حالت شب
حالت شب

چگونه معامله بعدی خود را پیش‌بینی کنید

توسط مقالات تکنیکال که در 2022-06-28
حالت شب

چگونه معامله بعدی خود را پیشبینی کنید

مقدمه

هرزمان سخن از پیشبینی به میان می آید ذهن انسان به سراغ تصاویر جادوگرها و گوی های شیشه ای کشانده می شود، اما بدانید که پیشبینی در آموزش فارکس تصویری بسیار متفاوت دارد.از قدیم گفته‌اند «موفقیت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد آماده با یک فرصت روبرو شود». امیدوارم در انتهای این مقاله متوجه شوید که این جمله چقدر در زمینه موفقیت در حرفه معامله‌گری صحت دارد و اینکه چرا انقدر مهم است که یک معامله‌گر پیش‌بینی کننده باشید تا یک معامله‌گر واکنش‌دهنده.

اگر هر معامله‌گر موفق یا هر شخص موفقی در هر صنعتی را به دقت زیر نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که همه آن‌ها برای اعمال و اقدامات خود برنامه داشته‌اند. تمام داستان‌های موفقیت، از شرکت‌ها و کسب‌وکارها گرفته تا معامله‌گری و ورزش حرفه‌ای یا هر زمینه دیگری، همگی برمبنای یک برنامه‌ریزی روایت شده‌اند. در همه این داستان‌ها، افراد موفق پیش‌بینی می‌کنند که الان و امروز باید چه اتفاقاتی رخ دهد که در آینده به موفقیت برسند.

ما معامله‌گران هرگاه به بازار نگاه می‌کنیم، همواره با جریانی بی‌پایان از متغیرها روبرو هستیم. تنها راهی که بتوانیم با این متغیرها معامله‌ کنیم و کسب درآمد داشته باشیم، این است که توانایی پیش‌بینی معاملات بسیار محتمل را پیش از اینکه رخ دهند، در خود پرورش دهیم. در غیر این صورت همیشه باید نسبت به اتفاقات بازار واکنش نشان دهید، که معمولا با احساسات معامله‌گر همراه است.

ما بایستی برنامه‌ریزی کنیم، پیش‌بینی کنیم و سپس زمانی که شرایط بازار با معیارهای پیش‌بینی شده ما مطابقت پیدا کرد، به معامله ورود کنیم.

نقشه راه بازار را به دقت رسم کنید

اولین مرحله برای اینکه معاملات خود را پیش‌بینی کنید به جای اینکه در برابر اتفاقات بازار بصورت احساساتی واکنش نشان دهید، این است که یاد بگیرید نقشه راه بازار را به دقت ترسیم کنید. منظور از «رسم نقشه راه بازار» این است که عملکرد بازار را به خوبی درک کنید، از سطوح مهم اطلاع داشته باشید، بدانید روند بازار چگونه است و غیره. به عبارتی ترسیم نقشه راه بازار باید بخشی از روتین معاملاتی شما باشد و آن را در ابتدای هر روز یا هفته انجام دهید.

وقتی بدانید در گذشته بازار چه اتفاقاتی افتاده است و از روند و سطوح مهم آن هم اطلاع داشته باشید، به محض اینکه یک سیگنال پرایس اکشنی شکل می‌گیرد، به خوبی می‌دانید که آیا این سیگنال با ساختار فعلی بازار هماهنگ است یا خیر(بررسی اصالت منطقه). زمانی که این توانایی را کسب کنید، دیگر روی سطوح مهم تمرکز می‌کنید و برای مناطقی که از قبل پیش‌بینی کرده‌اید یک فرصت معاملاتی در آن ظاهر می‌شود، ارزش قائل هستید. حالا وقتی که (اگر) یک سیگنال معاملاتی در آن منطقه پیش‌بینی شده شکل بگیرد، کاملا آماده هستید که بدون هیچ درنگ یا ترسی طبق چک لیست وارد معامله شوید.

بنابراین، نباید هر روز به دنبال چیز جدیدی در بازار باشید. شما باید از قبل بطور کامل بدانید که بازار در حال حاضر چه شرایطی دارد و شما در چه موقعیتی منتظر شکل‌گیری یک سیگنال معاملاتی هستید. منظور از «سیگنال»، یک موقعیت پرایس اکشنی یا بازگشت قیمت به یک سطح مهم است. فقط به یاد داشته باشید که بی‌برنامه نسبت به اتفاقات حال حاضر بازار واکنش نشان ندهید. شما باید از قبل با توجه به نقشه راهی که برای گذشته بازار رسم کرده‌اید، معامله خود را پیش‌بینی کنید.

در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید که ما خیلی دقیق سطوح مهم افقی و همچنین روند غالب بازار را مشخص کرده‌ایم و به این ترتیب نقشه راه گذشته بازار را رسم کرده‌ایم.

مناطق «داغ» بازار را شناسایی کنید

نکته انجام معاملات به این روش این است که شما یک برنامه دارید که اگر شرایط XYZ برقرار شد، چگونه عمل کنید(چک لیست). این روش اساسا در مقایسه با اینکه بدون منطق و برنامه وارد معامله شوید، خیلی خیلی حرفه‌ای‌تر است. فراموش نکنید که شما باید مثل یک تک‌تیرانداز معامله کنید، نه یک مسلسل‌چی.

وقتی پشت کامپیوتر خود می‌نشینید که بازار را تحلیل کنید، باید از قبل یک ایده خوب برای موقعیتی که در آن به دنبال سیگنال معاملاتی هستید، داشته باشید و ضمناً بدانید چه بازارهایی در حال حاضر «داغ» هستند. شما باید در مناطق و سطوح مهمی در بازار که براساس آن‌ها تحلیل‌های خود را انجام داده‌اید، وقوع سیگنال‌های معاملاتی را پیش‌بینی کنید. برای مثال، در نمودار طلا که در بالا نشان داده شد، ما از هفته‌ها پیش، منطقه حمایتی مهم بین ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰ را زیر نظر داشتیم، زیرا می‌دانستیم که قیمت یک مرتبه در گذشته پس از برخورد به این منطقه به شدت به سمت بالا برگشته است. بنابراین منطقه بین قیمت‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰ یک ناحیه «داغ» برای زیر نظر گرفتن و پیش‌بینی انجام یک معامله بود.

نتیجه‌گیری

پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای اتفاقات آینده، یک توانایی است که صرفا مختص انسان‌ها است، یا حداقل تا این درجه از توانمندی در این زمینه مختص انسان‌هاست. ما می‌توانیم بفهمیم که چه اتفاقاتی در گذشته رخ داده، چه اتفاقاتی اکنون در حال وقوع است و در نتیجه این دو، چه اتفاقاتی ممکن است در آینده رخ دهد. سایر حیوانات فاقد این توانایی شناختی پیشرفته هستند.

اما واکنش نشان دادن را هر موجود زنده‌ای می‌داند. هر حیوان یا حشره‌ای می‌تواند نسبت به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد. قطعا هر کاری که یک حیوان یا حشره انجام می‌دهد، یک غریزه یا واکنشی است که نیاز به فکر کردن چندانی ندارد.

حالا کمی تأمل کنید و از خودتان بپرسید که می‌خواهید مثل سایر موجودات بصورت واکنشی معامله کنید؟ یا اینکه می‌خواهید مثل یک انسان باهوش معامله کنید؟ مطمئنم که همه شما پاسخ داده‌اید که می‌خواهید مثل یک انسان معامله کنید. اما مطمئن نیستم که حتی ۹۰ درصد شما هم اینگونه معامله کنید.

 

بسیاری از معامله‌گران بقدری مشغول واکنش‌ نشان دادن نسبت به حرکات بازار هستند که اصلا فرصت اینکه مدتی معامله کردن را متوقف کنند و درباره عملکرد خود فکر کنند را ندارند، حالا دیگر ترسیم نقشه راه گذشته بازار و برنامه‌ریزی و پیش‌بینی معاملات آینده بماند. می‌دانم این گفته من ممکن است کمی تند و خشن به نظر برسد، اما این طرز صحبت کردن را به نرم و ملایم بودن ترجیح می‌دهم و می‌خواهم کاملا با شما صادق باشم. اگر بدون‌ برنامه‌ریزی یا پیش‌بینی کردن، در بازار بصورت واکنشی عمل می‌کنید، در واقع مثل سایر موجودات عمل کرده اید و نسبت به شرایط موجود واکنش نشان داده اید، نه مثل یک انسان باهوش. این نکته را به یاد داشته باشید: معامله‌گران حرفه‌ای معاملات خود را برنامه‌ریزی و پیش‌بینی می‌کنند. آن‌ها به جای اینکه اجازه دهند بازار آن‌ها را کنترل کند، خودشان خودشان را کنترل می‌کنند.

شما باید کاملا آماده باشید. «موفقیت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد آماده، با یک فرصت روبرو شود» بنابراین باید همواره به جای اینکه مثل یک آهوی وحشت‌زده در برابر یک شیر، بصورت واکنشی در بازار عمل کنید، معاملات خود را پیش‌بینی کنید و برای آن‌ها برنامه داشته باشید.

 

گردآوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: academywave / learntotrade

4.7/5 - (271 امتیاز)
نظرات 40
 1. استاد خستگی ناپذیر
  وقتی شما اینقد وقت میزارید برای پیشرفت ما / شخصا بایستی ۱۰ برابر تلاش کنیم
  مرسی از زحماتتون
  دوستتون داریم

  • سلام وقت به خیر ممنون از زحمات بیکران عمل کرد شما هیچ وقت از یاد نمیره

 2. امین دهقان ،تریدر و تحلیلگر بازار های مالی

 3. سلام استاد خیلی ممنونم از این مقاله خوبی که زحمت کشیدید.

 4. عالي بود استاد واقعا ممنون از وقتي كه ميزاريد خسته نباشيد

 5. عالی بود، واین عمل عالی زمانی روی می‌دهد که انسان‌ها بتوانند دارای این توانایی شوند که نسبت به هیچ اتفاقی واکنشی برخورد نکنند، واین امرزمانی ممکن است که انسان به مراحل والایی از تکامل شخصی رسیده باشد واین سالها مراقبت میخواهد

 6. استاد امینوی کبیر

 7. باسلام استاد امینو
  بسیارازشماسپاسگذارم بخاطراین مقالات کلیدی
  واقعا درهرمقاله انگار غیرازخودنوشتارها مطالب دیگه ای هم بین نوشتارها نهفته است که باید خواننده به آن راحس کند

 8. باسلام استاد امینو
  بسیارازشماسپاسگذارم بخاطراین مقالات کلیدی
  واقعا درهرمقاله انگار غیرازخودنوشتارها مطالب دیگه ای هم بین نوشتارها نهفته است که باید خواننده آن راحس کند

 9. با سلام ، بنظر من میشه اینطوری گفت معامله گر پیش بینی کننده از نظر مقاله شما هیچگاه به معنی بی گدار به آب زدن نیست ، بایستی شرایط و ساختاری ایجاد شه که معامله گر بر اساس چک لیست و بک تست به آن واکنش نشان داده و وارد بازار شود ، در واقع ساختار و شرایطی که با توجه به استراتژی و گذشته بازار برای معامله گر قابل پیش بینی باشد

 10. استاد جان سلام
  دستت درد نکنه بخاطر موضوعات ناب و بسیار بسیار مهمی که آماده میکنی بدونه اطلاع داشتن از این موضوعات واقعا نمیشه پیشرفت کرد، تجربه های عالی که از طلا مهمتر هستند. میخاستم یه تشکر جانانه بکنم ازت قبلا که تریدهات رو میدیدم واقعا میگفتم این چطوری ممکنه ولی الان که میبینم ۷۰ تا ۸۰ درصد علت اینکه چرا اونجا پوزیشن گرفتی و تی پی کجا باشه و … درک میکنم . بسیار بسیار ممنونم ازت هرکجا هستی برات آرزوی سلامتی دارم استاد دوست داشتنی و با ابهت😍😍😘😘❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

 11. دقیقا شانس هم برای انسانی رخ میدهد که آماده باشد ، دانش و تلاش لازم در زمینه ی مورد نظر را داشته باشد
  ممنون استاد امینو مقاله ی بسیار مفیدی بود.

 12. سلام استاد عزیز❤️❤️❤️ ❤️❤️ ❤️
  مجددا مقاله فوق العاده زیبا و کارایی رو به ما هدیه دادید از شما سپاسگارم
  من همیشه جدای از مقاله به ذهنت نویسنده اون فکر میکنم و واقعا هر چقدر جلوتر میام و تو راهی که شما ساختید قدم میزنم تنها متوجه یک چیز میشم.
  پیشرفت هم زمان روانشناسی فردی و اکانت اون شخص
  دقیقا ما وقتی اکانتمون (قیمت) رشد میکنه اگه شخصیت فردیمون (مووینگ متناسب با اون) رشد نکنه دچار واگرایی بین اکانت و روانشناسی فردی میشیم
  و هر واگرایی عمل میکنه و به نقطه تعادل بر خواهیم گشت
  برای اینکه فردی آماده باشیم باید روی روانشناسیمون خیلی بیشتر کار کنیم تا کمتر دچار واگرایی بشیم و همواره در هیدن ها سدهای ذهنیمون رو بشکنیم و رشد کنیم

 13. سلام استاد خیلی نکات عالی و آموزنده ای رو در قالب این مقالات به اشتراک میزارین و مثل همیشه با لحنی خوب و با آرامشتون ما دانشجو هارو هدایت میکنین به راه درست و اصولی …خیلی ممنونم ازتون

 14. با تشکر از استاد عزیز بابت این مقاله فوق العاده در زمینه روانشناسی و تکنیکال.پاینده باشید

 15. از نوشتن این مقالات باارزش ازتون سپاسگذارم ، قدردانتون هستم

 16. من واقعا میتونم بگم شما یکی از بینظیر ترین انسان هایی هستین که من تا به اینجای زندگیم دیدم و بسیار به خودم افتخار میکنم که تو آکادمی زیر نظر شما دارم رشد میکنم ، همیشه به همه آدم هایی که در حوضه معامله گری که باهاشون آشنا هستم میگم که امینو پدر یتیمانه ، چرا ؟ دلیلش اینکه تو این بازاری که خیلی از اساتید بیزینس اصلی شون فقط آموزش غیر اوصولی هست که خودشون هم نمیتونن باهاش معامله کنن رو به علاقه مندان این کار متاسفانه ارایه میدن ، ولی امینو با اینکه یک انسانی هست که کاملا بی نیاز مالی هست و در رشته معامله گری در دنیا افتخار ایرانی هاست کاملا دلسوزانه و با احساس واقعی معامله گری و اصول سبک زندگی درست رو به دانشجوهاش آموزش میده
  زنده و سلامت باشی استاد عزیزم 💎🤍

 17. مهدی کرمی 2022-06-29 در 12:27 پاسخ

  استاد عزیز ممنون بابت کمک ها و دلسوزی های بی شمارتون که یقین دارم خداوند پاداش این همه محبت شما به شاگردانتون رو به شما میده
  صحبتی دوستانه برای دوستان و تریدرهای عزیز دارم
  میخوام بگم که مقالاتی که امین جان میزارند و میدونم زحمات زیادی بابت قرار گرفتن این مقالات کشیده میشه که الان به این راحتی در اختیار ما باشن اگر از ترید و شناخت چارت و بازار و پیش بینی روند بازار اهمیت بیشتری نداشته باشه کم اهمیت تر هم نیست مخصوصا مقاله های روانشناسی بازار
  ما شاید روی چارت یک تریدر خوب باشیم اما اگه از لحاظ روانشناسی آمادگی نداشته باشیم محکوم به شکست هستیم بسخواهش میکنم که وقت بزارن و از این مقالات کمال بهره رو ببرن
  شما یک شناگر حرفه ای رو در نظر بگیرید که نمیتونه نفسش رو زیاد حبس کنه, بس برای موفقیتش باید تعادل بین شنا کردن و دم و بازدم در هنگام شناکردن رو به خوبی یاد بگیره و اجرا کنه, با ایجاد تعادل میتونه براحتی موفق بشه و به اهدافش برسه
  روانشناسی بازار همون نفس کشیدن در حین شناکردنه و باید بدونیم که حکم همون نفس بازار رو داره
  بس کسی نمیتونه بدون نفس کشیدن تو این بازار زیاد دوام بیاره

  با آرزوی بهترین ها برای همه ی انسانها و موجودات زنده بخصوص تریدرهای عزیز

 18. سلام مقاله بسیار خوبی بود . جاش تو دسته روانشناسی است 🙂
  استاد پس زمینه صحبتاتون موزیک جدید گذاشتین ،قبلی خیلی بهتر بود .

 19. محمد جواد 2022-06-29 در 13:52 پاسخ

  تنها روانشناسی که حرف رو به عمل تبدیل میکنه.
  سپاس بیکران

 20. عرض ادب و احترام
  خیلی ممنون از شما و تیم خوب اکادمی.
  چقدر خوبه که ما امینو رو داریم.نمیدونم چیجوری باید تشکر کنم.

 21. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

  • ممنون از مقاله خوبتون آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما استاد عزیز و دلسوز و همه بچه‌های آکادمی

 22. محسن عدلی 2022-06-29 در 20:40 پاسخ

  سلام و احترام
  آموزش همچنان ادامه دارد …
  ممنون امین جان که هستید.

 23. سلام وخدا قوت خدمت استاد امینو
  سپاس بابت این مقالات عالی

 24. سعید رضا رادمنش 2022-06-30 در 10:12 پاسخ

  سلام استاد خوش قلب و دوستداشتنی

  استاد تک تک کلمات طلایی شما رو نوشتم و تعهد قلبی دادم که مثل یک حشره به

  اتفاقات بازار واکنش نشون ندم و مثل همیشه که برای کارهای مهم خودم اول پیش

  طرح ترسیم میکنم و همه جوانب رو بررسی می کنم و با شرایط فعلی مطابقت میدم

  و از همون نقطه فعلی خودم عمل به ایده ها می کنم و در طول مسیر پیشرفت هم

  ممکنه صدها مورد اصلاح مسیر هم داشته باشم تا طرح پخته تر و ارزشمندتر بشه

  و بقول شما مثل قرمه سبزی جا بیوفته و از نتیجه کارم لذت ببرم و شکرگزاری کنم.

  استاد من یاد گرفتم که کسی که میخواد فوق حرفه ای بشه تا به آگاهی های شما

  عمل نکنه و اصلاح مسیر نده هیچگاه تغییر نمی کنه و در همون سطح گرفتار خواهد

  بود .

  استاد امروز درس بزرگی گرفتم تا به مدار بالاتر دسترسی پیدا کنم و بابت این

  آگاهی بسیار ازرشمند از صمیم قلبم آرزوی بهترین حس و حال رو برای شما دارم.

 25. سلام. مثل همیشه عالی. واقعا اگر برنامه داشته باشیم و شرایط و نقاط حساس را مشخص کنیم و در آن زمانها و مکانها به بررسی چک لیست خود پرداخته و در صورت محیا بودن همه شرایط چک لیست وارد معامله شویم آنوقت هست که مثل یک تک تیرانداز حرفه ای عمل کرده ایم

 26. سلام
  بخش نتیجه گیری واقعا خشن بود ولی به نظرم برای به فکر فرو رفتن احتیاج

 27. مفید عالی ممنون

 28. سلام،استاد عالی بود عالی سوالی خدمتتون داشتم،ما به لطف شما چند سیستم داریم ،قبل از تحلیلی ترید کردن ما باید اول بتوانیم سیستماتیک ترید کنیم و با تسلط به بستر رودخانه برویم سراغ تحلیلی،به نظر شما قبل از ورود به بررسی، آیا باید چک لیستمان را هم از بین چند چک لیستی که داریم انتخاب کنیم بعد شروع به بررسی کنیم و به بقیه چک لیستها بی اعتنا باشیم؟سوال دوم برداشت من از پیش بینی یعنی مثلا یک دایور، هیدن،سطوح پرایسی ،اختلافات تناسبی….. را در تایم بالا ببینیم بعد برای تایید پیش بینیمان تایم پایین (فراکتالی)به صورت پرایسی وارد شویم(این برداشت درست است؟)یا پیش بینی فقط پرایس چون اصل است.در پایان یک توصیه کوچک برای بهبود راندمان،خیلی از دوستان مثل من شاید این مشگل را دارند وقتی پیش بینی شان درست از آب در نمیاد میرن سراغ هج کردن ولی نمی تونیم ازش خلاص بشیم بارها شده ضررمان بیشتر هم شده میشه یک آموزش حتی در غالب پکیج هم شده که ما تهیه کنیم (غیر رایگان)به مابدید ،این کار باعث افزایش اعتماد به نفس مان میشه،و به خودمان بگیم با توجه به تمام موارد چک لیستمان وارد میشویم اگر هم اشتباه‌ بود هج میکنیم تا در صفر و یا ضرر کمک خارج میشم ،چون واقعا در اون لحظه برای ما تازه کارها بستن در صفر و دوباره درجهت مخالف باز کردن خیلی سخته و تسلط میخواد(من فکر میکنم خیلی از تازه کارها ضرر های بزرگتری بخاطر این موضوع دارند بعد میروند سراغ یک سیستم دیگر بعد دیگری بعد….همین جور پشت هم هزاران سیستم را بررسی می‌کنند بدون آن که به یکی از آنها تسلط داشته باشند ( در جامعه ما با ضرر بیگانه تر هستیم تا سود (کاملا خطی))
  و در آخر هم خیلی ها این بازار را رها میکنن وتسلیم میشوند خدای ناکرده)

 29. یعقوب علی نیا 2022-07-03 در 22:29 پاسخ

  بی تردید وقتی انسان بتونه علوم مختلف روبهم پیوند بده به همین صورت مطالب بسیار بسیار کاربردی وموثر خواهد بود استاد چقدر مایه فخر وغروری که علوم مختلف رو همزمان به ما یاد آوری میکنی باتمام وجود ازپروردگار متعال سلامتی شما رو متمنی هستم .

 30. خیلی ممنون

 31. مثل همیشه عالی سلطان ❤️💯💯

 32. فوق العاده عالی و حرفه ای *)
  سپاس بینهایت

 33. فوق العاده عالی ممنون که وقت میذارید استاد
  لطفا مقاله ای درباره ی تاریخچه بازار فارکس و نحوه شکل گیری اون قرار بدید.

 34. عالی بود ممنونم از لطفتون. من اینکارو شبیه سناریونویسی از بازار و همراهی کردن بازار در جهت سناریو خودم انجام میدم.

 35. بسیار مقاله ی عالی بود

 36. جزو کلیدی ترین مقالات.
  ممنونم از یکایکتون

 37. «موفقیت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد آماده با یک فرصت روبرو شود»

  معامله‌گران حرفه‌ای معاملات خود را برنامه‌ریزی و پیش‌بینی می‌کنند. آن‌ها به جای اینکه اجازه دهند بازار آن‌ها را کنترل کند، خودشان خودشان را کنترل می‌کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید