حالت شب

پنج اشتباه درباره پرایس‌اکشن و اندیکاتورها

توسط مقالات تکنیکال که در 2023-07-12
حالت شب

۵ اشتباه درباره پرایس‌اکشن و اندیکاتورها

مقدمه

در این مقاله می‌خواهم درباره ۵ اشتباهی که برای سال‌ها در مورد پرایس‌اکشن و اندیکاتورها رایج بوده و اکثر معامله‌گران هم آن‌ها را به‌عنوان واقعیت پذیرفته‌اند، صحبت کنم. آیا واقعا پرایس‌اکشن بهتر از اندیکاتورها است، آیا پرایس‌اکشن نسبت به اندیکاتورها تأخیر ندارد و می‌توان با آن به‌راحتی حرکات قیمت را تحلیل کرد و اینکه آیا پرایس‌اکشن یک سیستم است؟ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که روی پرایس‌اکشن و یا اندیکاتور تعصب دارند، در طول مطالعه این مطلب شاید کمی متعجب شوید.


۱) پرایس‌اکشن بهتر از اندیکاتورها است

دو نوع معامله‌گر وجود دارد: یک گروه کسانی که فکر می‌کنند اندیکاتورها بهترین ابزارهای موجود روی کره زمین هستند، و گروه دیگر افرادی که فکر می‌کنند اندیکاتورها کاملا بی‌فایده و گمراه‌کننده هستند و فقط برای این ابداع شده‌اند که از تریدرهای تازه‌کار و ناآگاه، کلاهبرداری کنند.
واقعیت این است که هیچ کدام از این دو گروه نه درکی از پرایس‌اکشن دارند و نه اندیکاتورها. اگر معامله‌گری بگوید که اندیکاتورها بهتر یا بدتر از پرایس‌اکشن هستند، یعنی اصلا متوجه شغل و حرفه خودش نشده است.
اندیکاتورها و قیمت دقیقا یک چیز هستند. در واقع اندیکاتورها همان چیزی که شما روی نمودار قیمت می‌بینید را دریافت می‌کنند، یک فرمول ریاضی روی آن اعمال می‌کنند و بعد نتیجه را به شکل میله، نمودار یا به صورت دیگری به شما نشان می‌دهند. بنابراین معامله‌گری که فکر می‌کند قیمت نسبت به اندیکاتو یا اندیکاتور نسبت به قیمت برتری خاصی دارد، این مفهوم ساده را متوجه نشده است.

۲) اندیکاتورها نسبت به پرایس اکشن تاخیر دارند

یکی دیگر از باورهای اشتباه رایج این است که اندیکاتورها تاخیر دارند و قیمت تاخیر ندارد. به عبارت دیگر، معامله‌گران فکر می‌کنند اندیکاتورها گذشته قیمت را توصیف می‌کنند و نسبت به قیمت تاخیر دارند. مجددا این هم یکی دیگر از نظرات بی‌معنی تریدرهای ناآگاه است.
هم قیمت و هم اندیکاتورها هر دو درباره اتفاقات گذشته اطلاعات می‌دهند. اصلا هر چیزی که در سمت چپ صفحه مانیتور قرار دارد، مربوط به گذشته است و در فضای سفیدی که در سمت راست قرار دارد، بیشمار اتفاق ممکن است رخ دهد. وقتی شما یک پین‌بار، یک الگوی اینگالف (engulfing)، یک سقف یا کف یا هر شکل و الگوی دیگری در نمودار قیمت می‌بینید، همگی در گذشته اتفاق افتاده‌اند. همین امر در مورد اندیکاتورها هم صادق است. اندیکاتورها همان داده‌هایی که شما روی نمودار قیمت می‌بینید را دریافت می‌کنند و یک فرمول ریاضی روی آن‌ اعمال می‌کنند.
اگر از این دیدگاه بخواهیم به مارکت نگاه کنیم، باید بگوییم که پرایس‌اکشن و اندیکاتورها هر دو تأخیری هستند، اما اساسا این موضوع درست نیست. شما به‌عنوان یک معامله‌گر بایستی اتفاقاتی که احتمال رخداد آن‌ها بیشتر است را با سیستم معاملاتی خود پیدا کنید و براساس آن‌ها معامله کنید.

۳) پرایس‌اکشن نسبت به اندیکاتورها خیلی‌ راحت‌تر و ساده‌تر است

وقتی می‌گویند «بازار را ساده نگاه کنید»، بعضی از معامله‌گران فکر می‌کنند منظور این است که فقط به پرایس‌اکشن توجه کنند و بقیه ابزارها و اندیکاتورها اضافی هستند، چون معتقدند سیگنال‌های پرایس‌اکشن خیلی روشن و واضح هستند و اندیکاتورها باعث سردرگمی می شوند، این طرز فکر هم صحیح نیست.
اندازه کندل‌ها، نسبت بین اندازه بدنه کندل و شادوی آن، موقعیتی که در آن یک کندل یا شادوی بلند ظاهر می‌شود، نسبت بین کندل‌ها و طرز رشد اندازه کندل، موقعیت های و لوها و نوع روند بخشی از پارامترهایی هستند که مشخص می‌کند پرایس‌اکشن یکی از راهها برای به سود رسیدن تریدرهایی است که فقط می خواهند بر اساس قیمت معامله می کنند. که خود نیاز به تمرین و تسلط بسیار بالایی در درک حرکات قیمت دارد
پرایس‌اکشن خیلی زیاد به شرایط و موقعیت بستگی دارد( اصالت منطقه) از طرف دیگر معامله کردن با اندیکاتورها می‌تواند مرزبندی مشخص‌ و قوانین دقیقی داشته باشد که اگر با پرایس اکشن ترکیب شود منجر به یک سیستم خوب می شود. اما معامله‌گران متعصب این واقعیت را نادیده می‌گیرند، چون به دنبال راه میانبُری هستند که من به شما می گویم اصلا وجود ندارد.

۴) اندیکاتورها نمودار را شلوغ می‌کنند

این طرز فکر نیز درست نیست، اکثر افرادی که اینگونه فکر می کنند می‌خواهند به تریدرها اینطور القاء کنند که اندیکاتورها تمام صفحه را می‌پوشانند و اجازه نمی‌دهند نمودار قیمت را ببینید. و برای اینکه اعتقاد خودرا درست جلوه دهند، معمولا تصاویر اغراق‌آمیزی به شما نشان می‌دهند که در آن نمودار قیمت پُر است از انواع و اقسام اندیکاتورهای رنگارنگ.
اما در نهایت شما بایستی ببینید که خودتان با چه راه و روشی راحت‌تر کار می‌کنید. شاید شما فردی باشید که اگر روی نمودار قیمت یا زیر آن اندیکاتوری نباشد، احساس سردرگمی کنید و یا برعکس. بعضی از معامله‌گران به اطلاعات بیشتری برای تحلیل قیمت نیاز دارند، مثل پیوت پوینت‌ها، مووینگ اورج‌ها، مَکدی یا استوکاستیک، و این اصلا هیچ عیب و ایرادی محسوب نمی‌شود. اما معامله گرانی که بیشترین تمرکز آنها روی اندیکاتور است باید بدانند که تکنیک ها و الگوهای اندیکاتوری باید با موقعیت قیمت در پرایس اکشن متناسب باشد.( بررسی اصالت منطقه پرایس اکشنی در الگوی اندیکاتوری).به عنوان مثال حرکت قیمت بعد ازیک دایورجنس در اندیکاتورممکن است تغییرروند باشد.در جای دیگر ممکن است روند یک اصلاح کند و به مسیر خود ادامه دهد و در برخی مناطق ممکن است قیمت ساید شود.

۵) پرایس‌اکشن یک سیستم معاملاتی است

همانطور که قبلا هم گفتم، قیمت و اندیکاتورها یک چیز را نشان می‌دهند. اندیکاتورها از چند عدد رندوم برای رسم منحنی‌ها و میله‌ها روی نمودار شما استفاده نمی‌کنند. بلکه اندیکاتورها همان اطلاعاتی که شما روی نمودار می‌بینید را دریافت می‌کنند و آن را به شکل و شمایل دیگری به شما نمایش می‌دهند.
در گذشته بعضی از تریدرها بنابر احساس نیاز و طرز فکر خود تصمیم گرفتند برای بعضی از اشکال و الگوهای خاصی که در بازار شکل می‌گیرد، اسامی و عناوین خاصی تعیین کنند، مثل حمایت و مقاومت، پین‌بارها، فیبوناچی، امواج الیوت، الگوهای هارمونیک و بعد از همین موارد استفاده می‌کردند تا بتوانند حرکات آینده قیمت را پیش‌بینی کنند.

نتیجه گیری :

درنهایت یک تریدر موفق از تمام ابزارها برای بهتر معامله کردن می تواند استفاده کند. شما باید به این درک برسید که اندیکاتورها جلوه متفاوتی از نمودار قیمت هستند. اما سیستم معاملاتی، نه پرایس اکشن است و نه اندیکاتور بلکه مجموعه قوانینی است که شما برای ورود به معاملات و خروج از معاملات از آن‌ها استفاده می‌کنید و این سیستم می تواند فقط برپایه پرایس اکشن ویا ترکیبی از پرایس اکشن و اندیکاتورها باشد.

گردآوری و بازنویسی : آکادمی ویو
منبع: academywave/tradeciety

4.7/5 - (116 امتیاز)
نظرات 17
 1. کسی نمی‌داند امینو صد سال دیگه ازش یاد میشه و از نظریه هاش و مقاله هاش استفاده میشه در بهترین بروکر های دنیا.احسنت به ذهن خلاق امینو

 2. سمانه منجزی 2023-07-13 در 00:10 پاسخ

  سلام اما حقیقت اینه با پرایس اکشن میشه به سود مستمر رسید ولی با اندیکاتور خیر اگر غیر از این باشد خودتان حرف هایی رو که قبلا در دوره زدید رو نقض کردید

  • کراس ۱۲ و ۲۶ چی میگه پس؟! کاملاً هم ماشینی و بدون دخالت دست (مغز).
   نتایجشو هم که بچه ها تو دوره گذاشتن.

 3. سلام وخدا قوت خدمت استاد عزیز وهکاران گرامی ایشان.امیدوارم دراین راه خداوند به همه شما عزت روز افزون عطا کند.

 4. سلام استاد مثله همیشه عالی بود این مقاله

 5. علی شعبانی 2023-07-13 در 02:00 پاسخ

  بسیار عالی و دقیق ممنون از استاد آمینو عزیز من به شخصه اندیکاتور زیاد استفاده میکنم و با پرایس اکشن ترکیبش میکنم خیلی خوب جواب میده کسی که بتونه آمینو اف تی درک کنه حتی به خود قیمت هم نیاز نداره من تونستم با آمینو اف تیو رابطهاون با مووینگ اورج ها نقطه تعادل در قیمت رو پیدا کنم و الانم دارم براحتی موج ۳ ها رو تشخیص میدم یه توصیه به دوستان گلم همون طور که استاد آمینو میگه رازی در بازار وجود نداره فقط باید به درک درست از تو در تو بودن بازار برسید

 6. سلام و عرض ادب.
  من با پرایس اکشن(۱۲۳) جناب امینو به همراه مووینگ و مکدی معاملات خودمو انجام میدم.
  من با ترکیب اینا میتونم ترید بزنم و به نقل صحیح استاد شما باید ترکیب و روش معاملتون روطوری بچینید که براتون راحت و سود ده باشه.

 7. Davoudi ۲۳۲۳ 2023-07-13 در 06:15 پاسخ

  عالی بود،به نظر من کندل استیک هم اندیکاتور است و همین طور تایم فریم‌ها چون روی قیمت یک فرمول اعمال می‌کند ولو اینکه این فرمول بسته زمانی باشد ،بنابراین کسی که دارد با چارت خالی ولی بصورت کندل استیک در تایمهای مختلف با روش مقایسه کردن ترید میکند هم دارد از اندیکاتور استفاده می کند .چون بازار منظم است و فرمول اندیکاتور ها در طول مدت محاسبه ثابت است پس اندیکاتور هم منظم هستند میتوان گفت اندیکاتورها جهت متفاوتی از تابش نور به چارت هستند و سایه متفاوتی بوجود میآورند و در چارت با مقایسه کردن این سایه ها و البته خود چارت میتوان نتیجه گرفت،چرا به پرایس باید اهمیت داد چون چارت اصلی را همه استفاده میکنند ولی بخاطر تعدد زیاد اندیکاتورها هر کسی با سلیقه خود یکی از آنها را استفاده میکند پس در تحلیل ما باید حتما پرایس را در نظر بگیریم چون چیزی را که ما می‌بینیم تریدرهای دیگر هم میبینند.(استاپ هانتر ها از این روش همه میبینند استفاده می کنند)
  دانستن همیشه خوب نیست گاهی ندانستن باعث تحرک بیشتر میشود (زیر کلمه گاهی دو تا خط بکشید)اندیکاتور با فرمول خود باعث حذف و ندانستن قسمتی از واقعیت چارت میشود و این به تریدر کمک میکند،ولی عمده کمک اندیکاتور دیدن نظم چارت به شکل دیگه ای است که امکان مقایسه با اصل درست چارت را فراهم می‌کند

 8. مرسی استاد واقعا عالی بود

 9. علی برخورداری 2023-07-13 در 12:54 پاسخ

  درود بر جناب امینو عزیز و دوست داشتنی.مثل همیشه مقاله هاتون عالی و کاربردی بود.
  ولی من هنوز نتونسم به یه استراتژی خوب دست پیدا کنم.آموزشهاتونو دنبال میکنم و هرروز تمرین میکنم.ولی همش به در بسته میخورم ،ولی دوباره شروع میکنم.

 10. عالی بود استاد ممنون بابت این مقاله بسیار مفیدتون.

 11. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 12. پیمان مداحی 2023-07-14 در 10:44 پاسخ

  مثل همیشه عالی و مفید استاد بزرگ جناب آمینو عزیز

 13. سلام
  من پرایس اکشن و فراکتالی امینو رو نگاه کردم
  اوایل چون توان مالی ثبت نام در دوره ها رو نداشتم به توصیه یکی از دوستان که ایشون فرموده اند که استفاده از فایل ها مشکلی ندارد فقط از راهنمایی بنده بی بهره اند بدون ثبت نام در دوره ها آموزش های ایشون رو دنبال کردم و تفکر بسیار روی آموزش ها و بررسی و معامله دمو روی مطالب آموزشی دو هفته پیش ۳۰۰ دلار وارد بازار کردم و در دو هفته ۱۰ روز کاری معامله با درصد تعیین شده روزانه و استراتژی امینو اف تی الان به حدود ۱۳۰۰ دلار رسیدم حدود چهارصد تا برداشت داشتم و با بالانس ۹۰۷ دلاری هفته یوم رو فردا شروع میکنم.
  به امید خدا بزودی در دوره ها ثبت نام میکنم تا بتونم مستقیما از راهنمایی های استاد عزیز استفاده کنم و تشکر کنم و میکنم از محبت و زحمات استاد گرانقدر

 14. ممنونم بابت انتشار این مقاله.

 15. الهام شریفی 2023-07-19 در 20:07 پاسخ

  استاد همه چی تموم ما.
  شما بی نظیرید

 16. پرایس‌اکشن خیلی زیاد به شرایط و موقعیت بستگی دارد( اصالت منطقه) از طرف دیگر معامله کردن با اندیکاتورها می‌تواند مرزبندی مشخص‌ و قوانین دقیقی داشته باشد که اگر با پرایس اکشن ترکیب شود منجر به یک سیستم خوب می شود. اما معامله‌گران متعصب این واقعیت را نادیده می‌گیرند، چون به دنبال راه میانبُری هستند که من به شما می گویم اصلا وجود ندارد.

  درنهایت یک تریدر موفق از تمام ابزارها برای بهتر معامله کردن می تواند استفاده کند. شما باید به این درک برسید که اندیکاتورها جلوه متفاوتی از نمودار قیمت هستند. اما سیستم معاملاتی، نه پرایس اکشن است و نه اندیکاتور بلکه مجموعه قوانینی است که شما برای ورود به معاملات و خروج از معاملات از آن‌ها استفاده می‌کنید و این سیستم می تواند فقط برپایه پرایس اکشن ویا ترکیبی از پرایس اکشن و اندیکاتورها باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید