حالت شب

۵ داستان الهام‌بخش درباره پول

by بزرگان مارکت, مقالات عمومی بورس in 2021-02-02
حالت شب

۵ داستان الهام‌بخش درباره پول(Five Inspiring Stories)

مقدمه

در آموزش فارکس همواره داستان موفقیت معامله گران بزرگ انگیزه بخش بوده است.معامله‌گران خودساخته‌ای که چارچوب‌ها را شکستند و به سطوح عالی رسیدند.

سال جدید فرصت بسیار خوبی برای تعیین اهداف آینده، طرح نقشه و تقویت روحیه است. و چه چیزی بیشتر از داستان موفقیت دیگران می‌تواند الهام‌بخش باشد؟ بازار فارکس جایی است که در آن هر چیزی ممکن است. در این مقاله ۵ داستان از معامله‌گران مشهوری آورده شده است که هر یک پیش‌زمینه کاملا متفاوتی با دیگری دارد، اما همگی در یک مورد اشتراک دارند: موفقیت.

ادوارد آرتور سیکوتا: پدر سیستم‌های معاملاتی

این شخص اولین معامله خود را در سن ۵ سالگی انجام داد! کودکی از یک خانواده مهاجر که هلند را به مقصد امریکا ترک کرده بودند، یک مدال طلایی رنگ را در ازای پنج ذره‌بین با همسایه خود معامله کرد.

سیکوتا به عنوان پدر سیستم‌های معاملاتی شناخته می‌شود. در دهه ۱۹۷۰ میلادی که فعالیت معامله‌گری خود را آغاز کرد، مجذوب ایده وجود یک ماشین چاپ پول مکانیکی  خودکار و تحلیل تکنیکال شده بود.

او یک الگوریتم مکانیکی برای سیستم‌های معاملاتی طراحی و از کدنویسی کامپیوتری برای معاملات خود استفاده کرد. سودی که در حساب یکی از مشتریان خود بدست آورد همچنان رکورد بزرگی محسوب می‌شود. این مقدار سودی که او با استفاده از یک ربات معامله‌گری در فاصله سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۸ ثبت کرد به بیش از ۲۵۰۰۰۰ درصد رسید. یعنی مشتری سیکوتا از ۵۰۰۰ دلار سرمایه، ۱۵ میلیون دلار بدست آورده بود. این نتیجه نمی‌تواند تصادفی و از روی شانس باشد، بلکه حاصل یک الگوریتم حساب شده بود.

قوانینی که من در انجام معاملات رعایت می‌کنم عبارتند از: ۱- کاهش ضرر ۲- حداکثر استفاده از معاملات موفق ۳ – پایین نگه داشتن حجم معاملات ۴ – پیروی از قوانین، بدون چون و چرا ۵ – اطلاع از زمانی که باید از قوانین سرپیچی کرد.

اِد سیکوتا

درباره اِد سیکوتا بیشتر بخوانید

اینگِبورگا موتز: مادربزرگ میلیون دلاری

اگر اِد سیکوتا در سن ۵ سالگی معامله‌گری را شروع کرده، موتز نماینده طیف سنی دیگری در بازار فارکس است. بعضی مادربزرگ‌ها مشغول کیک‌پزی هستند و بعضی دیگر به قصد میلیونر شدن معامله می‌کنند.

اینگبورگا موتز یک میلیونر مسن ۹۶ ساله است که حداقل ۱۵ سال پیش تنها یک بیوه عادی آلمانی بود. اما امروز یکی از شخصیت‌های شناخته شده آلمان محسوب می‌شود.

او در یک خانواده فقیر متولد شد و به قصد فرار از فقر و فلاکت، خیلی زود در سن ۱۷ سالگی ازدواج کرد، اما برخلاف تصور چندان از بند تنگدستی رها نشد. تا سن ۷۵ سالگی مجبور بود برای دریافت هر مارک آلمان به همسرش التماس کند. هرگاه قصد داشت به کاری مشغول شود، شوهرش مانع می‌شد و او را زنیکه پیر احمقی خطاب می‌کرد که عرضه پول درآوردن ندارد. اما یک روز که به شدت عصبانی شد گفت: “اگر فکر می‌کنی از عهده هیچ کاری برنمی‌آیم، می‌روم و در بازار معامله می‌کنم”. و این یک دروغ نبود.

پس از درگذشت همسرش، ۱۰۰۰ سهم از شرکتی را پیدا کرد که او تمام این مدت در آن کار می‌کرده. تصمیم گرفت جسارت به خرج دهد و ریسک کند و برای همیشه به فقر و بدبختی خود خاتمه دهد. تصمیم کاملا درستی گرفته بود. این خانم مسن و پرانرژی در طول ۸ سال ابتدایی معامله‌گری بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ یورو بدست آورد.

شیوه معامله‌گری او ستودنی است. او از هیچ یک از ابزار و سیگنال‌های معاملاتی و اینترنت استفاده نمی‌کند. هر آن چیزی که باید بداند را از روزنامه‌ها می‌خواند. اگر کنجکاو و علاقمند هستید که بدانید چطور این روش معاملاتی برای این خانم مسن میلیون‌ها یورو عایدی داشته، کتاب او تحت عنوان “کارآگاه بازار سهام” را جستجو کنید

ارزان بخرید، گران بفروشید.

اینگبورگا موتز

درباره اینگِبورگا موتز  بیشتر بخوانید

 

نسیم طالب: قوی سیاه بازار

این شخص یکی از جالب‌ترین و بحث‌برانگیزترین نظریه‌های دنیای معامله‌گری را ارائه کرده است: تئوری قوی سیاه، یا نظریه اتفاقاتی که وقوع آن‌ها بسیار غیرمحتمل است.

او در لبنان و در خانواده‌ای معتقد به اصول ارتدکس یونانی متولد شد. طالب حرفه معامله‌گری را پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه پاریس آغاز کرد. هرچه بیشتر به مطالعه آمار می‌پرداخت، بیشتر متقاعد می‌شد که تمام سیستم‌ مالی مانند یک بشکه دینامیت است که هر لحظه آماده انفجار است.

او با انتشار کتابی تحت عنوان “قوی سیاه” به شهرت رسید. مطابق اظهارات طالب، تقریبا تمام اتفاقاتی که می‌توانند تاثیر مهمی بر بازار داشته باشند، کاملا غیر قابل پیش‌بینی هستند. بسیاری از معامله‌گران از داده‌های گذشته برای پیش‌بینی آینده استفاده می‌کنند، اما گذشته هیچ اطلاعاتی درباره آنچه در آینده رخ خواهد داد، در اختیار قرار نمی‌دهد. بوقلمونی که در طول ۱۰۰۰ روز به خوبی تغذیه شده، پیش‌بینی نمی‌کند که در روز ۱۰۰۱اُم برای شام روز شکرگزاری قربانی شود، اما این اتفاق می‌افتد. قربانی شدن بوقلمون در روز ۱۰۰۱اُم، قوی سیاه آن محسوب می‌شود، اما نه برای قصاب. بنابراین، مدیریت ریسک رایجی که توسط سازمان‌های دولتی و شرکت‌ها استفاده می‌شود، به کلی عبث و بی‌فایده است. این نظریه پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

از آنجائیکه استراتژی طالب به عنوان یک معامله‌گر براساس حفاظت و حراست سرمایه‎‌گذاران در برابر بحران‌ها و بهره‌برداری از حوادث نادر است، بنابراین او سعی دارد سود‌های کلانی بدست آورد. مانند آنچه در دوشنبه سیاه مورخ ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷ رخ داد: میانگین صنایع داو جونز به اندازه ۲۲٫۶ درصد سقوط کرد و طالب در نتیجه این اتفاق ۴۰ میلیون دلار بدست آورد.

من می‌دانم که تاریخ مقهور و مغلوب حادثه‌ای غیرمنتظره خواهد شد، اما نمی‌دانم آن اتفاق چه خواهد بود.

نسیم طالب

درباره نسیم طالب بیشتر بخوانید.

 

جورج سوروس: مردی که بانک انگلستان را به زانو درآورد

سوروس شاید یکی از مشهورترین معامله‌گران تاریخ باشد. در یک خانواده مجارستانی یهودی متولد شد و به زحمت از اشغال نازی‌ها نجات پیدا کرد. در طول تحصیل برای تامین مخارج خود، به عنوان باربر راه‌آهن و گارسون کلوپ‌های شبانه کار می‌کرد.

پس از مهاجرت به نیویورک و فعالیت در تعدادی بروکرهای وال‌استریت، زندگی واقعی این نابغه مالی آغاز شد. او شهرت خود را به عنوان کسی که توانست بانک انگلستان را در سال ۱۹۹۲ طی یک معامله بزرگ فروش پوند به زانو درآورد، کسب کرده است. او فقط در یک شب، یک میلیارد دلار بدست آورد.

سوروس همچنین به جهت فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه نیز شناخته شده است. این میلیاردر با تقوا و فضیلت، با استفاده از ثروت خود بنیاد جامعه باز را با شبکه‌ای از شرکا و پروژه‌ها در ۱۰۰ کشور در سرتاسر جهان تاسیس کرده است.

مجله فایننشال تایمز در سال ۲۰۱۸ آقای سوروس را به عنوان “شخص سال” معرفی نمود. این مجله بیان می‎کند که این انتخاب صرفا به دلیل دستاوردهای سوروس انجام نگرفته، بلکه به علت ارزش‌هایی است که او به عنوان یک فیلسوف و نیکوکار خلق می‌کند.

پیش از آنکه تاجر باشم، یک انسان بودم.

جورج سوروس

درباره جورج سوروس بیشتر بخوانید

 

ریچارد دِنیس: سلطان بورس

سرگذشت دنیس از آن دسته داستان‌های افسانه‌ای حرفه معامله‌گری است که می‌تواند همچنان الهام‌بخش باشد و  معامله‌گران را تحت تاثیر قرار دهد. ریچارد دنیس را مردی ثروتمند، نابغه و از پیشگامان معامله‌گری کالاها می‌شناسند.

او در جنوب شیکاگو و در یک خانواده نسبتا فقیر ایرلندی متولد شد. در سن ۱۷ سالگی به عنوان مجری سفارشات در بورس کالای شیکاگو آغاز به کار کرد و در عرض تقریبا ده سال توانست ۱۶۰۰ دلاری را که قرض کرده بود، در سن ۲۳ سالگی از طریق معامله‌گری کالا‌ها به ۲۰۰ میلیون دلار تبدیل کند.

او همچنین بواسطه آزمایش لاک‌پشت‌های خود نیز معروف است، که در آن او به مدت دو هفته آموزش گروهی از معامله‌گران را به عهده گرفت. هنگامی که آزمایش او ۵ سال بعد به اتمام رسید، براساس گزارشات لاک‌پشت‌های او مجموعا ۱۷۵ میلیون دلار سود کسب کرده بودند.

دنیس یک معامله‌گر در جهت روند بود. او ترجیح می‌داد که یک روند را شناسایی کند و مرتب در جهت آن و با اهرم‌های بالا وارد معامله شود و در این صورت اگر بخت یار باشد، صاحب ثروت عظیمی خواهید شد.

وقتی وارد معامله‌ای می‌شوید، برای آن دلیلی دارید و باید بقدری در آن معامله باقی بمانید که دیگر آن دلیل وجود نداشته باشد.

ریچارد دنیس

درباره ریچارد دنیس بیشتر بخوانید.

از فقر به ثروت می‌تواند داستان هر فردی باشد

هر معامله‌گری داستانی متفاوت و مختص به خود را دارد. همه آن‌ها فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند، اما نقطه اشتراک تمام آن‌ها در قدرت عزم و اراده است، اینکه همگی در برابر شکست‌ها و تلخی‌ها ایستادگی می‌کنند و در نهایت به موفقیت می‌رسند. نتیجه اخلاقی داستان موفقیت همه معامله‌گران یکسان است: هنوز چیزی تمام نشده و راه ادامه دارد، مگر اینکه بخواهید تسلیم شوید. یکی از داستان‌های آینده می‌تواند متعلق به شما باشد!

 

گرداوری و ترجمه : آکادمی ویو

منبع: fbs

اینستاگرام آکادمی ویو

یوتیوب آکادمی ویو

 

 

4.8/5 - (166 امتیاز)
26 Comments
 1. ممنون بابت زحماتتون ،،،،،خیلی عالی بود

 2. بی صبرانه منتظر شنیدن داستان زندگی شما هستیم امینو بزرگ

 3. مرسی که هستین استاد.

 4. عالی بود سپاس

 5. سلام وقت شما بخیر
  مطلب توت عالی بود
  سپاس از شما

 6. از زحمات شما مچکرم.

 7. استاد خوشحال میشیم داستان شمارم بشنویم 🙏🙏

 8. رضا جهانگیرزاده 2021-02-03 at 18:57 پاسخ

  عالی بود ممنون از لطفتون

 9. من به شخصه آینده روشنی برای اکادمی ویو میبینم و خیلی گسترده برای همه قابل استفاده خواهد بود
  ممنونم امین جان

 10. بسیار عالی بود استفاده کردم متشکر

 11. علی شعبانی 2021-02-05 at 18:32 پاسخ

  درووود بر شما جناب آمینو من با توجه به مشاهدات و بررسی معاملات شما و نحوه پوزیشن گیری هاتون که قطعا با اصول پرایس اکشن و چرخه های زمانی و محورهای قیمت انجام میشه با قاطعیت میگم نفر بعدی که باید به عنوان یک فرد موفق و نابغه معامله گری معرفی بشه خود جناب آمینو هست

 12. خیلی مقاله خوبی بود ممنون از زحماتتون

 13. بسیار عالی. ممنون از مقالات خوبتون

 14. miladmoghadasi 2021-02-18 at 22:28 پاسخ

  تشکر میکنم بابت مقاله های عالی که در سایت قرار میدید.
  یک سوال داشتم.
  در بخش توضیحات جناب سکوتا و در جملاتی که از ایشان نقل قول شده است یک جمله برام مقداری نا مفهوم بود.
  در جمله ی پنجم نوشته شده (اطلاع از زمانی که باید از قوانین سرپیچی کرد.)
  در شغل معامله گری سرپیچی کردن از قوانین به چه معنی میتونه باشه؟

  • خیلیم عالی
   زمانی هست که به هر دلیلی مثلا حالتون خوب نیست یا تمرکز ندارید یا انعطاف پذیری درک نمودارتون پایین اومده یا… که اگر اون روز یا اون موقع وارد معامله ای بشین اون چیزی که دوست دارید رو معامله میکنید به جای اون چیزی ک میبینید
   این بنظرم منظور از اطلاع از زمانی که باید از قوانین سرپیچی کرد

 15. محد زندی 2021-03-15 at 19:06 پاسخ

  متشکرم

 16. بسیار عالی
  ممنون

 17. من نیز قطعا جزی از این ادم ها خوهام بود
  هرچند الان سه ماه هست اومدم اکادمی ویو و کلی تلاش کردم هنوز نتیجه دلخواهمو نگرفتم اما به هیچ عنوان دس از تلاش بر نمیدارم

 18. سلام و درود خدمت استاد عزیز
  قطعا و ۱۰۰*۱۰۰ با در کنار شما بودن ، تمام دانشجویان آکادمی بعد از جند سال داستانهای خیلی جذابی برای موفقیتشون خواهند داشت که در تمام سایتهای دنیا به عنوان ایرانی های برتر ثبت خواهد شد
  باعث افتخار هست شاگرد شما استاد عزیز بودن
  با آرزوی موفقیت روز افزون برای تمام تریدرهای ایرانی

 19. بسیار عالی بود و انگیزه بخش

 20. مقاله هایی که به این سبک خیلی مفید و کاربردین باعث مرور مطالب ومقالات قبلی میشن ممنون از استاد امینو گرامی و تیم اکادمی ویو

 21. تشکررر فراوان

 22. خیلی عالی بود جناب امینو عزیز بی شک شنیدن موفقیت بزرگان در معامله گری باعث قوت قلب میشه من محمد هستم از دانشجویان آکادمی ویو در پرایس اکشن اول به کمک آموزش های شما و دوم به خاطر تلاش هایی که کردم الان یک سیستم ۱۰۰ درصدی دارم قطعا و ۱۰۰ درصد تا ۵ سال آینده ثروث خیلی عظیمی بدست می آورم و من رو به عنوان نابغه معامله گری در کل دنیا همه میشناسند.خیلی ممنون

 23. عرض ادب و احترام
  خدایا این اکادمی رو،و استاد عزیزمون رو حفظ کن.
  ممنون استاد

 24. چقدر از دیدن این جمله که “در جهت روند معامله میزد” لذت بردم.
  واقعا که موفقیت در چیزاهای ساده ریشه داره.
  تشکر

 25. پیش از آنکه تاجر باشم، یک انسان بودم.

  جورج سوروس

  درباره جورج سوروس بیشتر بخوانم

  نتیجه اخلاقی داستان موفقیت همه معامله‌گران یکسان است: هنوز چیزی تمام نشده و راه ادامه دارد، مگر اینکه بخواهید تسلیم شوید

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Cart