‌های بسیار دیگری نیز هستند که باید مد نظر داشته باشید، مثل میزان ریسکی که حاضر به قبول آن هستید. اگر علاقه‌ای به ریسک ندارید، در این صورت اگر برای هر معامله‌ای زیادی ریسک کنید، باعث می‌شود شدیدا استرس بگیرید. بنابراین باید یک استراتژی داشته باشید که با میزان ریسک مورد پذیرش شما نیز مطابقت داشته باشد. بعلاوه بهتر است چند استراتژی برای خود طراحی کنید که همگی مناسب سبک معاملاتی شما باشند، در این صورت در هر شرایطی از بازار می‌توانید با یکی از این استراتژی‌ها که با آن راحت هستید، کار کنید.

صبور باشید

یکی از فضایلی که به نظر می‌رسد بسیاری از مردم فاقد آن هستند، صبر و شکیبایی است که در زمینه معامله‌گری می‌تواند ابزار بسیار قدرتمندی باشد. صبر نه فقط برای کسب سود، که برای اجتناب از ضررها نیز لازم است. اگر شرایط بازار مطابق استراتژی شما باشد، در این صورت باید توانایی صبر کردن را داشته باشید. اگر بازار جنب و جوشی نداشته باشد و نتوانید کاری انجام دهید، باید صبور باشید و به معاملاتی ورود نکنید که می‌دانید نباید آن‌ها را انجام دهید. گاهی اوقات ممکن است ساعت‌ها، روزها یا حتی هفته‌ها بدون یک موقعیت معاملاتی مناسب سپری شود. آیا آماده هستید که تا این حد صبر کنید؟ اگر می‌خواهید استمرار داشته باشید، باید صبور باشید.

به برنامه خود پایبند باشید

اگر برنامه معاملاتی دارید، به آن پایبند باشید. اگر به برنامه خود پایبند نیستید، اساسا چرا آن را تهیه کردید؟ پس دلیلی برای تنظیم برنامه داشته‌اید، بنابراین از آن پیروی کنید. به محض اینکه از برنامه خود منحرف شوید، شروع به انجام معاملات اشتباه می‌کنید و این کار در بلندمدت صرفا منجر به ضرر و زیان می‌شود. در نتیجه زمانی که برنامه‌ای برای خود تهیه کردید، به آن پایبند باشید.

موارد بالا تنها تعدادی از اقداماتی بودند که در صورت انجام دادن آن‌ها، می‌توانند به شما برای داشتن استمرار و ثبات قدم بیشتر کمک کنند. احتمال دارد همین حالا هم این نکات را رعایت کنید، اما مهم است به آن‌ها پایبند باشید. با رعایت و اجرای این نکات، از برنامه و استراتژی معاملاتی خود پیروی کنید تا در آینده بتوانید تداوم و ثبات قدم بیشتری در کار خود داشته باشید همچنین در تمامی مراحل معاملات باید انعطاف پذیر باشید.برای اطلاع از این مورد می توانید مقاله”اهمیت انعطاف پذیری در زمان معامله‌گری“را مطالعه کنید.

گرداوری و ترجمه: آکادمی ویو

منبع: forex.academy

یوتیوب آکادمی ویو

اینستاگرام آکادمی ویو

 

 

4.6/5 - (158 امتیاز)
نظرات 13
 1. عالی بود ممنون از زحمات تیم عزیز آکادمی

 2. ممنون عالی بود

 3. زنده باد AMINO

 4. نکات بسیار مهم و کاربردی بود ممنون

 5. خسته نباشیدبابت این همه زحت.درود برشما جناب امینو

 6. خسته نباشید

 7. خیلی ممنون بابت مقالات خوبتون.
  موفق باشید.

 8. دست گلتون درد نکنه با این مقالات کاربردی
  میشه هر روز رو با مقالات جذاب شما تو مسیر با انگیزه و به روز موند

 9. عالی بود ممنونم ازتون

 10. مقاله بسیار مفیدی بود ممنون از تیم اکادمی ویو

 11. بسیار عالی ممنون از تیم قدرتمند آکادمی ویو

 12. تشکر از تیم آمادمی ویو

 13. متشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید