حالت شب
حالت شب

هنر برنده شدن

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2023-10-10
حالت شب

هنر برنده شدن

 

خیلی دردناک است وقتی می‌بینید که برای مدتی خیلی خوب در بازارهای مالی یا فارکس معامله می‌کنید و حساب معاملاتی خود را رشد می‌دهید، اما ناگهان عملکرد شما دچار افت شدیدی می‌شود. مثل اینکه کوه اوِرِست را بالا رفته باشید و بدانید دیگر به موفقیت و آنچه می‌خواسته‌اید رسیده‌اید و نتایج مثبت معاملاتی که انجام داده‌اید نیز گویای همین امر است. اما زمانی می‌رسد که دست به تخریب خودتان می‌زنید یا بی‌خیال هر کاری که تا این هنگام به درستی انجام می‌دادید می‌شوید و بالاخره تمام آنچه که از بازار بدست آورده بودید را به بازار پس می‌دهید. در نتیجه، موجودی حساب شما دوباره برمی‌گردد به همان میزانی که در ابتدا بود یا حتی کمتر از آن.

چنین اتفاقی واقعا دردآور و ناراحت‌کننده است، نه فقط به این دلیل که ضرر کرده‌اید و زمان زیادی را از دست داده‌اید، بلکه شما دوباره به نقطه شروع خود بازگشته‌اید. حالا شما خودتان را با میزان سود و ضرری که کرده‌اید قضاوت می‌کنید و این کار درستی نیست، شما آن اعداد و ارقام نیستید. چندین سال از زمانی که کار معامله‌گری را شروع کرده‌اید گذشته است، فارغ از اینکه تاریخچه کاری شما چگونه بوده است. چیزی که باید یاد بگیرید، هنر بَرَنده شدن است، تا بتوانید بنای موفقیت خود را بسازید و بالا بروید.

چند مورد است که به شما آسیب وارد می‌کند و شما را به زمین می‌زند. در این مقاله قصد داریم این موارد را بررسی کنیم. امیدوارم این مطلب روی کار و حرفه معامله‌گری شما تأثیر مثبتی داشته باشد.

موفق شدن یک هنر است

موفق شدن یک هنر است. اما شاید مهمتر باشد که بگوییم موفقیت یک فرایند است. ما سخت تمرین می‌کنیم، سپس انتظار داریم نتایج خوبی بگیریم و بطور خودکار به تمرین کردن ادامه می‌دهیم تا همینطور در زمینه کاری خود بهتر و بهتر شویم. اما بالاخره دو اتفاق رخ می‌دهد و غلبه کردن بر این دو اتفاق، تفاوت بین افراد موفق و دیگران را مشخص می‌کند.

۱) عملکرد ضعیف یا ضرر کردن

اولین چیزی که خواه ناخواه اتفاق می‌افتد، عملکرد ضعیف یا ضرر کردن است. ضرر مادی در یک حساب معاملاتی، اگر ندانید که چرا اتفاق می‌افتد، می‌تواند به لحاظ روانی بسیار مخرب باشد. این ضرر و زیان‌ها می‌توانند باعث شوند که دیگر مثل سابق تلاش نکنید و تمام کارها و اقداماتی که در گذشته به درستی انجام می‌دادید و سبب شده بود در زمینه حرفه و فعالیت خود اعتماد به نفس پیدا کنید و نتایج مثبتی بگیرید، متوقف کنید.

من یک پیام برای شما دارم. وقتی نیاز دارید اتفاق خاصی رخ دهد تا حال خوبی پیدا کنید، و آن اتفاق رخ نمی‌دهد و شما هم حس و حال خوبی ندارید، شما به مرور کار و تلاش خود را کمتر و کمتر می‌کنید. اما زمانی که نیازی به آن اتفاق خاص ندارید و در هر صورت حال خوبی دارید، خود انجام آن کار برای شما رضایت‌بخش است. یعنی شما صرفنظر از نتایجی که می‌گیرید، خوشنود و راضی هستید و به کار و فعالیت خود ادامه می‌دهید و حس و حال خوبی هم دارید.

زمانی که به موفقیت می‌رسید، ثمره و فواید تمام تلاش‌های خود را احساس می‌کنید. حس رضایت و خوشنودی شما مشروط به چند نتیجه مثبت یا منفی نیست، بلکه حس و حال خوب شما بابت فرایندی است که انجام می‌دهید و از پتانسیل بالای آن خبر دارید. منظورم این است که برای اینکه احساسات خوبی داشته باشید، منتظر وقوع اتفاق خاصی نیستید و به آن نیازی ندارید، و در این صورت است که شما یک انسان موفق و پیروز هستید. در عین حال که به سمت جلو گام برمی‌دارید، خوشحال و راضی هستید و زمانی که به استمرار و ثبات قدم برسید، باز هم به این احساس رضایت و خوشنودی افزوده می‌شود.

بنابراین نکته مهم این است که عاشق فرایند باشید. بازار را به خوبی تحلیل و بررسی کنید، در طول هفته برای معاملات خود برنامه‌ریزی کنید و عملکرد معاملاتی خود را ثبت کنید و به تمام این کارها علاقمند باشید. وقتی به این فکر کنید که شما قرار است برای چند دهه آینده معامله کنید، می‌بینید که یک نتیجه منفی یا ضرر مثل یک قطره از اقیانوس است.

۲) اثر دوپامین

مورد دیگری که می‌تواند باعث شود شور و انرژی و مومنتوم خود را به مرور از دست بدهید، دوپامین است. این همان هورمون شادی‌ طبیعی ماست که باعث می‌شد اجداد ما در گذشته برای رفتن به شکار و جمع‌آوری آذوقه و در کل تلاش برای زنده ماندن، انگیزه پیدا کنند.

مغز ما هر وقت موفق می‌شویم یا چیزی را پیدا می‌کنیم و یا حتی مواقعی که امیدوار هستیم که چیزی را پیدا کنیم یا در زمینه‌ای موفق شویم، این هورمون را ترشح می‌کند. این هورمون به شدت اعتیادآور است و یک عارضه جانبی دارد: همانقدر که در ابتدای شروع یک کار باعث حرکت و فعالیت ما می‌شود تا در آن زمینه پیشرفت کنیم، همین که به هدف برسیم، اثر مثبت این هورمون از بین می‌رود. تنها زمانی از انجام همان فعالیت، دوز دیگری از دوپامین دریافت می‌کنید، که آن کار را نسبت به گذشته بهتر و بیشتر انجام دهید. به عبارتی دیگر، نتایج یکسان بطور خودکار، احساسات یکسانی ایجاد نمی‌کنند، بنابراین شما هر بار به یک اندازه دوپامین دریافت نمی‌کنید. حالا این موضوع را به معامله‌گری ارتباط دهید. وقتی نتایج مثبت شما مرتباً افزایش پیدا می‌کند، انگیزه شما برای ادامه کار کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه شما دیگر تمام کارها و اقداماتی که در گذشته به درستی انجام می‌دادید و سبب شده بود در زمینه حرفه و فعالیت خود اعتماد به نفس پیدا کنید و نتایج مثبتی بگیرید، متوقف ‌می‌کنید.

اما اگر سوخت مومنتوم و انرژی خودمان را از دوپامین به منبع دیگری تغییر دهیم، پاسخ بهتری می‌گیریم. اگر سوخت مورد نیاز ما برای دستیابی به هدفی خاص دوپامین نباشد و چیز دیگری باشد، چیزی که به لحاظ تئوری تمام‌نشدنی و نامحدود باشد، در این صورت می‌توانیم برای مدت‌زمانی طولانی و با گام‌های خوبی به حرکت خود ادامه دهیم. دیگر می‌توانیم نسبت به گذشته فراتر و عمیق‌تر پیشروی کنیم و ببینیم برنامه و فرایند ما، ما را تا چه مراحل و سطوحی می‌تواند ببرد.

هورمون دیگری وجود دارد که به شما برای ادامه کار و خستگی‌ناپذیری، انگیزه می‌دهد. این هورمون آکسی‌توسین نام دارد. هورمون شادی‌آوری که مغز ترشح می‌کند و برخلاف دوپامین، زمانی که آن را دریافت می‌کنید، برای همیشه دوام دارد. شما در زمان تولد از مادر خود، آن را احساس می‌کنید. این یک هورمون بسیار قوی پیوند‌دهنده است که نمی‌توانید هر زمان دلخواهی آن را دریافت کنید.

برای اینکه مغز شما آکسی‌توسین ترشح کند، شما باید با موضوعی که درگیر آن هستید ارتباط برقرار کنید و احساسات قوی امنیت و پیوند با آن را در خود ایجاد کنید. خیلی کار سختی نیست، فقط باید به آنچه به عنوان یک معامله‌گر انجام می‌دهید، بسیار علاقمند باشید.

بسیاری از ما معامله‌گران از جمله خودم، حتی مواقعی که پشت میز کار به مانیتور خیره نشده‌ایم هم مدام به بازار فکر می‌کنیم. به عبارتی دیگر، ما از قبل یک رابطه قوی با حرفه معامله‌گری ایجاد کرده‌ایم. اگر آگاهانه این ارتباط را تحسین کنید و از فرایند تحقیق کردن، اجرای معاملات و ارزیابی تلاش‌ها و نتایج خود لذت ببرید، پتانسیل بسیار بالایی برای رسیدن به آنچه می‌خواهید شکل می‌گیرد.

راه درست، راه شماست

بسیار خوب، دوباره برمی‌گردم به ابتدای مقاله و می‌گویم بله، بَرَنده شدن یک هنر است، زیرا راه درست، همان راه شماست. درست مثل بعضی نقاش‌ها که به جای قلم‌مو از انگشتان خود استفاده می‌کنند، یا ترجیح می‌دهند به جای تابلو، روی سقف نقاشی کنند. شما خواننده گرامی هم این پتانسیل را دارید که قفل دانش دست‌نخورده خود را باز کنید و اجازه دهید تلاش‌ و کوشش‌های شما بنای موفقیت شما را بسازند و در نتیجه پول و درآمد خیلی بیشتری از بازار بدست آورید.

به یاد داشته باشید که از گیر کردن و متمرکز شدن روی سود و ضررها خودداری کنید و در عوض، از فرایند لذت ببرید. بابت نتایج مثبتی که می‌گیرید شاد باشید تا انگیزه‌ای که دوپامین به شما می‌دهد را احساس کنید، اما در عین حال آگاه باشید که اثر دوپامین از بین خواهد رفت. به خود ماجراجویی‌ها و فرایند کاری عشق بورزید و اثرات آکسی‌توسین را احساس کنید.

 

گردآوری و ترجمه : آکادمی ویو
اینستاگرام آکادمی ویو
یوتیوب آکادمی ویو
دوره پرایس اکشن
دوره فراکتالی
آموزش فارکس
 

 

 

4.7/5 - (206 امتیاز)
نظرات 22
 1. عالی بود

 2. امیرحسین 2023-10-10 در 20:51 پاسخ

  سلام وقت بخیر خیلی ممنونم استاد عزیزم من دقیقا بعد از هر کار مثبتی که انجام میدم ای احساس بهم دست میده و احساس ناامیدی سراغم میاد، بعد از ۲۰تا ترید بدون خوردت استاپ و تمام سود دقیقا همین حال بهم دست داد و معاملاتم تبدیل به معاملاتی سینوسی شد.
  تمامی معاملات من بر اساس معاملات در جهت روند بود و جدیدا چک لیستی برای معاملات خلاف روند هم تهیه کردم و حس شور و شوق دوباره بهم انگیزه میده و به من برگشته.
  امیدوارم که بتونم این احساس خوب رو در خودم نگهداری کنم تشکر از مقاله فوق العاده

 3. درود استاد گرامی
  مقاله بسیار مفیدی است برای تریدرهای مثل من که در مسیر سود و زیان این بازار درگیر احساس می شوم.
  سپاسگزارم بابت برگ های برنده ای که به اشتراک می گذارید .

 4. واقعا جالب بود

 5. سلام وقت بخیر،
  برنده شدن یک هنر است، زیرا راه درست، همان راه شماست، مهم این است که عاشق فرایند باشید و به خود ماجراجویی‌ها و فرایند کاری عشق بورزید…
  نکات کلیدی بسیار ارزشمند و مهمی ارایه شد.
  سپاسگزارم از استاد امینو بزرگوار و خانواده آکادمی ویو

 6. محسن سجادیان 2023-10-11 در 00:02 پاسخ

  بسیار عالی تشکر از شما واقعا عالیه🏹🎯

 7. بدون شک بهترین هستید. درس زندگی میدهید 🙏🏻

 8. محمد جواد 2023-10-11 در 07:49 پاسخ

  سلام استاد .عالی بود .دقیقا همین حرف بزرگان ادب که می‌کند سیمرغ راه افتادند و به قله قاف برسند .رسیدند و چیزی نبود سعادت نبود.در واقع درسی که سی مرغ یاد گرفت این بود برای پیروزی و یافتن سعادت باید حرکت کرد و از فرایند سفر و تجربه لذت برد .نه از مقصد و یک جا نشستن و خوردن و خوابیدن .

 9. سلام استاد .عالی بود .دقیقا همین حرف بزرگان ادب که می‌کند سیمرغ راه افتادند و به قله قاف برسند .رسیدند و چیزی نبود سعادت نبود.در واقع درسی که سی مرغ یاد گرفت این بود برای پیروزی و یافتن سعادت باید حرکت کرد و از فرایند سفر و تجربه لذت برد .نه از مقصد و یک جا نشستن و خوردن و خوابیدن .

 10. محمد زندی 2023-10-11 در 20:56 پاسخ

  سلام
  خیلی ممنونم برای ارائه این مقاله خوب
  همینطوره ، باید از مسیر لذت برد ،ابتدا و انتها یکی هستند

 11. حقیقتیان 2023-10-12 در 09:55 پاسخ

  درود بر استاد بزرگ و دوست داشتنی
  مثل همیشه بسیار کاربردی و به موقع. نمیدونم ولی احساس میکنه شما کاملا مسیر حرکت و رشد من را در معامله گری رصد میکنید و هر آنچه که نیاز دارم را در اختیارم قرار میدهید. یا شاید هم همه چیز موجود است و منتظر رسیدن سطح آگاهی من به میزان لازم بستگی داره . در هرصورت شما چراغ راهی هستید برای ما دانشجویان . سپاسگزارم

 12. برنده شدن یک هنر است….
  بعضی جملات و کلمات واقعا جای کمی تامل دارند…
  سپاسگذارم استاد عزیز

 13. الان به صورت علمی هم نسبت به این موضوع آگاه شدیم : مسیر مهم تر از نتیجه هست

 14. مثل همیشه عالی سلطان❤️💯💯

 15. سلام استاد
  ممنون مطلب زیبایی بود من امروز روی خبر که روی طلا افتاد کال شدم و تمام زحمات ۲ ماه که خوب حساب را رشد داده بودم از بین رفت در طلا خبر بانک روی usdcad بود که من فکر نمی‌کردم روی طلا تأثیر داشته باشه و حرکت چارت حدود ۱۶۰ پیپ بود
  مطلب شما به من روحیه داد که دوباره شروع کنم این بار انشالله با مدیریت سرمایه بهتر و بررسی موقعیت و موقعیتهای که ریسک بالاتری دارند حذف کنم و کمی به صبرم اضافه کنم و دنبال سود و زیان نباشم و روی ورود درست و خروج درستر تمرکز کنم .

 16. خیلی عالی بود🌹

 17. عااالی بود

 18. سلام و درود
  من به عنوان یک بیمار پارکسیونی که به معامله علاقه مند شدم و داروی دوپامین مصرف میکنم این نظریه را تایید کرده و با پوست و خون تجربه کرده ام.

 19. عطا گوهری 2023-12-08 در 10:07 پاسخ

  عالی خیلی.خیلی نکات مهمی توش داشت من خودم چندوقت در حد تیم ملی برزیل ترید میزنم یک دفه نمیفهمم چم میشه و میوفتم رو دور ضرر البته سعی میکنم خودمو تو اینجور موقع ها با پایین آوردن حجم جمو جور کنم تو دوباره به روال برگردم.
  نکته مهم این مقاله از نظر من اینه که عاشقانه کار کردن و لذت بردن از این روند درمان موثری

 20. مثل همیشه عالی و مفید بود. سپاس

 21. عالی ممنون

 22. نکته مهم این است که عاشق فرایند باشید. بازار را به خوبی تحلیل و بررسی کنید، در طول هفته برای معاملات خود برنامه‌ریزی کنید و عملکرد معاملاتی خود را ثبت کنید و به تمام این کارها علاقمند باشید. وقتی به این فکر کنید که شما قرار است برای چند دهه آینده معامله کنید، می‌بینید که یک نتیجه منفی یا ضرر مثل یک قطره از اقیانوس است.

  برای اینکه مغز شما آکسی‌توسین ( [جایگزین دوپامین )ترشح کند، شما باید با موضوعی که درگیر آن هستید ارتباط برقرار کنید و احساسات قوی امنیت و پیوند با آن را در خود ایجاد کنید. خیلی کار سختی نیست، فقط باید به آنچه به عنوان یک معامله‌گر انجام می‌دهید، بسیار علاقمند باشید.

  به یاد داشته باشید که از گیر کردن و متمرکز شدن روی سود و ضررها خودداری کنید و در عوض، از فرایند لذت ببرید. بابت نتایج مثبتی که می‌گیرید شاد باشید تا انگیزه‌ای که دوپامین به شما می‌دهد را احساس کنید، اما در عین حال آگاه باشید که اثر دوپامین از بین خواهد رفت. به خود ماجراجویی‌ها و فرایند کاری عشق بورزید و اثرات آکسی‌توسین را احساس کنید.

  برنده شدن یک هنر است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید