پرایس اکشن در فارکس چیست؟

توسط مقالات عمومی بورس که در 2020-07-06
حالت شب

پرایس اکشن در فارکس چیست؟

 روش‌های مختلفی برای معامله کردن در بازار فارکس وجود دارد.بعضی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند از اندیکاتورها استفاده کنند و برخی دیگر از الگوهای فصلی یا دیگر جنبه‌های تحلیل تکنیکال (فنی) استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های مختلف معاملاتی بازار فارکس، معامله کردن براساس پرایس اکشن (رفتار قیمت) است.

اغلب در مواجهه با  این  عبارت تصور می‌کنند منظور از آن تحلیل‌های پیچیده نمودار یا قیمت ارز یا سهام مورد معامله است. در حالیکه مفاهیم آن بسیار ساده هستند.

به بیانی ساده، معامله کردن به  این شیوه  یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال است. در این روش، معامله‌گر بازار را براساس حرکات اخیر و گذشته قیمت مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد.

معامله‌گران در این سبک معاملاتی در عوض تکیه به اندیکاتورهای تکنیکال یا دیگر ابزارهای تحلیل، صرفا به قیمت توجه می‌کنند. تمایز اصلی بین معامله کردن به روش پرایس اکشن و دیگر روش‌های معاملاتی این است که در این روش، قیمت اساس و پایه تصمیمات معاملاتی را تشکیل می‌دهد.

معامله کردن به این روش  نسبت به دیگر شیوه‌های تحلیل تکنیکال تقریبا وابسته به شخص است. به این دلیل که با وجود اصول یکسان در آ ن روشهای تحلیل از یک تریدر به تریدر دیگه میتواند متفاوت باشد. به همین خاطر است که این روش در مقایسه با تحلیل‌های اندیکاتوری از محبوبیت کمتری برخوردار است.

بنابراین ممکن است دو معامله‌گر فارکس تعبیر و تفسیر کاملا متفاوتی از یک حرکت یکسان از قیمت داشته باشند.

یکی از وجوه تمایز معامله کردن به شیوه پرایس اکشن و معامله کردن با اندیکاتورهای تکنیکال این است که از این تحلیل برای پیش‌بینی آینده قیمت استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر، معامله‌گران با استفاده از آن  حرکت بعدی نمودار قیمت را پیش‌بینی می‌کنند.

در مقابل، معامله کردن براساس اندیکاتورها ماهیتی انفعالی دارد. به این معنی که تنها بعد از اینکه سیگنالی از جانب اندیکاتور صادر شد، معامله انجام می‌شود.

چرا معامله با پرایس اکشن به عوامل فردی بستگی دارد؟

معامله کردن با پرایس اکشن به این جهت به عوامل فردی وابسته است که روش‌های مختلفی برای تحلیل بازار وجود دارد. معامله‌گران فارکس برای تصمیم‌گیری در انجام معاملات از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. حتی معامله‌گرانی که از ابزارهای پرایس اکشنی یکسانی استفاده می‌کنند نیز دید متفاوتی به نمودار قیمت دارند.

به همین دلیل که تحلیل پرایس اکشن با وجود اصول ساده و مشخص برای هر فرد متفاوت است، مشکل می‌توان یک سیستم معاملاتی مکانیکی براساس آن  طراحی نمود.

در معامله با پرایس اکشن از چه ابزارهایی می‌توان استفاده نمود؟

معامله‌گران فارکس از ابزارهای متعددی برای تحلیل‌های پرایس اکشنی خود استفاده می‌کنند. دراین تحلیل ، پیش از هر چیز قیمت از بیشترین اهمیت برخوردار است. بنابراین، صرفنظر از انواع مختلف ابزارهای قابل استفاده، قیمت مهمترین عاملی است که در تصمیمات معاملاتی باید در نظر گرفته شود.

تکنیک‌های معامله کردن با پرایس اکشن:

 پرایس اکشن در فارکس چیست؟

الگوهای کندل‌استیک

این الگوها با نمودار کندل‌استیک (نمودار شمعی) قابل مشاهده هستند. این الگوها نمایشی بصری از تمایلات معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران را ارائه می‌دهند. اگرچه الگوهای کندل‌استیک بسیاری وجود دارد، اما تنها معدودی از آن‌ها معمولا تکرار می‌شوند. معامله‌گران فارکس با استفاده از این الگوها حرکات آینده قیمت را پیش‌بینی می‌کنند.

الگوهای نموداری

منظور از الگوهای نموداری، تحلیل الگوهای مشخصی هستند که مکررا شکل می‌گیرند. برای مثال، قیمت پس از یک دوره صعود شدید، بصورت خنثی (Sideways) حرکت می‌کند. بسته به اینکه این حرکت خنثی به چه شکلی انجام ‌شود، ممکن است یک الگوی پرچم صعودی را ایجاد کند. از آنجاییکه تمام تحلیل تکنیکال به معنای تحلیل گذشته قیمت و پیش‌بینی حرکات آینده است، لذا شواهد بسیاری وجود دارد که قیمت مجددا حرکت صعودی پیشین خود را ادامه می‌دهد.

الگوهای نموداری بسیاری وجود دارند مانند الگوی سر و شانه، کف‌های دو قلو و سقف‌های دو قلو و غیره. اما باید اعتبار این الگوها تایید شود. لازم به ذکر است که این تمایلات معامله‌گران است که منجر به شکل‌گیری چنین الگوهایی می‌شود.

 

پرایس اکشن در فارکس چیست؟

حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت پایه مبحث پرایس اکشن را تشکیل می‌دهند. صرفنظر از سبک و روش معامله‌گری، قیمت همواره به قوانین حمایت و مقاومت احترام می‌گذارد. این مفهوم همچنین بصورت عرضه و تقاضا نیز بیان می‌شود. معامله‌گرانی که براساس پرایس اکشن کار می‌کنند، در تصمیمات خود بسیار به تعیین نواحی حمایتی و مقاومتی توجه می‌کنند.

 

پرایس اکشن در فارکس چیست؟ suport - resistance

چه کسانی از پرایس اکشن استفاده می‌کنند؟

پرایس اکشن در درجه اول توسط معامله‌گران روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با قدری جستجو بعضی تکنیک‌های معاملاتی براساس آن را پیدا کنید. جالب است بدانید که قوانین پرایس اکشن فقط مختص فارکس نیست، بلکه در مورد تمام نمودارهای قیمتی و زمانی صادق است.

یکی از جنبه‌های منحصر به فرد پرایس اکشن این است که می‌توانید سیستم معاملاتی شخصی خود را طراحی و توسعه دهید.

ممکن است بسیاری از معامله‌گران در مورد جوانب مثبت و منفی معامله کردن براساس پرایس اکشن بحث کنند و اینکه آیا می‌توان از این طریق کسب سود کرد. در کل پرایس اکشن زیر بنای تمام سیستمهای معاملاتی است.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: orbex

اینستاگرام آکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.7/5 - (46 امتیاز)
نظرات 10
 1. به نظر من پرایس اکشن اوج هنر یک تریدر هست محاله تریدر پرایس رو از عمق جانش درک نکنه و موفق بشه . ممنون از این مطلب عالی .

 2. سپاس فراوان بسیار مفید و کاربردی

 3. عالی بود مثل همیشه. تشکر از تیم آکادمی

 4. ممنون بابت این مقاله ی خوب

 5. پیش زمینه خوبی شد قبل از دیدن فایل ها و وبینارها …

 6. یاشار صاحب قران 2021-01-22 در 06:13 پاسخ

  مقاله جالبی بود.

 7. واقعا مقاله ها عالیه

 8. وقتی روی اصول پرایس اکشن تسلط پیدا کنی تازه متوجه اندیکاتورها و پترنها میشی و تازه میتونی به درستی ازشون استفاده کنی

 9. این الگوهای ساید چه آشنا هستن. یاد جلسه طولانی سایدها افتادم و اینکه استاد گفتن برید یکی دو ماه روش تمرین کنید.

 10. پرایس اکشن اصلی ترین مفهوم بازار فارکس است و بدون شناخت آن درک اندیکاتورها ممکن نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید