حالت شب
حالت شب

برای اینکه معامله‌گر موفقی باشید، ابتدا باید مثل یک انسان موفق عمل کنید

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2022-06-14
حالت شب

برای اینکه معامله‌گر موفقی باشید، ابتدا باید مانند یک انسان موفق عمل کنید

مقدمه

ویدیو مربوط به نحوه بالا بردن سطح آگاهی برای موفقیت در رویارویی با فرصت ها

بسیاری از معامله‌گران مبتدی فارکس اینطور فکر می‌کنند که «وقتی یک معامله‌گر موفق بشوم، آن وقت ……. (جای خالی را با یک ویژگی مثبت پر کنید) می‌شوم». در این مقاله می‌خواهم بگویم که این طرز تفکر نه تنها به شما آسیب می‌زند، بلکه باعث پسرفت شما می‌شود.

شما اول یک معامله‌گر موفق نمی‌شوید و بعد یک فرد موفق، خوشنود و راضی. در واقع، شما باید در ابتدا در همان سطحی که هستید یک انسان موفق باشید ،تا به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید. شما باید در ابتدا بتوانید تغییرات ذهنی خود را دنبال کنید، باورهای درستی در زمینه معامله‌گری در خود ایجاد کنید، عادت‌های متفاوت و بهتری در خود ایجاد کنید، اهداف متعالی‌تر و برنامه‌ای برای رسیدن به آن‌ها مشخص کنید، قبل از اینکه بتوانید به موفقیت مستمر و پایداری در زمینه معامله‌گری دست پیدا کنید.

کریس گاردنر: من اون چیزی که برام اتفاق افتاده نیستم، من همون چیزی هستم که تصمیم دارم بهش تبدیل بشم

من اون چیزی که برام اتفاق افتاده نیستم، من همون چیزی هستم که تصمیم دارم بهش تبدیل بشم( کریس گاردنر-فیلم در جستجوی خوشبختی)

انقدر وانمود کن تا به واقعیت تبدیل شود

می‌گویند «انقدر وانمود کن و ادای انسان‌های موفق را در بیاور تا اینکه واقعا به یک انسان موفق تبدیل شوی». شاید با خودتان فکر کنید که «بسیار خوب، اما واقعا این کار چه معنی می‌دهد و اساسا چرا باید تظاهر به موفق بودن بکنم؟ اصلا من به عنوان یک معامله‌گر تازه‌کار یا شکست‌خورده که سعی می‌کنم هزینه‌های زندگی‌ام را از طریق معامله‌گری در بازارهای مالی بدست آورم، دقیقا باید چه کارهایی انجام دهم؟»

می‌خواهم به شما بگویم که این کار واقعا ساده است. دلیل اینکه شما باید اول تظاهر به موفقیت کنید تا بالاخره به موفقیت واقعی برسید این است که شما تا زمانی که ذهنیت درستی درخصوص معامله‌گری نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید در این حرفه به موفقیت برسید. بسیاری از معامله‌گران فکر می‌کنند بعد از اینکه شروع به درآمدزایی کردند، آن وقت شروع می‌کنند که روی رفتارها و افکار خود کار کنند، اما متأسفانه اینطور نمی‌شود.

لطفا توجه داشته باشید که من الان درباره موفقیت مالی صحبت نمی‌کنم. در واقع، شما ممکن است ذهنیت معاملاتی کاملا درستی داشته باشید، اما پولی نداشته باشید یا پول خیلی کمی داشته باشید. یا برعکس، ممکن است یک پزشک، ورزشکار حرفه‌ای یا رئیس یک شرکت باشید و درآمد زیادی داشته باشید، اما ذهنیت معاملاتی درستی نداشته باشید. اصلا به همین خاطر من معامله‌گری را یک «تنظیم‌کننده فوق‌العاده» می‌دانم. به این دلیل که واقعا اهمیتی ندارد چقدر پول و سرمایه دارید. چه بسا بهتر است برای شروع کار پول زیادی نداشته باشید. آنچه واقعا اهمیت دارد، درک شما از بازار، داشتن دانش نحوه معامله کردن و همچنین اینکه آیا ذهنیت معاملاتی درستی دارید یا خیر.

البته وقتی می‌گویم «ذهنیت معاملاتی»، منظورم تمام چیزهایی است که به آن مربوط می‌شود. مانند روتین معاملاتی صحیح روزانه که عادت‌های معاملاتی درستی در شما ایجاد می‌کنند. انجام دادن همه این کارها به خود شما بستگی دارد که نظم و دیسیپلین داشته باشید، روی نفس خودتان مسلط باشید، صبور باشید و ثابت‌قدم تا اینکه بالاخره این عادت‌ها در شما نهادینه شوند. حالا می‌رسیم به اصل مطلب، یعنی آن عاملی که معامله‌گران موفق را از معامله‌گران ناموفق تفکیک می‌کند (اکثر معامله‌گران اقداماتی که در این پاراگراف توضیح دادم را انجام نمی‌دهند، به همین خاطر پول و سرمایه خود را در طول زمان از دست می‌دهند).

موفقیت چیست؟

بسیاری از معامله‌گران (یا همه مردم) موفقیت را به صورت بدست آوردن پول و ثروت تعریف می‌کنند و حتی اگر این تعریف را انکار کنند، چیزی می‌گویند مشابه اینکه «موفقیت یعنی در حرفه و شغل خودم بهترین شوم» که این تعریف هم در اکثر مواقع یعنی نهایتا پول بیشتری بدست آورم. در واقع پول به نوعی هم‌معنی موفقیت است. اگرچه این طرز تفکر درباره موفقیت نه غلط است و نه درست، اما چنین تعریفی در زمینه معامله‌گری ممکن است اشتباه باشد. به این دلیل که اگر فردی اینطور بگوید که «موفقیت یعنی پول»، ممکن است اینگونه نتیجه بگیرد که «من وقتی به موفقیت می‌رسم که بتوانم از طریق معامله‌گری درآمد داشته باشم». اما چرا؟

برای اینکه بتوانید در بلندمدت بطور مستمر از طریق معامله‌گری درآمد داشته باشید، شما باید در ابتدا برای مدت طولانی یک انسان موفق باشید. آیا تا به حال شنیده‌اید که بگویند «موفقیت مرحله‌ای است که در آن فرد آماده با فرصت‌ها روبرو می‌شود»؟ مهمترین قسمت این جمله برای یک معامله‌گر، واژه «آمادگی» است. شما باید برای رسیدن به موفقیت آماده باشید و این چیزی نیست که بعد از کسب درآمد از بازار به یکباره و بطور معجزه‌آسایی در شما ایجاد شود.

اگر نمی‌دانید چگونه به یک انسان موفق تبدیل شوید، پیشنهاد می‌کنم کتاب بخوانید، از دیگران بیاموزید، مقالات سایت را مطالعه کنید و در دوره‌های آموزشی شرکت کنید. کتاب‌های بسیاری برای رسیدن به موفقیت وجود دارند و همچنین اساتید زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها یاد بگیرید. نکته اینجاست که شما پیش از اینکه به کسب درآمد از معامله‌گری امیدوار باشید، بایستی ذهن خود را آماده کنید، عادات درستی در خود ایجاد کنید و زندگی خود را منظم کنید. موفقیت در معامله‌گری مستلزم این است که شما تمام این ویژگی‌های مثبت را به عنوان پیش‌نیاز در خود داشته باشید، نه به عنوان نتیجه رسیدن به موفقیت.

البته واژه «وانمود کردن» یا «تظاهر کردن» شاید خیلی درست نباشد. در واقع اینطور بگویم که پیش از اینکه مثل یک معامله‌گر حرفه‌ای کسب درآمد کنید، طرز فکر و رفتار شما باید مثل یک معامله‌گر حرفه‌ای باشد. به عبارتی دیگر، تنها تفاوت شما با یک معامله‌گر حرفه‌ای این است که شاید شما در حساب معاملاتی خود به جای ۱۰۰ هزار دلار، ۱۰۰ دلار داشته باشید.

شما باید برای رسیدن به موفقیت، چرخ موفقیت را به حرکت درآورید.

چرا همه مردم ثروتمند نیستند؟

چرا همه مردم «ثروتمند» نیستند؟ چرا کمتر از ۲۰ درصد معامله‌گران برای طولانی مدت موفق هستند؟ به این دلیل که رسیدن به این مراحل برای اکثر مردم سخت و دشوار است. به نظر شما کدام یک راحت‌تر است، اینکه خیلی راحت روی مبل بنشینید و فیلم و سریال تماشا کنید یا اینکه این وقت را صرف مطالعه کتاب یا شرکت در یک دوره آموزشی برای ارتقاء دانش و مهارت‌های خود کنید؟ کدام یک راحت‌تر است، اینکه وقت و انرژی بگذارید و مطالعه کنید و یک روتین حول یک برنامه معاملاتی بسازید و نسبت به برنامه خود متعهد باشید، یا اینکه بدون هیچ قید و بندی پشت کامپیوتر بنشینید و فقط چون «احساس می‌کنید» که قیمت می‌خواهد بالا یا پایین برود، خرید و فروش کنید؟ پاسخ این سؤالات کاملا مشخص است، پاسخ شما به این سوالات چیست؟

حقیقت این است که اکثر مردمی که در یک کشور نرمال با فرصت‌های پیشرفت خوب متولد شده‌اند و جسم و ذهن سالمی دارند، «ثروتمند» نیستند. اما تقریبا همه افراد می‌خواهند ثروتمند باشند. اینکه عموم مردم ثروتمند نیستند به این دلیل است که رسیدن به سطوح درآمدی بالا، خواه از طریق معامله‌گری بازار، راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا بهتر شدن در یک شغل، مستلزم سخت‌گیری و تعهدی برای رسیدن به بهترین‌هاست که بیشتر مردم انگیزه کافی برای حفظ این سخت‌گیری و تعهد را ندارند.

شما به عنوان یک معامله‌گر باید نسبت به تبعیت صحیح از برنامه معاملاتی خود متعهد باشید و به تمایلات دائم و وسوسه‌های همیشگی برای بیش از اندازه معامله کردن توجهی نکنید. اما متأسفانه اکثر مردم نمی‌توانند این آژیر «هرچه زودتر ثروتمند شو» را نادیده بگیرند و تسلیم آن می‌شوند و در نتیجه حساب‌های معاملاتی خود را از بین می‌برند.

برای اینکه در هر شغل و زمینه‌ای بهترین شوید، لازم است رفتارها و عملکرد درستی را بطور مستمر داشته باشید و بطور کلی عادت کنید که کارهای درستی انجام دهید و احساسات درستی داشته باشید. اما بیشتر مردم به احساسات منفی و رفتارهای منفی عادت می‌کنند. اگرچه هر شب تلویزیون تماشا کردن و هر روز پلی‌استیشن بازی کردن «سرگرم‌کننده» است، اما این‌ها شما را به بهترین‌ها یا موفقیت در مارکت نمی‌رسانند.

دلیل اینکه بیشتر مردم از قشر متوسط به پایین یا فقیر جامعه هستند این است که نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنند و زمان زیادی را صرف تفریح و هدر دادن زمان می‌کنند. توجه کنید که من نمی‌گویم این دسته از مردم از زندگی خود خوشحال و راضی نیستند، شما ممکن است بدون اینکه پول زیادی داشته باشید، از زندگی خود راضی باشید. اما در این مقاله در خصوص کسب درآمد از طریق معامله‌گری صحبت می‌کنیم و می‌گویم که شما باید طرز فکر و رفتار خود را از حالت تنبلی و تفریحانه به حالت متمرکز و منظم تغییر دهید، در غیر این صورت از طریق معامله‌گری در بازار به موفقیت نمی‌رسید.

در آخر

خانه، دفتر یا میز کار شما چقدر مرتب است؟ شاید فکر کنید «این چه ربطی به معامله‌گری دارد؟». اما واقعیت این است که کاملا به معامله‌گری مربوط است.

شما نمی‌توانید یک معامله‌گر حرفه‌ای و موفق باشید، اگر زندگی شما در سایر زمینه‌ها منظم نباشد. کاملا باور دارم که برای اینکه ذهن شما شفاف و آرام باشد تا بتوانید به درستی در بازار معامله کنید، بایستی یک انسان منظم و با دیسیپلین باشید. اگر محل کار یا خانه شما خیلی نامرتب است و کتاب‌ها و کاغذها در سرتاسر اتاق پخش شده‌اند، فکر نمی‌کنم ذهن شما در جایگاهی باشد که بتوانید بطور مستمر از بازار کسب درآمد کنید.

شما باید مثل یک «مدیر صندوق مالی» عمل کنید. این افراد هم یک روز باید خود را تغییر می‌دادند، زمان و انرژی خود را برای کارهای متفاوتی صرف می‌کردند و به تمام آن «چیزهای کوچک» زندگی خود نظم می‌دادند تا اینکه مسیر معامله‌گری حرفه‌ای خود را آغاز کنند. و شما هم می‌توانید با پیروی از مطالب این مقاله، مسیر حرفه‌ای خودتان را شروع کنید.

 

گردآوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: learntotrade / academywave

4.6/5 - (314 امتیاز)
نظرات 47
 1. عالی عالی و بسیار ممنون استاد 🙏🙏🙏

 2. عالی

 3. ابراهیم یزدانی 2022-06-14 در 21:43 پاسخ

  بسیار عالی،ای کاش در مورد خصوصیات آدمهای موفق بجز کتابخوانی و ورزش یکم بیشتر توضیح می‌دادید.
  بازهم ممنون🌹

 4. سلام
  مقاله بسیار عالی و آموزنده بود ممنون از شما.
  استاد به نظر من متاسفانه مشکلات جامعه و خانواده ها ازنظر مالی زیاد شده و اکثر دوستان به بدن و تفکرات سالم خودشون که مهمترین موضوع هست اهمیت نمیدن و از صبح تا شب پای سیستم برای کسب درآمد هستند که متاسفانه اغلب با شکست مواجه می شوند. در صورتی که عقل سالم در بدن سالم هست و در اولویت هست. مطالعه، ورزش، داشتن نظم و انضباط، تغذیه سالم و… بسیار مهم هست که باید رعایت شود.
  سپاسگزارم

 5. ممنون از مقاله خوبتون بسیار عالی و تاثیرگذاربود

 6. مثل تمام مقالات دیگه عالی بود.❤

 7. مقاله بسیار عالی بود.
  چطوری به نظم روحی، احساسی و فکری برسیم؟

  • سلام به شما دوست عزیزم ژ
   نظم در دنیای احساس و روان معنا ندارد
   بودا میگه ذاذن کردن به معنای روشن کردن یک شمع داخل یه اتاق پر از خرط،و پرت هست
   تنها چیزی که برای احساسات میتونم بگم بهتون اینه که احساسات و سرکوب نکنین ،مثلا خشمتونو هیچ وقت سرکوب نکنین ،حتی احساساتی مثل حسادت و…رو هم سعی کنین ببینین و بپذیرین که وجود دارن ،
   کتاب دعوت به تمرین ذن
   نیمه ی تاریک وجود

 8. مقالات خیلی عالین❤️👍

 9. سلام و خسته نباشید خدمت اقای امینو مثل همیشه عای

 10. عالی

 11. عالی استاد عااااالی
  واقعا این مقاله ها از همه چی مهمتره برای موفقیت
  بازم مممنون واقعا استاد عزیزم

 12. مقاله ی فوق العاده ای بود. با تشکر

 13. میز مرتب مثل دسته گل!
  سودم میگیریم و دعای شما میکنیم
  قلب

 14. مثل همیشه عالی

 15. بخدا اینجا هم خیلی خوبی فقط دوستدارم صداتو بشنوم اگه یه کتابم بنویسی که عالیه 🌹

 16. روزی یه درصد تغییر

 17. ارش عمرانی 2022-06-15 در 00:40 پاسخ

  سلام استاد عزیز شما همیشه ما را راهنمایی می کنید و ما از شما بسیار سپاسگزاریم من از اموزشهای شما به این نتیجه رسیدم که بالا بردن سطح اگاهی بسیار مهم است و این باعث درک صحیح در مورد همه موارد مربوط به یک انسان رشد یافته و متعالی است لطفا در این مورد بیشتر ما را اگاه سازید چون طبق گفته خود شما و کتابها و اساتید داشتن اگاهی و یک راهنما و استاد بسیار مهم است تا اطلاعات غلط دریافت نگردد
  با سپاس فراوان

 18. سلام و شب بخیر بر استاد امینوی عزیز
  فوق العاده بود این مقاله ،ممنون از شماپ پشتیبانی های خانواده ی بزرگ آکادمی ویو.

 19. مصطفی ایزدی 2022-06-15 در 00:43 پاسخ

  با تشکر مقاله خیلی وزینی بود خیلی استفاده کردم

 20. ابوالقاسم 2022-06-15 در 01:01 پاسخ

  بسیاااارعااااالی
  من یک دانشجوی جدیدهستم که هنوزدوره شمارونخریدم ولی هرچه زودتربه خانواده شماملحق میشوم
  خیلی خیلی عالی هستین

 21. بسيار عالي بود استاد عزيز
  مدتي به تقريح آلوده شدم ولي اين مقاله صحبت هاي كليدي كوچيك باعث شد باعث شد تنبلي و كنار بگذارم و به هدفم بيشتر بپردازم
  سپاس فراوان 🌹👏🏻

 22. یعقوب علی نیا 2022-06-15 در 09:57 پاسخ

  جانا سخن از دل ما می گوئی چقدر مقاله ارزشمندی ممنون استاد

 23. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 24. سلام و درود برشما
  استاد چقدر خوب بود این مقاله. چندوقت پیش داشتم با یکی از کاربران قدیمی اکادمی صحبت میکردم و همین صحبت رو میکردیم. من میگفتم که میخوام اول در زندگی منظم بشم بعد به ریل برم و ایشون گفت که خب اگر زندگیتون منظم بشه در ترید هم تاثیر میذاره.
  ممنونم از اینکه از دلهای ما هم خبر دارید🙏🙏🙏🦶

 25. سعید رضا رادمنش 2022-06-15 در 22:58 پاسخ

  سلام استاد تجربه خودم رو از نظم بگم هر موقع طبق اصول گفته شده در دوره عمل کردم و حس و حال قبل از ترید عالی بوده و فقط می خواستم درصد معین رو بگیرم و ببندم برم به کارهای روزانه شخصیم برسم عالی نتیجه گرفتم اما وقتهایی که گفتم بیام بازار رو جارو کنم بازار هم اون چهره دیگه خودش رو بمن نشون داده و همچین ادب کرده منو که یاد گرفتم فقط و فقط باید صحبتهای شما رو توی قاب طلا باید گرفت . سپاسگزار وجود بی نظیرتون هستم استاد امینو

 26. تشکر از استاد امینو و تیم آکادمی ویو

 27. بسیار عالی من هم قول میدم روی نظم و دیسپلین خودم کار کنم ممنونم از مقاله خوبتون

 28. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

 29. تو بینظیری. خدارو شکر شاگردتم

 30. عالی بود
  واقعا واسه معامله گر موفق بودن باید تمرکز و ذهن آرومی داشت که نیاز هس موانع سر راهش رو حذف کنیم

 31. درود بر استاد عزیزم
  وانمود کردن در اینجا به معنای واقعا مثل یک انسان موفق عمل کردن هست و منظور ادای آدمای موفق رو در آوردن نیست!
  خب من اوایل ادای ترید های موفق رو در می آوردم و بدون هیچ قید و بندی فقط چون احساس میکردم قیمت می خواد بالا یا پایین بره خرید و فروش میکردم هر چند که چک لیست هم داشتم ولی تعهدی بهش نداشتم و متاسفانه تسلیم آژیر هر چه زودتر ثروتمند شو میشدم و نتیجه حساب های معاملاتی ام رو که چه بسا یک ماه براش وقت گذاشته بودم از بین میبردم.
  الان میفهمم که موضوع جدی تر از این حرفها هست و باید طرز فکرم رو از حالت تنبلی و راحت طلبی به حالت متمرکز و منظم تغییر بدم.
  ممنون از مقاله فوق العاده اتان
  سپاس بینهایت

 32. سلام استاد سیار عالی مثل همیشه
  واقعا ازشمابابت این مقالات بسیار ارزشمند وکاربردی که هرهفته دراختار ما قرار میدین کمال تشکر رادارم.
  من ازمانی که اون نظم وارد زندگیم شده بسیار انرژی ام هم بالارفته والن دارم روی نفسم کر میکنم تاحدودی موفق شدم

 33. بسیار عالی مثل همیشه

 34. عالی

 35. امیرحسین 2022-06-19 در 16:28 پاسخ

  مثل همیشه فوق العاده
  پیشنهاد میکنم فایل آگاهی یوتوب رو حتما ببینید .

 36. همچون گذشته درجه یک

 37. عرض ادب و احترام
  واژه ای جز تشکر نمیتونم به کار ببرم.

 38. استاد امینو سپاس بابت این مقاله های عالی

 39. سلام استاد عزیز استفاده کردم و بسیار مفید و عالی بود
  امیدوارم بتونیم اینگونه باشیم
  تشکر از زحمات بی دریغ و وقت گرانقدرتون

 40. برای بار چندم نمیدونم این مقاله خوندم و نکته برداری کردم …عالی بود

 41. عالی بود
  ممنونم از لطفتون.
  موفقیت به نظر من یعنی انجام کارهایی که باعث رشد یک انسان میشه به صورت مستمر.
  بحث وانمود کردن فوق العاده موثر هست. یک پیشنهاد: در طول روز هروقت آگاه شدین، سعی کنین خودتون و اون کسی که میخواین باشین تصور کنین و احساس خوبتون هم همراهش بیارید.

 42. خیلی ممنون از سایت اکادمی ویو که چنین مقالات خوبی رو قرار کیده

 43. نکته اینجاست که شما پیش از اینکه به کسب درآمد از معامله‌گری امیدوار باشید، بایستی ذهن خود را آماده کنید، عادات درستی در خود ایجاد کنید و زندگی خود را منظم کنید. موفقیت در معامله‌گری مستلزم این است که شما تمام این ویژگی‌های مثبت را به عنوان پیش‌نیاز در خود داشته باشید، نه به عنوان نتیجه رسیدن به موفقیت.

  اینکه عموم مردم ثروتمند نیستند به این دلیل است که رسیدن به سطوح درآمدی بالا، خواه از طریق معامله‌گری بازار، راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا بهتر شدن در یک شغل، مستلزم سخت‌گیری و تعهدی برای رسیدن به بهترین‌هاست که بیشتر مردم انگیزه کافی برای حفظ این سخت‌گیری و تعهد را ندارند.

  دلیل اینکه بیشتر مردم از قشر متوسط به پایین یا فقیر جامعه هستند این است که نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنند و زمان زیادی را صرف تفریح و هدر دادن زمان می‌کنند. توجه کنید که من نمی‌گویم این دسته از مردم از زندگی خود خوشحال و راضی نیستند، شما ممکن است بدون اینکه پول زیادی داشته باشید، از زندگی خود راضی باشید. اما در این مقاله در خصوص کسب درآمد از طریق معامله‌گری صحبت می‌کنیم و می‌گویم که شما باید طرز فکر و رفتار خود را از حالت تنبلی و تفریحانه به حالت متمرکز و منظم تغییر دهید، در غیر این صورت از طریق معامله‌گری در بازار به موفقیت نمی‌رسید.

  خانه، دفتر یا میز کار شما چقدر مرتب است؟ شاید فکر کنید «این چه ربطی به معامله‌گری دارد؟». اما واقعیت این است که کاملا به معامله‌گری مربوط است.

  شما نمی‌توانید یک معامله‌گر حرفه‌ای و موفق باشید، اگر زندگی شما در سایر زمینه‌ها منظم نباشد. کاملا باور دارم که برای اینکه ذهن شما شفاف و آرام باشد تا بتوانید به درستی در بازار معامله کنید، بایستی یک انسان منظم و با دیسیپلین باشید. اگر محل کار یا خانه شما خیلی نامرتب است و کتاب‌ها و کاغذها در سرتاسر اتاق پخش شده‌اند، فکر نمی‌کنم ذهن شما در جایگاهی باشد که بتوانید بطور مستمر از بازار کسب درآمد کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید