چرا خانم‌ها بهتر از آقایان معامله می‌کنند

توسط مقالات عمومی بورس که در 2020-03-15
حالت شب

  آیا خانم ها معامله گرهای بهتری نسبت به مردان هستند؟

مقدمه:

اگر چه در مباحث آموزش فارکس اکثرا فکر می کنند که مردان بسیار بهتر ار زنان معامله میکنند اما براساس شواهد آماری جمع‌آوری شده توسط مدرسه کسب‌وکار WarWick، در حوزه معامله‌گری،خانم‌ها به اندازه ۱٫۸ درصد عملکرد بهتری نسبت به آقایان دارند، اگرچه کمتر از آن‌ها معامله می‌کنند. حال چرا با وجودیکه خانم‌ها “کمتر” از آقایان معامله می‌کنند، “بهتر” یا “هوشمندانه‌تر” از آقایان معامله می‌کنند؟

مطالعات دانشگاه لستر نشان می‌دهد که هورمون‌ها و عوامل اجتماعی تاثیر بسیاری بر رویکرد آقایان و خانم‌ها در قبال بازارهای مالی دارند.

این اختلافات در روانشناسی معامله‌گری باعث تفاوت‌هایی در نرخ موفقیت این دو گروه می‌شود. ما این اختلافات را که باعث برتری خانم‌ها نسبت به آقایان می‌شوند، به ۴ دسته تقسیم کرده‌ایم.

آمادگی

معامله‌گران خانم از اینکه تشخیص دهند دانش و تخصصی در موضوع مشخصی ندارند، ناراحت و ناخشنود نیستند. به این معنی که آن‌ها احتمالا مراحل لازم برای تحقیق، یادگیری و تمرین استراتژی معاملاتی را پیش از ورود به بازار و کار با سرمایه واقعی طی می‌کنند.

از طرف دیگر، آقایان بیشتر گرفتار نفس و غرور بیش از اندازه خود می‌شوند. آقایان در تصمیمات خود بیشتر شتاب‌زده و از روی میل و هوس عمل می‌کنند و نسبت به توانایی‌های خود مغرور هستند. این امر منجر می‌شود زمان لازم و میزان آمادگی برای ورود به بازار را دست کم بگیرند، در نتیجه منحنی یادگیری پر پیچ و خمی را با ضرر و زیان‌های فراوان طی می‌کنند.

مدیریت ریسک

آمادگی یک خانم معمولا به این معنی است که او در کار کردن با چند جفت‌ارز به خوبی مسلط گشته که اکنون می‌تواند کاملا موفقیت‌آمیز آن‌ها را معامله کند. او هرگز بیش از حد معامله نمی‌کند یا اینکه حساب را بدون شناخت کامل از رفتار هر جفت‌ارز، در معرض ریسک‌های نامعقول قرار نمی‌دهد.

در مقابل آقایان تمایل بیشتری به رفتارهای پرخطر دارند. به لحاظ روانشناسی، در اینجا تستسترون نقش پررنگی دارد. آقایان ذاتا گرایش به پرش از ارتفاع به عمق مجهولات و ناشناخته‌ها دارند و سعی دارند از هر فرصت ممکنی نهایت استفاده را ببرند. این امر سبب می‌شود بیش از اندازه معامله کنند و لذا از هر جهت در معرض ریسکی خارج از کنترل قرار می‌گیرند.

تعامل با ضررها

خانم‌ها معمولا نسبت به آقایان از غرور کمتری برخوردار هستند. این مزیت توام با آمادگی قبلی و محاسباتی که برای ریسک معاملات انجام می‌دهند باعث می‌شود در مدیریت ضررها بهتر عمل کنند.  محتمل است خانم‌ها در مواجهه با ضررها نگاهی تحقیقاتی داشته باشند تا دفاعی و به دنبال راهی برای یادگیری از آن‌ها باشند تا در آینده مجددا مرتکب اشتباهات مشابهی نشوند.

برعکس آقایان معمولا از ضرر و زیان معاملات ضربه‌های سنگینی می‌خورند. آقایان غالبا سودهای خود را بصورت انعکاسی از توانایی‌های خود تلقی می‌کنند. متاسفانه به همین دلیل ضررهای وارده به آقایان بیشتر آن‌ها را گرفتار واکنش‌های احساسی می‌کند تا اینکه رفتاری تحلیلی از خود نشان دهند. در عوض یادگیری از ضررها و استفاده از آن‌ها به نفع خود، معمولا آقایان پس از هر ضرر و شکستی، بطور انتقام‌جویانه‌ای به معاملات بیشتری ورود می‌کنند و در نتیجه حساب را در معرض ریسک‌های بیشتری قرار می‌دهند.

پس‌انداز سرمایه

به این دلیل که خانم‌ها رویکرد حساب‌‌شده‌تری در برابر بازار دارند، لذا از سودهای خود بیشتر مراقبت می‌کنند. از مرحله ابتدایی تحقیقات و مطالعات تا اجرا و معامله کردن، خانم‌ها کمتر دچار احساسات می‌شوند. به این معنی که سود معاملات باعث خرسندی و خوشحالی بیش از اندازه آن‌ها نمی‌شود و احتمالا به جای خرج کردن، آن‌ها را ذخیره می‌کنند.

در طرف مقابل، آقایان ممکن است در معاملات گرفتار احساسات شوند. با کسب سودهای کلان، هورمون تستسترون مجددا باعث غرور و تکبر آن‌ها می‌شود و سبب می‌شود به دنبال موفقیت‌های بیشتر و بزرگتر، تمام پول و سرمایه خود را از دست بدهند.

معامله‌گر ایده‌آل

اشتباه اصلی در همه این موارد، معامله‌ کردن با کبر و غرور است. روش معامله کردن آقایان با ریسک بیشتری همراه است، به ویژه وقتی با تجربه کافی همراه نباشد. اما به این معنی نیست که احساساتی بودن، شور و هیجان یا اعتماد به نفس داشتن مشکلی دارد.

در مجموع با نگاه به این کلیات، باید بهترین ویژگی‌ها را از هر دو گروه انتخاب کنیم.

باید هیجان، اشتیاق و اعتماد به نفس خود را در مسیر تحقیق، مطالعه و آماده‌سازی برای این حرفه استفاده کنیم. باید از ضررهای خود در جهت بهبود استراتژی معاملاتی بهره ببریم و یاد بگیریم غرور و تکبر را به هنگام کار کنار بگذاریم.

معامله‌گری مسیری با فراز و نشیب‌های فراوان است. آقا یا خانم، مبتدی یا مجرب، هر چه بیشتر از دیگران بیاموزیم، حرفه‌ای‌تر، مسئولیت‌پذیرتر و موفق‌تر خواهیم شد.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex-ratings

اینستاگرام آکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو 

 

4.6/5 - (62 امتیاز)
نظرات 14
 1. سلام وقت بخیر
  این مقاله واقعا جالب بود و اینک من تعداد زنان کمتری دیدم که معامله گری کنند ولی نمونه اش رو تو اموزش های خودمون داریم و واقعا فوق العلاده اند
  عالی بود این مقاله سوال خودمم بود مرسی

 2. محمد سوری 2020-03-19 در 17:45 پاسخ

  استاد امینو. واقعا این جمله ی آخر خیلی درست بود که بازار پر فراز و نشیبی هست.
  آرزوی من اینست که روزی مانند شما ترید کنم.
  نه بخاطر درآمدش فقط بخاطر اینکه دوست دارم به این حد از توانایی دانش و هوش مالی برسم.
  با آرزوی خوشبختی و سلامتی در سال جدید برای شما

 3. بنده هم به زودی افتخار شاگردی استاد آمینو رو پیدا میکنم

 4. مقاله مفیدی برام شد

 5. غرور تکبر باعث میشه انسان قبول نکنه اون اشتباه رو ….

 6. یاشار صاحب قران 2021-01-09 در 07:09 پاسخ

  مقاله جالبی بود.

 7. ممنونم ازتون
  این مقاله بهم یک تلنگر زد باعث یادآوری شد. اینکه باید همیشه مشتاق یاد گرفتن باشم و هر روز چیز جدیدی یاد بگیرم و به دانسته هام مغرور نشم.

 8. ممنون ، مفید بود

 9. اون بخش مواجهه با ضرر خیلی جالب بود. نگاه تحقیقاتی به ضررها.

 10. خیلی جالب بود
  ممنون از استاد عزیز و تیم آکادمی

 11. باید هیجان، اشتیاق و اعتماد به نفس خود را در مسیر تحقیق، مطالعه و آماده‌سازی برای این حرفه استفاده کنیم. باید از ضررهای خود در جهت بهبود استراتژی معاملاتی بهره ببریم و یاد بگیریم غرور و تکبر را به هنگام کار کنار بگذاریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید