۱۰ روش مدیریت ریسک در فارکس

توسط مدیریت سرمایه که در 2020-03-12
حالت شب

چگونه مدیریت ریسک داشته باشیم؟

مقدمه:

 هر معامله گر حرفه ای اهمیت مدیریت ریسک را در آموزش فارکس می داند.در بسیاری از مفاهیم آموزش بورس ریشه هایی عمیق از مدیریت ریسک  نهفته است.معامله‌گری فارکس همواره به دلایل متعددی از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است.

یکی از مهترین این علل، پتانسیل سودآوری بالای آن است که به واسطه حمایت‌های مالی شرکت‌های میانجی فراهم می‌شود. این امر با استفاده از اهرم‌ ها محقق شده است که محدوده‌ای از نسبت‌های ۱:۲ تا ۱:۱۰۰۰ را در بر می‌گیرد. به این معنی که در صورت استفاده از اهرم حداکثری، تنها با ۱۰۰ دلار می‌توان ۱۰۰٫۰۰۰ واحد از ارز مورد نظر را در حساب معاملاتی خریداری نمود. این مدل کسب و کار به منظور جذب مشتری توسط کارگزارها طراحی و توسعه یافته و امروزه کاملا توجیه‌پذیر است.

در شرایط استفاده از اهرم‌ها، مدیریت ریسک بخش بسیار مهمی از معامله‌گری در فارکس را تشکیل می‌دهد. ارزیابی ریسک، اساس و شالوده‌ای است که صحت و سودآوری عملکرد معامله‌گران فارکس عمدتا بر آن استوار است. در واقع می‌توان گفت هر معامله‌ای در فارکس یک اقدام پر ریسک است که ضمانتی برای خروجی و نتیجه دلخواه آن وجود ندارد. اما با بکارگیری روش‌های کنترل ریسک، هر معامله‌گری قادر خواهد بود بطور قابل ملاحظه‌ای سودهای حاصل از معاملات فارکسی خود را افزایش دهد و در مقابل ضرر و زیان‌های وارده را به حداقل برساند.

مدیریت ریسک بر پایه چهار عامل اصلی قرار دارد:

 • سرعت واکنش معامله‌گر در برابر حرکت بازار در خلاف جهت معامله
 • رویکرد تحلیلی جهت پیش‌بینی ریسک معاملات
 • تفکیک ریسک‌های مجاز از ریسک‌های غیر قابل قبول
 • حذف ریسک‌های غیر موجه مطابق یک برنامه عملکرد واضح

قانون بنیادی و اصلی که لزوما براساس آن باید عمل نمود، این است که محاسبات دقیق و شانس موفقیت معامله،  ترکیب شوند و هیچگاه نباید از سطح ریسک مورد نظر تجاوز کرد. تنها چنین رویکردی می‌تواند در هر موقعیتی وجود مدیریت ریسک معقول را تضمین کند.

علاوه بر این، قوانین بسیاری وجود دارند که با پیروی از آن‌ها می‌توان ریسک معاملات را به حداقل رساند.

۱ هرگونه شک و تردیدی باید به نفع بازار تفسیر شود

در واقع وجود شک و تردید نشان می‌دهد که برنامه معاملاتی به اندازه‌ای که انتظار می‌رود، دقیق و مناسب نیست. و اگر رفتار بازار ناپایدار باشد و فراتر از پیش‌بینی‌ها حرکت کند، یا اینکه شک و تردیدها به معامله‌گر اجازه ندهند با آرامش خاطر عمل کند، بهتر است از بازار خارج شود و ضرر و زیان را به حداقل برساند.

۲ احساسات بیش‌ازحد معامله‌گری را به خطر می‌اندازد

عدم توانایی کنترل احساسات برای یک معامله‌گر نشان از بی‌کفایتی او دارد. برای معامله‌گری در بازار تبادلات ارزهای خارجی، آرامش و سلامت عقل بسیار ضروری هستند که بدون آن‌ها غیر ممکن است بتوان از پیش‌بینی اقدامات مطمئن بود. در صورتی که قادر به کنترل خود نیستید و احساسات بر منطق شما غلبه می‌کنند، باید از معامله‌گری خارج شوید و بطور موقت از این شرایط دور باشید. تغییری در فعالیت‌ها (ذهنی یا فیزیکی) یا ارتباط با دیگر معامله‌گرانی که در موقعیت مشابهی قرار داشتند و موفق شدند بر احساسات خود غلبه کنند، می‌تواند به شما در این مورد کمک کند.

۳ هر چه کمتر، بهتر

تجربه معامله‌گری ارزها نشان می‌دهد معامله‌گرانی که قوای خود را جهت آمادگی برای تنها یک معامله متمرکز می‌کنند، عملکرد خیلی بهتری نسبت به کسانی دارند که توجه خود را برای اهداف مختلف تقسیم می‌کنند. به لحاظ کیفی، معاملاتی که با آمادگی کامل انجام می‌شوند در مقایسه با معاملات ناشی از احساسات، همواره ریسک کمتری دارند. تعداد کم معاملات از پرداخت بیش‌ازحد حق کمیسیون به کارگزارها نیز جلوگیری می‌کند.

۴ دفاع در برابر حمله

هرگاه وارد یک معامله می‌شوید، بایستی برای این واقعیت که ممکن است هر لحظه بازار در خلاف جهت پیش‌بینی شما حرکت کند، آماده باشید. پیش از هرگونه اقدامی لازم است تمام ریسک‌های ممکن محاسبه شوند و به این ترتیب معامله از ضررهای احتمالی محفوظ بماند.

اقدامات محافظتی عبارتند از:

 • تعیین حد ضرر
 • محاسبه حداکثر مقدار وام مجاز در موقعیت فعلی
 • خروجی امن و مشخص از بازار مطابق با برنامه‌ قبلی

۵ معامله‌ در جهت روند

معامله در جهت روند یکی از راه‌های کاهش ریسک است. زمانی که بازار در خلاف جهت یک روند یا معامله ناموفق شما حرکت می‌کند، بهتر است با بکارگیری یکی از روش‌های مذکور، میزان ریسک و ضرر کاهش یابد. اما شایان ذکر است که حتی زیان‌های وارده نیز باعث افزایش تجربه کاری شده و امکان ارزیابی عملکرد و تحلیل علل اشتباهات را فراهم می‌کنند و در نتیجه از روش‌های رفع این قبیل خطاها آگاه می‌شوید.

۶ حد سود و حد ضرر

متاسفانه هنوز استراتژی خاصی که کاملا سودآور باشد و هیچ سیگنال اشتباهی صادر نکند، وجود ندارد. بنابراین، به منظور جلوگیری از افزایش ضررها، لازم است حد ضرر تعیین شود. حدود سود و ضرر باعث کاهش ضرر معاملات می‌شوند. در صورت تعیین صحیح این سطوح، می‌توانید به سرعت و در اولین مراحلی که بازار در جهت مخالف پیش‌بینی شما حرکت می‌کند، از معامله خارج شوید. همچنین با استفاده از حد ضررهای مبتنی بر زمان می‌توانید در شرایطی که برای تصمیم‌گیری قاطع نیستید و یا بین انتخاب استراتژی‌های مختلف مردد هستید نیز می‌توانید عملکرد مناسبی داشته باشید.

۷ تنوع ریسک

معامله‌گری در بازار تبادلات ارزهای خارجی می‌تواند سودهای خوبی به همراه داشته باشد. برای اثبات می‌توانید رتبه‌بندی معامله‌گران را مشاهده کنید. سرمایه اغلب معامله‌گران به شکل امواج بالا و پایین می‌رود. این امر به دلیل خصوصیات غریب و نامفهوم بازار اتفاق می‌افتد، یعنی روندها به یکباره به حرکات خنثی تبدیل می‌شوند و حرکات صعودی نمودار به سرعت به حالت نزولی تغییر می‌کنند. این قول معروف که نباید تمام تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار داد، بی‌معنی و مفهوم نیست. با داشتن مقدار سرمایه مشخصی، ضروری است که تنها قسمتی از آن درگیر معاملات شود و بخش معینی از آن بصورت ذخیره باقی بماند. در شرایط ورود همزمان به چندین معامله، باید مقدار سرمایه لازم برای حفظ هر یک از آن‌ها محاسبه شود و بعلاوه پیش از هر چیز باید در نظر داشت که برای هر معامله بیشتر از ۵ درصد سرمایه اختصاص پیدا نکند.

۸ سیستم‌های معاملاتی

سیستم معاملاتی این فرصت را در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد که از طریق انجام معاملاتی منظم و اصولی بر پایه پیش‌بینی و استفاده از داده‌های تحلیلی، ریسک کار خود را به حداقل برساند. یک سیستم معاملاتی عبارت است از مجموعه‌ای از قوانین و پارامترها که معامله‌گر مطابق آن مجاز به ورود به معامله است. در بازار فارکس، معامله‌گران براساس زمان معامله‌گری، اندیکاتورهای مورد استفاده، میزان ریسک‌پذیری و روند حاکم، استراتژی‌های مختلفی اتخاذ می‌کنند.

۹ خرابی‌های فنی

به منظور جلوگیری از ریسک مرتبط با خرابی‌های فنی تجهیزات و دیگر موقعیت‌های غیراستاندارد، می‌توان در عوض استفاده از کامپیوترهای معمول، از سرورهای مجازی استفاده کرد که قابلیت دسترسی از راه دور و کنترل عملکرد ترمینال را دارند.

۱۰ بی‌انصافی‌های بروکر

احتمالا تمام معامله‌گران در مراحل اولیه کار خود با کارگزارهای کلاهبردار مواجه شده‌اند. این سازمان‌ها به عنوان شرکت‌های واسط معتبر معرفی می‌شوند، اما در واقع هدف اصلی آن‌ها فریب افرادی است که به قصد کسب درآمد و سودآوری مجذوب بازارهای مالی شده‌اند. متاسفانه، کلاهبرداری‌های معامله‌گری آنلاین به همین مورد محدود نمی‌شود. اقدامات غیرقانونی بنگاه‌های انفرادی در بازارهای مالی باعث گسترش و شهرت شرکت‌هایی موسوم به شرکت‌های بازپرداخت شده است. این سازمان‌های قانونی موظف به بازپس‌گیری سرمایه از “کارگزارهای سیاه” هستند، اما ۹۷ درصد خود این قبیل شرکت‌ها نیز کلاهبردار هستند. در واقع، کاهش ریسک از دست دادن سرمایه از جانب کارگزار تنها از طریق جمع‌آوری اطلاعات اولیه از عملکرد آن است. هنگامی که قصد انتخاب یک کارگزار را دارید، بایستی به دقت شهرت آن را به روش‌های مختلف مانند مطالعه نظرات دیگر کاربران، بررسی کنید و سپس مطابق اولویت‌ها و ارزیابی‌های انجام شده، تصمیم مناسبی بگیرید.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex-ratings

یوتیوب آکادمی ویو 

اینستاگرام آکادمی ویو 

 آموزش بورس ، آموزش فارکس,حدسودوحدضرر,ریسک,مدیریت ریسک,معامله,معامله گر,معامله‌گری فارکس

 

4.9/5 - (96 امتیاز)
نظرات 12
 1. خیلی عالی بود فقط درباره مشکل فنی منظورش رو درست متوجه نشدم ؟؟؟

 2. یاشار صاحب قران 2021-01-09 در 07:00 پاسخ

  مقاله جالبی بود

 3. ممنونم ازتون
  خیلی خوب میشه درباره ریسک شناور که استاد بیان کردن بیشتر مطالب بزارین.

 4. بسیار عالی

 5. عالی

 6. Morteza taghilou 2022-05-03 در 13:50 پاسخ

  ممنون عالی بود

 7. سلام و عرض ادب
  بسیار عالی
  منظور از جمله زیر چیست؟
  . همچنین با استفاده از حد ضررهای مبتنی بر زمان می‌توانید در شرایطی که برای تصمیم‌گیری قاطع نیستید و یا بین انتخاب استراتژی‌های مختلف مردد هستید نیز می‌توانید عملکرد مناسبی داشته باشید.
  حدضرر مبتنی بر زمان چیست؟

 8. عرض ادب همگی
  مقاله خیلی خوب با ۱۰ روش عالی که برای من مورد شماره ۳ ذهنم رو خیلی درگیر خودش کرد…ممنون از ادمین های عزیز و استاد که این بستر رو راهم کردن….سوال من و توجه کردین که دوتا از دوستان هم پرسیدن…
  ۱_در خصوص مورد ۶ منظور از حد ضرر مبتنی بر زمان یعنی چی؟(ایا مربوط به مباحث تحلیل زمانی میشود)یا (مثلا نیم ساعاعت تا یک ساعت قبل خبر)؟
  ۲_در خصوص مورد ۹ وقتی با مشکل خرابی مواجه شدیم دقیقا چطوری میتونیم از سرورهای مجازی که ترمینال رو کنترل میکنن استفاده کنیم؟
  مخلصیم…

 9. بسیار مقاله مفیدی بود.نکات مهمی داشت که باید بهشون توجه کرد.ممنون

 10. سلام. در ایران بخصوص ریسک قطع شدن اینترنت و حتی برق جدیه.

 11. در این مقاله مطالب بسیار ارزنده ای ارایه شد که با استفاده از آنها تا حد زیادی ریسک از دست دادن کل سرمایه را از بین میبرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید