حالت شب
حالت شب

چگونه می‌توان نمودارهای قیمت را درک نمود

توسط مقالات تکنیکال که در 2023-02-21
حالت شب

چگونه می‌توان نمودارها و چارت های قیمت را درک نمود

مقدمه:


برای درک و تسلط بر هر موضوع و مسئله پیچیده‌ای، بایستی آن را تا حد امکان به بخش‌ها و اجزای کوچکتر تقسیم نمود.این یکی از اصول موفقیت در آموزش فارکس نیز هست.

اخیراً با استیوِن که سرمربی یکی از تیم‌های بسکتبال امریکا است گفتگویی داشتم. او هم می‌گفت بازیکنانی مانند استِفِن کِری روزانه ساعت‌ها روی ابتدایی‌ترین مهارت‌ها مانند دریبل زدن و پرتاب توپ تمرین می‌کنند. این بازیکن یکی از بهترین پرتاب کننده های NBA است، اما با اینحال پس از هر جلسه، در سالن می‌ماند و ساعت‌ها روی پرتاب توپ تمرین می‌کند.

وقتی بیوگرافی ورزشکارانی مانند مایکل جوردن، آندره آغاسی و آرنولد شوارتزنگر را مطالعه می‌کنید (که حتما توصیه می‌کنم این کار را انجام دهید) مجدداً همین الگوی رفتاری را مشاهده می‌کنید. یعنی بهترین‌های دنیا بیشتر از هر فرد دیگری، روی مهارت‌های پایه‌ای خود کار می‌کنند. آن‌ها خود را درگیر دریبل‌های عجیب و غریب یا حواشی نمی‌کنند، بلکه همیشه روی اصول حرفه خود تمرکز می‌کنند.

چنین رویکردی در حرفه معامله‌گری هم می‌تواند سودمند باشد. هر فردی ممکن است به راحتی در دنیایی از اندیکاتورهای رنگارنگ گم شود، یا مدام به دنبال استراتژی‌های رمزآلود باشد و ساعت‌ها زمان خود را در بهبود تک‌تک پارامترهای یک استراتژی تلف کند و همیشه درباره جزئی‌ترین مسائل نگران و آشفته باشد. اما تمام این کارها نمی‌تواند تغییری در عملکرد کلی شما ایجاد کنند. معامله‌گران اگر روی اصول اولیه کار کنند و واقعا نحوه خواندن و تحلیل نمودارها را فرابگیرند، معاملات خود را در یک ژورنال ثبت کنند، روی روانشناسی خود کار کنند، ریسک معاملات خود را مدیریت کنند و ذهنیت قماربازی را از خود دور کنند، قطعا نتایج خیلی بهتری خواهند گرفت.

اگر معامله‌گران با خودشان صادق باشند، می‌دانند که قطعا کار و تمرین روی مواردی که اشاره کردم تاثیر بسیار بزرگتری روی عملکرد آن‌ها خواهد گذاشت تا اینکه مدام به دنبال راز و رمز و ماجراجویی باشند.

«هر احمقی می‌تواند چیزها را بزرگتر، پیچیده‌تر و خشن‌تر کند. برای حرکت در جهت عکس، به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرأت و جسارت نیاز است»

انیشتین

در دوره پرایس اکشن فراکتالی امینو، معامله‌گران می‌آموزند که از زاویه جدیدی به نمودارها نگاه کنند. بایستی طرز فکر مبتنی بر تمپلیت را کنار بگذارید و برای درک عمیق آنچه بازار به شما نشان می‌دهد، باید فراتر از چند الگوی نموداری معمولی را ببینید.

وقتی الگوهای پیچیده را به اجزاء آن تجزیه می‌کنیم، دیگر می‌توانیم هر موقعیت از بازار را کاملاً درک کنیم.

هر الگوی نموداری را می‌توان به روندهای مجزایی تجزیه نمود و مورد تحلیل قرار داد. از طرفی هر روندی هم از چند موج تشکیل می‌شود. موج‌ها را می‌توان به کندل‌استیک‌ها تجزیه نمود و هر کندل‌استیک نیز اطلاعات و جزئیات زیادی در خود دارد.

برای مثال، در تصویر زیر می‌توانیم ببینیم که یک الگوی پوششی (Engulfing) در نمودار تایم‌فریم روزانه (نمودار سمت چپ) تشکیل شده است. نمودار تایم‌فریم ۴ ساعته (نمودار وسطی) همان قسمت را با کمی جزئیات بیشتر نشان می‌دهد. و نمودار تایم‌فریم یک ساعته (نمودار سمت راست) نشان می‌دهد که الگوی پوششی نمودار تایم‌فریم روزانه در واقع همان الگوی سر و شانه در تایم‌فریم یک ساعته است.

به عنوان یک مثال دیگر می‌توان به تحلیل روند براساس سقف و کف‌های قیمت اشاره نمود. بعضی افراد ممکن است فکر کنند این روش تحلیل خیلی ساده‌انگارانه است، اما معامله‌گری که درک کرده است که سقف و کف‌های قیمت در واقع رد پای شرکت‌کنندگان بازار در این جنگ هر روزه بین خریداران و فروشندگان است، این طریقه تحلیل را به خوبی متوجه می‌شود.

در طول یک روند صعودی، معمولا قیمت سقف‌های بالاتر و کف‌های بالاتر ایجاد می‌کند. در واقع قیمت تنها به این صورت می‌تواند افزایش یابد. به محض اینکه این رفتار قیمت تغییر کند و خریداران دیگر قادر نباشند قیمت را بالاتر ببرند، معامله‌گران تکنیکال بایستی حواس خود را جمع کنند. در این هنگام، قیمت بقدری بالا رفته که خریداران دیگر حاضر نیستند آن دارایی مورد معامله را در آن قیمت خریداری کنند (شاید حتی سود خود را بگیرند و وارد معامله فروش شوند) و از طرفی قیمت بقدری بالا رفته که فروشندگان برای ورود به بازار راغب می‌شوند. زمانی که بازار شروع می‌کند کف و سقف‌های پایین‌تر ایجاد کند، می‌توان گفت روند قیمت به سمت نزول تغییر کرده است.

البته می‌توانیم این تحلیل را بهتر هم انجام دهیم. یعنی علاوه بر اینکه سقف و کف‌ها را تشخیص می‌دهیم، ببینیم این سقف و کف‌ها چگونه تشکیل شده‌اند. لزومی ندارد کار خودمان را خیلی پیچیده کنیم، اما با مشاهده نمودار زیر، می‌توانید ببینید که:

 • روند صعودی خیلی با قدرت شروع شده است، زیرا خطوط روند اولیه شیب زیادی داشته است.
 • در ادامه قدرت و مومنتوم روند کاهش یافته، چرا که شیب روند صعودی کمتر شده است.
 • در عین حال، قیمت به سختی می‌تواند سقف بالاتری ایجاد کند و بالاخره به جایی می‌رسد که دیگر سقف جدیدی تشکیل نمی‌دهد.
 • همچنین هرچه روند صعودی بیشتر پیش می‌رود، امواج نزولی قیمت بزرگتر می‌شوند. این نشان می‌دهد که فروشندگان بیشتری در حال ورود به بازار هستند و خریداران دیگر قادر نیستند این جمعیت از فروشندگان را به راحتی جذب کنند.
 • در نهایت روند بازار به سمت نزول تغییر می‌کند که تمام نشانه‌های بالا از پیش خبر از این تغییر می‌دادند.

همانطور که می‌بینید، وقتی بازار را به این روش یعنی از دیدگاه خریداران و فروشندگان بررسی می‌کنید،  باعث می‌شود تحلیل قیمت نسبتاً ساده و قابل درک شود.

زیبایی این روش در این است که دیگر زمان خیلی زیادی طول نمی‌کشد تا وضعیت حال حاضر بازار را درک کنید. در کتاب‌ها و وبسایت‌های مختلف، انواع الگوهای نموداری شامل سر و شانه، گوه‌ها، مثلث‌ها، فنجان و دسته و … توضیح داده شده‌اند. هر یک از این الگوهای نموداری را می‌توان به اجزاء آن تجزیه نمود و در این صورت خواهید دید که دیگر تحلیل نمودار واقعا قابل درک و فهم می‌شود. بعلاوه با داشتن این دیدگاه، معامله‌گر می‌تواند با الگوهای نموداری، حتی اگر شباهتی به تصاویر موجود در کتاب‌ها نداشته باشند هم معامله‌ کند، چرا که حالا دیگر می‌داند چگونه پرایس اکشن و رفتار قیمت بازار را بسیار فراتر از آنچه در کتب و منابع مختلف آموزش داده شده، بخواند و تحلیل کند.

 

برای مثال بیایید یک الگوی سر و شانه را بررسی کنیم و ببینیم واقعا چه چیزی به ما می‌گوید: قیمت یک روند نزولی را شروع کرده و در طول این روند، کف‌های پایین‌تر (Lower Lows) و سقف‌های پایین‌تر (Lower Highs) تشکیل داده است. اما می‌بینید که موج قیمت از شانه سمت چپ تا سر الگو به سختی توانسته یک کف جدید ایجاد کند. همین نشانه به ما می‌گوید که بازار دیگر تحت کنترل کامل فروشندگان قرار ندارد. در ادامه قیمت بالا می‌رود و یک سقف جدید تشکیل می‌دهد و شانه سمت راست نشان می‌دهد که قیمت یک کف بالاتر (Higher Low) ایجاد کرده است. همه این‌ها نشان می‌دهند که تغییراتی در توازن بین خریداران و فروشندگان در حال وقوع است. در نهایت هم می‌بینید که روند صعودی شکل گرفته است.

قیمت در بازارهای مالی رفتار پویایی دارد، بنابراین هیچ دو الگویی مشابه یکدیگر نیستند. به همین خاطر، این روش تحلیل بازار می‌تواند بسیار مفید و سودمند باشد.

الگوی سر و شانه نمودار زیر را در نظر بگیرید. شانه سمت چپ نشان می‌دهد که روند صعودی دیگر خیلی قدرتمند نیست، چرا که قیمت برای یک بازه زمانی طولانی در یک ناحیه رِنج قرار داشته است. به عبارتی دیگر، خریداران قادر نبودند قیمت را به راحتی گذشته بالاتر ببرند. موج بعدی که قسمت سر الگو را تشکیل داده خیلی کوتاه بوده و همانطور که می‌بینید، قیمت به سختی توانسته یک سقف جدید ایجاد کند. شانه سمت راست نشان از عدم تمایل خریداران دارد و اینکه دیگر نمی‌توانند قیمت را بیش از این بالاتر ببرند. شانه سمت راست آخرین تلاش ضعیف شرکت‌کنندگان بازار برای بالا بردن قیمت را نشان می‌دهد. اما در نهایت فروشندگان کنترل بازار را بدست می‌گیرند و تمام نشانه‌های فوق از قبل درباره شروع یک روند نزولی خبر می‌دادند.

ما حتی می‌توانیم نگاه جزئی‌تری به روندها داشته باشیم. اندازه کندل‌ها و نسبت اندازه شادو و بدنه کندل‌ها هم اطلاعات زیادی در مورد ریزساختار رابطه بین خریداران و فروشندگان در اختیار ما قرار می‌دهند.

معمولا کندل‌ها در طول روندها بدون شادو یا با شادوهای کوچک ظاهر می‌شوند. همچنین، درطول روند معمولا کندل‌ها نسبت به کندل‌های انتهای روند یا کندل‌های نواحی رِنج بدنه بزرگتری دارند. اما چرا؟ زیرا در طول روندهای پایدار و قوی، یک گروه از شرکت‌کنندگان بازار (خریداران یا فروشندگان) کنترل بازار را بدست می‌گیرد و به همین خاطر می‌توانند به راحتی قیمت را در جهت روند حرکت بدهند. حالا هرچه یکی از گروه‌های خریداران یا فروشندگان نسبت به دیگری قوی‌تر باشد، کندل‌ها با سرعت بیشتری حرکت می‌کنند و اندازه شادوی کندل‌ها کوچکتر خواهد بود. می‌توانید این شرایط را در روندهای تصویر زیر مشاهده کنید.

همانطور که می‌بینید لزومی ندارد پرایس اکشن را خیلی پیچیده کنید. اگر یک معامله‌گر بداند که چطور مسائل پیچیده را به اجزاء ساده آن تجزیه کند، در آن صورت می‌تواند هر موقعیتی را در نمودار به سرعت تحلیل و تفسیر کند.

در دوره پرایس اکشن فراکتالی امینو، ساختار و چگونگی حرکت قیمت در بازارهای مالی را عمیق‌تر و با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم و انواع و اقسام روندها و الگوهای نموداری را تحلیل می‌کنیم و دانش نحوه کسب درآمد مستمر از بازارها را بدست می‌آورید.

 

گردآوری و باز نویسی: آکادمی ویو/امینو

منبع: tradeciety/academywave

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

4.7/5 - (647 امتیاز)
نظرات 62
 1. بی نظیر بود استاد عزیز

  • مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

  • مهدی کامکاری 2023-02-22 در 19:44 پاسخ

   عالی وبدون نقص بود جناب امینو عزیز،یه دوره کامل از روانشانسی های ولو ها رو بطور کامل توضیح دادین که اگه همین مقاله رو به صورت عمقی بفهمیم مطمئنا بازار وتحلیل آن خیلی راحت خواهد بود.ممنون

  • روزی کلافه و سرگردان نشسته بودم .
   باخودم میگفتم این چارت خیلی به سادگی حرکت میکنه و حرفه هایی برای گفتن داره .. اما چطور باید زبان چارت رو یاد بگیرم.. هم کلامی با چارت قیمتی برای من خیلی جذابود … اما هرچی بیشتر سرچ میکردم بیشتر آشفته میشدم.. انگار چیزی هست اما من قادر به دیدن و پیدا کردنش نیستم.

   روزی که به طور اتفاقی با اقا امین دهقان آشنا شدم نه تنها من بلکه دوستان علاقه مندم به این عرصه .. اهداف باور نکردنی که در حد رویا بودند و حتی رویای اونها هم غیر قابل تصور بود حالا تبدیل به هدفی شدند که هم باورشون کردیم هم راه رسیدن بهش برای ما هموار شده

   شما استاد خیلی عالی هستین که به تمام معنا میتونم به بودن در کنار شما افتخار کنم…
   شروع موفقیت :های و لو
   ادامه ی موفقیت: های و لو
   همه در صفت نرمال و فراکتالی

   😍(ممنونم جناب استاد عزیزم) 😍
   A.hosein
   امیر حسین و روح الله

 2. جمله ای از کتاب خردمندانه dao از laotzeهست که میگه :کارهای پیچیده را به قسمتهای کوچیک تقسیم و سپس انجام دهید
  ممنون استاد

 3. ممنون 🌺🙏

 4. استاد شما عالی هستین واقعا عالی هستین این خاطره هایی که میگین خیلی به دلم میشینه یه بارم اون جاکلیدی که فکر کنم دکمه آبی‌شو زدین صدای بلند داد انداختین تو آب بعد رفتین یکی دیگه گرفتین همون اول اون دکمه آبیشو کندین😂😂

 5. درود بر شما استاد عزیز
  این دید رو شما به ما دادید در دوره پرایس اکشن
  فوق العاده هستید /

 6. سلام استاد
  هر چه بیشتر مطالب دوره رو میبینم و تمرین میکنم درکم از مارکت بهتر میشه و پیچیدگی هاش برام ساده و قابل فهم میشه. بابت اطلاعات مفید و دید درستی که بهمون میدید ازتون سپاسگزاری میکنم.

 7. “برای درک و تسلط بر هر موضوع و مسئله پیچیده‌ای، بایستی آن را تا حد امکان به بخش‌ها و اجزای کوچکتر تقسیم نمود”
  سوالی که به ذهنم می رسد اینکه استاد در وبینار ها توصیه به پترن پترن کردن بازار نمی کردند و با این جمله منافات داره چطور این مسئله را حل کنم

  • سلام بر دوست عزیز
   بنده دیدگاه خودم رو عرض میکنم
   از آنجایی که خود چارت موضوع و مسئله پیچیده ای نیست ، با پترن پترن کردن چارت قیمتی ما تنها کمکی به ساده کردن نمیکنیم بلکه پیچیده تر هم میشود.

  • سلام این نوع نگاه نه در مارکت بلکه در تمام بخش های شناختی و ادارکی قابل استفاده هس دیده کلی و جزییش کنید و بعد از فهم جزییات مجدد کلی نگر باشید کلی نگر بودن اخر با اولی خیلی متفاوته و دارای شناخت فهم درک و بلوغ هس

 8. عالی مثل همیشه🌸

 9. مثل همیشه عالی

 10. درود بر استاد گرامی و دوستان عزیز
  بسیار ساده و روان در مورد سادگی پرایس اکشن توضیح دادین. سپاس از زحماتتون🌸

 11. مثل همیشه عالی.سپاس

 12. در برابر امینو
  زبان بند و ذهن مبهوت میماند
  ❤️☯️
  فوق العاده فوق العاده بود.

 13. Excellent

 14. نکن این کارو با دل ما

 15. واقعا عالی …بعد از شش ماه تمرین این هفته دوباره شروع به تحلیل و یادگیری های و لو کردم 😂😂
  سادگی باید در نگاه تو باشد

 16. عالی بود ممنونم از لطفتون
  خییییلی نکات عالی داخل این مقاله هست.

 17. سلام استاد عزیز
  بسیار تا بسیار عالی بود
  سپاس از شما

 18. خیلی عالی بود

 19. مرتضی رضایی 2021-10-25 در 20:25 پاسخ

  سلام خدمت استاد امینوی عزیز وقتتون بخیر باشه ایمیلی رو به آدرس آکادمی ارسال کردم و یسری توضیحات دادم ممنون میشم لطف کنین و مطالعه بفرمایین و نظرتون رو بفرمایین.

 20. عالی بود خسته نباشیداستاد عزیز

 21. استاد عالی و مفید بود مثل همیشه… ممنونم ازینکه این مقالات ارزشمند در اختیار ما قرار میدین.. امیدوارم همیشه شاد و موفق باشید

 22. عالی بود استاد عزیز. واقعا این ساده نگاه کردن چه درک بی نظیری از بازار در اختیارمون قرار میده. فوق العاده👌

 23. واقعا ساده ولی خیلی مفید بود .اگه بتونیم هر روز در مسیری که این مقاله گفته حرکت کنیم بی شک موفق تر میشیم
  ممنونم از تیم آکادمی بخاطر این مقاله ارزشمند

 24. Reza mozafarizadeh 2021-10-28 در 01:39 پاسخ

  سلام . مثل همیشه بی نظیر

 25. فرید مصطفی زاده 2021-10-28 در 12:12 پاسخ

  اقا امین سلام ساده است مثل یک فلت اما چقدر گریه مارو در اورده همین جناب سادگی😂❤❤

 26. هرچی جلوتر میریم همچی جذاب تر میشه:) ممنون استاد عالی بود

 27. عالی…

 28. با اختلاف بهترینی تو دنیا استاد عزیزم

 29. هر چی جلوتر میرم به لطف شما بیشتر به اهمیت پرایس اکشن پی میبرم

 30. مقاله بسیار بسیار خوبی بود

 31. مقاله فوق العاده مفیدی بود

 32. عالی و ممنون

 33. مجتبی رضایی 2022-06-06 در 20:53 پاسخ

  سلام .این رو متوجه نشدم.قیمت در بازارهای مالی رفتار پویایی دارد، بنابراین هیچ دو الگویی مشابه یکدیگر نیستند.مگه بازار همش در حال تکرار نیست .

 34. خیلی ممنونم ازاقای امینو واقعا اززمان اشنایی با مفاهیم ایشان بینش ونگرش وکلا دید من نسبت به بازار ومعامله گری عوض شده است

 35. این ویس استاد، جا داره که جزو ۱۰ ویس برتر جهان و آکادمی شناخته بشه.
  بی نهایت عالی بود ♥

 36. بسیاااااااااااااااااااااااااااار عالی و حرفه ای

 37. نبوغ در سادگی است

 38. محمد شعبانپور 2023-02-22 در 01:06 پاسخ

  لپ مطلب در یک کلام مختصر .

 39. مهدی کامکاری 2023-02-22 در 19:45 پاسخ

  عالی وبدون نقص بود جناب امینو عزیز،یه دوره کامل از روانشانسی های ولو ها رو بطور کامل توضیح دادین که اگه همین مقاله رو به صورت عمقی بفهمیم مطمئنا بازار وتحلیل آن خیلی راحت خواهد بود.ممنون

 40. عالی و بی نظیر ممنون از استاد عزیز و تیم قدرتمندشون

 41. یعقوب علی نیا 2023-02-22 در 20:22 پاسخ

  سلام به استاد
  چقدر این مقاله درعین سادگی عمیق ونفیس بود درصنعت ادبی به این میگن سهل وممتنع یعنی درعین سادگی باید شما انسان خلاق وصاحب نبوغ زیاد باشی که امکان این نوع ارائه مطالب رو داشته باشی استاد عزیز باتمام وجودم دعا می کنم همیشه بهترین حال رو داشته باشی تا ما هم بدین واسطه از این اقیانوس بی کران بهره مندباشیم

 42. لذت بردم، تشکر استاد
  بابت یادآوری آموزش ها و نوع نگاه متفاوت و ساده به حرکت قیمت.

 43. سلام استاد عزیز.خیلی عالی بود ممنون.ما همه این اطلاعات رو از سمت شما داریم ولی وقتی دوباره شما عنوان میکنید خیلی عالی تر میشه .خیلی لذت بخش تر میشه.ممنون که دوباره مقاله هاتون رو با وییس و صدا قرار دادین.خیلی انرژی گرفتم

 44. خیلی عالی

 45. سعید رضا رادمنش 2023-02-24 در 14:13 پاسخ

  سلام استاد امینوی عزیزم
  استاد تمرکز کردن روی اصول اولیه – نحوه خواندن و تحلیل چارت- تهیه ژورنال – کارکردن روی روانشناسی – مدیریت ریسک- دور کردن ذهنیت قماربازی
  به نظر شخصی من ماهها و یا سالیان طولانی زمان احتیاج داره بدلیل اینکه ذهن ما علاقه وافری به مسایل پیچیده داره و تا این باور رو بفهمیم که حتی
  در تکامل طبیعت و خلقت جهان همه چیز به سادگی به مرور پیش آمده یعنی از تک سلولی ها تا به قرن حاضر خوب این کار زمان بری هست و قبول این درک کار راحتی نیست .
  استاد ازتون سپاسگزارم بابت اینکه تجربه هایی که مثل الماس هستند برای رشد و بهبود مستمر ما به راحتی در اختیارمون قرار میدین .

 46. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگ بسیار ساده و مفید ممنون

 47. متشکرم

 48. درود به استاد و ادمین عزیز
  متشکرم برای این مقاله خوب

 49. درود استاد عزیز.
  بسیار بسیار بسیار مفید و عالی بود

 50. سلام وقت بخیر ممنون از مقاله و وویس فوق العاده…مثل همیشه عالی
  فقط سروشانه اول و تحلیلش جا نیفتاد برام

 51. درود بر شما
  لذت میبرم از نکات فوق العاده که در اختیار ما قرار می دین

 52. عالییییییییییییییییی………..جدی بگیریم بسیار مهم هست

 53. چه خوب و به دور از پیچیدگی غیر ضروری.

 54. تشکری دوباره

 55. برای درک و تسلط بر هر موضوع و مسئله پیچیده‌ای، بایستی آن را تا حد امکان به بخش‌ها و اجزای کوچکتر تقسیم نمود.این یکی از اصول موفقیت در آموزش فارکس نیز هست

  معامله‌گران اگر روی اصول اولیه کار کنند و واقعا نحوه خواندن و تحلیل نمودارها را فرابگیرند، معاملات خود را در یک ژورنال ثبت کنند، روی روانشناسی خود کار کنند، ریسک معاملات خود را مدیریت کنند و ذهنیت قماربازی را از خود دور کنند، قطعا نتایج خیلی بهتری خواهند گرفت.

  هر احمقی می‌تواند چیزها را بزرگتر، پیچیده‌تر و خشن‌تر کند. برای حرکت در جهت عکس، به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرأت و جسارت نیاز است»

  انیشتین

 56. سپاس فراوان بابت همه چی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید