نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

توسط مقالات تکنیکال که در 2020-09-15
حالت شب

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

 در معامله کردن با پرایس اکشن، معامله‌گران به سطوح حمایتی و مقاومتی خیلی اهمیت می‌دهند. افراد مبتدی اغلب می‌پرسند آیا این سطوح از پیش تعیین شده هستند. در پاسخ به این سوال باید گفت تا حدی. یک معامله‌گر می‌تواند حدس بزند که یک سطح یا سطوحی ممکن است نقش حمایتی یا مقاومتی داشته باشند. ایده آن ساده است. سطح حمایتی به مقاومت و سطح مقاومتی به حمایت تبدیل می‌شود. در این مقاله قصد داریم نمونه‌ای از این نوع تغییر را نشان دهیم.

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

قیمت در سطح رسم شده برگشت نموده و به سمت بالا حرکت کرده است. آخرین کندل بصورت یک کندل نزولی و پوششی (Engulfing) شکل گرفته است. قیمت ممکن است به سمت پایین حرکت کند. در این صورت، فروشندگان باید منتظر باشند تا قیمت سطح مشخص شده را شکسته و از آن عبور کند. اجازه دهید ببینیم در ادامه چه اتفاقی افتاده است.

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

کندل بعدی نیز بصورت نزولی ظاهر شده است. اما با اینحال هنوز موفق به شکست این سطح نشده است. این قسمت در حال حاضر برای هر دو دسته خریداران و فروشندگان جالب توجه است. خریداران ممکن است صبر کنند تا بتوانند از برگشت صعودی قیمت استفاده کنند. چرا که قیمت پیش از این در مواجهه با این سطح به سمت بالا جهش داشته و ممکن است با این حرکت اخیر، یک الگوی کف دو قلو (Double Bottom) ایجاد کند. از طرفی دیگر، اگر قیمت پایین برود و از این سطح گذر کند، فروشندگان غالب می‌شوند.

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

فروشندگان پیروز شدند. کندل بعدی به خوبی زیر این سطح بسته شده است. این یک شکست واضح و آشکار است. حال فروشندگان بایستی برای تائید این شکست صبر کنند. اگر کندل بعدی نزولی باشد و زیر این کندل بسته شود، ممکن است قیمت در سطح مهم دیگری با مقاومت روبرو شود. در اکثر موارد، قیمت معمولا برمی‌گردد و در سطحی که قبلا نقش حمایتی داشته و آن را شکسته، مقاومت می‌کند.

 

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

 

تصویر بالا را ملاحظه کنید. قیمت به سطحی که آن را شکسته بازگشت نموده و یک کندل دوجی (Doji) شکل می‌دهد. می‌بینید که کندل دوجی دقیقا در سطح رسم شده ایجاد شده است؟ این حالت به این معنی است که این سطح حالا دیگر ممکن است نقش مقاومتی داشته باشد و قیمت را به سمت پایین سوق دهد.

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

قیمت پس از بازگشت به این سطح، یک کندل نزولی پوششی تشکیل داده که خارج از محدوده رِنج (Range) قبلی بسته شده است (این سطح ممکن است در آینده نقش مقاومتی داشته باشد). آخرین کندل نشان می‌دهد که قیمت ممکن است با انرژی و مومنتوم خوبی به سمت پایین حرکت کند. حال فروشندگان یک مقاومت جدید پیدا کرده‌اند.

نظریه‌ای قدیمی درباره سطوح حمایتی و مقاومتی

همانطور که انتظار می‌رفت، قیمت با یک کندل دیگر به سمت پایین حرکت کرده است. این حالت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت در مواجهه با سطح حمایتی یا مقاومتی و تغییر مسیر، یک کندل پوششی ایجاد می‌کند. در نهایت، سطح حمایتی تغییر می‌کند و به یک سطح مقاومتی تبدیل می‌شود. اگر به دقت نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این حالت تقریبا همیشه رخ می‌دهد. یعنی حمایت تبدیل به مقاومت می‌شود و برعکس.

معامله‌گران مجرب با پیروی از این نظریه، سطوح حمایتی و مقاومتی آینده قیمت را شناسایی می‌کنند.مطالب فوق آشنایی با سطوح حمایت و مقاومت و تبدیل این سطوح به یکدیگر بودند.برای درک اصولی با قوانین این سطوح و نحوه شیوه معامله گری روی این سطوح میتوانید در دوره پرایس اکشن آکادمی ویو شرکت کرده و بصورت حرفه ای با قوانین این بخش آشنا شوید واز ترید کردن بر اساس پرایس اکشن لذت ببرید.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forexacademy

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

4.9/5 - (88 امتیاز)
نظرات 16
 1. نکات بظاهر ساده ولی پر اهمیت برای ترید . ممنون

 2. نکات بسیار خوب و آموزنده ای بود. ممنون

 3. استاد مطالب شما مثل همیشه سیراب میکنه منو

 4. سلام مثل همیشه مفید و خلاصه

 5. واقعا مطالب و اصول اولیه و تسلط روی آن در هر علمی راز موفقیت در آن کار هستش .
  ممنون .

 6. ممنون از مقالات بسیار کارآمدی که منتشر می‌کنید

 7. بسیار عالی. ممنون

 8. بسیار عالی
  ممنون

 9. دقیقا با اصول اموزش دیده در این دوره هم راستا بود ممنون از امین جان

 10. بسیار عالی بود ممنونم ازتون

 11. بسیار عالی و پرمحتوا

 12. تشکر از شما بابت ارایه مطلب مفید

 13. واقعا اگر بجای وقت گذاشتن برای پیدا کردن رمز و راز در بازار به همین مطالبی که استاد میفرمایند اکتفا کنیم موفقیت در بازار تضمین میشه

 14. حمایت/مقاومت ها یکی از اصول پایه ای پرایس است که با تسلط بر روی آن گام بلندی به سوی موفقیت بر میداریم

 15. احتمالا اون دوتا کندل صعودی بعد شکست سطح، فرصت خوبیه برای فراکتالی کردن بازار و سیگنال ورود گرفتن.

 16. در پرایس اکشن واقعا این سطوح حمایت و مقاومت نقش کلیدی دارند و تریدری که این سطوح رو خوب بشناسه میتونه سود خوبی از بازار بگیره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید