حالت شب
حالت شب

ساده نگاه کنید نه پیچیده

توسط مقالات تکنیکال که در 2021-10-17
حالت شب

ساده نگاه کنید نه پیچیده به ترید های خود

مقدمه:


نگاه ساده نه تنها در زمینه معامله‌گری و آموزش فارکس، بلکه در هر زمینه و حرفه دیگری کاربردی و مفید است. منظور از داشتن نگاه ساده در حرفه معامله‌گری این است که تمام جنبه‌های مربوط به آن را، از بررسی حرکات قیمت گرفته تا اجرای معاملات، ساده نگاه کنید.

در کل می‌توان گفت سادگی و ساده نگاه کردن از جمله مواردی است که در اغلب مواقع در زمینه سودآوری بلندمدت در بازارهای مالی نادیده گرفته می‌شود. مطمئن هستم که شما هم به احتمال قوی روزی به دنبال روش‌های معاملاتی پیچیده و گران‌قیمت بوده‌اید و در نهایت پی برده‌اید که آنطور که فکر می‌کردید هم نتیجه‌بخش نیستند. با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که چرا اساساً انسان‌ها تمایل دارند معامله کردن در بازارهای مالی را پیچیده کنند و اینکه چگونه می‌توانید از قدرت نگاه ساده به نفع خود بهره ببرید.

یک حقیقت در مورد معامله‌گری فارکس

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که در مورد یک سیستم یا اندیکاتور و یا یک ربات معامله گر جدید، بسیار هیجان‌زده شده باشید. شما هم خیلی مطئمن هستید که این اندیکاتور دیگر کار می‌کند، زیرا کسانی که آن را کدنویسی کرده‌اند، نتایج بسیار خارق‌العاده‌ای از آن منتشر کرده‌اند و شما هم بی‌صبرانه منتظر دریافت و استفاده از آن اندیکاتور هستید. در عین حال به یاد دارید که آخرین روش معاملاتی که براساس یک اندیکاتور طراحی شده بود، آنطور که انتظار داشتید برای شما کار نکرد، اما این یکی دیگر به نظر می‌رسد واقعاً کار کند و ضمناً اصلا نمی‌شود این همه تعریف و تمجیدی که از آن می‌شود غلط باشد که … !

بسیاری از معامله‌گران مشابه همین تجربه را داشته‌اند. آن‌ها فکر می‌کنند که اگرربات ها، سیستم‌های معاملاتی و اندیکاتورهای مختلف را یکی‌یکی امتحان کنند، بالاخره روزی می‌رسد که به سیستمی دست پیدا کنند که می‌توانند با آن بطور مستمر و برای همیشه از بازار سود بگیرند. دقیقاً همین طرز تفکر باعث می‌شود بسیاری از معامله‌گران به دفعات حساب‌های معاملاتی خود را از دست بدهند و در نهایت با ناامیدی و خستگی تسلیم شوند. شما باید بدانید که در حرفه معامله‌گری، هیچ غذای رایگان و آماده‌ای وجود ندارد. اما با اینحال بسیاری از افراد همچنان در جستجوی یک سیستم معاملاتی خودکار یا اندیکاتور خارق‌العاده هستند که با یافتن آن دیگر با خیال راحت به صندلی خود تکیه بدهند و شاهد اسکناس‌هایی باشند که دسته‌دسته به سمت آن‌ها سرازیر می‌شود. ولی حقیقت این است که هیچ رباتی نمی‌تواند خیلی برای معامله‌ کردن در بازارهای مالی مفید باشد، زیرا بازار یک موجود ایستا و استاتیکی نیست که بتوانید با یک سیستم مکانیکی خودکار آن را تحت سلطه خود درآورید. بازار یک موجود پویا و متغیر است که محرک آن احساسات انسان‌ها است و انسان‌ها در برابر حوادث و رویدادهای مختلف، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند، به ویژه اگر پول و سرمایه آن‌ها در میان باشد.

واقعیت این است که اگر چه تقریبا همه معامله‌گران می‌گویند که می‌خواهند ساده تحلیل و معامله کنند، اما کلاً رویکرد اشتباهی دارند. معامله کردن تنها در صورتی ساده می‌شود که تمام افکار مربوط به پیدا کردن یک سیستم عالی و بی‌نقص مبتنی بر اندیکاتور یا ربات که در تمام شرایط مختلف بازار جوابگو باشد را کنار بگذارید. بازار خیلی بیشتر از این‌ها متغیر و پیچیده است که بتوانید آن‌ را با چند خط کُدنویسی  و چند ربات معامله گر خودکار تحت کنترل خود درآورید.

چگونه ساده نگاه کنیم؟

چگونه کار معامله کردن در بازار فارکس را ساده کنیم؟ کار عجیب و غریبی نیست … فقط کافی است کار جستجوی یک سیستم معاملاتی خودکار بی‌نقص را متوقف کنید و مشاهده  قیمت روی نمودارها را شروع کنید. با یادگیری چگونگی خواندن پرایس اکشن روی نمودارهای خالی، در واقع همزمان یک هنر و یک مهارت را می‌آموزید. هنر بعضی از معامله‌گران این است که می‌توانند از بازار کسب سود و درآمد کنند و هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند، در حالیکه بسیاری دیگر همچنان در جستجوی یک جام مقدس و سیستم معاملاتی خودکار، پول خود را از دست می‌دهند.

با یادگیری هنر و مهارت تشخیص الگوهای قیمتی، به یک سیستم معاملاتی دست پیدا نمی‌کنید، بلکه یک دیدگاه معاملاتی در شما شکل می‌گیرد. همین دیدگاه بازاری است که «روش معاملاتی» شما خواهد شد. بسیاری از افراد وقتی می‌خواهند درباره تکنیک‌های معاملاتی صحبت کنند، دو واژه «سیستم» و «روش» معاملاتی را هم‌معنی در نظر می‌گیرند، در صورتیکه این دو معانی کاملاً متفاوتی دارند.

روش معاملاتی و سیستم معاملاتی

روش معاملاتی در واقع نحوه مواجهه شما با قیمت و چگونگی خوانش حرکات بازار است، فرقی هم نمی‌کند بازار روند دار باشد یا رِنج. در حالیکه منظور از سیستم معاملاتی یک سری قوانین مشخص برای معامله کردن است که می‌تواند کمی انعطاف برای لحاظ کردن اختیار معامله‌گر داشته باشد یا نداشته باشد.

فکر می‌کنید معامله‌گران مشهوری مانند جورج سوروس، جِسی لیوِرمور و وارِن بافِت چگونه میلیون‌ها یا میلیاردها دلار از بازار بدست آورده‌اند؟ قطعا با استفاده از نرم‌افزارهای معاملاتی پیچیده یا ربات های معامله گر مبتنی بر اندیکاتور نبوده، بلکه بواسطه دیدگاهی بوده که از آگاهی و علم به حرکات قیمت و شرایط بازارهای مختلف ایجاد شده است.

 چارتی تمیز با اصول ثابت

هدف از این مقاله این است که شما متوجه شوید که می‌توانید با استفاده از ستاپ‌های ساده پرایس اکشنی با موفقیت در بازار فارکس معامله کنید. معامله‌گران حرفه‌ای فارکس همگی در یک چیز مثل هم هستند: آن‌ها تا حد ممکن فرایند معامله‌گری خود را ساده می‌کنند، چرا که می‌دانند برای کسب درآمد از بازار بایستی ذهنی آرام و روشن داشته باشند. اما اغلب معامله‌گران تازه‌کار و بسیاری از معامله‌گران مجرب ولی ناموفق، دقیقا عکس این رویکرد را در بازار دارند، یعنی تا می‌توانند همه چیز را سخت و پیچیده می‌کنند.

روش ساده معاملاتی بر این مفهوم استوار است که بهترین راه برای دنبال کردن بازار، یادگیری تحلیل و معامله‌ کردن سیگنال‌های پرایس اکشنی است که بطور طبیعی در بازار شکل می‌گیرند. در صورتیکه اگر بخواهید بازارهای مالی نامحدود را با روش های عجیب و کدنویسی محدود کنید، ناآگاهانه معامله‌گری را بسیار پیچیده و مشکل می‌کنید.

برای مثال در تصویر زیر یک نمودار ساده قیمت را بدون هیچ اندیکاتوری مشاهده می‌کنید. که چقدر زیبا بر اساس قوانین و اصول طبیعی مارکت که همواره ثابت هستند حرکت کرده است.

اگر تا امروز به قدرت سادگی در معامله‌گری پی نبرده بودید، فکر می‌کنم با مشاهده و تحلیل نمودار بالا به این نتیجه رسیده باشید. بسیاری از معامله‌گران مبتدی را می‌بینم که سعی دارند با نمودارهایی که انواع و اقسام اندیکاتورها و پنجره های مربوط به اکسپرت و ربات های هشدار دهنده در آن قرار دارند، معامله کنند. شاید باور نکنید، حتی بعضی مواقع افرادی را می‌بینم که تمام تصمیم گیری معاملاتشان روی سرمایه خود را به یک ربات سپرده اند و تمام وقت در توهم پولدار شدن انرژی خود را هدر می دهند!

به نظر می‌رسد ما انسان‌ها ذاتاً تمایل داریم آسان‌ترین قسمت‌های معامله‌گری (شامل تحلیل نمودارها و پیدا کردن فرصت‌های معاملاتی) را خیلی بیشتر از آنچه واقعا لازم است، دشوار و پیچیده کنیم. زمانی که این واقعیت را بپذیرید که تحلیل نمودارها اساساً نباید مشکل و پیچیده باشد، می‌توانید روی جنبه‌های سخت این حرفه مانند حفظ دیسیپلین و مدیریت سرمایه تمرکز کنید. مثل بعضی افراد نباشید که زمان و سرمایه زیادی را پای انواع روش های بی قاعده و ربات‌های معامله‌گر تلف می‌کنند. بلکه نحوه تحلیل پرایس اکشن ساده‌ای که بازار در اختیار شما قرار می‌دهد را  یاد بگیرید.

نتیجه‌گیری

حالا که با مفهوم روش ساده معاملاتی آشنا شدید، می‌توانید تمرینات خود را شروع کنید. یک استراتژی مشخص پرایس اکشنی را با سطوح حمایتی و مقاومتی ترکیب کنید و حداقل به مدت ۳ ماه روی آن در یک حساب دِمو تمرین کنید و تا زمانی که در حساب دمو به سودآوری مستمر نرسیدید، با سرمایه واقعی کار نکنید. به هر حال اگر قصد دارید در حرفه معامله‌گری به درآمد مستمر برسید، روش ساده معاملاتی را در پیش بگیرید و روی نکات گفته شده در این مقاله و همچنین مطالب آموزش داده شده در دوره پرایس اکشن فراکتالی امینو به تسلط کامل برسید، در این صورت خودتان به این نتیجه می‌رسید که معامله کردن و کسب سود مستمر واقعا کار پیچیده‌ای نیست.

 

 

گردآوری و بازنویسی: آکادمی ویو

منبع: learntotradethemarket/academywave

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

4.7/5 - (168 امتیاز)
نظرات 39
 1. سلام خسته نباشید
  مثل همیشه این مقاله هم عالی بود
  برای من خیلی مهم بود
  تشکر از استاد عزیز و ادمین های گل

  • ابوالفضل 2023-12-16 در 00:17 پاسخ

   عالی و مفید من ۳ سال هستش با بازار آشنایی دارم بعد از این همه ربات و اندیکاتور فهمیدم هیچی از چارت خالی و معمولی بهتر نیست.
   به قول یه استاد میگه همچی تو خود قیمت هست. ممنون و تشکر از شما.

 2. سلام ممنون عالی بود

  • حمید صادقی 2022-11-26 در 20:22 پاسخ

   سلام و احترام
   مقالات شما دقیقا با ذهن ما همخوانی دارد که نشان از تبحر و تجربه زیاد و شناخت دقیق شماست . امیدوارم ما هم بتوانیم مسیر های درست رو دریابیم.
   سپاسگزار تمام زحمات شما.

 3. عالی بود استاد مخصوصا اونجا که هیدن اول روندو گرفتین 😊

 4. خیلی عالی بود استاد تشکر بابت تمامی وقت و انرژی و هزینه که بابت آکادمی ویو میزارید مرسی از شما

  و اینکه ممنون میشم استاد اگه در مورد ” چک لیست معاملاتی ” هم مقاله بزارید 🙂

 5. عالی بود بود استاد بعد از ۱.۵ کارکردن دارم مفهوم سادگی که میگیدو بهش نزدیک میشم . واقعا ممنونم ازتون استاد . تا زنده هستم سپاسگذارتونم

 6. واقعا عالیه
  چون دقیقا بعدا شش ماه انالیز چارت تازه به این نتیجه رسیده ام که باید ساده نگاه کنم

 7. سلام عالی استاد مثل همیشه🔥

 8. تشکر از شما استاد دهقان عزیز بسیار عالی‌لذت بردم . ولی حیف که خیلی دیر و بعد از از دست دادن کل سرمایه و دنیایی از بدهی با آکادمی شما آشنا شدم

 9. هادی سیدی 2021-10-17 در 20:15 پاسخ

  کوین ترودو میگه خیلی مهمه که شما به چه کسی گوش میدید؟ آیا حرف هایی که طرف مقابل به شما میگه برای خودش هم کارامد بوده یا صرفا با فروش اون حرف ها به شما پول در میاره؟
  به کسی گوش بدید که تو جایی که شما الان هستید بوده و به جایی که شما میخواید برسید رسیده.
  با توجه به این صحبت ها میبینم استاد امین دهقان بهترین و درست ترین کسی هست که تو مسیر معامله گری انتخاب کردم و خیلی خوشحالم که در سایه استاد عزیز در مسیر موفقیتم.

 10. مثل همیشه عالی سلطان❤💯💯

 11. تشکر بسیار مفید بود 💖

 12. چقدر اینجا خالی بودن ذهن اهمیت خودش رو نشون میده، اکثر راه هایی که باید از امتدادشون برگشت، برای من و کسایی مثل من_ که خوش به حالمون :)_ اصلا وجود ندارن که بخوان متوقف بشن
  ممنون بخاطر تک تک مقاله ها

 13. سلام عالی بود استاد مثل همیشه
  ساده نگاه کن ولی عمیق

 14. درود بر شما استاد عزیز و تیم بسیار قوی و دلسوز آکادمی ویو

  بازار و قواعد اون اینقدر ساده هست که نشدنی به نظر میرسه 👌👌👌

  این مقاله به سادگی هرچه تمامتر استرس و اضطراب، ناشی از وسوسه شدن برای بررسی راههای پیچیده رو از بین میبره
  سپاسگزارم

 15. فقط میتونم بگم بینظیر بود.
  در برابر امین دهقان زبان آدم بسته می شود.

 16. بسیار عالی
  ممنون از لطفتون
  استاد اگه امکان داره یه مقاله هم در مورد اینکه وقتی معاملمون میره تو ضرر استرس میگیرم با اینکه بالای ۹۵ درصد حد ضرر فعال نمیشه اما باز هم تو اون لحظه استرس میگیرم یا سر به سر یا تو سود کم میبندم چون اون مقدار حد ضرر رو دیدم وقتی میاد تو سود زود میبندم میگم بازم یه دفه میره ضرر بعد میبینم حتی بیشتراز تی پی رو هم رفت.ممنون میشم یه مقاله در این مورد بذارین

  • سلام دوست من امیدوارم حالت خوب باشه🍎

   بهترین راه حل اینه که چک لیست تهیه کنید و توی گذشته بازار تستش کنید(میدونم این حرف رو بارها از دهن استاد شنیدین ولی رعایت کردنش مهترین قسمت ماجراست) ۱۰۰ مورد یا بیشتر حد سود و ضرر هاتون رو حساب کنید یک عدد بدست میاد که درصد سوددهی چک لیست رو نشون میده . بعد با همون چک لیست بیاید توی حسابتون و ترید کنید تا روش کامل مسلط بشید و دیگه جایی برای استرس براتون باقی نمیمونه

   اگر همه این کار ها رو کردین و بازم وقتی معامله رفت توی ضرر شما استرس داشتید برای حد ضرر معنیش اینه که چک لیست رو رعایت نکردین که اون دیگه میشه بحث روانشناسی فردی که باید روش کار کنید

   اصلا نگران نباشید با رعایت اصول گفته شده قطعا حل میشه این موضوع👌

   • سلام وقتتون به خیر
    ممنون از وقتی که گذاشتین و پستمو خوندین
    من با چک لیست میزنم بیشتر از ۲۰۰۰ مورد شایدم بالاتر تو گذشته بازار بررسی کردم

 17. جانوا قوربان عزیزیم

 18. بسیار خوب
  ممنونم از لطف شما
  نکته ای که خود من همیشه در بازار باهاش درگیر بودم و هستم این بوده که از دید من همیشه بازار در شرایط ظاهرا یکسان رفتار متفاوت از خودش نشون میده.
  این رفتار متفاوت باعث به هم ریختن ذهن من در مورد دانش و تجربه ای که تا الان کسب کردم میشه.
  مسئله ای که تو صحبت بالا عنوان کردم گفتم : شرایط ظاهرا یکسان

  -هیچ دو معامله ای عینا مشابه هم نیستن-

  راهکاری که برای فیلتر تناقضات رفتاری بازار (از دید من) استفاده میکنم مبانی زیر هست :
  سعی در درک اصالت منطقه ای که دارم تحلیلش میکنم از طریق فراکتالی دیدن مارکت هست. ( که به نظر من این مسئله فقط با داشتن دید ساده به چارت امکان پذیر هست )

  همه ی این صحبت ها رو کردم که مطلب زیر رو خدمت بزرگواران عرض کنم :
  از دیدگاه من حتی درصورت عدم داشتن نگاه ساده به چارت هیچ اندیکاتوری جواب درستی در بلند مدت نخواهد داد به این دلیل که با عدم تشخیص اصالت منطقه که با ساده دیدن چارت میتونید بهش دست پیدا کنید ، تناقضات رفتاری در تماااااام سیستم ها و تمااااام بازار کاملا مشهود هست.

  موفق باشید

 19. سلام وقت بخیر

  چقدر این مقاله و مقاله ی آن چیزی را که میبینید معامله کنید از نظر برداشت ذهنیه ما به هم نزدیکه. انگار پرده ای روی واقعیت بینیه ما هست که نمیذاره ما شفاف و راحت ببینیم. باز هم مسئله روانشناسی و خودشناسی در بازار که چقدر میتونه در زتدگیه شخصی هم به ما کمک کنه.

  متشکر از مقالات مفید شما

 20. عالي بود منونم از لطفتون

 21. تشکر فراوان از استاد بزرگ و تیم آکادمی ویو

 22. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده

  گاهی اوقات با خودم میگم مگه هنوز کسی هست که به ربات ها و کانال های سیگنال اعتماد کنه؟!! و وقتی گذشته خودم رو میبینم جواب سوالم رو پیدا میکنم

  همه انسان ها در مسیر پیشرفت و حرفه ای شدنشون این مراحل را پشت سر گذاشتند و وقتی با کسانی که تازه وارد مارکت شدند صحبت میکنم از امید واهی آن ها برای استفاده از ربات ها مطلع میشوم.
  امیدوارم که آکادمی ویو هرچه سریع تر به هدف خود که تربیت و ایجاد جامعه تریدری موفق ایرانی هست دست پیدا کند.

 23. سلام و عرض ادب
  استاد در تمامی کتاب ها، مطالب و مقالات، و حتی صحبت های خود شما در رابطه با موفقیت و ثروتمندی، پایه و مهمترین نکته خواستنه.
  فرق بین چیزی که ما میخواییم و چیزی که نمیخواییم چیه؟ مفهوم و دلیل روانشناسی خواستن چیه و از کجا میاد؟
  چه خواسته هایی مارو به موفقیت و ثروتمندی میرسونه و ما اونو از کجا تشخیص بدیم؟
  اگه ما چیزی رو میخواییم و دوست داریم که داشته باشیم یا بهش برسیم، پس چرا در مسیر رسیدن بهش ناامید، خسته یا تسلیم میشیم تو این راه؟ مگه این جهان فراوانی نیست و اون ماده بدون فرمی که افکار و خواسته های ما رو به فیزیکیش تبدیل میکنه، خوب زندگی کردن مارو نمیخواد؟ پس چرا این مسیر سخت میشه؟ چجوری این سختی رو رد کنیم و از ناامیدی دست بکشیم؟ خواستن و حرکت کردن به سمت خواسته کافیه برای موفقیت؟
  چه خواسته باید داشته باشیم که مارو وادار و مجبور کنه تا به سمتش حرکت کنیم؟

 24. خیلی ممنون بابت مقالات عالی و مفیدتون مخصوصا این مقاله

 25. سلام.خدمت استاد نور و صوت بازارهای فارکس.سوالی که مدتها در رابطه با استفاده از اکسپرتها در ذهنم داشتم و به سوالم بسیار بسیار عالی پاسخ دادید.سپاس و درود بیکران بر شما استاد بزرگ.

 26. عرض سلام خدمت استاد عزیز و دوستان آکادمی
  مقاله بسیار مفید بود بود سپاس بیکران

 27. سلام استاد
  یاد این اصطلاح افتادم که از بچگی تو گوش ما کردن که یه مو از خرس کندن غنیمته … به نظرم یکی از دلایلی که باعث میشه اینقدر دنبال پیچیده کردن مسائل باشیم همین باور غلط هست که فکر میکنیم برای پول درآوردن راهها خیلی پیچیده و سخته. و اگر کسی بهمون بگه اینطور نیست و موضوع خیلی ساده هست برامون قابل درک نباشه و چه بسا مسخره اش هم بکنیم … ممنون از مطالب مفیدتون … خدا حفظتون کنه.
  با سپاس فراوان

 28. مقاله بسیار مفیدی بود

 29. بسیار عالی
  به نظر من برای رسیدن به این نقطه
  باید به این نتیجه برسیم که پیچیده کردن فقط مسیرمان رو ناهموار میکنه.

 30. عالی و ممنون

 31. سلام و خدا قوت خدمت استاد عزیزم ، آرزوی سلامتی و خوشبختی دارم واستون، ممنون از زحمات فراوان شما

 32. مقاله ب بسیااار مهم . تشکر

 33. بسیا بسیار عالی و مفید

 34. واقعیت این است که اگر چه تقریبا همه معامله‌گران می‌گویند که می‌خواهند ساده تحلیل و معامله کنند، اما کلاً رویکرد اشتباهی دارند. معامله کردن تنها در صورتی ساده می‌شود که تمام افکار مربوط به پیدا کردن یک سیستم عالی و بی‌نقص مبتنی بر اندیکاتور یا ربات که در تمام شرایط مختلف بازار جوابگو باشد را کنار بگذارید. بازار خیلی بیشتر از این‌ها متغیر و پیچیده است که بتوانید آن‌ را با چند خط کُدنویسی و چند ربات معامله گر خودکار تحت کنترل خود درآورید.

  معامله‌گران حرفه‌ای فارکس همگی در یک چیز مثل هم هستند: آن‌ها تا حد ممکن فرایند معامله‌گری خود را ساده می‌کنند، چرا که می‌دانند برای کسب درآمد از بازار بایستی ذهنی آرام و روشن داشته باشند. اما اغلب معامله‌گران تازه‌کار و بسیاری از معامله‌گران مجرب ولی ناموفق، دقیقا عکس این رویکرد را در بازار دارند، یعنی تا می‌توانند همه چیز را سخت و پیچیده می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید