اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

توسط روانشناسی بورس و بازار فارکس که در 2020-09-29
حالت شب

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

 اگر به دنبال رازی در آموزش فارکس (اموزش فارکس) میگردید آنرا اینگونه به شما می گویم : بدانید که موفقیت در معامله‌گری به ذهنیت معامله‌گر وابسته است. اهمیتی ندارد که یک معامله‌گر بطور نظری و خارج از عمل، چقدر قدرت تحمل دارد. اگر این فرد نداند که چطور با فشار معاملات کنار بیاید، هرگز نخواهد توانست معامله‌گر موفقی شود. یکی از بزرگترین مسائل در زمینه معامله‌گری، مواجهه با معاملات ناموفق و زیان‌بار است.

این معاملات ذهنیت معامله‌گر را منحرف می‌کنند و در نتیجه سبب می‌شوند اشتباهات بیشتری مرتکب شود و در نهایت پول و سرمایه خود را از دست بدهد. ما اکثرا در مقالات خود از موقعیت‌های معاملاتی موفق صحبت می‌کنیم. اما در بعضی از مقالات روانشناسی، نمونه‌هایی از موقعیت‌های ناموفق را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. در مقاله پیش رو قرار است معامله‌ای را نشان دهیم که در نهایت با ضرر ختم می‌شود.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

تصویر بالا نمودار مربوط به تایم‌فریم روزانه را نشان می‌دهد. قیمت برای تشکیل نقطه C به سمت بالا حرکت کرده است. آخرین کندل را ملاحظه کنید. این کندل دقیقا روی سطحی که قیمت قبلا در برابر آن مقاومت کرده بود، بصورت پوششی (Engulfing) و نزولی ظاهر شده است. معامله‌گرانی که از ترکیب تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته استفاده می‌کنند، ممکن است در این هنگام برای ورود به معامله فروش، به تایم‌فریم ۴ ساعته رجوع کنند.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

 

تصویر بالا نمودار مربوط به تایم‌فریم ۴ ساعته را نشان می‌دهد. در این نمودار مشاهده می‌کنید که قیمت با مومنتوم نزولی خوبی به سمت پایین حرکت کرده است. حال فروشندگان باید صبر کنند تا قیمت پس از تشکیل یک ناحیه خنثی یا رِنج (Range) و یک کندل پوششی نزولی، برای ورود به معامله فروش اقدام کنند.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

تصویر بالا تشکیل یک کندل صعودی در محدوده داخلی کندل نزولی ماقبل آن را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که ممکن است به زودی سیگنالی برای معامله فروش صادر شود. در این موقعیت، فروشندگانی که از ترکیب تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته استفاده می‌کنند، بایستی به دقت این نمودار را زیر نظر بگیرند.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که آخرین کندل بصورت پوششی نزولی ظاهر شده و کاملا زیر سطح حمایتی ناحیه رِنج بسته شده است. حال فروشندگان ممکن است به محض بسته شدن این کندل وارد معامله شوند. این موقعیت معاملاتی به نظر خیلی ایده‌آل می‌رسد. همچنین به نظر می‌رسد خیلی طول نمی‌کشد که فروشندگان سود خود را از این معامله دریافت کنند.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

اوضاع مطابق انتظارات فروشندگان پیش نرفته است. در تصویر فوق مشاهده می‌کنید که ابتدا یک کندل فرفره‌ای (Spinning top) صعودی و به دنبال آن یک کندل پوششی صعودی ایجاد شده است. در این هنگام ممکن است بعضی از فروشندگان با قدری ضرر از معامله خود خارج شوند. اما فرض کنید اجازه دهیم معامله همچنان باز بماند. می‌بینید که یک کندل نزولی دیگر تشکیل شده است. به نظر می‌رسد دوباره شرایط برای فروشندگان مناسب شده است.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

در تصویر بالا می‌بینید که مجددا یک کندل پوششی صعودی ایجاد شده است. این شرایط باید برای فروشندگان ناراحت‌کننده باشد. اما فرض کنید به امید ادامه حرکت نزولی و فعال شدن حد سود معامله، اجازه دهیم معامله باز بماند.

اجازه ندهید معاملات ناموفق شما را دنبال کنند

قیمت بالا رفته و حد ضرر معامله را فعال کرده است. یک موقعیت معاملاتی ایده‌آل در نهایت با ضرر خاتمه پیدا کرده است. اگر مدام به یک معامله ناموفق و زیان‌بار فکر کنید (معامله‌ای که با استراتژی اثبات‌شده شما انجام گرفته) و به دنبال نقاط ورود جدیدی نباشید، به این معنی است که معاملات ناموفق بیشتر از حدی که باید، ذهن شما را درگیر می‌کنند. لذا حتما لازم است برای جلوگیری از این اتفاق، راهی پیدا کنید.

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: forex.academy

اینستاگرام اکادمی ویو 

یوتیوب آکادمی ویو

4.4/5 - (118 امتیاز)
نظرات 13
 1. بسیار عالی ممنون .

 2. متشکرم.
  بسیار روان و ساده موضوعات بسیار مهمی را مطرح می‌کنید.

 3. عالی بود. واقعا در مقالات روانشناسی رفتارهای خودم رو میبینم. من معاملات سودده رو فراموش میکنم و معاملات زیانده تا مدتها اثر بد روم داره به طوریکه الان طرز فکر غالبم اینه که تو نمیتونی انگر اصلا وارد معامله میشم که بگم نمیتونم.یه مدت معامله نمیکنم و رو اکوزش کار میکنم و باز تکرار این چرخه

 4. عالی ممنون

 5. هیچ کس هیچ وقت مسئول وضعیت شما نیست، جز خودتان؛ افراد زیادی ممکن است در ناراحتی شما مقصر باشند؛ اما هیچ کس هیچ وقت مسئول ناراحتی شما نیست، جز خودتان.
  دلیلش این است که همیشه شما هستید که تصمیم می‌گیرید هرچیزی را چگونه ببینید، چگونه به هر چیزی واکنش نشان دهید و چگونه بر هر چیزی ارزش بگذارید. همیشه شما هستید که معیاری را انتخاب می‌کنید که تجارب‌ِتان را با آن بسنجید.

 6. خیلی مشتاقم در دورتون شرکت کنم . بهترین خاور میانه .

 7. عرض سلام و تشکر فراوان
  این مقاله هم اشاره به موضوع انعطاف پذیری پس از ورود به پوزیشن دارد که خیلی عالی بود.

 8. عبدالعزیز 2021-04-09 در 07:23 پاسخ

  متشکرم

 9. بسیار عالی بود.
  براساس مطالب دوره پرایس اکشن فراکتالی امینو، اگر شروع روند صعودی در ابتدا همین تصویر در نظر بگیریم، من وارد نمیشدم یا در جایی که حد ضرر خورده دوباره بررسی میکردم که امکان ورود برای سل هست یا نه. و اگر شرایط براساس اصول بود با کمترین میان ریسک و تی پی وارد و خارج میشدم. 🙂

 10. بسیار عااااااالی استاد امینو عزیز

 11. ممنون از مقاله تون

 12. مثل همیشه عالی سلطان ❤💯💯

 13. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید