حالت شب
حالت شب

با چه زومی (zoom) نمودارها را ببینم؟

توسط مقالات تکنیکال, مقالات عمومی بورس که در 2023-01-15
حالت شب

با چه زومی (zoom) نمودارها  را نگاه کنیم؟

مقدمه:


یکی از تکنیک های بررسی چارتهای قیمتی در آموزش فارکس استفاه از زوم های مختلف است.آیا هر بار که نمودارهای قیمت را باز می‌کنید، از خودتان می‌پرسید که نمودار را با چه زومی (zoom) ببینم؟

امروز در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم و همچنین در مورد معایب و مزایای استفاده از زوم‌های مختلف هم توضیح می‌دهیم.

زوم نمودار چه تأثیری دارد؟

اینکه معامله‌گران چگونه نمودارهای فارکس و بازارهای مالی را مشاهده می‌کنند، تا حد زیادی به زوم نمودارهای آن‌ها بستگی دارد. لطفاً توجه داشته باشید که پرایس اکشن به هیچ وجه تغییری نمی‌کند، بلکه با تغییر زوم نمودارها، تنها دید ما نسبت به قیمت تغییر می‌کند.

به بیانی ساده، تغییر زوم باعث تغییر برداشت معامله‌گر از حرکات قیمت می‌شود، اما خود قیمت هیچ تغییری نمی‌کند. برای مثال، معامله‌گری که حداکثر زوم مثبت را روی نمودار اعمال می‌کند، کمترین محدوده پرایس اکشنی در آن تایم‌فریم را مشاهده می‌کند.

وقتی یک معامله‌گر نمودار را با زوم مثبت زیادی مشاهده می‌کند، در واقع تاریخچه کمتری از قیمت را می‌تواند مشاهده کند. به عبارتی دیگر، قسمت سمت چپ نمودار، داده‌های کمتری از گذشته قیمت را نشان می‌دهد. برای مثال تصاویر زیر را ملاحظه کنید:

حالا برعکس، اگر زوم منفی روی نمودارها اعمال کنیم، گذشته بیشتری از قیمت را می‌توانیم مشاهده کنیم. تصویر بالا و تصویر پایین هر دو متعلق به یک جفت‌ارز و یک تایم‌فریم هستند، اما اندازه زوم نمودار تفاوت بزرگی در ظاهر آن‌ها ایجاد می‌کند.

در حالتی که زوم منفی زیادی استفاده شود، کندل‌ها فاصله کمی دارند و نمودار فشرده به نظر می‌رسد. در این صورت سمت چپ نمودار مدت‌زمان بیشتری از گذشته قیمت را پوشش می‌دهد و تاریخچه بیشتری از قیمت را نمایش می‌دهد و این امر حتی می‌تواند روی محور قیمت نمودار هم اثرگذار باشد (اگر قیمت بطور خودکار بین بالاترین سقف و پایین‌ترین کف کندل‌های قابل رؤیت تنظیم شود). تصویر زیر را به عنوان مثالی دیگر مشاهده کنید:

معایب و مزایای زوم مثبت و منفی

زوم‌های مثبت و منفی، معایب و مزایای مختص به خود را دارند.

بیایید اول با زوم منفی شروع کنیم:

۱- مزیت زوم منفی این است که معامله‌گران می‌توانند تاریخچه بیشتری از قیمت را مشاهده کنند. به این معنی که اطلاعات بیشتری از بازار مانند سطوح حمایتی و مقاومتی در دسترس خواهد بود.

۲- یکی دیگر از مزایای این نوع زوم این است که دید معامله‌گر را نسبت به حرکات قیمت، روندها، الگوها و سطوح تکنیکال بهبود می‌بخشد.

۳- عیب زوم منفی می‌تواند این باشد که اطلاعات زیادی مقابل معامله‌گر قرار بگیرد و به همین خاطر تحلیل و بررسی آن مشکل شود.

معایب و مزایای زوم مثبت:

۱- مزیت زوم مثبت این است که معامله‌گران می‌توانند پرایس اکشن جاری و اخیر بازار را با وضوح کامل مشاهده کنند.

۲- عیب زوم مثبت هم این است که اطلاعات کمی در خصوص روند حرکت قیمت و سطوح حمایتی و مقاومتی در مقابل معامله‌گر قرار می‌گیرد.

حافظه بازار

اصطلاحی وجود دارد تحت عنوان «حافظه بازار» که می‌توان آن را به عنوان بهترین راه مشاهده نمودارها در نظر گرفت.

حافظه بازار یعنی اینکه ۲۰۰-۱۰۰ کندل در نمودار قابل مشاهده باشند. یا به عبارتی دیگر، یک نمودار باید بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ واحد زمانی از تایم‌فریم انتخابی را نشان دهد.

برای مثال، نمودار تایم‌فریم روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کندل روزانه و نمودار تایم‌فریم یک ساعته بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کندل یک ساعته را نمایش دهد. در نمودار تصویر زیر، ۱۸۵ کندل روزانه نشان داده می‌شود.

چرا به آن حافظه بازار می گوییم؟

به این دلیل گفته می‌شود «حافظه بازار» که:

۱- در این زوم هر آنچه در نمودار قابل مشاهده باشد، اهمیت بیشتری دارد و با تصمیمات معاملاتی جاری ارتباط بیشتری دارد.

۲- هر چیزی که در این زوم از نمودار قابل مشاهده نباشد، اهمیت کمتری دارد.

من به مرور زمان یاد گرفته‌ام که برای تایم‌فریم‌های متفاوت از زوم‌های مختلف استفاده کنم.

در تایم‌فریم‌های بالاتر معمولا از زوم‌های بیشتر (مثبت) استفاده می‌کنم. برای تایم‌فریم روزانه مشکلی ندارم که اطلاعات قیمت برای کل سال گذشته را داشته باشم و در تایم‌فریم روزانه هم معمولا تا کندل‌های ۵ سال قبل را می‌بینم. در این تایم‌فریم‌ها بین ۲۶۰ تا ۳۷۰ کندل را می‌بینم، که به اندازه مانیتور مورد استفاده هم بستگی دارد.

در تایم‌فریم‌های پایین‌تر از روزانه مانند ۵ دقیقه، ۱۵ دقیقه، یک ساعته و ۴ ساعته معمولا از قانون حافظه بازار پیروی می‌کنم و بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ کندل را می‌بینم (مجددا به اندازه مانیتور بستگی دارد).

اما در آخر  می گوییم که بهترین زوم برای هر معامله گر با معامله دیگر متفاوت است و زوم مورد استفاده برای هر معامله گر مانند اثر انگشت می تواند منحصر بفرد باشد و به خود معامله گر بستگی دارد که ببیند با کدام سبک و چقدر زوم راحت‌تر است.

دید فراکتالی و برطرف شدن معایب زوم های مختلف

در مطالب بالا با مزایا و معایب زوم های مختلف آشنا شدید.من(امین-دهقان)در دوره پرایس اکشن فراکتالی با اعمال دید فراکتالی برروی نمودارهای قیمتی. تمام معایب زوم های مثبت و منفی رابرطرف کرده ام و معامله گر با این اصل می تواند از زوم هماهنگ با شخصیت خود برای بهترین تحلیل در تایم فریم های مختلف استفاده کند به این شکل که می تواند در تایم فریم های بالا با بررسی تاریخچه نزدیک به لایو مارکت که مورد علاقه اکثر معامله گران است براحتی موقعیتی برای ورود پیدا کند و با رفتن به فراکتال پایین تر همان موقعیت را با جزئیات و تاریخچه کامل مارکت برای پیدا کردن بهترین منطقه ورود بدست آورد.برای آشنایی با مزایای این سبک توصیه می کنیم “پرایس اکشن فراکتالی امینو” را مطالعه کرده و فایل های ویدیویی در آنرا با دقت مشاهده کنید.

 

گردآوری و بازنویسی: آکادمی ویو/امینو

منبع: admiralmarkets/academywave

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

4.7/5 - (381 امتیاز)
نظرات 77
 1. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده
  سایت آکادمی تبدیل به شبکه مجازی برای من شده و ناخودآگاه به طور مرتب مطالب جدید را مطالعه میکنم و به همه دوستان پیشنهاد میکنم که حتما از انجمن هم نهایت استفاده را ببرند.

 2. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 3. سلام استاد عزیز،بسیار مطالب اموزنده هستند و با تشکر از شما استاد بزرگوار.
  فقط یک مطلب هم میشه درباره انواع پلتفرم های معاملاتی و اینکه بهتره از کدام برای معاملات و تحلیل های خود استفاده کنیم،ارائه بدهید؟

  • سلام بله حتما

  • محمد حقیقتیان 2023-01-17 در 17:42 پاسخ

   درود بر استاد بزرگ و دوست داشتنی
   سپاسگزارم از زحمات شما و تیم آکادمی
   استاد معایب و مزایای تمرین با اکانت ریل کوچک مثلا ۲۰ دلاری را برای ما عنوان میکنید. من مدتی هست که با این مبلغ تمرین میکنم (بنا به توصیه شما که مبلغ تاثیر روی روان و زندگی نگذارد)
   با این که با کمترین حجم ممکن کار میکنم اوایل درصد های بالایی میگیرم و در ادامه سطح توقع و همچنین حد ضرر ها به هم می‌ریزد. ممنون

 4. سلام.عالی.مقاله ای در مورد اصالت منطقه تهیه فرمایید.تشکر

 5. سلام. عالی .پیشنهاد بنده برای تهیه مقاله بعدی اصالت منطقه.ممنون

 6. سلام خدمت استاد بزرگوار و همه دوستان عزیز مقاله بسیار عالی بود
  بنظر بنده هم مقاله ای در مورد اصالت منطقه خیلی کاربردیه و قطعا خالی از لطف نیست

 7. سلام استاد ممنون از زحمات بی دریغ شما.استاد در مورد تریدینگ پلن تریدر یه مقاله قرار بدین.البته اگه زحمتی نیست و امکانش وجود داره.سپاس

 8. من هم با نظر بابک موافق هستم نحوه بررسی اصالت مارکت و تشخیص تا ۸۰ درصد اینکه قیمت بر اساس راوانشناسی و سایر موارد به کدام سمت می خواهد حرکت کند

  • با سلام تشکر از این همه محبت و زحمات شما لطفا در مورد لول های قیمتی یعنی سطوحی که قیمت حتما به اون ها میرسه مقاله قرار بدید چون هر موج به نوعی معلول گذشته خودش هست اما قیمت بعضی سطوح رو مهم تر تشخیص میده و هر طوری هست خودش رو به اونها می‌رسونه .تشکر

 9. با سلام خدمت استاد گرامی ممنون از مقالات آموزنده ای که در اختیار ما قرار میدید

 10. سپاس بیکران بابت این همه زحمت.
  دانشجو ها باید فکرشون این باشه که چطور قدر شما و این مطالب رو بدونن.

 11. علی توسلی 2021-09-28 در 23:28 پاسخ

  بسیار عالی بود
  سپاس از بهترین استاد جهان

 12. سلام و عرض ادب
  مقاله ی عالی بود. ممنون از استاد بزرگوار و تیم آکادمی ویو
  منم با نظر دوستان موافقم در رابطه با اصالت منطقه و اینکه چجوری باید پیداش کنیم و شامل چه چیز هایی میشه

 13. علی توسلی 2021-09-28 در 23:45 پاسخ

  من معمولا در هر تایم فریمی از قانون حافظه بازار پیروی میکنم
  برای مثال در تایم فریم ۱ ساعت روند کلی و خطوط حمایت و مقاومت رو مشخص میکنم
  بعد که متوجه شدم در چه منطقه ای قرار گرفتم زوم رو معمولا ۲ برابر میکنم و منطقه مورد نظر رو دقیق تر بررسی میکنم.
  از نظر روانی نمیتونم روی زوم منفی یک منطقه خاص رو بررسی کنم و باید حتما برای مثال روی پترن ساید که موج اصلاحی اول هست زوم کنم تا بتونم روی اون منطقه مسلط بشم.

 14. مجید علیایی 2021-09-29 در 00:01 پاسخ

  درود برشما و همه دوستان
  ممنون از جناب امینو و مقالات ارزشمندی که برای دانشجویان تهیه میکنید سپاس

 15. درود برشما ودوستان
  ممنون از جناب امینو برای تهیه مقالات برای دانشجویان سپاس

 16. بسیار فوق العاده بود☯️
  اگر ممکن هست مقاله ای درمورد نحوه قبول یا پذیرش ریسک و کنترل خود پس از یک معامله که با ضرر بسته شده است ارائه بدید عالی میشه.

 17. بسیار فوق العاده بود

  • جای سوالی نیست و فرصت پرسش هم نیز نیست, فقط تمرین و تمرین با آموزش های استاد بزرگ.بسیار ممنون

 18. عالی بود خسته نباشی استاد مهربان و دلسوزلطفا در مورد قدرت ارزها وتاثیرآن بر معامله اطلاعاتی بفرمایید با تشکر

 19. سلام استاد، لطفا در صورت امكان يك مقاله در مورد اصالت منطقه همراه با مثالهاي كافي قرار دهيد.ممنون

 20. سلام وقت بخیر استاد لطفا مقاله یا اموزشی برای حساب ریل بدهید.من در حساب دمو با دراو دان صفر میتونم حساب خیلی رشد بدم و سودهای خوبی بگیرم ولی در حساب ریل چون حجم کم وارد میشم و از لحاظ مالی در حدی که میخوام نیست بیشتر ترید میزنم و نتیجه خیلی خوب نمیگیرم و سود های کمی میگیرم شما موافق هستید که با حساب کس دیگه که منو میشناسه و حساب خوبی داره کار کنم یا نه.و لطفا در مورد حساب ریل بیشتر توضیح بدید ممنون از همه مقالات خوب و عالیتون.

 21. با سلام خدمت استاد بزرگ خسته نباشید.
  ممنون میشم در مورد چارت های رنکو که در اون ها مقوله زمان حذف شده و فقط بر اساس قیمت حرکت میکنند هم مطلبی بنویسید. تنوع کندل ها خیلی زیاد شده و هر کدوم کاربردی دارند. کندل های کاگی، رنکو، رنج و … که تو تردینگ ویو اکثرشون هست.

 22. خیلی عالی و آموزنده

 23. تشکر بابت تهیه مقالات بسیار مفید ، به نظر من هر تریدری بعد از مدتی که داره با چارت کار میکنه به صورت اکتسابی به زوم مناسب با شخصیتش میرسه ، خودِ سیستم ناخودآگاه بعد از دیدن حالت های مختلف این کار رو انجام میده، بعد از مدتی میبینید که زوم شخصی خودتونو پیدا کردید.

 24. بسیار عالی بود ممنونم از لطفتون
  تسلط وقتی میرسی که بتونی از همه زومها به خوبی استفاده کنی.
  در رابطه با مطالب مرتبط با روانشناسی قیمت بازار هم لطفا مطلب بزارید و صحبت کنید.

 25. سلام استاد بسیار عالی
  سپاس فراوان

 26. یکی از اساسی ترین مشکلاتم زوم معاملاتیه که تا حدودی با خوندن این مقاله مرتفع شد اما تا زمانی با چارت زیر یک سقف نباشم اوکی نمیشه

 27. درود و عرض ادب خدمت استاد عزیز و بزرگوار
  ممنون از شما بابت تمام زحماتی که متحمل می شید منم با نظر دوستان موافقم در خصوص اصالت منطقه هم مقاله ای ارائه بفرمایید
  با تشکر از شما

 28. بسیار عالی.دقیقا هر بار موضوعی ذهن من رو درگیر میکنه،مقاله های شما به موقع میاد و مشکل حل میشه 🙂
  من هم نظرم مقاله ای برای اصالت روند هست.و موضوع دیگه اینکه ما همه جا از موفقیت اشخاص صحبت میکنیم و این تصور در من ایجاد شده که این افراد هیچ شکستی تاحالا نداشتن(شکست از دید من انجام ندادن برنامه هاشون و یا عقب افتادن از برنامه روزانه هست)یا اینکه فکر میکنم اونا همیشه سرحالن و هیچوقت بی حوصله یا خسته نمیشن.ممنون میشم یه مقاله روانشناسی در این رابطه بذارید

 29. امیرحسین 2021-10-03 در 00:46 پاسخ

  خسته نباشید میگم ب استاد خوبم . این مقاله ها حکم کتاب داره ادم میخونه باز تازه است. یه مقاله راجب تیپ های شخیصتی ک تریدر ها موفق میشن اغلب چ تیپ شخصیتی هستند. ارام و صبورند یا پرجنب و جوش و هیجانی.بنظرم جالب باشه

 30. با سلام خدمت شما و عرضخسته نباشید .
  با توجه به ویس شما که فرمودید در مورد موضوع خاصی اگر درخواستی دارید عنوان کنید .
  خواستم بگم اگه امکان داره در مورد اعتبار زمانی یک خط مقاومت یا حمایت که چند بار قیمت تاج کرده رو هم که شاید سوال خیلی از دوستان باشه اگر مقاله ایی دارید و مطرح کنید خیلی ممنون میشم .
  در کل مطالبتون خوب و آموزندهاست و از شما کمال تشکر رادارم و دست مریزاد میگم .

 31. سلام وقت بخیر
  در مقاله فرمودید : در تایم‌فریم‌های بالاتر معمولا از زوم‌های بیشتر (مثبت) استفاده می‌کنم. برای تایم‌فریم روزانه مشکلی ندارم که اطلاعات قیمت برای کل سال گذشته را داشته باشم و در تایم‌فریم روزانه هم معمولا تا کندل‌های ۵ سال قبل را می‌بینم. در این تایم‌فریم‌ها بین ۲۶۰ تا ۳۷۰ کندل را می‌بینم، که به اندازه مانیتور مورد استفاده هم بستگی دارد.

  ایا منظور در زوم های کمتر (منفی )است یا بنده اشتباه برداشت کردم؟

  • حسین بهزادی 2022-05-19 در 16:24 پاسخ

   سلام وقت به خیر برای بنده هم این سوال پیش اومد و این قسمت مقاله یکم مبهم و متناقض شد ممنون می شم بررسی کنید

 32. سللام
  خسته نباشید میگم ب استاد عزیزم
  بابت مقاله‌ها ک زحمت میکشید در اختیار ما قرار میدهید برای اینکه در مسیر صحیح ب اهدافمون برسیم بسیار ممنون و سپاسگزارم
  امیدوارم بتونیم نتیجه زحمات شمارو جبران کنیم🙏

 33. MOHAMMADGHEISARI 2021-10-08 در 23:15 پاسخ

  بسیار عالی

 34. ممنون استاد
  عالی مثل همیشه

 35. ممنون بابت زحماتتون استاد
  اگه امکانش هست در مورد ژورنال معاملاتی و نحوه نوشتن اون مقاله ای رو لطف کنید
  تشکر

 36. متشکرم از استاد دهقان عزیز که وقت گذاشتن و این مقالات ارزشمند تهیه کردن و در اختیار قرار ما دادن…امیدوارم همیشه موفق و شاد باشید

 37. مقاله فوق العاده ای بود حافظه بازار نکته بسیار مفیدی هست که با دید فراکتالی یک دید کامل را از بازار به ما میدهد

 38. سلام ایکاش میشد در مورد پوند قبل و بعد برگزیت مقاله داشته باشیم .تشکر

 39. مقاله فوق العاده ای بود
  میشه یک مقاله هم درباره متاورس مطرح کنین

 40. عالی بود خداقوت و خسته نباشید
  اگر امکانش هست یه مقاله درباره تازه کارها تهیه کنید سختی های اول راه نا امید نشدن و…..

 41. سلام استاد گرامی ممنونم از شما

 42. عالی . تشکر از شما

 43. درود فراوان،
  بسیار عالی و آموزنده بود.
  سپاس گذارم.

 44. واقعا مقاله ی عالی بود خیلی وقت بود من این مشکل رو داشتم و نمیدونستم چکار کنم ممنون از آکادمی ویو برای این مقاله ی ارزشمند

 45. با عرض سلام و احترام خدمت استاد گرامی
  بسیار بسیار ممنونم از شما بابت مقاله ی فوق العاده ارزشمندتون که دید بسیار مناسبی برای ترید به ما می دهد .
  ۱ – سوال : برای مانیتور های کرو با توجه به قانون حافطه ی بازار چه مقدار کندل مناسب تحلیل است ؟ ( تایم فریم های ۵ دقیقه تا ۴ ساعته )

  پیروز و موفق باشید

 46. خیلی خیلی ممنونم؛
  بسیار عالی و مفید بود.
  سپاسگزارم

 47. مقاله عالی بود. ممنون بابت زحماتتون استاد. فقط اگه میشه یه مقاله در مورد حرکات شارپ انتهای روند بزارید که از چه چیزایی متوجه بشیم که الان به احتمال زیاد یه حرکت شارپ رو داریم. با تشکر

 48. مرتضی رضایی 2023-01-15 در 22:05 پاسخ

  سلام وقت بخیر ،ممنونم از مقاله خوب و آموزندتون میخواستم اگه امکانش باشه ی مقاله درخصوص سشن‌های معاملاتی و تفاوت زمان بین بروکر و ساعت محلی‌ای ک ما استفاده میکنیم و GMT قرار بدین خیلی
  ممنون میشم🌹

 49. محمد نصیرپور 2023-01-15 در 22:44 پاسخ

  با سپاس از استاد امینوی عزیز
  اگر امکانش هست در مورد اوردر بلاکها هم مطالبی ارائه بفرمایید.
  با تشکر

 50. استاد فقط امین دهقان /عشقمی استاد

 51. استاد خیلی مقاله ی خوبی بود.
  با توجه به جملات آخر شما در این صدا، میتونم یک درخواست داشته باشم.
  خیلی از ما ها، مسلمان زاده ای هستیم که وقتی بزرگتر می‌شیم، دین خودمون رو انتخاب می‌کنیم و خب وقتی انتخاب کردیم، باید بهش پایبند باشیم. فقط خواستم ببینم امکانش هست در مورد شرعیت معامله در بازار فارکس (خرید و فروش نسبت جفت ارزها) مقاله ای تهیه بشه؟ البته میدونم ملاحظاتی در این مورد هست که باید رعایت بشه اما با خود شخص شما در این مورد خواستم مشورت کنم. اینم بگم که بعد از دعوت به تمرین ذن، این سوال برام مهم شد. ممنون🙏

 52. مرتضی رضایی 2023-01-16 در 08:20 پاسخ

  سلام وقت بخیر ،ممنون از مقاله خوب و آموزندتون
  اگه امکانش هست ی مقاله درخصوص سشن‌های معاملاتی و تفاوت میان زمان بروکر‌ها با زمان محلی خودمون و GMT قرار بدین
  ممنون میشم🌹🌹

 53. ممنون بابت این مقاله ی خوب ؛ ممنون میشم درمورد مفهوم تناسب ، شروع و انتهاش و همینطور کمی درمورد تعیینش صحبت کنین
  و همینطور درمورد محور ها درچارت که چی هستن و چه کاربردی دارن

 54. سلام متشکرم از شما استاد عزیز !ممنون میشم مقاله ای تهیه فرمایید در مورد خودشناسی چون چندین مرتبه از بهترین تریدرها وخود شما شنیدم که اگه بتونیم به درجه از خودشناسی برسیم (گر به خود ایی به خدا میرسی) سریع تر متونیم به موفقیت و جایگاه اصلیمون برسیم .با سپاس

 55. حسین روحی 2023-01-17 در 00:12 پاسخ

  درود بر شما و آرزوی فهمیدن نکاتی ک گفته اید

 56. خیلی مفید و کاربردی بود
  ممنون از زحمات شما استاد دهقان عزیز

 57. سلام
  بسیار عالی و مفید

 58. درود بر شما
  وقت شما به خیر
  من به تازگی دوره های شما را خریداری کرده ام و در حال آموزش دیدن هستم
  با این حال در مسائل بسیار اولیه مانده ام . به خاطر همین سردرگم شدم.
  مثلا اینکه بهترین نرم افزار برای ترید کدام است؟ از کجا شروع کنم اصلا وارد چه سایتی بشم؟ حتی زوم کردن در نرم افزار چطور انچام بدم؟
  فکر می کنید امکانش هست این مسائل ابتدایی رو هم به گونه ای آموزش بدید؟ حالا با عکس یا فیلم یا هرچی
  اگر امکانش بود ممنون میشم
  سپاس

  • شما اولین کار بعد از اتمام آموزشهای دوره باید آماده برای شروع معامله گری بشید . اینکه کدام کارگزاری رو برای تریدینگ شروع کنید به خودتون و بخت و شانس و امکان آشنایی بعدی بستگی داره . اهمیت اصلی فهم خوب و کامل مطالب فاندامنتال و پایه ای و اصول دوره هست . بعدی یادگیری اصول پلتفرم بروکر و ترید روی حساب دمو و بعد هم حساب واقعی . همین . وقتتون رو زیاد روی مطالب دیگر تلف نکنید . موید باشید

 59. سلام استاد عزیز بسیار عالی بود. اگر امکان دارد در مورد حرکت سشنها نیز مقاله ای بنویسید تا از دیدگاه ونظر شما اگاه شویم

 60. سلام خیلی مچکرم
  این مقاله فوق العاده بود بخصوص در بخش ویس استاد که خیلی مختصر و مفید راجب اصالت هم توضیحاتی دادن تشکر میکنم

 61. یعقوب علی نیا 2023-02-12 در 14:24 پاسخ

  استاد عزیز چطور میشه این همه اطلاعات گهر بار و ببینیم وناسپاس باشیم پروردگارمهربان ممنونیم که استادمهربان رو بهمون هدیه دادی

 62. ممنون از استاد عزیزممم بابت مقاله و راهنمایی هایشان

 63. سلام.ممنون از استاد عزیزممم بخاطر مقاله مهم و کاربردی

 64. باسلام خیلی ممنون ازاستادعزیزم.

  اگرامکانش هست یه مقاله درخصوص تناسبات پرایس اکشنی ارائه بدین

 65. پیمان و پدرام 2023-03-30 در 02:27 پاسخ

  سلام به همه دانشجویان عزیز – گفته های استاد را باید با طلا نوشت و همه چیز در دوره عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 66. بعد از یک سال و نیم، دوباره این مقاله رو خوندم. جالب بود.

 67. سلام خیلی ممنونم بابت مقاله خیلی خوبتون من یک پیشنهادی دارم که وویس هایی که استاد میزارن رو یه امکاناتی قرار بدین که بتونیم سرعت وویس را زیاد و کم کنیم.

 68. بسیار عالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید