حالت شب
حالت شب

چرا معامله‌گران بعد از یک سلسله معاملات موفق، سودهای بدست آمده را به بازار پس می‌دهند؟

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2023-09-13
حالت شب

چرا معامله‌گران بعد از یک سلسله معاملات موفق، سودهای بدست آمده را به بازار پس می‌دهند؟

 

یکی از اتفاقات متداول در بازارهای مالی (بورس-فارکس-ارزهای دیجیتال) این است که معامله گران بعد از یک دوره موفق، سودهای بدست آورده خورد را از دست می دهند.چند بار این اتفاق برای شما افتاده که بعد از یک معامله بسیار سودآور یا چند معامله موفق، تمام سودهای بدست آمده یا حتی بیشتر را از دست بدهید؟ خودم شخصا در ابتدای مسیر معامله‌گری، این سناریو را چندین مرتبه تجربه کرده‌ام و می‌دانم چقدر این تجربه می‌تواند تلخ و ناامیدکننده باشد.

در این مقاله به دلایل این اتفاق یعنی از دست دادن سودهای بدست آمده از یک سری معاملات موفق متوالی، می‌پردازیم و اینکه چگونه می‌توانید یکبار برای همیشه به آن پایان دهید.

دلیل روانشناسی از دست دادن سودهای معاملات موفق گذشته

اگرچه ممکن است دلایل متعددی برای از دست دادن سودهای معاملات موفق گذشته وجود داشته باشد، اما همه آن‌ها در یک چیز اشتراک دارند: اثر اتفاقات اخیر.

«اثر اتفاقات اخیر» یک پدیده روانشناختی است که توضیح می‌دهد احتمال بالایی وجود دارد که یادآوری و عملکرد مردم بیشتر مطابق رویدادهایی باشد که اخیرا برای آن‌ها اتفاق افتاده، در مقایسه با اتفاقاتی که متعلق به گذشته‌های دورتر هستند. به نظر می‌رسد این رفتار بخشی از طبیعت انسان‌ها باشد، اما ما به عنوان یک معامله‌گر باید به عواقبی که این «اثر اتفاقات اخیر» می‌تواند برای ما داشته باشد، بیشتر فکر کنیم.

وقتی یک معامله‌گر بیش از اندازه روی نتایج اخیر خود تمرکز می‌کند، باعث می‌شود تمرکز روی زمان حال و معامله فعلی و همچنین روشن‌بینی خود را از دست بدهد. در حرفه معامله‌گری، افراد ممکن است خیلی راحت تحت تأثیر اتفاقات اخیر قرار بگیرند و در نتیجه مرتکب اقدامات اشتباهی شوند.

اثر اتفاقات اخیر در واقع دلیل اصلی و ریشه‌ای از دست دادن سودهای بدست آمده از معاملات موفق گذشته است. دلیل اینکه معامله‌گران سودهای بدست آمده را از دست می‌دهند این است که در مورد توانایی‌های معاملاتی خود دچار نوعی حس اعتماد به نفس کاذب می‌شوند.

اعتماد به نفس کاذب

زمانی که بیش از حد تحت تأثیر معاملات اخیر قرار می‌گیریم (اثر اتفاقات اخیر)، باعث می‌شود نوعی اعتماد به نفس کاذب در خودمان احساس کنیم.

برای مثال، یک معامله‌گر مبتدی شاید در ابتدا بدون اینکه حتی بداند چه کاری انجام می‌دهد،  بطور شانسی چند معامله خوب و سودآور انجام دهد. حالا فرض کنید شرایط بازار در زمان اجرای این معاملات سودآور، شرایط «آسانی» بوده است، یعنی روند قدرتمندی در جریان بوده و این فرد توانسته خیلی سریع کسب سود کند. اما بعد از مدتی، ناگهان شرایط بازار تغییر می‌کند، اما این معامله‌گر از آنجاییکه بعد از سودهایی که به آسانی بدست آورده، اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده، همچنان به معامله‌ کردن ادامه می‌دهد. عدم گذراندن یک دوره آموزشی اصولی، نداشتن درک درستی از بازار و فقدان مهارت‌های معاملاتی در ترکیب با اعتماد به نفس کاذبی که در معامله‌گر شکل گرفته، همگی باعث می‌شوند این فرد همچنان به معامله کردن ادامه دهد، اما با این تفاوت که این بار تمام سودهای بدست آمده را از دست می‌دهد.

این وضعیت در بین معامله‌گران بسیار متداول است و می‌توان گفت تقریبا تمام معامله‌گران آن را تجربه کرده‌اند. اعتماد به نفس کاذب باعث می‌شود احساس کنید که باهوش‌تر هستید و گویی یک «استعداد معاملاتی» درون شما وجود دارد که سایر مردم فاقد آن هستند. اما احتمالا شما چنین استعدادی ندارید (خیلی نادر است!) و زمانی که احساس می‌کنید در زمینه معامله‌گری خیلی مستعد هستید، این یک هشدار است که شما در آینده نزدیک بخشی از موجودی حساب خود را از دست می‌دهید.

راه غلبه بر اثر اتفاقات اخیر و اعتماد به نفس کاذب این است که به یاد داشته باشید که هر معامله کاملا منحصر به فرد و مستقل از معاملات گذشته است. بنابراین، نتایج معاملات گذشته شما، اثری روی نتیجه معامله بعدی شما ندارند و همیشه باید همینطور در مورد معاملات خود فکر کنید. زمانی که به معاملات اخیر خود بیش از اندازه اهمیت می‌دهید، از برنامه معاملاتی و اهداف بلندمدت خود غافل می‌شوید و در نتیجه شروع به از دست دادن پول و ضرر کردن می‌کنید.

در هر معامله فکر کنید که آن معامله تنها ترید در طول زندگی شماست. امینو

اسکناس و پول نقد

هیچ چیز مثل لمس اسکناس واقعی نیست. بوی اسکناس و حسی که از لمس آن به شما دست می‌دهد، باعث می‌شود یک اتصال حسی و در نتیجه اثر احساسی و فیزیولوژیکی در شما ایجاد شود. اما وقتی فقط به چند عدد و رقم و پول دیجیتال خیره می‌شوید، تجربه کاملا متفاوتی دارید.

منظورم این است که وقتی پول و سود حاصل از معاملات را لمس نمی‌کنید، هیچ درک ملموسی از آن ندارید و در نتیجه اهمیت زیادی هم برای شما نخواهد داشت.

مطمئنم که اگر ۵۰۰ دلار بصورت نقدی در دستان خود داشته باشید و یک معامله‌گر دیگر به سمت شما بیاید و بخواهد آن را از شما بگیرد، احتمالا یک مُشت محکم به صورت او بزنید. اما وقتی همان ۵۰۰ دلار در صفحه نمایش کامپیوتر شما وجود دارد و نمی‌توانید ببینید که چه کسی آن را از شما می‌گیرد، خیلی ساده از آن می‌گذرید و در برابر ضرر وارده فقط کمی ناراحت می‌شوید و شاید حتی ۵۰۰ دلار دیگر به حساب معاملاتی خود واریز کنید.

مشکل را می‌بینید؟ راه حل این است: هر ماه اگر از طریق معامله‌گری درآمد داشتید، حتی اگر فقط ۱۰ دلار سود کرده بودید، بخشی از آن را برداشت کنید و آن را از دستگاه خودپرداز یا بانک دریافت کنید. آن پول نقد را روی میز معاملاتی خود یا در یک ظرف شیشه‌ای قرار دهید که بتوانید آن را ببینید و در دسترس شما باشد. هفته‌ای یک بار آن مقدار پول نقد را بردارید و آن را حس کنید و به این فکر کنید که این پول واقعی است و نمی‌خواهید آن را از دست بدهید. حالا با این احساس جدید معامله کنید. به عبارتی دیگر، با حالت تدافعی معامله کنید تا از سرمایه معاملاتی خود محافظت کنید، زیرا به این طریق است که در حرفه معامله‌گری باقی می‌مانید و به موفقیت می‌رسید.

نتیجه‌گیری

از دست دادن سودهای حاصل از معاملات گذشته شاید یکی از تلخ‌ترین بخش‌های حرفه معامله‌گری باشد و اگر اجازه دهید که این اتفاق دوباره و دوباره تکرار شود، ممکن است مرتکب اشتباهات بزرگتری شوید و در نهایت کل موجودی حساب معاملاتی خود را از دست بدهید.

جنبه ذهنی و روانی این اتفاق ممکن است آسیب زیادی به اعتماد به نفس معامله‌گر وارد کند. پس از چنین اتفاقاتی، معمولا از نو شروع کردن و بهبود شرایط ذهنی و مالی ممکن است سخت باشد، بنابراین بسیار مهم است که معامله‌گران از قبل آمادگی لازم را داشته باشند.

پس از کار کردن با دانشجویان و معامله‌گران بسیار در طول یک دهه گذشته، متوجه شدم که متداول‌ترین ویژگی که باعث شکست خوردن یک معامله‌گر می‌شود، «اعتماد به نفس بیش از اندازه» پس از یک سری از معاملات موفق است. من همیشه از معامله‌گران می‌خواهم غرور را کنار بگذارند و در هر روز و با هر معامله به همان صورت برخورد کنند که در مورد معاملات موفق گذشته برخورد کرده‌اند. در بازار جای غرور و تکبر نیست، همچنین جایی برای افرادی که می‌خواهند با اصرار به معاملات خود، ثابت کنند حق با آن‌ها است و بازار اشتباه می‌کند هم وجود ندارد.

 

گردآوری و ترجمه: آکادمی ویو

اینستاگرام آکادمی ویو
یوتیوب آکادمی ویو
دوره پرایس اکشن
دوره فراکتالی
آموزش فارکس

4.4/5 - (185 امتیاز)
نظرات 29
 1. تشکر فراوان

 2. خیلی متشکرم

 3. درود و عرض ادب و خسته نباشید به استاد عزیز و تیم پشتیبانی آکادمی ویو ، مثل همیشه بسیار عالی ، دو نکته کلیدی : فکر کنیم تنها معامله زندگیمون هست و دیگری نقد کردن سود ، من خودم یه پنجاه تومنی روی میز کارم گذاشتم و جلوی چشمم هست همیشه تا یادآوری کنم به خودم که هر دلار که بدست میارم یا از دست میدم این مقدار هست و خیلی کمک میکنه توی معاملات هیجانی .موفق و پیروز و پر سود باشید .

 4. رضا نظری زاده 2023-09-13 در 02:08 پاسخ

  از شما استاد عزیز بسیار متشکرم که در مواقع حساس بخوبی مقاله ای جامع و نجات بخش در اختیار ما قرار میدهید

 5. در كنار اعتماد به نفس كاذب در سري معاملات موفق
  تجربه شخصي من حس انتقام گرفتن از بازار بوده باعث شده سود هاي چند هفته اي و گاها چند ماه رو به بازار پس بديم
  عالي بود مقاله و خيلي اين نكته مهمه

 6. بسیار زیبا و کلیدی

  سپاس فراوان امینوی عزیز
  استاد گرامی

 7. بسیار جالب بود،دقیقا این اعتماد به نفس کاذب باعث تفسیر مارکت در جهت امیال ما میشه و نتیجه قطعا شکست است

 8. امیرحسین 2023-09-13 در 11:26 پاسخ

  عرض ادب استاد من آموزش هام رو تازه بعد ۱ سال تموم کردم دیروز اولین پراپ رو درا دادم رفت مشکلم اینجاس وقتی بکتست میگیرم و استراتژی رو بهینه میکنم قدرت پلن رو میبینم ولی موقع معامله بهش عمل نمیکنم و عملکردهای دیگه تو اون لحضه منطقی میاد برام

 9. درود سپاس بابت مقاله های عالیتون
  لمس و دیدن پول نقد، اثر عالی ای داره که با تجربه کردن قابل درکه

 10. Hersh.barber80@gmail.com 2023-09-13 در 16:13 پاسخ

  خیلی عالی مثل همیشه

 11. اینطور که معلومه این بازار به کسی سود نمیده. چون اینقدر چالش داره که همه رو تسلیم می کنه و همه سودها رو پس می گیره.

 12. امید قنبریان 2023-09-13 در 19:21 پاسخ

  عالی بود 🙏

 13. سلام جناب دهقان
  عالی هستین شما براتون ارزوی سلامتی دارم

 14. سلام و درود به استاد عزیز و تیم حرفه آکادمی ویو.
  مقاله بسیار عالی و کاربردی است.
  من خودم تازگی ها همین چند ماه پیش این تجربه رو داشتم که بعد از حدود ۵۰ روز خوب ترید کردن و گرفتن سود روزانه متاسفانه همه رو به مارکت پس دادم که تمام این ها به علت کنار گذاشتن نظم دیسپلین چک لیست و اعتماد به نفس کاذب آسون فرض کردن مارکت عدم رعایت مدیریت سرمایه نداشتن صبر و…
  بود که خوشبختانه مارکت با یک سیلی من رو از خواب خرگوشی خودم بیدار کرد که البته اولش یکم درد داشت ولی به قول خودتون با قبول کردن درد و درس گرفتن از اشتباهات و البته فراموش نکردن آن اشتباهات برای عدم تکرار باعث رشد ما میشه.
  سلامت و شاد و موفق باشید

 15. الان یک ماهه دقیقا توی این نقطه هستم و این راهکار سود واقعی رو به صورت فیزیکی لمس کنیم به نظرم باید خیلی جذاب باشه . حتما این هفته این کار رو خواهم کرد استاد . ممنون از این مقاله عالی . واقعا نیاز داشتم بهش

 16. سپاس از استاد عزیز.

  عالی و فوق العاده بود

 17. سلام و عرض ادب حدود ۱ ماهی هست که پی به یک مشکل روان شناسی خودم بردم و از اون روز تا حالا بشدت معاملاتم سوده شده و دقیقا این احساس رو در خودم دارم و مدام با خودم تکرار میکنم که این شاید این توهم هست یا اعتماد به نفس کاذب یا بازار خیلی خوب شده واقعا نمیدونم ولی نتایج تریدم خیلی بهتر شده ممنون میشم استاد نظرشون رو بدن
  @amino

 18. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 19. پیمان مداحی 2023-09-23 در 17:31 پاسخ

  بسیار مفید و آموزنده بود استاد
  ممنون

 20. Esmaeil shirmohamadi 2023-09-26 در 05:44 پاسخ

  سپاس استاد . خدا کنه با این واقعیت کنار بیام

 21. با سلام خدمت استاد گرامی
  ممنون بابت آگاهی دیگری از جانب شما .
  لمس فیزیکی پول حس امید و انگیزه ای دیگر برای باز گردن معامله ای دیگر

 22. سید حسین ذاکرین 2023-11-01 در 19:06 پاسخ

  واقعا عالی بود ممنونم استاد عزیز

 23. عرض ادب و احترام
  این مقاله ها(مقاله)نیست،نقشه ای گنج هستش.
  ممنون برای همه چیز،ممنون برای همیشه.استاد عزیز.

 24. یک جمله از مقاله .بازار جای غرور و تکبر نیست

 25. زمانی که بیش از حد تحت تأثیر معاملات اخیر قرار می‌گیریم (اثر اتفاقات اخیر)، باعث می‌شود نوعی اعتماد به نفس کاذب در خودمان احساس کنیم.

  مانی که به معاملات اخیر خود بیش از اندازه اهمیت می‌دهید، از برنامه معاملاتی و اهداف بلندمدت خود غافل می‌شوید و در نتیجه شروع به از دست دادن پول و ضرر کردن می‌کنید.

  در هر معامله فکر کنید که آن معامله تنها ترید در طول زندگی شماست. امینو

  پس از کار کردن با دانشجویان و معامله‌گران بسیار در طول یک دهه گذشته، متوجه شدم که متداول‌ترین ویژگی که باعث شکست خوردن یک معامله‌گر می‌شود، «اعتماد به نفس بیش از اندازه» پس از یک سری از معاملات موفق است. من همیشه از معامله‌گران می‌خواهم غرور را کنار بگذارند و در هر روز و با هر معامله به همان صورت برخورد کنند که در مورد معاملات موفق گذشته برخورد کرده‌اند. در بازار جای غرور و تکبر نیست، همچنین جایی برای افرادی که می‌خواهند با اصرار به معاملات خود، ثابت کنند حق با آن‌ها است و بازار اشتباه می‌کند هم وجود ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید